Aero jantlar ne kadar hızlı? (Video+Test)

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
Yine bir cyclingweekly testi buldum ve elimden geldiğince çevireceğim :D

Aynı bisiklet,
Aynı sürücü,
Aynı pist,
Aynı sürüş pozisyonu,
Aynı GÜÇ! (powermetre sayesinde)

3 farklı jant seti:

mavic.png

enve.png

hed.png

Diğer testlerde olduğu gibi yine 200 watt ve 300 watt güç ile sırayla, 10 dakika boyunca test edilecekler! Test, veledromda yapılıyor:
velod.png

(link)

Videoyu linkte bulabilirsiniz.

Sonuçlara geçelim:

Mavic R-SYS SLR:
200 watt sabit güç ile 10 dakikada 5120 metre gitmiş. Ortalama 30.7 km/h
300 watt sabit güç ile 10 dakikada 6070 metre gitmiş. Ortalama 36.4 km/h

Enve Smart 4.5:
200 watt sabit güç ile 10 dakikada 5460 metre gitmiş. Ortalama 32.7 km/h
300 watt sabit güç ile 10 dakikada 6442 metre gitmiş. Ortalama 38.6 km/h

Hed GT3 Trispoke + Lightweight Autobahn
200 watt sabit güç ile 10 dakikada 5520 metre gitmiş. Ortalama 33.1 km/h
300 watt sabit güç ile 10 dakikada 6600 metre gitmiş. Ortalama 39.6 km/h

Sonuçlar, beklentiler doğrultusunda çıkmış :) Videodaki abiler, bugün biraz rüzgar olduğunu belirtiyor ve ekliyor, eğer rüzgar daha az olsaydı aero jantların sonuçları biraz daha yüksek çıkabilirdi.

3. jant seti bizi pek ilgilendirmese de, düşük profil jant seti ile yüksek profil jant seti arasında kabaca 2 km/h fark olduğunu görmüş olduk :eek: :harika:

Scudo

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok teşekkürler emeğine sağlık. En nihayetinde 2 km saat Ancak yarışta önemli diye düşünüyorum. Yanılıyor muyum

• Beğen
Tepkiler: tırıvırı.

Selami53

O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !
Tepki
963
Bisiklet
Specialized
35mm fulcrum racing s3
50mm duraace c50 wh9000
Satilir.. :D

• Beğen
Tepkiler: kudretozbay

Sefa01

Daimi Üye
Tepki
190
Bisiklet
Pinarello
Bir cok faktoru dislamiyorlar ama, zor olan bi konu acikcasi.

celikeren

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Merida
Herkese Selamlar yakın Zaman'da set almayı planlıyorum, Yüksek profil jantlar görüntü olarak çok hoşuma gidiyor , yarış yapmıyorum ancak ort.hıza önem vererek kullanan birisiyim.
Linklerde 3 tane yüksek profil 2 tane düşük profil jant mevcut sizce hangisi doğru tercih olur?
Yorumlarınızı bekliyorum . Şimiden çok teşekkürler
Sizce hangisi daha iyidir ,

(link)
(link)

(link)

(link)

(link)

Sefa01

Daimi Üye
Tepki
190
Bisiklet
Pinarello
@celikeren

Ayni ikilemi yasamistim bende. Sonuc olarak zondayi tercih etmistim. Cunku kaliteli bir aero jant seti icin 1500-2000 dolar gerektigine karar verdim.(zipp, enve gibi). 700-800 dolar bandindaki aero jantlari inceledigimde icime sinen olmamisti. 1200-1300 dolar civarindaki shimano c50, campagnolo bullet ultra, campagnolo bora c50 gibi setler hosuma gitmisti. Ona da okadar para verebilecek durumda degildim. O yuzden ilk yukseltmeyi 300-400 dolar bandinda, daha sonrasinda 1200-1300 dolar bandinda en son olarak 2000 dolar bandindaki jantlar olarak karar verdim.
Bir tercih yapmami istiyorsan campagnolo bullet.

• Beğen
Tepkiler: celikeren

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Yapılan yatırım göz önüne alındığında yüksek profilli jantların tesirinin fiyatına göre düşük kaldığını düşünüyorum...

200w güç ile çıkılan 30 km/h mertebesinde hızlarda yüksek profil jantlar avantajlarını pek gösteremeyeceklerdir. Keşke bu testi 1500w basan bir sprinter yapsaydı. O zaman yüksek profilli jantların avantajı ortaya çıkardı. Kabaca 5-6 km/h fark çıkar diye düşünüyorum.

Ama buradan çok güzel bir sonuç çıkıyor aslında. Yüksek profilli jantlar biz düşük güçteki amatör kullanıcılar için uygun değil. 300w güçte ortalama hızın 3 km oynaması, harcanan meblaya kıyasla çok küçük bir miktar. Kaldı ki rüzgar direncinin jantları etkileyen kısmı %10. Onun yerine %80'lik kısım olan sürüş pozisyonumuza dikkat etmek daha mantıklı görünüyor. (Kalan %10 bisikletin kendisi)Yani jantlara o masrafı yapmak yerine aerodinamik pozisyona alışmak daha mantıklı görünüyor. Misal benim aynı eforda anlık hızım hoodlarda 33km/h, droplarda 37km/h, tt pozisyonu alınca da 40-41 civarında oluyor...

