ACERA vs. DEORE

Tepki
7
Selamlar arkadaşlar. Bisikletimde ACERA 8'li set var. Deore ile değiştirmeye sizce gerek var mı? Aradaki fark nedir tam olarak? Değiştirmeye değerse, komple mi değiştirmeliyim? Yoksa hangi parçalarını değiştirsem yeterli olur? Yani farkı hissederim... :) Bisiklet Scott sub 30 buarada. Vakit ayırdığınız için teşekkürederim.

• Beğen
Tepkiler: Bahadır Budak
Scudo

sonEr´´

Forum Bağımlısı
Tepki
1.421
Bisiklet
Salcano
deore gerçekten çok farklı değiştirdiğin zaman pişman olmayacaksın :)

• Beğen
Tepkiler: Ferhat Yemenici

BurakTekin

Üye
Tepki
16
Bisiklet
Trek
maddi olarak imkan varsa lx diyorum, imkan daha da varsa xt ...
ama soner beyin dediği gibi ciddi farklar var arada

• Beğen

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
Açıkcası 2007 model deore lx kullanıyorum hala saat gibi çalışıyor, özellikle hoşuma giden en iyi yönü birden fazla hızlı boşaltma olması. Deore nede olsa profesyonelliğe giriş serisidir, aceraya göre daha hızlı vites geçişi olacaktır. Bayır çıkarkende aynı şekilde rahat oluyor, zincirin atması gibi bir durum söz konusu değil zaten. Değiştirmeye başlarsan öncelikle tabi deore yada lx aktarıcı, deore ince zincir, 9 lu deore ruble, deore vites kolları, ön aktarıcıda uyum sorunu olurmu bilmiyorum tam olarak belki oda değişmek isteyebilir.

Bu arada maddi durumunu çok kasmak istemiyorsan, forumdan temiz parçaları düşürerek toplaman mantıklı olacaktır.

• Beğen

oguzcigsar

Forum Bağımlısı
Tepki
87
9 lu gruba geçerek büyük bir adım atmış olursun, kesinlikle geçmeni temenni ederim ve Sub 30 'a SLX yakışır bunu da söyleyeyim:)

Daha hafif ama kullanış yönünden daha hızlı ve stabil çalışan parçalardır,daha sessiz çalışırlar ,daha güzel görünürler ve seni yolda bırakmazlar saat gibi çalışırlar... Japon motorlar gibi:)

Ayrıca daha yüksek sürate çıkabilirsin ve daha yumuşak 1. vitese sahip olabilirsin ama en önemlisi burada kelimelerle anlatamayacağım o HİS tir.:)

Hani derler ya SİHİR ... İşte bu öyle birşey...
Ama LX altına düşme derim paran varsa,,, SUB30 aldığına göre bir miktar para daha harcarsın inancındaym:)
Saygılarımla...

• Beğen

BurakTekin

Üye
Tepki
16
Bisiklet
Trek
ben deore vites kolları, xt arka attırıcı, deore zincir, ön attırıcı aynakol ruble kullanıtoyum hiç bi sıkıntı yok gayet uyumlu çalışıyorlar.
bence arka attırıcıyı alabildiğin kadar üst bişey al, ön attırıcı da düşük olsa da bi nebze tolere edilir, ruble fln lx xt olrusa hafif olur.
9 lu grup arkadaşların dediği gibi büyük adım olur, ben önceden 7 li sisteme sahiptim 9 u geçince aradaki farkın ne akdar büyük olduğunu daha iyi anladım :)

• Beğen

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
Parçalar hafiflemeye başladıkça sağlamlığından kaybediyorlar mı arkadaşlar. Bu konuda bir yorum okumuştum ama bulmam imkansız şu anda. Yani hem hafif hem de sağlam olacak şekilde sizce optimal bileşim nedir? Bu sorunun cevabını topik sahibi arkadaş da merak ediyor olabilir, bizler de aydınlanmış oluruz. Yanıtlar için teşekkürler

• Beğen

BurakTekin

Üye
Tepki
16
Bisiklet
Trek
Evet hafiflik için dayanımdan çalınabiliyo malesef, gerçi bi çok parça normal koşullarda çalışırken ekstrem koşullarda ağır arazi yarış gibi yerlerde sorun çıkartabiliyorlar.

Xt bence optimal olan, ama uzun tur için kullananlarda LX tercih ediyorlar genellikle.

• Beğen

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
Şu parçaların sıralamasını unuttum ben. Seridışı, altus, acera vs nasıl gidiyordu. Topiği kirlettiğim için kusura bakmayın ama yeri gelmişken hatırlamak istedim. Saygılar

recep mutluer

Aktif Üye
Tepki
36
deore de hollwtech 2 var.aynakol ile orta göbek tümleşik ve içi boş.Bence iyi olur derim bende de deore set var ve memnunum şahsen ancak parça değiştirmek istersen eğer arka dişliyi değiştirince arka arttırıcı ve arka vites kolu da gerekli olur .
Seçim yine de senin.

• Beğen
Tepki
7
Önerileriniz için teşekkür ederim. Yazdıklarınızdan değiştirmem gerektiğini anladım. Fakat, sıfır setlere baktığımda nerdeyse sıfır bisiklet fiyatına denk geliyor. Bu fiyatlar benim için şimdilik fazla gibi. İkinci el bulabildiğim parçalarla değişime başlayacağım. Umarım bulabilirim.

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
@Yusuf Z. Şipal

Yanlışım olabilir ancak bildiğim kadarıyla; altus, tourney, acera, alivio, deore, lx, slx, xt, xtr.

Okan Bozkurt

Aktif Üye
Tepki
119
@mustafa şükrü yıldırım

tourney,altus,acera,alivio,deore,slx,xt,xtr olarak gidiyor.

mtb için lx serisi üretimi yapılmıyor, lx serisi şehir bisikletleri için kullanılar vites donanımıdır.

Tepki
7
(link)
(link)
(link)

Eğer doğru tercihlerse bunları alarak işe başlayacağım. Ayrıca aynakol, zincir almama gerek var mı? Veya ilave olarak neler almam gerek? Teşekkürler...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
9lu sistemin zincir kalınlığı 8liye göre daha ince, sanki aynakolunda değişmesi gerek gibi geliyor bana. Yoksa yanlış mıyım arkadaşlar? Zaten parayı emen kısımı orası :D ve ağırlıktan kar edilen kısım da orası ;)

bahadır76

Daimi Üye
Tepki
173
Bisiklet
Diğer
(link)

bu bisikletteki vites sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz? deore'nin iyi bir modeli midir?

Mehmet Ergene

Forum Demirbaşı
Tepki
198
8 li sistemden 9 lu sisteme geçişte büyük değişiklik olduğunuz yazmışsınız.
değişen şey, aradaki fark nedir? sadece yokuşları daha rahat çıkmak mı yoksa başka şeyler de mi var?

Erol GÜLER

Aktif Üye
Tepki
20
@Mehmet Ergene

Evet bu sorunun cevabını bende merak ediyorum. Buna göre de arka dişliyi ve attırıcıyı alma fikrim olacak.