Açıklama: Çağatay AVŞAR...

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Sadık Dedeoğlu tarafından paylaşıldı.

 1. Sadık Dedeoğlu

  Sadık Dedeoğlu Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2010
  Mesajlar:
  177
  Beğeniler:
  175
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  BAŞIMIZ SAĞOLSUN

  Hepimiz derin üzüntü içindeyiz. Böyle bir olayın kendi başımıza gelebileceğini düşünmek dahi dehşete düşmeye yetiyor. Ancak bu olayı bu kadar basite indirgememiz gerekir. Bu canice işlenmiş kazayı size dilim döndüğünce anlatmaya çalışacagım. Fakat öncelikle size ÇAĞATAY'ı biraz tanıtmak isterim. Dostum Çağatay Avşar 1970 doğumludur. ODTÜ Maden Mühendisliği'nden lisansını, yüksek lisansını ve doktarasını almıştır. Kendisi son olarak uluslararası bir madencilik firmasında üst düzey yönetici olarak çalışmaktaydı. Çağatay'ın öğretim üyesi olan eşi de aktif olarak hem sporla hem de spor organizasyonları ile ilgilenmektedir. Eşi Türkiye Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu organizasyonunda her sene görev almaktadır.

  Sevgili dostum Çağatay'a herzaman gıpta etmişimdir. Bir taraftan yoğun çalışma temposu gerektiren bir okulda okuyarak başarılı olmak diğer taraftan da aktif olarak spor hayatını sürdürmek benim için imkansızdı. Dostum bunu başarmıştı. Kaçımız böyle dolu başakları çevremizde görebiliyoruz? Çok nadir olsa gerek... Şöyle bir etrafınıza bakın, her tarafımız ülkemizin yetiştirdiği içi tamamen boş, küflü ve hiçbir işe yaramayan başaklarla dolu... Bunlardan biri dostumu aramızdan aldı.

  Çağatay daima aşırı temkinliydi. Aşırı temkinli olması yüzünden yarışlarda herzaman sıralamada olması gereken yerden daha aşağıda derece alırdı. Çoğu zaman yol yarışlarında finishe yakın sprintlere girmez, kazaya karışmamak için diğer yarışcıların aksine peletonun ortasında yer kapmaya çalışmaz, kenarlarda dururdu. MTB'de ise inebileceği yerlerde bile bisikletini eline alıp inmeyi tercih ederdi. Antrenmanlarda genelde üzerine para taşımaz ancak pompa ve yedek iç lastigini almadan çıkmazdı. Kazada bile yedek lastiği ve pompası yanındaymış. Asla bisikletin üstüne kaskını takmadan çıkmazdı. Perşembe günü de evinden çıkarken kaskını ve bisiklet tamir malzemelerini yanına almış. Kaskını aradık bulamadık. Kaskının yanı sıra bisiklet selesi de bulunamadı. Tekrar tekrar arandı ancak bulunamadı. Çağatay'ın kasksız çıkmayacağına emin olmamıza rağmen yine de evinde kaskını aradık ancak bulamadık. Kanaatimizce katil kanıtlarını toplarken kaskı kap olarak kullandı, seleyi de heyecandan aracın parcası sandı. Diğer bir ihtimal de kaza sırasında kaskın ve selenin aracın bir yerine takılması veya camdan içeri girmesi.

  Dostum Çağatay kazadan önce iş için Fransa'daydı. Bir gün önce beni aradı ve kazanın olduğu gün bisiklete binmek için sözleştik. Ancak o akşam erken yattığımdan buluşma saatini söylediği mesajı okuyamadım. Çağatayın Polar nabız saatinden aldığım bilgilere göre saat 06:03 de anteremana başlamış ve kaza meydana gelene kadar 52 dakikada toplam 20 km yol almış. Çağatay, kaza sırasında saatte 21.5 km hızla tırmanış yapıyordu. Olayın gerçekleştiği saat06:52 civarları. Gölbaşı İlçe Emniyet müdürlüğüne gelen ihbar ise saat 08:09'da. Emniyet mensuplarından birisi Çağatay'ın telefonundan işyerindeki arkadaşlarından birini aramış ve Çağatay'ın vefat ettiğini söylemiş. Bundan sonra da olaydan eşinin sonra da benim haberim oldu. Acele bir şekilde hareket ettim. Olay yerine vardığımda Çağatay'ı yolun sağında su arkının içinde gördüm. Bisikleti ile arasında 50 metre civarında mesafe vardı. Aracın teker izleri emniyet şeridini dahi aşmıştı ve sağda toprak zemine kadar ulaşmıştı. Anlayabildiğim kadarı ile araç dostuma emniyet şeridinde çarparak toprak zemine kadar devam etmiş ardından direksyonu sola kırarak tekrar yolun sol şeridine geçmiş ve aracı toparlamış.

