acilen bilen bi kişiden yardım

çağda ş

Aktif Üye
Tepki
110
6 ay civarı ben de taekwando'ya gitmiştim. Ancak sonuçta bisiklet ile hergün hız ya da tırmanma yarışı yapılmıyor. Normal seyirde pedallanıyor. Haftada en az 2 gün antreman yapıyorsundur çok büyük bir etki yaratacağını sanmıyorum. Taekwandoda kariyer yapmayı düşünmüyorsan.

• Beğen
Tepkiler: baranakdağ
Scudo

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Ben kişisel olarak bu tür konuşmalara pek katılmıyorum her spor bir diğerine az çok yardım eder, kendiniz de yazmışsınız zaten sertleşen kasları açıyor diye, bu da iyi birşey, bence sevdiğiniz iki sporu da yapın zaten zaman içinde birinden diğerine yoğunlaşma olur, en azından vakit ve dinlenme açısından birine yönlenirsiniz seçmek gerektiğinde, elbette seçmeniz gerekirse bisikleti seçin :)

• Beğen

farkın

Üye
Tepki
19
aynı durum bendede var basketbol oynuyorum arkadaşın biri bisiklet sporuna ağırlık verirsen zıplama yeteneğin körelir kasların sertleşir demişti bu konuda yardımcı olursanız sevinirim hakan bey teşekürler.

• Beğen

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
Buradaki herkes tabiki seçim yapılacaksa bisikleti söyleyecektir.Okuldan vücut geliştirme yapan arkadaşlarım var ve açıkcası bisiklet çok daha mantıklı ve güzel geliyor bana.Onlar gün geçtikçe şişerken ben gün geçtikçe daha dayanıklılığımı,kondisyonumu arttırırken daha "slim" bir hal alıyorum.Bunun farklılığını da araştırmıştım.Maraton ve bisikletçilerde kaslar uzarken,ağırlık çalışanlarda kaslar şişiyor.

Ali Niyazi Duman

Daimi Üye
Tepki
79
aslında çok iyi bir soru tekvandoyla bisiklet tamamen farklı sporlar farklı kas gruplarını çalıştırır eğer lisanslı sporculuk düzeyinde tekvando yapıyorsanız ve dahada iyi olmak istiyorsanız bisikleti bırakmanız gerekebilir,tabikide sorduğunuz sorunun en doğru cevabını size bir fizyoterapist verir fakat ufak bir örnek profesyonel futbolcuların uzun mesafe yüzmeleri yasaktır yada yüzücülerin futbol antrenmanı yapması;ters kas gruplarını çalıştırır

• Beğen

delibalta

Forum Bağımlısı
Tepki
2.701
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ağaç dalları gibi ilerledikçe spor dalları birbirinden uzaklaşır.
Genç yaşlarda spor yaparken özelliklede ağırlık çalışırken bilinçli olunmalı. Maksimum kuvvet denemelerinden uzak durulmalı ve çok tekrarlı antrenmanlar yapılmalı örneğin. Taekwando gibi sporlarla bende her genç gibi uğraşmıştım ve lisanslı müsabakalar hedeflenmediği sürece bisikletle beraber yapılabilir. Esnemeyi ben ilk karate kursunda öğrenmiştim örneğin.
Keşke ülkemizde biraz daha çok spor doktoru ve danışmanı olsa, daha çok kitap yazılsa bu konularda. Rehber alacağımız kaynak olmadığından deneme yanılma bir yere kadar. 30 yaşına gelindiğinde çok geç oluyor geçmiş hataları düzeltmek için.

• Beğen

Asmirk

Forum Demirbaşı
Tepki
1.206
@niyo

Sevgili Barancım Niyo arkdaşımızın dediği gibi sana daha önce açıklamıştım. Bilinçli spor yapma isteğin çok güzel daha önce sana sölediğim gibi ters kas grupları çalıştıran sporlar eğer gerçek anlamda yapacaksan ikisinide yapman kas gurupların için iyi olacağını düşünmüyorum.Tabiki bunu profesyoneller ve konu hakkındaki uzman doktorlar daha iyi bilir. Fakat teakwando hocamın bana söylediğine göre bisiklet futbol ve taekwando ters kas gruplarını çalıştıran sporlardır. Beş yıl kadar taekwando yaptım.Tahsin hocana sorabilirsin nasıl olduğumu :) . Tabiki sana hiçbir zaman birini kesinlikle seç demiyorum fakat eğer biri üzerinde hayatın için profesyonellik düşünüyorsan sağlığın için birinden vaz geçmende ya da azaltmanda fayda var. Daha önce sana futbol oynama örneğimi vermiştim hatırlarsan. Azminden ve istekliğinden dolayı seni kutlarım Barancım Aliağa taraflarına parkurum düşerse sana buradan haber veririm. Okulların kapanmak üzere sanıyorum artık yavaş yavaş sende pedallamaya başlarsın ;)

