Aerobik kapasite ...

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında OkanAyaz tarafından paylaşıldı.

 1. OkanAyaz

  OkanAyaz Kıdemli Üye

  Kayıt:
  21 Haziran 2007
  Mesajlar:
  211
  Beğeniler:
  246
  Şehir:
  İstanbul , Ümraniye
  Seviye:
  Selam ,

  İnternette bulduğum bazı kaynakları sizlerle paylaşmak istedim.

  Aşağıdaki linkte spor ve sağlık üzerine faydalı bir yazı bulunmakta , aynı zamanda bu yazıda aerobik ve anaerobik kavramları çok güzel açıklanmış.
  http://www.kafkas.edu.tr/idaribirimler/spor/sporvesaglik.htm

  Aşağıdaki dokümanda aerebik kapasitenin tanımı ve nasıl ölçüleceği ile ilgili bilgiler var ;
  http://80.251.40.59/sports.ankara.edu.tr/koz/egz-fizII/kardiyorespiratuvar-day.pdf

  Bu kaynaklardan anladığım kadarıyla ; MaxVO2 denilen bir değer insanlardaki aerobik kapasitenin ölçüm birimi olarak kullanılıyor. Bu değer aslında insandaki oksijen tüketim hızını gösteriyor. Bu değer ne kadar yüksek ise , kardiyo sisteminiz o derece iyi çalışıyor , dolayısı ile daha yüksek performans ve dayanıklılık gösterebilirsiniz anlamına geliyor. Dokümanda seviye tesbiti için bazı tablolar var. Örneğin 36- 45 (benim yaş aralığı) yaş için bu değer 51 den büyükse mükemmel , 26 dan küçükse çok zayıf anlamı çıkıyor.

  Peki bu değer nasıl ölçülebilir ? En doğru ölçüm laboratuvarlarda özel cihazlar kullanılarak yapılıyor. Ama bazı testleri , koşu bandında , bisiklet trainer larda , hatta sahada yapmak münkün. En kolay yöntem Cooper Testi (kolay ama biraz ilkel bir yöntem , çünkü test sırasındaki nabız değerlerini hiç dikkate almıyor) , bu testte ;
  12 dakika boyunca yapabildiğiniz kadar yüksek tempoda koşuyorsunuz. Koştuğunuz mesafeyi kilometre olarak ölçüyorsunuz. Aşağıdaki formülü kullanarak bu değeri buluyorsunuz.

  MAXVO2(ml/kg/dk) = 22.48 x Koşulan Mesafe(km) - 11.29

  Örneğin benim yaş grubum için;

  12 dk da 2.8 km koşarsam VO2= 51.65 ( yani mükemmel)
  12 dk da 1.6 km koşarsam VO2= 24.69 (yani çok kötü) oluyor.

  Ancak bu yöntemin en kötü tarafı 12 dakikalık yüklenme sırasında oluşan risk faktörü. Yani eğer bir spor geçmişiniz yoksa veya bir rahatsızlığınızın olduğundan şüpheleniyorsanız bu yöntem tehlikeli olabilir. Dokümanda başka yöntemler de var. Sizin için uygun olan birini kullanabilirsiniz.

  Birinci dokümanda bir tablo değişik branşlarda spor yapan profesyoneller için tipik VO2 değerlerini vermiş. Bisiklet sporcuları , maratoncular ve kuzey disiplini kayakçılar (çoğu zaman yürüyerek yapılan türü) açık ara lider .

  Ben en kısa zamanda denemeyi düşünüyorum bakalım ne çıkacak?
   
 2. bianconero

  bianconero Aktif Üye

  Kayıt:
  2 Haziran 2008
  Mesajlar:
  116
  Beğeniler:
  64
  Şehir:
  Ayvalik
  Seviye:
  teşekkürler bisikletin ne kadar faydalı bir spor olduğunu da bir kere daha görmüş olduk böylece
   
 3. #3
  OkanAyaz

  OkanAyaz Kıdemli Üye

  Kayıt:
  21 Haziran 2007
  Mesajlar:
  211
  Beğeniler:
  246
  Şehir:
  İstanbul , Ümraniye
  Seviye:
 4. Aybars Öge Sürücü

  Aybars Öge Sürücü Onursal Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.552
  Beğeniler:
  1.520
  Şehir:
  Izmir / Istanbul
  Seviye:
  Cooper testindense bazı üniversitelerde bulunan performans test merkezlerinde bu testi yaptırmak daha sağlıklı olacaktır. Aslında batıda genel sağlık taraması gibi bu testleri spora başlayan gençlere yapıyorlar.

