Adsl...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
ADSL in kullanımında tt net in inanılmaz bir yanlış uygulamaya imza attığını düşünüyorum;yani kullanmasanız dahi fatura ödersiniz.Mesela 1 aylık seyahate çıkın,1 ay hiç ADSL kullanmayın ama sanki kullanmış gibi o 1 aylık faturayı sizlere çatır çatır ödettiriyorlar. Halbuki kullandığımız kadar ödemek en akıllıca olanı diye düşünüyorum;mesela 15 gün kullandım 15 gün kullanmadım. Faturada sadece 15 günlük kullanım bedelini öderim. En doğru olanı da bu.
Bir de uyanık ttnet,kullanmadığın kotaları 1 ay sonrasına da devretmiyor. Böylece kullanmadığınız kotalar da"çöpe" atılmış oluyor.
Aynı durum sabit tel. lar için de geçerli;mesela 1 sn .kullandığınız zaman sizden 1 dk. ücreti kesiliyor. 59 sn. telekomun cebine gidiyor. Ben diğer gelişmiş ülkelerde bu işlerin böyle olacağını hiç sanmıyorum çünkü böyle olsa zaten gelişmiş ülke olamazlardı ki..
Artık bu vb. sistemlerin değişmesi gerekiyor;hep cebi değil biraz da insanı düşünmek lazım.

• Beğen
Tepkiler: selfpower
Scudo

Barış Kılınç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
Eleştirinizi çok garipsedim. Sonuçta bahsettiğiniz hizmetler bir nevi pazarlama ürünü. Siz evinize kadar gelen, su, elektrik, telefon için hiç kullanmasanız dahi para ödemek durumundasınız. Çünkü altyapı diye bir şey var ki ödediğimiz faturalardan çok daha pahalıya mâl oluyor. Ayın yarısında interneti kullanmadığınızı örnek vermişsiniz. Unutmayın ki sizin TT ile bir sözleşmeniz var ve o sözleşmeler şirket çıkarlarını gözetmek durumunda. Bu sistem tüm dünyada böyledir. Kullanıcıya uygun paket/opsiyon/tarife dışında müşterinin çıkarı gözetilmez.

Not: Japonya'da internet beleşmiş gibi cevap vermeyin lütfen. Ütopyalardan bahsetmiyoruz. Yaşadığımız ülke ve şartlar belirli.

• Beğen
Tepkiler: Atila Filmer

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Diğer su,elektrik vs. kullanılmadığı zaman çok az gelir veya gelmez. Ama adsl de öyle birşey yok,her ay neyse o... Mesela her ay su faturası 25 ytl gelse sonrak ay hiç kullanılmasa.. Ama adsl maalesef bundan farklı...

Savunduğum sistem,pekala olabilir. Bir şekilde bu yöntem dahi pazalama metodu olarak kullanılabilir;mesela A firması B firmasının müşterilerini bu şekilde ele geçirebilir. Zararlı mı çıkar karlı mı çıkar onu bilemem tabi ama denemkte fayda var..

mcyc

Daimi Üye
Tepki
147
o zaman dial up bağlantı kullanabilirsiniz. nasıl olsa kullandığınız kadar ödüyorsunuz.
adsl' in şartları belli, kullanıp kullanmamak sizin seçiminiz. kullanın diye bir zorunluluğu da yok. ttnet size şartları belirtmiş, ister kullanırsınız ister kullanmazsınız diyor.
kota olayına da çözüm getirmişler, kotasız adsl tarifeleri var. sabit ücret ödeyerek istediğiniz kadar veri indirebilirsiniz.

Blick

Daimi Üye
Tepki
116
keşke biraz daha araştırıp konuyu açsaydınız adam senin için özel olarak ay sen kullanmıyon ben portunu boşaltıyım başkasına veririm sen gelince tekrar sana mantığı uygulayamaz
senin ödediğin zaten arkadaşların dediği gibi alt yapı ve sabit hizmet ücreti, o zaman standart bir para alsın kullandıkça üstüne yazsın al zaten kotalı kullanım maalesef bundan var :(
kotada da çok yanlış düşünüyorsunuz ve de yurt dışındaki ülkelerde de bu uygulamalar var japonya örneğine girmeyin zaten hiç gerçekten Bulgaristanı da bizden ucuz diye gösterilen linkler vardı ama fiyatlar orada da aynıydı şu son durumu bilemem ve de kota sistemi de vardı ;)
artı aylık sistem dışında günlük kullanım gibi ibr adsl sistemini hiç bir ISP nin sağşayacağını sanmıyorum ama eğer ki tatile çıkacaksanız veya bir iki ay kullanmayacaksanız büyük ihtimal dondurmak söz konusu olabilir, en azından DT gibi hizmetlerde avr ki ADSL de de olma ihtimali vardır ;)
telefonlara da gelcek olursak yurt dışında cep telefonlarında bile sabit ücret tarfeleri var bilem şu kadar dakikası şu kadar avro diye sabit sistem olup verilen dakikayı odlrumasanız bile o ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz ;)
hatta ADSL alcaksanız ISP sizden bir ya da iki yıllık zoraki bir sözleşmede isteyebilir, öyle iki ay kullanıp bırkayım olmaz :D
işte oralar gelişmiş ülkeler oluyor :D

