Ağırlık azaltmak için alternatif bir yol;) Mutlaka okuyun

Umut Palabıyık

Daimi Üye
Tepki
429
Geçen gün arkadaşlarla konuşurken de dile getirdiğim bir konu.

Aklıma takılıyor bir süredir. Sürekli bisikletleri daha hafif hale getirmek için uğraşıyoruz, hatta bu iş için bir ton para da harcıyoruz. 200-300gr ağırlık azaltmak için bir çok yola başvuruyoruz.

Peki bunu yapmak yerine kendimiz biraz rejim yaparak 2-3 kg versek bisiklet üzerinde yine ağırlıktan kazanç sağlamaz mıyız?

Bisikletlerin ağırlıkları hep sürücü hariç düşünülür ama sonuçta dik bir yokuşu tırmanırken üzerinde biz oluyoruz.

Ne dersiniz hoş olmaz mı;)

Scudo

oquxx

Üye
Tepki
23
Bunu bende çok düşündüm fakat, parça değiştirmek kilo vermekten daha kolay geldi bana :)

• Beğen
Tepkiler: Eray ADALI

SerdarAktas90

Forum Demirbaşı
Tepki
547
Hakan Yazman'ın bu güzel ve bilgilendirici yazısını okumanızı tavsiye ederim :)

(link)

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
Bence doğru.
Fakat şimdi bazı arkadaşlar diyecek ki; bisikletin bir ağırlık olduğunu ve ayağına takıldığını düşün, sen ağır bile olsan ne kadara hafif olursa o kadar hızlı gidersin.
Bende şöyle derim; Sen ağır olduktan sonra ayağında takılı olan ağırlık hafifte olsa hızlı koşamazsın. Senin kilo vermen ayağındaki ağırlıktan daha önemlidir.
Ancak; Hem sen hafif olursan, hem bisiklet o zaman en güzeli budur.
Ama ne olursa olsun ağır bir bisikleti hareket ettirmek, götürmek her zaman zordur.

• Beğen
Tepkiler: Umut Palabıyık

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Bunun işle ilgili yüzlerce yazı var belkide forumda... Bir taneside Hakan abinin yazısı...

Bisikletin hafiflemesi olayı bir mesele tabiki bizde hafif olursak faydası olur neden olmasın...

Ama durum özetle şu; O gramlar toplandığında kilogramlar haline geliyor ve siz o kilogramları taşımak için fazladan güç harcıyorsunuz. Yarışçılar yeri geliyor bisikleti ile koşuyor turcu arkadaşlar uzun yokuşlarda yorulup yürüyor bu durumlarda da hafif bisiklet her zaman avantaj oluyor...

Ayrıca bisikletin Lastik ve jant çemberi gibi dönen parçalarında yapılan hafifleştirmeler sizin kendinizden vereceğinizden daha büyük şekilde etki edecektir sürüşünüzde... Çünkü hafif tekerlek setleri daha kolay moment kazanacak yani daha kolay hızlanacaktır... Ama siz kendinizden 3 kilo dahi verseniz daha çabuk hızlandığınızı hissedemeyeceksiniz...

Unutmayın bisikletinizden giden 2 kilogram ağırlık size fazladan sürüş keyfi ve fazladfan gidilebilecek kilometreler mertebesinde yol olarak geri dönecektir...

• Beğen
Tepkiler: Umut Palabıyık

peregrinus

Üye
Tepki
19
bisikletin ağırlığıyla ilgilenen adamın zaten yağı olmamalı gibi geliyor bana. zira ben bisikletin ağırlığıyla ilgilenmiyorum 20 kg nin üzerinde değilse sorun yok benim için...