  Benim bugüne kadar okuduğum kaynaklarda rastladığım en yüksek değer 96 mililitre/kilogram/dakika ile efsanevi kayakçı 12 olimpiyat madalyası şampiyonu Bjorn Daehlie'ye ait. Karşılaştırma isterseniz Lance Armstrong'un 85 mililitre/kilogram/dakika değerine sahip olduğunu hatırlayabiliriz.
   
  OkanAyaz bunu beğendi.
 5. Aybars Öge Sürücü

  Aybars Öge Sürücü Onursal Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.552
  Beğeniler:
  1.520
  Şehir:
  Izmir / Istanbul
  Seviye:
  Ben telefondayken yazmışsın :) Bu arada Lance'in kemoterapi geçirdiği yıl sonunda 70'lere düştüğü ve 2 sezonda tekrar 80'lere çıktığı ayrı bir antrenman bilimleri araştırması olur.
   
  OkanAyaz bunu beğendi.
 6. Turkishflier

  Turkishflier Aktif Üye

  Kayıt:
  16 Eylül 2004
  Mesajlar:
  175
  Beğeniler:
  152
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Verdiğim linkte de Vo2 max değerini ölçmek için çeşitli yöntemler ve hesaplama programları var.En çok kullanılan ve güvenilen(laboratuar harici) yöntem Conconi testi.Conconi testini bisiklet üzerinde 400 metrelik bir parkurda yapabilmekte mümkün.İnternette araştırma yapılırsa bisiklet için gerekli yöntem bulunabilir.

  http://www.brianmac.co.uk/vo2max.htm
   
  OkanAyaz bunu beğendi.
 7. Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.764
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Arkadaşlar bu arada vo2max ın sade bir performans ölçüsü olmadığını belirtmek isterim, yani en yüksek vo2max olan en iyi demek değildir, aslolan sporcunun bastığı ortalama (1-2 saat boyunca) wattır, hatta kilo başına bastığı wattır. Bir sporcunun gücünü watt cinsinden bilirseniz yarışta nasıl bir tempo koyabileceğini bilebilirsiniz...
   
 8. Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.764
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Bildiğim kadarıyla bu sporcu ırsi bir hastalıktan dolayı çok yüksek epo değerine (dolayısıyla çok yüksek hematokrit oranına) sahip, böyle hastalık dostlar başına :D Bu arada hemen belirtelim hematokrit oranın %50 ve üzerindeyse UCI sizi yarışa katılmaktan men etme hakkına sahip (ve ediyorda) ama doping cezası vermiyor sadece yarışa almıyor :) Aslında 5000-6000 metrelerde doğan ve yaşayanların hematokrit oranları genelde %50 nin üzerindedir bildiğim kadarıyla
   
  OkanAyaz ve hasan mehmet yalı bunu beğendi.
 9. Ali AKTAŞ

  Ali AKTAŞ Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  31 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  836
  Beğeniler:
  1.031
  Şehir:
  Denizli
  Seviye:
  Üniversitemde, aerobik ve anaerobik kapasiteyi ölçen testler yapılıyor, Spor bölümü öğrenci üzerinde. İlerleyen zamanlarda Testleri ve yapılış biçimlerini, ve sonuçlarının nasıl yordanacağını aktaracağım.
   
  OkanAyaz ve Hakan Yazman bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

IMG20160210221513.jpg
vee karşınızda ilk gıda incelemem. pek inceleme diyemem aslında. ürünümüz bu şirin görünümlü şey. şuan size boş gibi gözüküyor olabilir. çünkü boş. içindekileri ben yedim. tadı karışık meyvalı...
upload_2016-4-29_9-12-48.png
Antrenmanları kayıt altına alıp bir program çerçevesinde performansınızı takip ediyorsanız, web üzerinden online hizmet veren analiz sitelerini mutlaka duymuş olmalısınız. Örneğin TrainingPeaks...
4.png
Strava'cıların korkulu rüyası dijital epoyu konuşuyoruz bugün :D Sportmenliğe aykırı davranan bu KOM avcılarının bunu neden yaptığını, nasıl yaptığını, ve bunu nereden anlayabileceğimizi...