Yani sonuç olarak ben jantlara o parayı vermek yerine tt'ye uygun bir sele, ve tt'ye göre fitting yaptırmayı düşünürdüm... Malum bu şekilde kasıklara inanılmaz yük biniyor ve bu pozisyonu sürdürülebilir hale getirmek istiyorum...

celikeren

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Merida
Cevabınız için teşekkür ederim, uzun süredir zonda düşünüyordum , ama acele edip sonradan beğenmeyeceğim bir set almak istemediğim için bekliyordum . Zonda dan Nasıl memnunmusunuz?

Sefa01

Daimi Üye
Tepki
190
Bisiklet
Pinarello
@celikeren

Acikcasi gayet memnunum, daha once stok jantim olan fulcrum racing 77 kullaniyordum, farkettigim sunlar oldu;
- ayni hiza daha kolay ciktigimi farkettim.
-ufak bir rijidite artisi farkettim.
-genel olarak duz diyebilecegimiz yolda 30km/s ortalamam 33-34km/sa oldu. ( bu surede antrenmanlara devam ediyorum 5-6 saat/ hafta seklinde o yuzden de olabilir.)
-laktat esigimin ustunde surdugumde duz yolda 37/38 km/sa yapiyorum cok rahat fakat dahada hizlanamiyorum. Yaktigimin enerjinin karsiligini alamadigimi dusunuyorum. Bu durumuda disli oranima bagliyorum birazda yaniliyor olabilirim( 50/34 - 11/23 kullaniyorum)

Ozet olarak evet farkedilebilir bir upgrade oldu cok keyif aliyorum kullanirken, ama beynim nedense bukadarlik bir jantla bu artis oluyorsa aero jantla ne olur diye cok merak ediyor:)) Ama okudugum gordugum seylerde yukaridaki arkadasin da dedigi gibi yaptigimiz yatirim icin bekledigimiz sonuc uyumlu olmayabilir.
Benim onerim yeni baslayansan(1-2 senelik surucu isen) ve performans suruscuysen,
Guzel bir trainer,
Iyi bir beslenme programi,
Aero ve kaliteli giyim
Belli bir noktadan sonra 39/53 11/23 ruble ve aynakol
Ve 300-400 dolar bandinda jant seti

Bunlar aero jantlardan once yapilmasi gerektigini dusundugum seyler.
Ben 3 senelik bir biniciyim, 2 senedir yol bisikleti kullaniyorum. Performans surusleri yapmayi seviyorum. Yazdiklarimi bunlara dikkat ederek okursan sevinirim.yani yanlis bir icerik olabilir. :)

celikeren

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Merida
@Sefa coskun

Detaylı anlatımınız için çok teşekkür ederim, benim için çok faydalı bilgiler içeriyor. Saygılarımla

Sefa01

Daimi Üye
Tepki
190
Bisiklet
Pinarello
@uguryilmaz144

50/34 11-23 kullaniyorum suan hocam, ileride 39/53 gecmeyi dusunuyorum, son yaptigim trainer uzerinde ftp testi 250 civariydi, %6-7 uzerindeki egimli yokuslarda zorlanabilirim 39/53 ile haklisiniz:)

celikeren

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Merida
@Sefa coskun

Sefa hocam

terkar merhaba :)
Bir blog'ta yazmış olduğunuz soru-cevap sayfasına denk geldim , tam aradığım bir sohbet olmuş.

Şuan için mümkün değil ama ilerde
Aşağıdaki ürün sizce nasıl?

Shimano rulman göbek kullanmıyordu bildiğim kadarıyla artık kullanıyor mu? Bilginiz var mıdır? Teşekkürler

(link)

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
Güzel inceleme sonuçlar şaşırtmadı beni her ne kadar 3 km bizler için az gibi gözükse de 1 saatlik bir tt yarışında ki fark 3 km olacaktır ki buda yarışanlar için hiç de az olmayan bir fark aynı şekilde yokuşlarda da tam tersi bir etki olacağı aşikar ancak yokuşlarda kıyaslanan jantların incelemesi de olsa iyi olurmuş:)

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Serkan Mıstınoğlu insan aynı suda iki kez yıkanmaz denirken nasıl bu kadar kendinden emin konuşabiliyorsun. Belki bi turda sevgilisi aklına geldide o moralle pedala bastı. Bilebilirmisinki.

@Sefa coskun

Bike discount ta gördüğüm kadarıyla harika bir indirim yapmışlar. Setini 108 eyrodan veriyorlar. Bu fırsat kaçmaz derim.

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

Sefa01

Daimi Üye
Tepki
190
Bisiklet
Pinarello
@mehmetsunu

Neyin setini 108 euro yapmislar hocam? Yanlis oldu sanirim alinti

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
şu unutulmamalı,bu jantlar belli km h üzerinde etki etmeye başlar muhtemelen genl söylüyorum 40km h lerde bu jantları çok espirileri yok,yani saatte 28kmh giden biri aynı watt ile 29 a çıkmaz,jantlar fizik kuralı olarak etkiye girmiyor şöyle düşünün bir dairede dönen motor gösterileri var yavaş giderken bir moment yaratamıyorlar...siz hızlanırsanız devreye moment girer ve hızlanır,yoksa neredeyse herkesin kullandığı gibi görsellikten öteye para ziyanlığından başka bir şey değil.