  Bisikletci dostlarım bu olayda Çağataya herhangibir yardımınız olması gerektiğini düşünüyor iseniz,hanği şehirde olursa olun etrafınıza dikkatli gözle bakın. Araç bordo renkli Renault Kango olması ihtimali yüksek. Kazanın olduğu yer itibari ile kaza yapan aracın şehirlerarası yol gidiyor olma ihtimali var. Belki bu araç bir tamirhanede veya şöför hastaneye gitmek zorunda kaldı sizde doktorsunuz şüphelendiniz lütfen ilgililere haber verin, veya benzinliğiniz var ve aracın benzinliğe gelme ihtimali var,saat ve mevkiyi biliyorsunuz,kayıtlarınızı kontrol edin, GSM de o saatlerde yoldan geçenleri kontrol etme imkanınız var,degerlendirelim,veya yol kenarında şüpheli hasarlı bir araç duruyor ihbar edin veya Polisseniz,yardımcı olun veya medya mensubusunuz olayı medyaya taşıyın, veya ilgilileri harekete geçirebilecek konumdasınız lütfen yardımcı olun,veya veya veya. İnanınki kınama veya yakınmadan daha iyi sonuç verecektir. Canilerin yanına kalmasın.

  Cenaze arabası Kızılaydan geçerken 50-60 kişilik gurup yolu keserek cenaze aracına eşlik ettiler,hepinize teşekkür ederim.Çağatay gibi bir insana bu yakışırdı. Ancak gurubun daha kalabalık olması gerekirdi. Her ne kadar mesai saati olsada bu gibi ender görülen olaylarda insanların biraz fedakarlıkta bulunması lazım. Önemli olan yakınmaktan ziyade, somut birşeyler yapıyor olmamız gerekir.Eğer daha kalabalık bir gurup toplanabilseydi emin olun ki sesimiz çok gür çıkar,yaptırım gücümüz daha çok olurdu ve bazı insanların dikkatini çekerdik. Eger çok daha kalabalık bir gurup olarak toplanabilirsek bakın neler yapabiliriz. Bazen buna benzer acı olaylar ileriye dönük bazı insanların hayatlarınıda kurtarabilir. Lütfen daha duyarlı olalım.

  Bisiklet federasyonumuz konuya gereken önemin verildiğini ayrıca Çağatay Avşar adını uluslararası bir yarışmaya vereceklerini söylediler. Cenazemizde Başkanımız,Asbaşkanımız,Genel Sekreterimiz,Aydın bey ve diğer yetkililerimizi görmekten mutlu olduk.

  Hepinize teşekkür eder,kazasız belazıs günler dilerim.

  http://www.sdsbisiklet.com/uploads/photo_galeri/1276975324_0.jpg
  http://www.sdsbisiklet.com/uploads/photo_galeri/1276975326_2.jpg
  http://www.sdsbisiklet.com/uploads/photo_galeri/1276975325_1.jpg
   
 2. Aykut Subaşı

  Aykut Subaşı Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.015
  Beğeniler:
  498
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Teşekkürler bilgiler için.Kendisini rahmetle anıyorum.
   
