Adım adım bilgisayar toplama (resimli anlatım)

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Mert Altıkardeş tarafından paylaşıldı.

 1. Mert Altıkardeş

  Mert Altıkardeş Kıdemli Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  217
  Beğeniler:
  134
  Şehir:
  ßeylikdüzü........... Mert Altıkarde$
  Seviye:
  Adım adım bilgisayar toplama.
  [​IMG]
  Donanımımızı içinde barındıracak kasa tiplerinden biri.
  [​IMG]
  Donanım bileşenlerimizin hemen hemen hepsi yukarıdaki resimdeler, sadece eksik bir parça var, eksik olan parça (CPU) İşlemci pastasıdır. Bunu özellikle ayrı tanıtmak istedim, çünkü bu parça olmazsa olmazdır. İşlemcimizi sıcaktan yalıtacak ve aşırı ısınmayı hatta yanmaktan engelleyecek olan işlemci pastamız, resim 4 de gördüğünüz gibi
  [​IMG]
  Donanım bileşenlerini tanıdıktan sonraki yapcağımız işi bölümlere ayırırsak ilk bölüm anakartın montajı olacak, bu bağlamda anakartı takmadan önce üzerinde biraz inceleme yapalım.
  1. Bölüm [ Anakartla Tanışalım ]
  [​IMG]

  Yukardaki sayılardan başlarsak:

  1. İşlemci soketi
  2. Ram slotları
  3. IDE portu---> CD-ROM Yada Harddisk bağlantısı için
  4. IDE portu 2--> CD-ROM Yada Harddisk bağlantısı için
  5. SATA portları Harddisk için en güncel bağlantı biçimi (SATA yeni jenerasyon Harddisklerde kullanılıyor)
  6. Ön Panel Bağlantıları (Front Control Panel Connectors)
  7. Disket (floppy) portu
  8. PCI portları
  9. AGP portu (Ekran kartı içindir)
  10. Dışa açılan bağlantılar paneli ( Bu bölüm haricen işlenecek )
  11. İşlemci (CPU) fan baglantı noktası

  Anakart için genel olarak bizim montaj sırasında kullanacağımız bölümler bunlardı, bunların dışında biraz daha detaya girip 6. ve 7. resimlerede göz atmakta yarar var tabi.
  [​IMG]
  [​IMG]
  Piyasadaki en son çıkan kartlar üzerinden değerlendirirsek arka paneldeki çıkışları ve girişlerinin resim 7 deki açıklaması bu şekilde olur

  1. Klavye, fare cikislari
  2. 2 x USB portu
  3. Parelel port
  4. ATX güç girişi
  5. Game Port Girişi
  6. LAN girişi
  7. 2 x USB
  8. Optik çıkışlar (ses için)
  2. Bölüm [ İşlemcinin(CPU) Anakarta Montajı ] (INTEL işlemciler için)

  Şimdi anakart üzerinde montaja geçelim. ilk olarak (CPU) işlemcimizi takarak başlayalım.İşlemci soketimizin yanındaki çubuğu işlemcimizi oturtturabilmemiz için yukarı kaldıralım (bu çubuk aşağı doğru kapandığında işlemci iğnelerini yuvasına oturtturacak ve hemde sıkıştırma görevi görecektir.[​IMG]
  İşlemcimizi sokete yerleştirirken dikkat etmek zorunda olduğumuz konu, resim 9 da gördüğünüz gibi işlemci üzerindeki köşelerden birinde üçgen bir işaret var. Bu işaretli tarafin anakart işlemci soket girişindeki, yine bunun için işaretlenmiş köşeye denk gelecek bir şekilde yerleştirilmesi lazm.[​IMG]
  [​IMG]
  Sıradaki işlemimiz termal macunumuzu işlemci üzerine sürmektir. 11 ve 12. resimlerde olduğu gibi bizde termal macunumuzu işlemci üzerine yayıyoruz.
  [​IMG]
  Resimde gördüğünüz gibi termal macumuzu işlemcimizin üzerine yayıyoruz, ama yanlardan taşacak kadar fazlada olmamalı, normal bir tabaka olmalı, fazlasıda ısı yalıtımı açısından iyi değildir.
  [​IMG]
  Termal macun ile işimiz bitti ve işlemcimizi soğutacak fanımızı, sürdüğümüz termal macunun üzerine yerleştireceğiz. Resim 13 de gördüğünüz gibi fanı oturtturduktan sonra fan üzerindeki çubuk aşağı indirilerek fanın tam olarak yerleşmesi ve sıkışması sağlanır. Resim 13 de ayrıca belirtilen bir konu fanın elektrik bağlantısıdır.[​IMG]
  2. Bölüm [ İşlemcinin(CPU) Anakarta Montajı ] (AMD işlemciler için)


