Aileyi bisiklet konusunda ikna etmek

Tepki
2
Bisiklet
Cannondale
Merhaba arkadaşlar ben bisiklet almak istiyorum ancak ailemle ilgili sorunlar yaşıyorum. Annemi yanıma aldım babamı ikna etmesi için ancak o da benim gibi pek iyi bir konuşmacı değildir. :) Anneme, babama sürekli bisiklet konusunu hatırlatmasını söylüyorum ancak yinede pek işe yaramıyor. :( Babam bunu iyiliğim için yaptığını düşünüyor çünkü yola çıkarsam başkalarının hataları yüzünden bana bir şey olmasından korkuyor ancak beni böyle sürekli korursa ben nasıl Dünya'ya açılabilirim ki? Bu yaşa geldim sorsanız hala site içinde bisiklet sürmeme izin verir. :mad: Yani beni biraz fazla koruyor. Babamı nasıl bisiklet almaya ikna edebilirim lütfen bana yardım edin :(

Scudo

Y.YILDIRIM

Üye
Tepki
12
Bisiklet
Salcano
Babana bisikletin senin için bir spor olacağını ve derslerine böylece daha konsantre olcağını söyle.Birde baban kiloluysa arasıra onunda binip spor yapabileceğini söyle.

Ve şu sözü hatırlat;"Bisiklet yağları yakar parayı korur.Araba yağları korur parayı yakar."

BF Okuru

Üye
Tepki
2
benim yaşım 19 ben şöyle yaptım annem babam aynılarını diyordu bende şöyle dedim.Eskisi gibi bilgisayar başında oturmak istemiyorum hem spor yapmak istiyorum hemde hobi edinmek istiyorum dedim kavga dövüş aldırdım ama ne çektim 5-6 ay sürdü ama bisikletim ile geziyorum şimdi bu keyifi alacağımı bilseydim bi 6 ay daha kavga edebilirdim bence alırlar ama zaman ister hiç bi zaman pes etme kaskını bisikletle birlikte al umarım en kısa zamanda alırsın :)

Aşkın Şentürk

Forum Demirbaşı
Tepki
100
Bisiklet
Mosso
Bisikleti kendi birikmiş paran ile alırsan çok kolay ikna olur bu arada ölüm , kaza, bela ancak yazıldıysa olur. Bir trafik kazasında oturduğum koltuk uçurumdan aşağı yuvarlandı ama ben kazadan yarım saat önce tırın arka tarafındaki yatağına uyumak için gitmiştim. Sonuç olarak yazıldıysa olur tabi ki bisiklet de önlemini alacaksın kask ve farların lastik havaların , bakımın vs. hazır olacak, sonuçta arabada da bu böyledir. Aynı durum benim babamda da vardı ama artık yok diyebilirim çünkü ben 25 kiloluk bisikletle 80 km ye yakın yol gidiyorum azmim de onu etkiliyordu tabi. Şuan rahatım o konuda sen de rahatlarsın dediklerimi anlat ona :)

Tepki
5
benim annem babamda aynı bi kuruş yardım etmiyolar maalesef kendim almak zorundayım buda cok uzun zaman istiyor onlarda haklı tabi korumak istiyolar bizi sonuçta .

Tepki
7
Bisiklet
Scott
Aynen bende aynısını dedim benim de yaş 20 oldu banada almıyolardı.Bende bilgisayar başında çok oturuyodum çok bastıırdım ben bu bisikleti alacam diye.Bi süre sonra baktılar olacak gibi değil bide bilgisisayar başında oturunca asabi oluyodum al dediler.Sonunda kavuştum bisikletime ama ben çok fazla baskı yapmıştım onlarda bi yerden sonra bişi diyemediler

Tuncay K.

Aktif Üye
Tepki
31
Bisiklet
Merida
Sende onlara arabaların geçtigi yollardan gitmeyecegini park alanlarında sürecegini söyle
ayrıca para biriktir , köşeye at bişeyler... diyelim 500 liralik mı alacaksın 250 lira biriktirdiysen ailenden 250 eklemelerini iste...
Ama bu bisiklet konusu sürekli onlara iyi bişey oldugunu anlat almak isteyecegini vs söyle...

İlyas Demirtaş

Aktif Üye
Tepki
43
Bisiklet
Merida
Kardeşim benim ya :)

Arkadaşın dediği gibi, Bilgisayar başında oturmak istemiyorum gibilerinden birşeyler söyleyebilirsin.

