Acı çekmek için bisiklet...Ride Strong!

Fatih Özgenlik

Forum Bağımlısı
Kayıt
5 Ekim 2006
Mesaj
822
Tepki
396
Şehir
Bursa
bazen takıntılı biri olduğumu düşünüyorum, çok sevdiğim ve tekrar tekrar okuduğum kitaplar veya onlarca kez izlediğim fimler vardır. sizinle paylaşmak istediğim ve beni çok etkileyen bu yazıyı da abartısız her gün okurum. Büyük üstad çok güzel özetlemiş;

"Kanserliyken neden bisiklete bindim? Bisiklet öyle zor ve çekilen acı o kadar yoğundu ki bisiklete binmenin kesinlikle arındırıcı bir özelliği vardı. Oraya omuzlarınızda dünyanın ağırlığını taşıyarak gidersiniz ve altı saatlik bir sürüşün ardından yüksek bir acı eşiğinde huzur bulursunuz. Acı o kadar derin ve güçlü olur ki beyninize bir perde iner. En azından bir süreliğine sorunlarınıza kafa yormaz, herşeyden sıyrılırsınız; çünkü çaba ve ardından gelen yorgunluk mutlaktır.
Bu kadar zor bir şeyde düşüncesiz bir basitlik vardır ve işte bu yüzden bütün dünya çapındaki sporcuların bir şeylerden kaçtığı yönündeki görüşün de muhtemelen biraz doğruluk payı vardır. Bir keresinde birisi bana bu kadar uzun süre bisiklete binmekten ne zevk aldığımı sordu. "zevk mi? sorunuzu anlayamadım" ben bunu zevk almak için değil, acı çekmek için yaptım."

sanırım bizlerin meditasyon tekniği de bisiklet sürmek. eminim çoğunuz bu satırları daha önce de okudunuz. (Yaşama Çevrilen Pedal, L.Armstrong)

http://img186.imageshack.us/img186/5146/lancesrp7.jpg
 
Scudo

Ozge Deniz

Forum Bağımlısı
Kayıt
11 Kasım 2006
Mesaj
986
Tepki
328
Şehir
Izmir
kanserli bi hasta için acı olabilir belkide ben acı çekmiyorum.galiba kısa yol yaptıgımdan:D .ama düşüncelerden,sorunlardan arındıgımı biliyorum.bulutların üstünde gibi dünyadan habersizce,özgürce sürüyorum:rolleyes: .bu keyfi benim gibi ancak siz bisiklet severler anlayabilirsiniz...
 

simplonmurat

Forum Bağımlısı
Kayıt
7 Ocak 2007
Mesaj
737
Tepki
337
Şehir
Evka-6 / İZMİR
İsim
Murat ALTINCAN
Bisiklet
Simplon
''Acı olmazsa zevk olmaz'' diye bir deyim vardır.Buna kesinlikle katılıyorum.Ne kadar acı çekersem , o kadar zevk alıyorum.Limitlerimi zorladığım ve başarıya ulaştığım zamanlarda extra bir mutluluk duygusu kaplıyor içimi.Acının ardından gelen o tatlı yorgunluk gerçekten tatmin edici.

Saygılarımla
Murat ALTINCAN
 

İsmail Ağıllı

Forum Bağımlısı
Kayıt
5 Ağustos 2006
Mesaj
1.698
Tepki
838
Şehir
Ürgüp, Kapadokya
lance amrstrong' un 2 kitabıda çok hoş insan okudukca okuyası geliyor herkeze tavsiye ederim bazı şeyleri başarmak için açı çekmek gerekir
 

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Kayıt
31 Ekim 2004
Mesaj
3.965
Tepki
5.512
Şehir
Alanya/İstanbul
Acı büyük, can yakıcı bir mahluk... İyi bir bisikletçi olmak için acının iyi bir öğrencisi olmak zorundasınız, ne kadar gelişir ve ne kadar sınırlarınızı zorlarsanız acı o kadar derinden ve o kadar kuvvetli vurur sizi, ve o kadar çok gelişirsiniz. Tabii bu yazdıklarım müsabaka seviyesinde antrenmanlar esnasında olan şeyler. Vücudunuzun her hücresi durmanız için haykırırken dinlemeyip devam etmek, parkurun her noktasına ruhunuzu adayarak insan olmanın en uç sınırlarında yaşadığınız deneyimden sonra yaşadığınız hafiflik ve tatmin duygusu bir süre sonra sizi tiryakisi haline getirir (evet adrenalin ve endorfin de bağımlılık yapıcıdır! ;) ) Benim için de parkurların tozunu yutmadan, bacaklarıma kramp girmeyle girmeme arasında gidip geldiğim uzun tırmanışlar yapmadan, dakika da 190 lı 200 atımlı nabızları görmeden, kafama balyoz gibi inen zor teknik etapları geçmeden, kısacası yarışmadan hayat eminim pek bir siyah beyaz olacaktı ...
 