  Intel için işlemci montaji bu kadar arkadaşlar şimdi birde AMD işlemcilerin nasıl montaj edildiğini görelim.

  Aslında Intel ve AMD montajı arasında çok büyük bir fark yok, ama ben yinede olan küçük farkları işlemek istedim. resim 20 de AMD tabanlı bir anakart var.
  [​IMG]
  Anakart işlemci soketimizin üzerinde intel soketinde olduğu gibi işaretlenmiş bir alan var. Bu resim 15 de soketin köşesinde olan üçgen işaret aynı zamanda işlemci üzerinde de vardır. işlemcimizi intel anlatımında olduğu gibi anakart soketine bu işaretli köşeler denk gelecek şekilde yerleştirmemiz gerek.
  [​IMG]
  İşlemcimizi yerleştirdikten sonra intel sokette olduğu gibi soket çubuğunu aşağı indiriyoruz ve işlemcimiz oturmuş oluyor. işlemcimize termal macun sürmeye geçiyoruz.


  [​IMG]

  AMD soketi INTEL de olduğu gibi üst tarafı tamamen düz bir yüzeye sahip değil, amd işlemci üst tarafında bir Chip çıkıntısına sahip ve termal macunuda süreceğimiz bölge burası. Termal macunumuzu sürerken dikkat edeceğimiz noktalardan biri macunu sürerken chipin dışına tasmayacak sekilde üzerine yaymak gerektiğidir.


  [​IMG]

  Termal macunu sürdükten sonra işlemci fanını monte etmeye geldi sıra. Bunun için resimlerdeki örneklerden yararlanacağız. Resimde gösterildiği gibi soket dişlerini fanımızın ısı emicilerinin yan tarafına takıyoruz.


  [​IMG]

  Resim 19 da anakart soketine fan ısı emicisinin bağlanacağı noktaları görüyorsunuz.

  [​IMG]


  Ve fanın takılış biçimi tornavida yardımiı ile üst orta delikten tutarak baskı yapıyoruz. Resimde görüldüğü gibi...

  [​IMG]

  Resimde gördüğünüz gibi basit bir işlem bu. Genelde işlemci soket çevresinde olan, işlemci fan elektrik bağlantısını bu şekilde bağlıyoruz.

  [​IMG]


  Bağlanmış olarak son hali, ve gördüğünüz gibi kabloyuda dağınık ortada bırakmıyoruz. işlemci montajımız tamamen sona erdi. Sırada 3. işlem var.


  [​IMG]

  3. Bölüm [ Ramlerin Slotlarına Takılışı ]

  ilk atacağımız adım Resim 24 te görülen ram slotumuzun mandallarını geriye doğru itmek ve ramlerimizin yerleşeceği yuvaları tamamen açmak oluyor.

  [​IMG]


  25. resimde görülen önemli ayrıntıya da dikkat etmemiz lazım. Bu ayrıntı ramlerimizin yerleşeceği slotlarda, orta kısımda bulunan çıkıntılardır. Ramlerimizi yuvalara yerleştirdiğimiz anda, ram ortasında da karşılığı olan bu çıkıntıları birbirilerine denk gelecek şekilde oturtturmalıyız, ama buna dikkat etmeden ramleri yuvalara itersek ramlerimiz elimizde kalabilir

  [​IMG]


  Resimde görüldüğü gibi uyguluyoruz, ramler aşağı doğru bastırılarak yuvalara oturtturuluyor ve mandallar kapatılıyor işte tüm ram takma işlemi bu kadar.

  burada dedim gibi en önemli olan nokta ortadaki çıkıntı ve girintilerin birbirilerine denk gelmesi.