Babanın korkularına gelincede, o konuda laf anlatmak zor olacaktır.

Ben 2.5 ay önce bisiklet aldım. Birgün yağmura yakalandım inan frenler tutmuyor gibi birşey çamurdan topraktan.. Neyse kazasız belasız eve geldim yemek yedim kapının önüne çıktım ayakkabıyı ağayıma tam giymeden. Sonra eve döneyim dedim. 2 merdivenlidir evin girişi daha birinci merdivende ayağım kaydı yere yapıştım ve burnumu kırdım burnumun derisi paramparça oldu bir sürü dikiş atıldı.

Yani demem o ki bir başka arkadaşında dediği gibi olacağı varsa kapının önünde bir adım atarken ayağın kayıncada oluyor. :)

Ali Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
145
şimdi baban haksız da değil yani oturduğunuz yer de bir etken ama eminim ki sen dikkatli olacaksındır ama yaşın küçük olduğu için site içinde sürmene izin vermesini bile bişey olarak gör olurya ya sitesiz bir evde otursaydın?? bence şimdi diretme kabul et site içinde bineceğine zaten bisiklet kullanmayı biliyomusun bilmiyorum bilmiyosan (ki biliyosundur) site içinde antrenmanlarla kendini geliştirirsin biliyosan da biraz site içinde takılırsın sonra zamanla babanı ikna edersin her zaman büyük düşünme neymiş böyle korursa nasıl dünyaya açılacakmışmış bak sana bi abi tavsiyesi bu şimdi bi bisikletle başlar ileriki hayatında da tekrarlar önce yapacağın işe bir temel atacaksın sonra bu temeli sağlamlaştıracaksın sonra katları çıkacaksın eğer sen daha temel atmadan gökdelen dikmeye kalkarsan tekkatlı bir evin bile olmaz bunu buraya uyarlarsak önce babana söz vereceksin site içinde dolaşıcağına sonra bir şekilde babanın güvenini kazanacaksın gezme bahanesiyle dolaşıcaksın vsvs sonra dışarı çıkacaksın ben mesela ilk bisikletimi aldığımda çok küçüktüm ve annemler onların gözetimi altında olmadan binmeme bile izin vermiyorlardı onların gözetimi altındayken bile ufacık bir alanda biniyordum sonra (3-4 yıl sonra) babamı kandırdım beraber bisiklete bineriz vsvs ile hem ona hem bana ve kardeşime bisiklet aldırdım bazı haftasonları beraber sahile inip bindik hatta o kadar sıkı tutuyorlardıki köyde tüm çocuklarda bisiklet varken bnm bisikletimi ısrarla getirmiyorlardı hadi istanbulda arada sırada biniyordum ama orada hergün binecekken binememek o kadar koyuyodu ki insana ve sana söyledikleri bahaneyi söylüyorlardı bana daha sonra onları da aştım ve güvenlerini kazandım

olay şu çevreye güvenmiyoruz dediklerinde üstü kapalı bişekilde sana güvenmediklerini söylüyolar düşünsene karşıdan karşıya geçmek bile tehlikeli hatta kaldırımda yürümek bile açıkça sana güvenmiyolar aşırı hız yaparsın sağına soluna dikkat etmezsin vsvs önce onun gönlünü ve güvenini kazanmalısın bu yıllar sonra da olabilir 1-2 yıl sonra da ben üsteki arkadaşa katılmıyorum baban ukalalık yaptığını düşünebilir ama bana kalırsa senin bisikleti alman bence şu anki kafanla HİÇBİRZAMAN bana uyarsan 1-2 ay en az sokağa çıkmanda 4-5 ay enaz sürecektir tabi site dışına da bağlı sokaklar geniş güvenli kaldırım varsa daha kısalabilir aksine daha tehlikeli minibüs otobüslerin geçtiği çok işlek bir caddeyse orada ben üstüne para verseler kullanmam bişeyler aldıysan bu yazdıklarımdan ne mutlu bana ;)