  • Beğen
Tepkiler: Fatih Özgenlik

felis911

Forum Bağımlısı
Kayıt
17 Temmuz 2006
Mesaj
1.357
Tepki
868
Şehir
ce
ben altı saat sürekli bindikten sonra bazı bölgeleri hissetmiyorum öncesinde de acı var zevk de onulla beraber ilginç bir ikili birçok insanın anlam veremeyeceği bir eşleşme
 

burgazz

Forum Bağımlısı
Kayıt
23 Temmuz 2005
Mesaj
865
Tepki
327
Şehir
Istanbul / Çapa
hakan duygularıma tercuman oldun gercekten.deve bagırtanı cıkarken tempolu ben bu ısı bırakıcam yapamıyacam dıye kendıme soylenırdım cıkıncada dıger yokus nerde dıye bakınırdık. acıdan sonra gelen mutluluk ,basarma duygusu herseye bedel no pain no gain
 
  • Beğen
Tepkiler: t-genc

sGonzales

Forum Demirbaşı
Kayıt
5 Ağustos 2006
Mesaj
541
Tepki
462
Şehir
İSTANBUL/G.O.PAŞA
Acı çekmek sporcunun kamçısıdır. ama ben acı çekmeyi sadece bedensel olarak görmüyorum yaptığım antremanda veya yarışta istediğim dereceyi alamadığım zamanda acı çekiyorum ve bu beni daha hırslandırıyor. yukarıda yazan herkeze canı gönülden katılıyoum bana söyliyebilecek pek bişey bırakmadınız! ama Lancenin kitabını okuyanlar bilir bu adam acı için doğmuş sanki bisiklet ve triatlon harici okul zamanlarında amerikan futbolu oynamış, önceden katıldığı yarışlarda çok dalga geçmişler sadece hastalığında değil aile içi yaşantısı olsun derçekten film gibi ama geçtiğimiz son 7-8 seneye bakarsak acı çekmenin çok teşvik edici olduğunu anlıyorum keşke lance kadar dayanıklı olabilsem..
 
  • Beğen
Tepkiler: t-genc

Hasan Hakan Koç

Forum Bağımlısı
Kayıt
1 Kasım 2006
Mesaj
1.294
Tepki
1.186
herhalde başarmak ,başardığınız zamanda mutlu olmak için limitleri zorlamak gerekiyor. buda acıyı doğuruyor, sonunda başaracağım iradesine sahip olan bu acıyı bedeninde ruhunda hissediyor .
Bence bunun için en önemli şey yüksek irade. .... yani başarma azmini kendinizde hissetmeniz ve başarıya konsantre olmanız şart, bu olamayınca acıda olmuyor başarıda mutluluk da hiç bir şey olmuyor olan şeyin adı lay lay lom.
 

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Kayıt
10 Ekim 2004
Mesaj
2.564
Tepki
3.112
Şehir
İzmir
Acı çektiğim zaman bisiklete bindim, bindiğim zaman acı çektim.Fakat bindiğim zaman çektiğim acı, beni yeri değişemez mutluluğa götürdü.
(Fatih)

İst'da yaşadığım yıllarda yaşadığım ok büyük sıkıntılar, şoklar, streslerden beni kurtaran en büyük unsur bisiklete binmek olmuştur.Hem de öyle evdden bakkala değil, canımı çıkarırcasına, İstanbul'dan İzmir'e tek başıma bindirircesine.
Sonunda anladım ki, eğer bisikletim olmasaymış, ben o yollardaki fiziki acıyı çekmeseymişim, psikolojik acılarım yüzünden belki de şu anda hayatta olmayacaktım.
Yollarda kendi başınıza olmak, herşeyin sorumluluğunun ve yönetiminin sizde olması.Bir yere yetişme derdinizin olmaması.Etrafınızda kimsenin dırdırı, nazı, anlattığı sorunlarının olmaması.Bunlar gibi sizi strese sokan daha birçok etkenden uzak, teknolojik bir araç üzerinde, ilkel yaşamda gibi sıkıntısız yaşıyorsunuz.Hayatta kalmaya çalışıp, amacınıza ulaşmanızı seyrediyorsunuz (amaç = rotanızda varacağınız nokta)
Ben her İzmir'e varışımda, işte bu dedim.Amacım vardı, tamamladım, ha yolda zorluklarla karşılaşmadım mı? Elbette.Hayat mücadelesinin kısaltılmış versiyonunu oynadım, sahnede de kendimden başkası yoktu, tek arkadaşım bisikletimdi.
Kategoriniz ne olursa olsun, hepinize kendinizi biraz zorlayacak kadar uzun turlar yapmanızı öneriyorum.Eğer psikolojik sıkıntılarınız varsa (ki olmayan insan azdır) bu turları yapmak, bunlar için ilaç etkisi verecektir.
 

msconfig

Forum Bağımlısı
Kayıt
1 Kasım 2006
Mesaj
1.128
Tepki
785
Şehir
ist
cektigim aci, yerini yorgunluga biraktigi zaman sabirla evime gelip dusa giriyorum
sonra yatagima girdigimde iyi birseyler yaptigimin bilinciyle mutlu bir sekilde misil misil uyuyorum. buda benim icin en anlamli bir gun oluyor.
aci cekmek ozgurlukse, ozgurum bisikletimle :)
 
  • Beğen
Tepkiler: t-genc

ahmet ozgen

Forum Bağımlısı
Kayıt
1 Ekim 2006
Mesaj
1.733
Tepki
616
@derya.k

bencede çok haklısınız bisiklet üzerinde olmak bulutların üzerinde olmak gibi oluyor bisikletinizle birlikte özgür olmanız süper bişi zaten
 

İLKER TAŞ

SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......
Kayıt
10 Aralık 2005
Mesaj
1.870
Tepki
797
Yaş
43
Şehir
istanbul
İsim
İLKER
Bisiklet
Scott
yaacak bir şey bulamadım arkadaşlar her şeyi izah etmiş herkese katılıyorum
 
Yukarı Alt