  [​IMG]

  Ramlerimizde takıldı. anakartımızın üzerinde işlemci ve ramlerimizin takılmış hali.


  [​IMG]  4. Bölüm [ Anakartın Kasaya Takılışı ]


  [​IMG]

  Genelde kasalarda standart olarak arka panel maskesi mevcuttur, ama biz standart olan o maskenin satın aldığımız anakartımız ile gelen maske ile karşılaştırarak, uyup uymadığını kontrol ediyoruz. Çünkü her anakartın giriş ve çıkış paneli aynı olmayabiliyor.


  [​IMG]

  Kontrol ettikten sonra uymadığı kesinleşirse resimde gördüğünüz gibi kasa ile gelen standart maske çıkıyor ve yerine anakart paketinde gelen maskeyi takıyoruz.

  [​IMG]


  Bu arada tabi kasamızın sağ ve sol kapakları çıkarılmış durumda ve kasamızın sol tarafında resim 32 de de görüldüğü gibi anakartımızın vidalanması için extra bir levha var, bu levhayı söküyoruz.

  [​IMG]


  Levhamız yerde şimdi yapacağımız iş anakartımızı levhanın üzerine koyup, vida yerlerini tespit edip işaretlemek.

  [​IMG]


  işaretleme işleminden sonra sıra kasa ile gelen ve anakartımızın üzerine oturacak olan ayaklı somunları işaretlediğimiz alanlara yerleştirmeye geldi, resimlerde de örnek olarak görünüyor.

  [​IMG]


  Bu ayaklı somunlar her kasada aynı değildir bazı kasalarda geçmeli olur bazılarında vida halinde...

  Ayaklı somunlarımızı yerleştirdik artık, kartımız vidalanarak sabitlenecek duruma geldi.


  [​IMG]

  Vidalama esnasında dikkat edeceğimiz en önemli husus tornavidayı çok sakin ve dikkatle kullanmaktır. Eğer tornavidaya fazla baskı yapıp karta kaydırırsak, anakartımız bu darplardan dolayı kullanılamaz hale gelebilir.

  [​IMG]


  Anakartta tamamı ile levhaya sabitlendi.levhayı tekrar kasamıza takıyoruz ama levhayı kasamıza takmadan önce yapacağımız son küçük bir iş var. Buda (PSU) bilgisayarımızın güç kaynağını kasamıza monte etmek, bu bazı kasaların içinde hazır olabiliyor ama genelde kasalar güç kaynaksız çıplak satılır. Anakartımızın sabitlendiği levha ile takılmış örnek hali resim 41 de.

  [​IMG]


  5. Bölüm [ Güç Kaynağı Montajı ]


  [​IMG]

  Resim 42 de görülen standart bir (psu) güç kaynağı, ve resim 43 de de güç kaynağının anakarta bağlanacak uçlarını inceleyebilirsiniz.

  [​IMG]


  Resim 44 de güç kaynağımızı kasamıza nasıl ve nereye monte edeceğiniz konusunda fikir edinebilirsiniz, aslında bence bilgisayar toplamada, güç kaynağını monte etmek en kolay iş, yapacağınız şey güç kaynağını üst boş köşeye, güç kaynağı fanının kasadaki karşılığı olan fan boşluğuna denk gelecek şekilde yerleştirip vidalamanız.

  [​IMG]


  6. Bölüm [ Güç Kaynağı Bağlantıları ]


  [​IMG]

  Resim 45 ve 46 da görülen güç kaynağımızdan anakarta takılacak olan ve anakarta, ana elektrik bağlantısını sağlayacak sokettir.

  [​IMG]


  Resimdeki gibi uygulayıp yandaki mandalın yuvasına geçecek şekilde takıyoruz ve resim 47 de gördüğünüz işlemci elektrik soketinide diğer elektrik soketi gibi mandalını yuvasına oturtturarak takıyoruz.

