Aero bar hakkında fikir alışverişi

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.067
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
merhaba herkese

aero barlar ile bi kaç soru ve bi kaç link paylaşacağım sizler ile yardımlarınızı rica ediyorum..

genelde gidonu aşağıdan tuttuğumda kendimi çok dengesiz hissediyorum. yokuş aşağı giderken genelde elim hep üstte oluyor bende uzun yollarda avantaj sağlaması ve denge problemimi çözer diye şimdilik ucuz yollu aero bar lar bakmaya başladım.

şimdi bunları alırken tam neye dikkat etmeliyiz açıkçası bilmiyorum..

(link)

(link)

bu mtb için ama tipi çok güzel

(link)

(link)

önerilerinizi bekliyorum..

Scudo

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.067
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
bilgisi olan?

Tepki
770
İsim
Çağlar ç
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aerobarlar duz yollarda kullanirken daha rahattir.Ancak virajlarda tam tersi.Dikkat ettiyseniz tt yarislarinda sporcular viraj giris cikislarinda aerobari degil de gidonu tutarlar(frenlerin oldugu yerden). Çünkü aerobardan tutarak manevra yapmak viraj donmek cok dengesiz olur.
Dengesiz hissetmenizin sebebi bisiklet uzerinde yanlis durmaniz veya sele-gidon-boyun ayarsizliklariyla ilgili olabilir. Yol bisikleti ergonomisi diye birkac konu hatirliyorum, o konulara bakmaniz faydali olabilir...

ikan yüzgeçgölü

Daimi Üye
Tepki
110
Bisiklet
Lapierre
@srdrmrs
eğer alıcaksanız tek parça şeklinde olanlardan alın
ben 2 parça olanından aldım
açılarını ayarlamak ve montajı biraz zor

ve rahatlık açısından tek parça olanlara oranla daha yetersiz kaldığını düşünüyorum

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.067
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
@ikan yüzgeçgölü

teşekkürler.. satıcıya mesaj attım.. ölçüler uyar ise alacağım..

Sey_Yeah

Daimi Üye
Tepki
97
Bisiklet
Specialized
çok şekil duruyor, bisiklete ilginç bir hava katıyor

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.067
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
valla ben çantama atıp şehir içinde serbest uzun yolda takmayı planlıyorum.. barın geleceği yerde ışık vardı onu başka bi yere kaydıracağız artık...

Çağrı Soylu

Forum Bağımlısı
Tepki
686
Bisiklet
Focus
@srdrmrs
Benim gidonumda da yer olmadığı için ışığı maşanın en altına takıyorum. Bunu deneyebilirsiniz.

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.067
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
Tepki
42
Bisiklet
Trek
@srdrmrs Yol bisikletinde, en hakim ve dengeli olabileceğiniz tutuş yeri gidonun altı olması gerekir aslında. Burdan tutarken denge sorunu yaşıyorsanız, ya ayarlarınızda bir problem vardır ya da belki henüz bu pozisyona alışmamışsınızdır diye düşünüyorum. Aerobar hiç kullanmadım ama bana daha dengesiz olur gibi geliyor. İsterseniz boğazın hemen yanlarından tutarak sürmeyi deneyin. Belki fikir verebilir nasıl olacağı hakkında. Bir de şehir içinde aerobar kullanmak, frenleri yeterince hızlı kullanamayacağınız için tehlikeli olabilir.

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.067
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
@Hasan Çabuk

muhtemelen alışamadığım içindir... evet bende uzun yollarda kullanmayı düşünüyorum zaten.. 600gr bir ağırlığı var çantada taşıyabilirim gerekirse..

Burak Altaç

Forum Bağımlısı
Tepki
5.118
İsim
Burak Altaç
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
5 senelik konuyu hortlatayım bari.
Sağ el bileğimdeki sorun geçip de,tekrardan sürmeye başladığım zaman,bir süre triatlon aero bar kullanıp,bileğimin zorlanmasını engellemek istiyorum.
Uygun fiyatlı şöyle bir şey buldum,sizce işe yarar mı ya da sizin bir öneriniz var mı?
(link)

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
5 senelik konuyu hortlatayım bari.
Sağ el bileğimdeki sorun geçip de,tekrardan sürmeye başladığım zaman,bir süre triatlon aero bar kullanıp,bileğimin zorlanmasını engellemek istiyorum.
Uygun fiyatlı şöyle bir şey buldum,sizce işe yarar mı ya da sizin bir öneriniz var mı?
(link)
ben xlc nin aldım kullandım bi süre. güzel fena değil ama drop bara geçiş yapacağım yaza doğru. kullanması biraz zor oluyor şehir içinde olmuyor zaten fren ve viteslere uzaksınız. şehir dışında sabit visteste giderseniz işe yarar. oda pek rahat olmuyor tutuş pozisyonundan dolayı heralde dirsekleri kolları o kadar birbirine yaklaştırmak rahat bi pozisyon olmuyo. belki biraz uzaklaştırıp denesem memnun kaldırdım fakat o zamanda gidondaki vites frenin yerini çok dışarı çıkarmam gerekiyor.

Burak Altaç

Forum Bağımlısı
Tepki
5.118
İsim
Burak Altaç
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ben xlc nin aldım kullandım bi süre. güzel fena değil ama drop bara geçiş yapacağım yaza doğru. kullanması biraz zor oluyor şehir içinde olmuyor zaten fren ve viteslere uzaksınız. şehir dışında sabit visteste giderseniz işe yarar. oda pek rahat olmuyor tutuş pozisyonundan dolayı heralde dirsekleri kolları o kadar birbirine yaklaştırmak rahat bi pozisyon olmuyo. belki biraz uzaklaştırıp denesem memnun kaldırdım fakat o zamanda gidondaki vites frenin yerini çok dışarı çıkarmam gerekiyor.
Şehir içinde zor olacağını farkındayım ama bu biraz zorunluluktan olacak gibi.