Aşkın Şentürk

Forum Demirbaşı
Tepki
100
Bisiklet
Mosso
Yanlış anlamayın ben bisiklet kullanmayı aşağılamıyorum. Fakat sonuçta yapacağı iş bisiklet kullanmak dikkatli olur ve fazla hız yapmazsa amatör olarak her yerde her bölgede bisiklet kullanabilir.Sitenin içi ne kadar bi alandır ki zevk alsın bisikletin doğasına aykırı olduğun yerde turlamak. Bisiklet özgürlüktür. Kendini çıkıp kırlara atmaktır. Bence babasını ikna ederse ki bence bu iş onun para biriktirmesiyle çözülür.Orta sınıf bir bisiklet alıp amatör olarak kullanabilir.Bunda korkacak bir şey yok . Ülkemizdeki bu tabuları yıkmak için önce kendi içimizdekileri yıkmalıyız. Spor bir kültürdür. Bisiklet de bunun parçası olarak o da özel bir spor kültürüdür. Gençlerimiz en azından bu kültürle büyürse ülkede spora yaklaşım farklı olacaktır. Bu arada korkaklar hiçbir zaman başarılı olamamışlardır.Risk her zaman vardır ama korkaklık girişimciliği öldürür. O zaman bu çocuk heyecanlı panik yapıyor diyelim bakkala ekmek alamaya bile göndermeyelim. Malum yolda karşıdan karşıya geçerken önüne bir araba çıkar hızlı gelir.

• Beğen
Tepkiler: Alprdnc10

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bilgisayarda olsaydım uzun uzun dert yanardım, 19 yaşındayım, ben anca 'tamam al' dedirttim babama :D En iyisi kendi paranı biriktirmek (ciddi niyetli olduğunu anlar). Sonra da biraz üstünü tamamlatıp, birkaç gün adamı boğmadan ve biraz suyuna giderek izin alarak işini halledebilirsin. Allah yardımcın olsun ne diyeyim :)

Ali Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
145
@Aşkın Şentürk
şimdi biz burada birçok duyarlı insan oturup konuşuyoruz ama orada bir baba var ve oğlunun kendince iyiliğini düşünüyo ben bugün sultanbeylideydim eğer siz de öyle bir cadde görseydiniz çocuğunuz değil siz bile orada bisiklet binmekten korkardınız siteler çok büyük de olabiliyor çok küçükte ben bazı siteler biliyorum içi nek adar mükemmel olsa bile dışarısı çöplük çingenelerin yaşadığı varoşhaneler... oturduğunuz yerden bisiklet bir kültürdür demek kolay siz buraya yazı yazaarken bunları düşünüyormusunuz bu dedikleriniz soyut şeyler can bedenden çıktıktan sonra sporu kültürü mü takarım hele söz konusu olan benim oğlumsa bunları babasına da söyleyin o zaman anlarsınız çocuğu yanlış yönlendiriyorsunuz demişsiniz O zaman bu çocuk heyecanlı panik yapıyor diyelim bakkala ekmek alamaya bile göndermeyelim kardeşim zaten çocuk bakkala ekmek almaya giderken bile heyecanlanıyorsa onu bi doktora göstermek lazım

Aşkın Şentürk

Forum Demirbaşı
Tepki
100
Bisiklet
Mosso
Dediğimin arkasındayım olacaksa her yerde olur. Sakınan göze çöp batar. Bu arada çingene de bir insandır. Kimseyi aşağılamayın. Çocuk bakkala ekmek almaya giderken karşısına araba çıktığında da heyecan yapabilir yolda karşıdan karşıya geçerken felan o şekilde aksetmek istedim ama çok iyi anlatamamışım bu benim hatam. Ancak bu kadar tutucu davranmak yanlış.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
19 yaşındayım, bisiklet alacağımı kimseye söylemedim. Annem ve babam çalışıyorlar, bir gün işten geldiklerinde sohbet ederken bisiklet aldım dedim. Şaşırdılar, balkonda dedim gidip baktılar ve çok beğendiler.
Ardından panik yapmalarına fırsat bırakmadan kaskın önemini, kaza oranlarını kısaca anlattım. Böylece de Giro İndicator kaskı babama aldırmış oldum.
Şu an aktif bir şekilde kullanıyorum, arada bir arayıp şu an şuradayım, şimdi sahilde çay içiyorum vs. diyorum. Pek fazla negatif tepki almadım.
Çünkü mantıklı bir kişi olduğumu bilirler ve ilgilenmek istediğim bir hobiden vazgeçiremeyeceklerini de bilirler.

Bence bir miktar para biriktirmeli ve güvenilir bir kişi olmalısın. Ve sık sık bisiklet almak istediğini dile getirirsen, bir süre sonra pes edip bir bisiklet alacaklardır.
Ya da ikna etme alanında ciddi taktikler öğrenip ikna da edebilirsin.