  [​IMG]


  7. Bölüm [ Kasa Bağlantıları ]

  Resim 48 kasamız üzerindeki (power) (Reset) ve (Led) düğme ve ışık panelini anakartımıza nereden, nasıl ve ne ile bağlayacağımızı gösteriyor. Burada sizin alacağınız sadece bir fikir ve örnektir, çünkü satın alacağınız anakart, yapısına göre yanında bir adette klavuz ile geliyor. bu klavuz çok önemli, montaja başlamadan bu klavuzdaki bağlantı şemalarını incelemelisiniz.

  [​IMG]


  49. resimde örnek olarak ön panel bağlantılarının ne şekilde olduğunu şema olarak göstermiş, anakartların kasa bağlantı şeması genel olarak aynıdır ama siz anakartınızın klavuzundaki şemadan yararlanacaksınız tabiki.


  [​IMG]

  50 ve 51. resimlerde size bir fikir vericek tabi, ama tekrar ediyorum kasa ve anakart bağlantısını anakartın kendi klavuzu ile yapmanız daha sağlıklı bir montaj için şarttır.

  [​IMG]


  Ve kasa üzerindeki extra USB portlarının bağlantısı olacağı nokta ve örnek bir şema. Bu arada elinizdeki anakartın kasa bağlantısı için yapılmış bağlantı noktalarının hemen yanındaki yazılara dikkat edin. çünkü muhtemelen takacağınız kablo üzerinde de aynı yazının karşılığı olur, bu hem USB hemde düğme-ışık takımı için geçerlidir

  [​IMG]


  USB bağlantımızın takılmış son hali.  [​IMG]  8. Bölüm [ AGP Grafik Kartı Montajı ]


  [​IMG]

  Resim 54 de AGP slotunu görüyoruz, grafik kartımız bu slota takılacak.


  [​IMG]

  Ekran kartımızı resimdeki örnekte olduğu gibi AGP slotunun yuvalarına arkadaki mandalı açıp tabana kadar bastırarak oturtturuyoruz. Ve mandalı tekrar kapatıp ekran kartımızı sabitliyoruz. resim 56 da ise son işlem ekran kartımız kasaya vidalanarak sabitlenir.

  [​IMG]
  [​IMG]  Tabi iş bu kadarla bitmiyor Makinamızı çalıştırdıktan sonra işletim sistemini yüklemek bios update i varsa yapmak ve biosu ayarlamak gibi bir takım işlemlerde yapılmalı, bu sizin kullanımınıza bağlı bir şey. ihtiyaca ve gereksinimlere göre ayarlar yapılabilir.güle güle iyi günlerde kullanın
  alıntıdır
   
 2. Sercan Sözer

  Sercan Sözer Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  14 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  537
  Beğeniler:
  359
  Şehir:
  İstanbul/Tuzla
  Adı:
  Sercan S.
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Çok teşekkürler.
   
 3. S.Emre DURMAZ

  S.Emre DURMAZ Forum Demirbaşı

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  21 Ekim 2009
  Mesajlar:
  424
  Beğeniler:
  370
  Şehir:
  Acıbadem/İstanbul
  Adı:
  S.Emre
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Dostum eline emeğine sağlık, uğraşmışsın anlatmışsın
  Ancak bu resimler tarihi eser birazcık. 478 pin cpu ve cpu fanı montajı gösteriliyor bu resimlerde. Ayrıca psu' nun anakart güç girişi de 20 pinli. Anakart da 20 pin. Artık 20 pinli anakart da yok. Hepsi 24 pin. Ayrıca psu' dan gelen kablolar 20+4 oluyor genellikle ve birbirine geçirilip öyle takılması gerekiyor. Ekran kartı da Agp, artık agp ekran kartı diye bir şey de kalmadı piyasada. Yine de uğraşmış, emek vermişsin, eline sağlık..
   