Burak Altaç

Forum Bağımlısı
Tepki
5.118
İsim
Burak Altaç
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
sürekli eğil doğrul yapacaksın zorunluluktanda olsa. frenle vitesle eziyet olur gibi.
Çarşamba günü doktor ne diyecek bakalım. Ona göre bir şeyler düşüneceğim artık.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
@Burak Altaç bey geçmiş olsun :( Şehir içinde sokak ve caddelerde frensiz kullanım çok riskli olur, daha çok şehirler arası kullanım ve uzun yolculuklar için tasarlanmış bir ürün olduğundan bence sizin durumunuz için bir alternatif olamaz.
Alternatifler ise; Belki de zaten takıyorsunuzdur elastik bileklik, şu bileği sarıp kavrayandan. İşe yarıyor, sıcak tutuyor ve hareketi sınırladığı için bileği koruyor.

Bileğinizdeki sorun bisiklet kaynaklı mı oluştu bilmiyorum ama, STI kol ve gidon montajı birinci şüpheli. İkinci şüpheli ise düşük gidon. Gidon ne kadar alçaktaysa ellerimizin, bileklerimizin taşımak zorunda kaldığı vücut ağırlığı o derece arttığı için gidon yükseltilmesi kesinlikle sizi rahatlatacaktır. Bunun dışında sizin öne uzanma mesafenizi azaltan her türlü ayar (gidon boğazını kısaltmak, ayarlı gidon boğazı kullanmak) bileklerinize düşen yükü kesinlikle hafifletecektir.
Hatta konforlu, bol jelli gidon bantlarının bile bileği rahatlatabileceğini düşünüyorum, çünkü gidon hakimiyetini kolaylaştıracak.

Kısacası kokpiti kendinize ideal, tam uyumlu hale getirmek için çalışmalar yapın. Hatta dirsek ve sırt duruşunuzu değiştirdiğinizde bile, vücut ağırlık merkeziniz az da olsa değişeceği ve kolunuzun gidona geliş açısı değişeceği için bileklerinize binen yükü de bu ufak duruş hamleleriyde ayarlayıp ideali yakalayabilirsiniz. Çoğumuzun yaptığı hata (ben de yapıyorum) dirseklerimizi dümdüz tutmak.

1.jpg

Profesyonellerin bisiklet üzerindeki duruşunu hep yakalamak isteriz ama bizden farklı yaptıkların pek çok şey var:

CORVOS_00031993-023.jpg

Konforlu duruşlarında bile (hoodlardan tutuş) dirseklerini dümdüz olacak şekilde ayarlamazlar. Bu zamanla kazanılmış bir alışkanlık, bisiklet duruşu bence. Biz amatörlerin hedeflemesi gereken duruş da bu. Gidon boğazı ayarıyla oynayıp rahat etmeye çalışan pek çoğumuz belki de bu duruşa kendini alıştırsa gidon boğazının aslında kendi boyuna uygun olduğunu fark edecek. Fakat biz göbekli (an itibarıyla 15 kg fazlam var) çaylaklar için, öne doğru daha fazla eğilmeye teşvik eden bu duruş tabiiki zor ve acı verici :D Bir diğer problem ise, ilk birkaç sürüşte daha önce kullanmadığımız ön kol kasları ve trisepsler (çünkü kolun duruşunu değiştirdik, artık farklı kas grupları daha aktif olacak) bu yeni duruşa alışma aşamasında ağrıyacak. Ve çoğumuz da bu ağrıyı "bu duruş bana yaramadı, en iyisi ben eskiye döneyim hacı abi" diyecek :bsmagryr:

En iyi ifade edilmiş görsel sanırım şu:
cycling-and-back-pain.png

Fakat bu duruş ilk sürüşlerde kesinlikle boyun ve kol ağrısı yapacaktır

Burak Altaç

Forum Bağımlısı
Tepki
5.118
İsim
Burak Altaç
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Serkan Mıstınoğlu Tavsiyeler için teşekkür ederim. Ayarlı ve yükseltilmiş bir gidonum var. Benim asıl sorunum sürerken ellerimi çok sıkıyor olmam sanırım. Bileklik konusunu ben de düşünüyorum,bileğimi sıkı tutacak bir bileklikle sürmek iyi olacak gibi. Bir şüphem de,aldığım ergonomik elciğin sağladığı tutuş pozisyonu ama onun için kesin bir şey diyemem. Tekrardan düz bir elciğe geçeceğim sanırım.

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
:D Bir diğer problem ise, ilk birkaç sürüşte daha önce kullanmadığımız ön kol kasları ve trisepsler (çünkü kolun duruşunu değiştirdik, artık farklı kas grupları daha aktif olacak) bu yeni duruşa alışma aşamasında ağrıyacak. Ve çoğumuz da bu ağrıyı "bu duruş bana yaramadı, en iyisi ben eskiye döneyim hacı abi" diyecek :bsmagryr:
bu dediğiniz kesinlikle doğru denedim bi kaç kez yorduğu için yapamadım. yeterince güçlendirmeden zor oluyor uygun duruşu yakalamak.

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

murat serbet

Forum Demirbaşı
Tepki
1.449
Bisiklet
b'Twin
@Burak Altaç geçmiş olsun. Ben de son iki haftadır, sürüşlerden önce, bileğime linkteki gibi bir elastik bandaj takıyorum. Bilek ağrısını gerçekten azalttı. Size de tavsiye ederim. Bunun üzerine çok dar değilse eldiven de takılabiliyor.

(link)