 3. Koray Altıntaş

  Koray Altıntaş Kıdemli Üye

  Kayıt:
  24 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  227
  Beğeniler:
  150
  Şehir:
  İSTANBUL/K.yalı
  Seviye:
  15 dakikadır yazıp yazıp siliyorum.İçimden geçenlerin çeyreğini yazmaya kalksam bedduaların en kotusunu,orman kanunlarını ıster durumda buluyorum kendimi.Bir insana yakıştıramıyorum şu durumu!En kısa zamanda adalete teslim edilmesini ümit ediyorum sıfat bile yakıştıramadığım varlığı.

  Tekrardan ailesine sevdiklerine dostlarına sabır diliyorum,allah merhuma ganı ganı rahmet eylesin,mekanı cennet olsun.
   
  Mehmet Boran bunu beğendi.
 4. Bulunmaz

  Bulunmaz Bisikletkolik

  Kayıt:
  2 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.053
  Beğeniler:
  802
  Şehir:
  Ankara-Isparta
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  SAnırım açıklama yapman iyi oldu Sadık Abi..İstanbulda olduğum için cenazeye katılamadım..Tekrar başımız sağolsun :(..
   
 5. Aziz Özkan

  Aziz Özkan Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  6 Mart 2010
  Mesajlar:
  793
  Beğeniler:
  509
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  Allah rahmet eylesin .. cinayet bu başka bir şey değil . en önemlisi Çağatay Avşar unutulmamalı
   
 6. İsmail ŞEN

  İsmail ŞEN Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  23 Eylül 2008
  Mesajlar:
  528
  Beğeniler:
  435
  Şehir:
  Isparta-Eskişehir
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  Allah rahmet etsin.Mekanı cennet olsun.İnşallah çarpıp kaçan kişi en kısa zamanda bulunur veya birazcık vicdanı varsa kendisi teslim olur.Ailesine ve sevdiklerine Allah sabır versin...
   
 7. Selim Siliğ

  Selim Siliğ Onursal Üye

  Kayıt:
  24 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.192
  Beğeniler:
  962
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Tekrar başımız sağolsun.

  O kadar boş geliyor ki bu kelimeleri sarfetmek, elden bir şey gelmemesi. Gözlerim dolarak okudum açıklamanızı, Allah sabır versin.

  Aracın gidiş yönünden yola çıkarak hangi illere gidebileceğinin tahminini yapabilirsek o illere ağırlık verebiliriz. Güzergâhı söyleyebilirseniz...

  Ek olarak aracın renk ve modeline nasıl ulaştınız, kesin mi bordo kangoo?
   
 8. Tunahan_06

  Tunahan_06 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  29 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  263
  Beğeniler:
  311
  Şehir:
  Edirne
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Aracın tahmini tarifi iyi olmul,özellikle çevre illerde arkadaşlar dikkatli olsunlar belli mi olur belki şansınıza bir gün görürsünüz hepimiz dikkat edelim bu konuya.Ayrıca bence tüm ülke genelinde bisiklet oluşumları-topluluklarının bulunduğu şehirlerde ortak bir gün ve saat belirlenip tepkimizi göstermeliyiz bence,büyük bir organizasyon yapıldığı zaman ulusal basında da sesimizi duyuracağımıza inanıyorum..Umarım en kısa zamanda yakalanır o cani..
   
 9. KevSerSeri

  KevSerSeri Bisikletkolik

  Kayıt:
  2 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.354
  Beğeniler:
  3.532
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Sadik Abi yazdiklarini okurken tuylerim diken diken oldu yine. Insallah katil(ler) bulunur ve hak ettikleri cezayi alirlar.

  Cagatay'i son yolculugunda yalniz birakmayan tum dostlara tesekkurler...

  Çağatay AVŞAR'ın Son Yolculuğu
   
 10. Aydın Akyokus

  Aydın Akyokus Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  8 Aralık 2009
  Mesajlar:
  652
  Beğeniler:
  435
  Şehir:
  ISPARTA
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  tekrardan başınız saolsun ... katill inşallah en kısa zamanda bulunur...zaten eninde sonunda yukardaki gerekeni yapacaktır. dünya bu...
   
 11. Ercandemir

  Ercandemir Yeni Üye

  Kayıt:
  3 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  44
  Beğeniler:
  25
  Şehir:
  ANKARA
  Seviye:
  Allah rahmet eylesin.mekanı cennet olsun...
   