 4. oğulcan ünsal

  oğulcan ünsal Aktif Üye

  Kayıt:
  18 Eylül 2009
  Mesajlar:
  162
  Beğeniler:
  12
  Şehir:
  mersin
  Seviye:
  kardesım agp degıl pcı express slotu ayrıcaa guc kaynagının gırısınıdee ısaretleermısın :S
   
 5. halid acar

  halid acar Bisikletkolik

  Kayıt:
  28 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.234
  Beğeniler:
  629
  Şehir:
  KONYA
  Seviye:
  teşekkürler gerçi ben gene yapabileceğime inanmıyorum ama bazı arkadaşlar için lazım olabilir paylaşım için sağol
   
  seda ak bunu beğendi.
 6. #6
  Mert Altıkardeş

  Mert Altıkardeş Kıdemli Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  217
  Beğeniler:
  134
  Şehir:
  ßeylikdüzü........... Mert Altıkarde$
  Seviye:
  Beyler malesefki bu yazılar benim değil daha öncede altta yazmış olduğum gibi alıntıdır ama çok faydalı bilgidir yakınınızda güvenebileceğiniz bi bilgisayarca benzemezı yoksa bilgisayardan anlayan bi arkadaşınız ile topluyabilirsiniz ama yakınınızda güvenebileceginiz bilgisayarcı varsa mutlaka ona götürün çünkü bu iş tetris oynamaya benzemez
   
 7. ahmet türkölmez

  ahmet türkölmez Kıdemli Üye

  Kayıt:
  16 Haziran 2009
  Mesajlar:
  374
  Beğeniler:
  319
  Şehir:
  İSTANBUL / G.O.P.
  Seviye:
  yuh be kardeşim
  bu ne böyle :D
  kim ugrasmıssa helal olsun
  ıyı sabırlıymıs bu kadar yazmıs resım cekmıs

  guzel paylsım

  tesekkurler
   
 8. müjdat dede

  müjdat dede Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  14 Eylül 2009
  Mesajlar:
  711
  Beğeniler:
  447
  Şehir:
  İSTANBUL/ÇEKMEKÖY
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  thermal macun artık ayrı gelmiyor işlemcinin soğutucusunun üzerine sürülmüş oluyor sonradan daha büyük bir işlemci fanı takmak isterseniz o thermal macunu çok ince bir tabaka halinde sürmelisiniz yoksa borad coslayabilir yada sorun çıkarabilir malum bazı thermal macunlar ısıyı iletebildikleri gibi elektrikleride iletir mesela silver 5 bulabileceğiniz en iyi ve enperformanslı macundur fakat içindeki gümüş tozlarından dolayı iletkendir onun için macun işi biraz profosyonellik ister öyle iline alıp badana yapar gibi sürersen parana yazık olur :)
   
  Mert Altıkardeş bunu beğendi.
 9. Kutay Özdemir

  Kutay Özdemir Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  26 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  630
  Beğeniler:
  506
  Şehir:
  İstanbul, Kadıköy
  Seviye:
  Çok yararlı bir paylaşım gerçekten benim de işime yaradı bazı yerlerde yardım aldım sizden sağ olun.
  iyi pedallamalar...
   
  Mert Altıkardeş bunu beğendi.
 10. #10
  Mert Altıkardeş

  Mert Altıkardeş Kıdemli Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  217
  Beğeniler:
  134
  Şehir:
  ßeylikdüzü........... Mert Altıkarde$
  Seviye:
  Yardımcı olduysam ne mutlu bana
   
 11. ilyasss

  ilyasss Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  7 Ekim 2007
  Mesajlar:
  965
  Beğeniler:
  218
  Şehir:
  BURSA
  Seviye:
  hazırlayanada bizlere sunanada çok teşekkürler,çok yararlı bilgiler var tekrar teşekkürler;)
   
  Mert Altıkardeş bunu beğendi.
 12. #12
  Mert Altıkardeş

  Mert Altıkardeş Kıdemli Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  217
  Beğeniler:
  134
  Şehir:
  ßeylikdüzü........... Mert Altıkarde$
  Seviye:
  ne demek yeterki forum yararlansın :D