• Beğen
Tepkiler: mcyc

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Barış Kılınç

Yazımın içinde hiç "Japonya" kelimesi var mı? Hem gelişmiş ülke derken sadece onu mu anlıyorsun?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@mcyc

Doğru dial up var ama bu da öyle yavaşki bunu kullanmanın dahiç bir esprisi kalmayıp adsl kullanmayı mecbur bırakıyor...
Kotasız olanlar da tabii biraz cep yakıyor.

Atila Filmer

Forum Bağımlısı
Tepki
923
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@stratus

elektrik ve su zaruri ihtiyaçlardır, her eve bağlantısı vardır ve abone sayısı fazla olduğu için kişi başına düşen bakım masrafları fazla değildir. ama ADSL'de durum boyle değil. sağdan soldan sinyal yakalayıp başka wireless ağlarına girenlermi dersin. bir apartmanı kablolayıp tek abonelik üzerinden bağlananlarmı dersin örnekler çogaltılabilir. ancak senin savunduğun mantık pek tutarlı gelmiyor bana. dial-up sana en uygun bağlantı.
şöyle birşey de dikkatimi çekti. açtığın bu gibi konularda bir şekilde hep çoğunluk sana karşı geliyor. ama herseferinde sen hayır boyle değil ben haklıyım gibisine getiriyorsun. (yanlış anlama yapıcı olarak eleştirmeye çalişiyorum) ya biz hiç birşey bilmiyoruz ya da sen aşmışsın.

not: barış arkadaşımız japonya konusunu, herkes genel olarak savunur diye örnek vermiş. sana herhengi bir sataşma yapmamış, niye savunma gereği hissettin ?

• Beğen
Tepkiler: Barış Kılınç

Atila Filmer

Forum Bağımlısı
Tepki
923
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@stratus

ben bir araba istiyorum, hem 350 beygir olsun hem de 100 km'de 3 lt benzin yaksın. :D :D

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
ADSL hat, bir "Leased Line"dır. Yani kiralık bir hattır.
Siz kiraladığınız bu hat ile size bu hizmeti veren telekominikasyon kuruluşunun portlarından birisini işgal etmiş olursunuz. Bu nedenle sayılı port arasında size ait olan port bir başkasına verilemez, sizin izniniz olmadan devredilemez.
Bu tıpkı çok katlı bir apartmanda bir daire kiralamak gibidir. Kiraladığınız daire için "Ben sadece geceleri gelip yatıyorum, gündüzlerin kirasını ödemem" diyemezsiniz. Böyle demek istediğinizde alternatifiniz hotellerdir. Tıpkı Dial-Up bağlantıda olduğu gibi... Hoteller eviniz kadar rahat değildir, ancak aynı işlevi görür (Dial-Up ADSL kadar hızlı değildir, aynı işlevi görür). Hotellerin bir kaç gün için kullanımı ekonomik olabilir, daire kiralamak yerine uygun bir alternatiftir ancak bütün ayı bir hotel odasında geçirirseniz zararlı çıkarsınız. (Bu durum da yine Dial-Up ADSL arasında geçerlidir).

Kota? Kota sadece, ADSL kullanırım da az kullanırım diyenler için bir pazarlama yöntemi, iyi bir alternatiftir hepsi bu.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Çoğunluğun cevabına göre yanlış düşündüğümü anladım, bazı şeylerde "kullandığın kadar öde" diye kampanya veya promosyon tarzı şeyler olur,bunu da ADSL ile düşündüğüm için neden bu da öyle olmasın,olmaması için bi sebep mi var diye düşünmüştüm.Arkadaşlar, örneklerle bu konuyu iyi anlamamı sağladılar. Son "ev-otel" örneği konuyu artık daha iyi anlamamı sağladı. Teşekkürler..

• Beğen
Tepkiler: Atila Filmer