 12. Bora TİRKİ

  Bora TİRKİ Bisikletkolik

  Kayıt:
  23 Ocak 2006
  Mesajlar:
  1.344
  Beğeniler:
  1.975
  Şehir:
  Bisiklet Antrenörü
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  SON DAKİKA .

  bisikletle antreman yaparken arkadan gelen arabanın çarpması sonucu ölen ÇAĞATAY AVŞAR'A çarpan arabanın renault kango değil fiat doblo olduğu tespit edilmiştir. Failinin bulunması için gündemden düşürmiyelim. katilin ankarada olmama ihtimali var çünkü kazanın vukuu bulduğu yer çevre yolu izmirde istanbulda bile olabilir şüphelendiğiniz her şeyi sadık dedeoğluna yada bana bildirin. mesela bir kamyoncunun sele fizik satması yada met kask satması yada görülmesi bile şüphedir. kaza mahalinde bu iki eşyada yok. herkese yayalım.
  Arkadaşlar bunu lütfen hafife almayın hepimiz Çağatayız hepimiz bisikletçiyiz hepimiz yollarda bisiklet üstündeyiz. Bu olay hepimizin davası olmalı lütfen gerçekleri görelim ve hakkımızı arıyalım. ve bu katili bulalım. Herkes çevresini olanaklarını kullansın herkesle paylaşıp bu kazadaki en başta KATİLİ olmak üzere bütün eksik partçaları bulalım adalete teslim edelim formlarda dahi tartışalım.

  BU OLAYIN ÜSTÜ K A P A N M A S I N.....

  BİRLİK OLALIM.
   
  Erman ALKAYA bunu beğendi.
 13. Kazım Andaç

  Kazım Andaç Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Kasım 2009
  Mesajlar:
  105
  Beğeniler:
  38
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  O çevre yolu eğer İncek tarafına gidense ve eğer çarpan kişi İncek tarafına sapmışsa Ankaraya geçmek için Otoban Çıkışı Kameralar Var!!!
   
 14. hakano

  hakano Kıdemli Üye

  Kayıt:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  358
  Beğeniler:
  319
  Şehir:
  ankara
  Seviye:
  Somut bir teklifim var. Eger sorusturmanin gidisatina olumlu etkisi olacak ve carpip kacan surucunun bulunmasina yardimci olacaksa, buyuk bir gazetenin Ankara ve Istanbul baskilarina veya Turkiye geneline olayla ilgili buyuk ilanlar verelim. Ailenin onayi, polisin oluru alinirsa Bisiklet Forum belki bunu organize edebilir. Forumun binlerce uyesi var, cok kisi katkida bulunacaktir diye dusunuyorum. Zor bir is degil, havale cekmeye bakar.
   
  d.berkay bunu beğendi.
 15. Bulunmaz

  Bulunmaz Bisikletkolik

  Kayıt:
  2 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.053
  Beğeniler:
  802
  Şehir:
  Ankara-Isparta
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Aracın bordo renkli Fiat Doblo olduğunu nereden anlaşıldı acaba?..
  Hani aklıma gelen şey kırılan parçalardan anlaşılmış olması lakin olay yerinden kanıtları toplandığını söylemiş Sadık Abi..Unuttuğu şeyler mi var katilin..
  Diyeceğim o ki eğer aracın kırılan parçalarını biliyorsak en azından ankarada ki (evet biliyorum milyonlarca vadır ama!..) yedek parçacılara sorulsa filan belki bir sonuç alınır..
   
 16. FatihBALTA

  FatihBALTA Kıdemli Üye

  Kayıt:
  24 Nisan 2008
  Mesajlar:
  206
  Beğeniler:
  199
  Şehir:
  Çamlıca
  Seviye:
  Başımız sağolsun...
   
