Acera aktarıcı ile Sora STI kollar olur mu?

Işıklar Gazisi

Forum Demirbaşı
Tepki
681
Bisiklet
Mosso
Dağ bisikleti komponentleri ile dropbarlı bisikletler özellikle yurtdışında hayrı sayılır derecede var. Hatta Deore arka aktarıcılı Fuji touring de buna bir örnek.

Benim de 3x9 full Acera donanımlı tur bisikletim var. Bunu dropbara çevirmek istiyorum ancak bütün seti değiştirmek çok maliyetli bir şey.

3x9 Sora STI kollar ile Acera ön ve arka aktarıcımı bir sıkıntı arz etmeden kullanabilir miyim?

Yada daha makul bir yöntem var ise ona da açığım.

Scudo

prokamikazae

Forum Bağımlısı
Tepki
493
İsim
Bio
Bisiklet
Carraro
Konsept olarak ayni sistemler ki RJ the Bike Guy isimli youtuber buna benzer bir sey yapmisti. Bir izleyin derim.

• Beğen
Tepkiler: Işıklar Gazisi

trabzonlu ozan

Daimi Üye
Tepki
419
Bisiklet
Carraro
10 hızlıya kadar arka aktarıcılarda sorun olmaması lazım, 10 hızlılarda çekiş oranı farklılaşıyor diye biliyorum. (shimanodan bahsediyorum).

ön aktarıcılarda ise mtb tipi ile sti kollar uyumsuz diye geçiyor, pek çok yerde öyle okudum, bu forumda da şehir bisikletini tur bisikletine çeviren bir kullanıcının konusunda vardı. ben doğru mu yanlış mı diye teyit etmeden, kendi bisikletimde doğrudan sora ön aktarıcı almıştım sora sti kollara geçerken. şimdi olsa önce denerdim altus ön aktarıcım ile çalışıyor mu diye.

Işıklar Gazisi

Forum Demirbaşı
Tepki
681
Bisiklet
Mosso
Bunu izledikten sonra evde oturup kendim de yapabilirim. Güzel paylaşım @biozalp.

Adam ikiside aynı vitesli ve ikiside shimano o yüzden çalışır dedi ve taktı yani :D bu kadar basit olacağını düşünmüyordum

@trabzonlu ozan

Çalışmadı mı hocam ön aktarıcı tam olarak?

trabzonlu ozan

Daimi Üye
Tepki
419
Bisiklet
Carraro
@Işıklar Gazisi yazdığımı okudun mu?

"...doğru mu yanlış mı diye teyit etmeden, kendi bisikletimde doğrudan sora ön aktarıcı almıştım sora sti kollara geçerken.
şimdi olsa önce denerdim altus ön aktarıcım ile çalışıyor mu diye."

demek ki denememişim, çalışıp çalışmadığı hakkında yorum yapamam.

• Beğen

prokamikazae

Forum Bağımlısı
Tepki
493
İsim
Bio
Bisiklet
Carraro
@Işıklar Gazisi hocam bu adamin her seyini izleyin, adam surekli bi seyler yapiyor bisikletlerle.
3x8 3x9 gibi sistemlerde sakinca olacagini sanmiyorum cunku oranlar ayni ancak 10 11 gibi sistemlerde sikinti cikabiliyor cunku artik mtb ve yol farki ortaya cikmaya basliyor., biraz sizin bisikletin rublesine vs bagli. Ayni ruble/aynakol orani oldugu surece teoride bir sikinti cikmaz denemek lazim.

trabzonlu ozan

Daimi Üye
Tepki
419
Bisiklet
Carraro
bu arada; deore aktarıcı ile fuji touring buna örnek demişsiniz, fuji touring sti kol kullanmaz, bar-end shifter kullanır, bilginize.

Tepki
1.320
İsim
MUSA
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Işıklar Gazisi senin yapmak istediğini ben 8'li clariste uyguladım. Aktarıcılar 3*8 acera. Sti kollar aktarıcılara hükmediyor. İstediğim vitese atıyorum ama bir sıkıntı var. Zincir yüksek viteslerde ön aktarıcıma sürtüyor. Böyle bir sorun var.

Işıklar Gazisi

Forum Demirbaşı
Tepki
681
Bisiklet
Mosso
Arkadaşlar değişimi tamamladım.
Aldığım 9x3 Sora kollar Acera arka aktarıcım ile ayarını yaptıktan sonra güzel bir şekilde uyum sağladı.

Ancak ön aktarıcı hususunda sıkıntı oldu. STI kolların çekme oranı ile Acera ön aktarıcım uyumsuz oldu. Yeni değiştiriciler daha az vites teli çektiği için ön aktarıcı 3. dişliye geçecek kadar ileri gidemiyor. O yüzden şuan sadece ilk iki dişliyi kullanabiliyorum.

Ancak 3 lü Sora ön aktarıcı ile bu problemi çözebilirim. Onu da maalesef satan kimse bulamadım daha. Eğer varsa bana yönlendirin :D

• Beğen
Tepkiler: trabzonlu ozan

trabzonlu ozan

Daimi Üye
Tepki
419
Bisiklet
Carraro
@Işıklar Gazisi
öncelikle hayırlı olsun.
mtb ön aktarıcı ile sti kol uyumsuzluğu bir kaynaktan daha teyit edilmiş oldu.
ben n11den almıştım ama ürün artık görünmüyor. yurtdışından ya da ikinci elden aramalısınız.

• Beğen

Boran Selçuk

Daimi Üye
Tepki
352
Bisiklet
Cube
@Işıklar Gazisi Bo sorunun cevabı
@Işıklar Gazisi
Bu sorunun cevabını bizzat sorduğunuz soruda deneyimi olmadığı sürece sanırım kimse doğru olarak cevaplandıramaz. Shimano'nun yaklaşık 150 sayfalık bir uyumluluk kitabı var, PDF formatında, İngilizce sitede Destek altında bulabilirsiniz. En doğru ve risksiz cevap oradadır.