Sana kolay gelsin, kask almayı da unutma.

Eyaz Yusuf

Üye
Tepki
0
İsim
Eyaz Yusuf
Meraba arkadaşlar. benim bi sorunum var. bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Nasıl başlayacağımı da bilmiyorum. Neyse, şimdi arkadaşlar ben bisiklet sahibi olmak istiyorum fakat babam buna çok karşı. bisikletin sadece çocukların kullandığını ve bisiklet kullanmanın adamlık işi olmadığını düşünüyor. babam köyde 5. sınıfa kadar okul okumuş biri. yani şimdiki dönemin şartlarına göre cahil bi insan sayılır. maddi durumumuz da el veriyor fakat almıyor. ne yaptım ne ettim bisiklet aldıramadım. lütfen yardımcı olun gençlik. babama ne dersem bana bi bisiklet alır? yaratıcı cevaplarınızı bekliyorum. youtube da ki bisiklet kanallarını bilirsiniz. çoğuna ileti gönderdim fakat hiç biri cevap vermedi. bende bu forumu daha yeni buldum ve son çarem bu forum. eğer sizde babamın bana bisiklet almasını sağlayacak bişey bulamazsanız yapacağım tek şey sabahtan akşama kadar pc başında oturup bisiklet fotolarına bakmak. bisikletçiler arasında olan dayanışmanın hiç bir grup içerisinde olmadığı kanaatindeyim bana yardım edebilecek sadece sizler varsınız. sizce ne dersem babam bana bir bisiklet alır? (maddi durumumuz kötü değil ona göre cevap verirseniz çok sevinirim.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Eyaz Yusuf
Ekteki su haberi goster:

(link)

''Koskoca Kazakistan Basbakani, Hollanda Basbakani bile bisiklete biniyor. Adam degil mi bunlar?''
diye sor bakalım ne tepki verecek ;)

teo53

Bisikleti seven doğa gezgini ?
Tepki
395
İsim
Orçun
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yaşım 24 en son kendi bisikletimi eski yazlığımızda yaklaşık 17 yıl önce sürmüştüm. İşimde var çalışıyorum, bisiklet alabilecek durumum varken yıllarca alamadım. ( Tembellik, farklı hevesler, para biriktirmeme) Yaklaşık 4 yıldır çalışıyorum ve geçen hafta kendi bisikletimi alabildim. Aileme bu konuyu açtığımda babamın tepkisi 15 gün bineceksin ve bırakacaksın boş yere para verme, annem de aynı şekilde oğlum trafik bla bla... Yaşın kaç olursa olsun, ailenin gözünde hep çocuksun bir noktada dik başlılık yapmak gerekebilir tabiki de saygısızlık etmeden !. Hafta sonu birden kalktım gittim bisikleti beğendim ödemesini yaptım aldım ve 2 gün haberleri bile olmadı bir gün işe giderken babama otoparkta bak bu benim bisikletim diye gösterdiğimde güle güle kullan tepkisini verdi. Şimdi günde 10km bisiklet sürüyorum onlarda alıştılar. Tavsiyem paranı biriktirip hayallerine kavuşman. Hayallerini erteleme çünkü sen büyüdükçe onlarda senle birlikte büyüyor yaş ilerledikçe bazı şeyleri yapamıyorsun maalesef.

Dipnot, Fikir, Tavsiye : Bir bisikletçide çalışmaya başlayabilirsin ve sadece bisiklet almak için işe girdiğini anlatırsan hobini tecrübeyle de birleştirebilirsin. Kendimden örnek vereyim fotoğraf makinası almak istiyordum bir fotoğrafçıya girdim ben dedim çalışmak istiyorum 4 ay çalıştım hem fotoğrafçılığı öğrendim hem hayalime kavuştum.

Dogan09TR

Üye
Tepki
10
İsim
Doğan Ç
Bisiklet
Kron
sen paranı biriktir al benimkilerde karşı kendim okula giderken aldığım harçılığı sadece kahvaltı için harcıyordum geri kalanını kumbaraya 2 ayda 200-250 kadar biriktirdim tabi normal gün içinde aldığım paralarda var sonra de babana bak ben biriktirdim üstüne sen koy alayım de verir benimki öyle tabi bende xc150 var da olsun sen kendin biriktir al