Acİl Kamp İÇİn İdeal Bİr Çanta Araniyor

sonsus

Üye
Tepki
29
haziranın 28 inde katılacağım bir haftalık bir kamp var ve acil kamp için bir canta arıyorum eger yardım edebilecek olanlar varsa çok iyi olur gercekten nerden ve nasıl bulabileceğim konusunda internette araştırdım ama uygun bir fiyata denk gelemedim hala eger yardım edebilecek olanlar varsa

mail adreslerim creuzbergcity@hotmail.com
ssonsuss@hotmail.com

bana bu adreslerden ulaşabilirsiniz

ayın 26 sından önce elimde olması lazım ............

Scudo

Spec

Forum Demirbaşı
Tepki
659
Bütçeniz ne kadar ve kaç litrelik bir çanta almak istiyorsunuz ?

gatila

Forum Bağımlısı
Tepki
812
1 haftalık kamp için asgari 55-60 litrelik çanta gerekir. 75'e kadar yolu var. hatta bu modeller 60+10, 75+15 diye geçerler. (benimki 60+30) yani çantanın üst bölümü genişleyebilir.

dikkat etmen gerekenler:
1) çanta yağmurluğu olsun (iyi markalarda zaten illa vardır)
2) sırt havalandırma sistemi: "sırtı havalandıran, terletmeyen" gibi satarlar, ama 1 haftalık malzeme taşıyan 60 litrelik bir çantanın terletmemesi asla mümkün değildir. Bu özellikler daha küçük hiking çantaları için geçerli olabilir. Bu nedenle sırf bu havalandırma sistemi için fahiş fiyatlara çıkmana gerek yok. (ama fahiş fiyatlı çantalar sadece bu özellikleri ile değil, her yönleri ile daha iyidir, özellikle de kumaş kaliteleri ve sırt ayar sistemleri ile)
3) sırt ayar sistemi: bu önemli. çantanın fiyatını yukarı taşıyan iki temel etkenden biri. sırt ayarı mümkün olduğunca çok kademe için yapılabiliyor olmalı. boyuna göre ayar yapabilmelisin yani.
4) çanta kumaşı: işte asıl fiyat etkeni. yırtılmaz (daha doğrusu zor yırtılır) ve su geçirmez (zor geçirir :) ) Cordura kumaş olmalı. Ama cordura demek yetmez, bir de kalınlığını ifade eden denier (denye) kavramı vardır. 600 denier'e kadar çıkar. ama ne kadar sağlamsa, o kadar ağır olur.
5) omuz sıkıştırma perlonları: çoğu çantada 2 tanedir. üst modeller de 1 tane de en üstte bulunur ki bu çantanın iyice omzuna oturmasını sağlar.
6) çantayı mutlaka içinde ağırlıkla deneyerek al. unutma ki çantayı omuz değil, bel taşır. leğen kemiğinin üstüne gelecek şekilde önce bel kolonunu oturtacaksın. sonra omuzu sıkıştırıp göğüs perlonunu bağlayacaksın. sırtına oturuyor mu bak.
7) çanta gözleri: senin kullanım amacına uygun olmalı. bazı çantalar dağ kullanımına yöneliktir, malzeme yerleri ona göredir. bazıları ise senin gibi haftalık kamp düşünenler içindir. satıcıya beklentini ifade edersen seni ona uygun modellere yönlendirmesi gerekir (ama yapmayabilir tabi, elindekini satmaya çalışabilir de)
8) tulum bölmesi: uyku tulumun varsa, ya da olacaksa bu tulumun çantanın alt bölümüne yatay olarak (bu çok önemli) sığıyor olduğuna/olacağına dikkat et. tulumun büyükse, çantan da 50-55 lt gibi nispeten küçük ise sorun yaşayabilirsin. tulumu dik oturtmak zorunda kalırsın, çantanın yarısını doldurmuş olursun. mağazada 25*40 cm paket boyutlarında bir tulum ile denemek en iyisi. çantayı en büyüğünden bile alsan denemek gerek (tulumu kaz tüyü alırsan bu maddeyi unut)

mağazalar:
1) -----------------
2) -----------------
3) -----------------
4) bikeandoutdoor: beşiktaş, bakırköy. aynı zamanda bisikletçi olduğu için daha sıcak gelebilir :) merak etme, kamp malzemesi fiyatları da piyasanın en iyilerindendir.
5) -----------------
Hepsinin sitesinden inceleyebilirsin, ama -tıpkı bisiklette olduğu gibi- gittiğinde veya aradığında "pardon, ondan kalmamış" cevabı ile karşılaşabilirsin.

iyi markalar (benim beğeni sırama göre):
1) karrimor (-----------------)
2) deuter (-----------------)
3) timberline (-----------------)
4) salewa (-----------------)
5) tatonka (-----------------)
6) loap (-----------------)
(vaude falan gibi başka markalar da var ama hem fazla çeşidi bulunmaz, hem pahalı olabilir)
Lafuma'yı ise önermiyorum.

fiyat aralığı nedir? bu boyuttaki iyi markaların modelleri için 150-400 YTL arası.
80-100 YTL'ye de daha düşük kaliteli markalar bulunur.