• Beğen

ErdoganKesgin

Forum Bağımlısı
Tepki
994
@farkın

o arkadaşın bisikletle hiç yokuş antremanı yapmamış anlaşılan ve zıplamanın parmak ucundan itibaren karın , bel ve boyun kaslarıyla gerçekleştiğinden de bihaber... yazık ki kulakdan dolma bilgilerle hareket edip birde araştırmadan doğruymuşcasına hareket eden yüzbinlere sahip yurdum insanı...

bisiklet ile basketbol arasında sorun yarakatacak bir kriter bulunmamakla birlikte daha atik olabilirsiniz. yalnız üst kısımlarınızı mide bel ve boyun kaslarınızı geliştirmenizi salık veririm.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
@farkın

Diğer arkadaş için söylediklerim sizin için de geçerli, ikisini de çok üst seviye yapmadığınız sürece birbirine bir zararı olmayacak aksine faydası olacaktır...

• Beğen

kultigin

Üye
Tepki
38
@Hakan Yazman
Bende Hakan Bey gibi düşünüyorum.Tekvando ile diyelim ki 3 kas gelişiyor sen bisiklet kullanarak 2 kasını daha geliştiriyorsun etti 5 kas:D Sonuçta bisiklet kullanan Tekvandocular kullanmayanlara göre daha sıkı tekme atar gibi geliyor bana.

Bahinn

Üye
Tepki
60
Her sporcunun kondisyona ihtiyacı vardır.
Bunun da iki yöntemi var koşmak ve bisiklete binmek. Bisiklete binen bir taekwondocunun kadiovaskuler sisteminin binmeyen rakibine göre üstün olacağı yadsınamaz gerçek. Ayrıca dünyanın en iyi dövüşçülerini katıldığı K1 organizasyonunda ki bir çok sporcu ağır yol bisikleti antremanı yapmaktadır.
Bence bu tür sorulara doktor ve profesyonel sprocular ve yabancı literatürde cevap aramak daha sağlıklı olacaktır.

SametAksuoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
457
konuya bide şöyle açıklık getirmeye çalışalım,
peki bisikletin yanında hangi "savunma"(iyimser günümdeyim) sporu yapılabilir?

ozganugur

Daimi Üye
Tepki
162
bende yaklaşık 4 yıl kadar karate yaptım ve hala bu sporla ugraşıyorum ve lisanslı sporcuyum aynı zamanda sık sık bisiklete biniyorum... bisikletle bu tür esneme gereken sporlar ters kasları calıştırır dogru fakat sadece senin esnemeni engeller... ben buna şöyle bi çözüm buldum : 2 sporda vazgeçemeyecegim şeyler oldugu için karatede srf belden aşagıya tekme olrak çalıştım ve yumruklara agırlık verdim... eger sende 2sindende vazgeçemiyorsan benim yaptıgım gibi yapmanı tavsiye ederm

jale dural

Üye
Tepki
104
Bisiklet sürüşünden sonra özellikle sertleşen calves ve quadriceps kaslarını esnetmen-germen ve öylece gerili kalman bir süre, bisiklet sporuyla diğer yaptığın dövüş sporunun çakışmasını engeller..Bir de diz arka krişilerini esnetmen de önemli çünkü bisiklette sürekli fleksiyonda kalıyorlar.Bu da bacak arkalarını kısaltarak bacak açabilme esnekliğine engel olabilir. O nedenle hamstring bacak arka kaslarını da uzatan, kalçayı geren ve diz arkalarını da açan egzersizler yapabilirsin ısınmış haldeyken, yani sürüş sonrası.. Yavaş, kontrollü ve bir süre o şeklde kalarak nefes alıp vererek...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bende lisanslı olarak basketbolcuyum.ama basketbolun bana o kadar yararı oldu ki...fakat basketbolda kalflarımın sertleşmediğini anladım.sonra okula sürekli bisikletle gidip gelmeye başlayınca o kalflarım taş gibi bir hal almaya başladı.taekwondo'nunda bi zararı olcağını sanmıyorum ama senin kararın,bırakmışsın ve bitmiş