 17. #17
  Sadık Dedeoğlu

  Sadık Dedeoğlu Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2010
  Mesajlar:
  177
  Beğeniler:
  175
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Akıncılar Gişesine ait kamera görüntüleri polis tarafından istendiği halde,kameraların arızalı olduğu söylenerek kayıtlar verilememiştir. Bu durum, bir tutanakla bildirilmiştir.Her tarafa kamera konulmaya çalışılan ülkemizde mevcutların çalışmadığını görmek üzücüdür. Belki kayıtlar olsaydı katil bulunabilecekti. Ayrıca kazanın olduğu yer otoban olarak adlandırılsa da,oraya girişte, araçlardan ücret alınmamaktadır. Ücretin alınmaya başladığı yer akıncılar gişesidir. Bilgim dahilinde, otoban paralı yollardır. Bana göre, arkadaşımın orada olmasına mani bir durum yoktur. Ayrıca Çağatayın kazadan önce geçtiği yollardan bazılarından kamera görüntülerini ulaştım. Kazadan önce ki görüntüler dikkatle incelendiğinde kaskın olduğu görülmektedir.Kaskın ve selenin bulunamamasını anlayamıyorum. Acaba katil sürücü parmak izini mi yok etmeye çalıştı?

  Bu yazı Radikal Gazetesinden Fatih Kılınc a gönderilmiştir.

  Sadık Dedeoğlu
   
  KevSerSeri, d.berkay ve suzunkopru bunu beğendi.
 18. suzunkopru

  suzunkopru Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2008
  Mesajlar:
  2.234
  Beğeniler:
  1.599
  Şehir:
  İstanbul-Fatih
  Seviye:
  Bu olayın duyulması ve bisikletçilerin hayatlarının nasıl hiçe sayıldığını göstermek için, toplanalım, büyük bir grup olarak olayı protesto edelim, sesimizi duyuralım, Çağatay Avşarlar ölmesin, katil bulunsun.
   
 19. #19
  Sadık Dedeoğlu

  Sadık Dedeoğlu Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2010
  Mesajlar:
  177
  Beğeniler:
  175
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Radikal Gazetesinde 25/06/2010 tarih itibari ile Çağatay hakkında haber yapılmıştır. Fakat bu yeterli degildir. Konuyu gündemde tutabilmek için elimizden geleni yapmalıyız. İmkanları olanlar,lütfen kullanın. Özellikle medyada çalışan arkadaşlara sesleniyorum. Bu konuya gereken alakayı gösterelim.

  Teşekkürler
  Sadık Dedeoğlu
   
  Yılmaz Uyar ve hakano bunu beğendi.
 20. özgür polge

  özgür polge Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Haziran 2010
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  izmir
  Arkadaşlar , diyelim arabayla kaza yaptınız ve arabada belirgin bir hasar oluştu ne yapardınız.
  1. Suçluluk psikolojisine bürünürdünüz.
  2. Suç işlediğiniz arabayı bir an önce kamufle etmek isterdiniz (tamir veya saklamak)
  3.Olay yerini pek bilmem ama ilk çıkıştan çıkıp arabayı tamir ettirilmeye çalışılması mümkün veya saklamak.
  4.Hasarlı arabayla yakalancam korkusuyla fazla uzaklaşamamıştır.Polis heryerde onu arıyor düşüncesiyle.
  aklıma gelenler bunlar arkadaşlar.
  sürçi lisan ettiysem afedin.
   

İlginizi Çekebilir

qweqwe.jpg
Bugün 2lerde çıkıp Google Haritalar Bu rotaya oruçlu gidiş geliş yaptım eve geldiğimde iftar okunmuştu ve benim boğazımda tam gırtlağın orasında sağ ve sol tarafta basit çizimle...
Digital EPO.jpg
Strava'cıların korkulu rüyası dijital epoyu konuşuyoruz bugün :D Sportmenliğe aykırı davranan bu KOM avcılarının bunu neden yaptığını, nasıl yaptığını, ve bunu nereden anlayabileceğimizi...
greg-lemond.jpg
Daha iyi bir tırmanışçı olmanın üç anahtarı (1) Zihinsel hazırlık (2) Daha hafif bir vücut ve (3) Akıllı taktikler. Pro: Greg LeMond (3 kez Tour de France şampiyonu, 2 kez dünya yol şampiyonu,...