Nihai olarak:
Bence 150-200 YTL'lik bir çanta işini görür.
Bu fiyat aralığı için önereceğim seriler (hepsinin fiyatını hatırlamıyorum gerçi ama bu aralıkta olması lazım):
KARRIMOR bobcat
KARRIMOR COUGAR
DEUTER NEPAL
SALEWA KAILUA
(çoğunun farklı litreleri mevcuttur. 50-60-70 gibi)

Ama yok, daha iyi modellere bakmak isterim, bu benim yaşam biçimim olacak dersen, sen fiyat aralığı söylersen, ona göre yardımcı olabilirim.

not: bende satılık çanta var ama sana gitmez. iki kez kullanıldı, onda da sadece otobüs yolculuğu yaptı, dağa çıkma fırsatı bulamadı. piyasadaki en pahalı çantalardan biri. Karrimor'un -en azından Türkiyede'deki- en pahalı modeli. Karrimor New Endurance (-----------------'ın sitesinden inceleyebilirsin). Ben bunu dağcı arkadaşlara satmayı düşünüyorum, onlara uygun bir model. Çok sağlam kumaşı var ve ağır bir çanta: 3,75 kg. (normalde bu boy için 2,2-3 ağırlık iyidir). Yine de düşünürüm dersen, ben yılda bir kez haftalık kamp olayını geliştirmek isterim, ya da her zaman piyasadaki en iyi modele sahip olmak hoşuma gider dersen: gattilla@gmail.com
ama ben sana önermem :) dağcılar için bu çanta

daha ne anlatayım sana yahuuu :)
merak ettiğin, endişelendiğin nokta olursa sorarsın.
hatta tam çantayı alırken kafana birşey mi takıldı, sarıl telefona:
533 6406541

gatila

Forum Bağımlısı
Tepki
812
yahu pardon, sen Amasya'dansın
o zaman bunların sitelerinden seç, sorun olursa haber et lütfen
ama bu çantayı deneyip de almak lazım yahu
ankara'da vardır yerler. belki uğrama imkanın olur
ha dersen ki, "bu sene kampa götürsün, sonrası belli değil"
karrimor bobcat veya SALEWA KAILUA al
en iyi markaların en uygun fiyatlı modelleri yani
ama kaç lt alacan?
o sorun işte. görmeden denemeden, bu benim işimi görür demeden karar vermek zor.
*ne kadar büyük, o kadar iyi, doldururum dersen, 60-70 lt alacan
*tulum taşımayacam dersen, ya da o kadar doldurup taşıyamam, henüz deneyim yok dersen 50-60 da alabilirsin. ama bence almışken büyüğünü al, doldurmazsan da doldurma. gün gelir lazım olur.

Spec

Forum Demirbaşı
Tepki
659
gatila çanta seçiminde verdiğin faydalı bilgiler için teşekkürler. Mesajında editlediğim firmaların internet adreslerini sonsus'a özel mesaj ile ilettim.

sonsus galiba ucuz bir çanta arıyor. Benim bildiğim en ucuz kamp çantaları Survival markalı çantalar. 60+20 lik modeli 110 ytl civarında.

sonsus

Üye
Tepki
29
hepinize teşekkürler şimdi araştırıyorum ama internet üzerinden pek güvenemiyorum ve hiç internet üzerinden alışverşiş yapmadıgım için daha doğrusu nasıl alacağımı bilmiyorum yardım edebilirmisiniz acaba?

gatila

Forum Bağımlısı
Tepki
812
dediğim gibi aslında bir kamp çantasının görüp denemeden alınması bence doğru değil. doğru çanta seçimini bir kenara bırakırsak, olayın sadece internetten sipariş bacağı için şunu söyleyebilirim: bikeandoutdoor veya özeline gelmiş olan diğer firmaların hepsi güvenilirdir. Ben şahsen bu tür malzemeleri alırken, internet sitesinden sipariş vermek yerine, firmayı ararım, fiyatta anlaşırım, hesap numaralarını alarak nakit havale yaparım (tabi bu arada maaşımı çektiğim bankanın bize sağladığı bir avantaj nedeniyle havale veya EFT masrafı ödemediğimi de belirteyim. Bu avantaja sahip olmayanların havaleyi tercih etmelerinde, yani sizin hesabınız hangi bankada ise mağazanın da o bankadaki bir hesabına göndermelerinde fayda var). açıklamaya almak istediğim ürünü yazarım. sonra dekontu firmaya faks veya e-posta ile ulaştırırım ve arayarak teyitleşirim, onlar da kargoya verirler.
bu bahsi geçen firmaların "aman almadık", "görmedik", "hay aksi, nerede acaba" deme gibi bir olasılıkları yok, dediğim gibi hepsi güvenilirdir.
ilave olarak şunu öneririm: mağazaya hatırlatın, açılmamış paket olsun, etiketleri, garanti belgesi üzerinde olsun (yani denenip iade edilmiş malzeme olmasın).

