Ağırlık konusu kafama takılıyor

EmirKuzu

Üye
Tepki
7
Arkadaşlar ben speed 3000 kullanıcısıyım bisiklet 22 kilo felan geliyor yanılmıyorsam, Forumda sürekli bisikletin ağır olmamasından felan bahsediliyor.
Bisikletin ağır olmasının zararları neler ki ? Bir türlü anlayamadım.

Scudo

The Ertuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
315
Sen iki eline 10'ar kiloluk poşetler al yokuş çık, birde 3'er kiloluk poşetler al çık. O zaman farkı anlarsın. Ağırlık zararlı değildir gelişmene katkıda bulunur ama performans yapmak isteyenleri ve/veya yeni başlayanları negatif etkiler.

• Beğen
Tepkiler: Engin YAĞIZ

EmirKuzu

Üye
Tepki
7
@Ertuğrul

Ama 10 kiloluk bisiklettede 20 kiloluk bisiklettede pedala basınca aynı gitmiyor mu ?

murat aslan

Daimi Üye
Tepki
134
Bisiklet
Whistle
ben hızlı gitmeyi severim diyorsan bi murat 131 e binmek var bi de porsche :D

EmirKuzu

Üye
Tepki
7
@murataslan

Ama murat 131 daha hafif porsche'den yani kıyaslamada sorun yokmu :D

Daha acıklayıcı birşey lazım ki inanayım galiba.

murat aslan

Daimi Üye
Tepki
134
Bisiklet
Whistle
@EmirKuzu

hocam çok saçma olmadı mı sizce? madem ikisinde de gidiyor. neden bunca insan yarışlara binlerce tl degerınde bisikletle giriyorlar ?

EmirKuzu

Üye
Tepki
7
@murataslan

Hocam yani böyle düşünüyorum bisikleti karşıma alınca, Acaba 20 kilo olunca ne oluyor falan diyorum ? Yani kendimçe acıklayıcı bir neden bulamıyorum.

murat aslan

Daimi Üye
Tepki
134
Bisiklet
Whistle
hocam tamam devir sayısı aynı ama sızın uyguladıgınız itici güç diyim o farklı oluyor yani öyle olmasaydı çekiş sistemi aynı olan bisikletler hepsi aynı olurdu. kadronun pek önemi kalmazdı. standart olurdu biraz

EmirKuzu

Üye
Tepki
7
Ben yeniyim, MTB nedir henüz bilmiyorum, Ayrıca 700 ile 800 lira arasında bir bisiklet için hangi tercihi yapmalıyım tekrar ?

murat aslan

Daimi Üye
Tepki
134
Bisiklet
Whistle
yatmam gerekiyor. hocam size son olarak şunu söylüyorum. bu sözü mtb den yol yarış bisikletine geçen arkadaslar kullanır genelde. eşekten indim ata bindim derler sanırım bunu söylerken daha rahat sürüş bununda arkasında tabiki hafifliği geliyor diye düşünüyorum başkada birşey gelmiyor aklıma :D

Mehmet H.

Forum Bağımlısı
Tepki
363
Bisiklet
Ghost
22 kilo ile 2 kat çıkarsın 12 kiloyla 5 kat
performans :rolleyes:

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
bisikletinizi keyif için sürüyorsanız 50 kilo da olsa farketmez siz mutluysanız

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ağır bisikleti olan bisikletçi, hafif bisikleti olan bisikletçiye göre daha fazla efor sarfeder.

Sinan Çakır

Forum Demirbaşı
Tepki
350
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Cannondale
@BF Okuru

güzel cevap gelmiş ben de birşeyler ekleyim

ağır bisikletle çok iyi kondisyon yaparsın en azından 13-14 kg lık bir bisiklete geçtiginde bu kondisyonun da avantajlarını görürsün öyle yokuşlar gelir ki basıp çıkarsın

Sanberk E

Forum Bağımlısı
Tepki
1.605
Bisiklet
Pinarello
@BF Okuru

Gerekli açıklama ali beyden gelmiş :)

Tepki
12
Bisiklet
Carraro
Bilimsel açıklaması şu F=MxA iki bisiklettede aynı A ivmesine ulaşmak için uygulamanız gereken kuvvet kütle ile orantılı demektir. M yani kütleniz ne kadar fazla ise uygulamanız gereken F kuvveti o kadar fazla olur. Kütleniz ne kadar az olursa ivmeniz o doğrultuda artar. İvmede hızla bağlantılı olduğu için aynı hıza ulaşmak için ağır bisikletin ağırlığı oranında daha fazla kuvvet sarfetmeniz gerekiyor. Basit bir fizik denklemi yine işimize yarıyor :)

Tepki
0
bende carraro remix d kullanıyorum aynı bisiklet gibi ikisi 20 kg gelir mi bilmem ama ağır. bide lastikler önemli bence ağırlık bizim gibiler için çok sorun olmayabilir ama lastikleri nerede kullandığına göre önemli asfaltta sürtünmeyi azaltmakta fayda var dağda bayırda gezinti için ağırlığın çokta bi önemi yok bence ama