evet, mağazaya uğramadan sipariş verme konusu böyle.
peki, asıl mesele olan doğru çantanın seçimi meselesi...
siz inceleme imkanı buldunuz mu? beğendiğiniz modeller var mı? ya da bir fiyat aralığı belirlediniz mi? buna göre yardımcı olmaya çalışabiliriz.

• Beğen
Tepkiler: fatih gul

sonsus

Üye
Tepki
29
teşekkür ediyorum yardımlarınız için hala araltırma içerisindeyim hemen karar veremiyorum nedense

Saruz26

Daimi Üye
Tepki
237
Çanta alımı arkadaşlarımında dedikleri gibi hassas bir konudur. ama çok uzun soluklu sırtında kalmayacaksa da fazla uçmana gerek yok ama sana tavsiyem alabileceğinin en iyisini al çünkü ileride daha fazla aktiviteler iççinde kendini bulabilirsin. sana alacağın yer konusunda yardımcı olabilirim.
------------- ve ------------- adreslerinden çantaları araştır beğendiğin olursa ben telefonla irtibata geçer biraz daha fiyatını ucuzlatabilirim.
Ayrıca Deuter marka çantaları da değerlendir bende salewa var ama aklım deuter de ALLAH yardımcın olsun malzeme seçimi zor konudur.

bir de yardıma ihtiyacın olursa özelden ulaşırsan ii olur burada göremeyebilirim. yardımcı olmak isterim dediğim gibi internette bak daha ucuza almaya çalışalım

Saruz26

Daimi Üye
Tepki
237
Arkadaşlar kamp malzemeleri ile ilgili sıkıntı yaşayanlar bana özelden ulaşabilirlerse
kendilerine ucuz fiyat konusunda yardımcı olmaya çalışabilirim. benim alışveriş yaptığım birkaç internet sitesi var ve oradaki tanıdıklar vasıtasıyla aldığım malzemeleri uygun fiyata getirtebiliyorum. ilgilenen arkadaşlar özelden bana ulaşıp internet sitelerinin isimlerini öğrenebilirler.

YigitSAYIN

Aktif Üye
Tepki
16
Salewa Capehorn oneririm ben kullanıyorm ama bu aralar dağcılığa ara verdim. . .Hoş bi çanta tavsiye ederim . . .

bikermiker

Aktif Üye
Tepki
238
loap advance
loap broad peak
loap hornet
salewa capehorn
salewa kailua

bunlardan hangisini tavsiye edersiniz?

gatila

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Karrimor Endurance 60-90 lt satıyorum
Sadece 2 kez ikişer günlük haftasonu turlarında kullanıldı, o da arazide değil otobüste

(link)

gatila

Forum Bağımlısı
Tepki
812
@Çağlar Akkoyun

Loap çantaları inceleme fırsatı bulamadım.
Ama şunu söyleyebilirim: Salewa her ürününde kendini kanıtlamış bir markadır.
hani Karrimor, Tatonka ve Deuter temelde çanta markalarıdır ve bu konuda uzmanlaşmışlardır. Salewa ise doğa sporlarına yönelik pek çok malzeme üretir ama hepsinde de kendini kabul ettirmiştir. Bu nedenle Loap ile Salewa arasında Salewa derim.
peki hangi modeli?
Capehorn, Kailua'ya göre üst bir model. Ama aralarındaki farkları bilmiyorum. Daha önce araştırdığımda satıcı bana Capehorn önermişti.

• Beğen
Tepkiler: bikermiker

YigitSAYIN

Aktif Üye
Tepki
16
Capehorn 70+10 öNeririm çok ideal bi çantadır. .Ama durumunz iyiyse Salewa Cumbra alın . . .

• Beğen
Tepkiler: bikermiker

bikermiker

Aktif Üye
Tepki
238
bir tane loap advance 85 ve bir tane de timbirline camp 55 lt aldık. 600 denye olmasından dolayı salewa cape horn çok aradım ama istanbulda hiç bir yerde bulamadım. galiba üretimden kalkmış. bir tane buldum ama hacmi küçüktü. bir de cape hornun sırt ayarlama sistemi biraz daha uğraştırıcı geldi bana. çantayı çıkarıp ayarlamak gerekiyor.