Acemiden Birkaç Soru

CanDou

Aktif Üye
Tepki
52
Öncelikle elimdeki bisikletin markasını bilmediğimi belirtmek istiyorum.

İlk sorum ön maşayla ilgili

bisikleti ilk kullandığım zamanlar fark etmediğim fakat zamanla ortaya çıkan maşanın sallanması sorununu furş içine bakarken fark ettim. halletmek için furşlarının içindeki bilyelerin bir kısmı düştüğü için değiştirdim. fakat yine sallanıyor ve bir türlü sabitlenmiyor. vidaları sıktığımdaysa maşa kilitleniyor ve sağa sola oynatamıyorum. daha iyi anlaşılması için resimleri buraya koydum. bu sorunu nasıl halledebilirim ?
Fotoğraf bulunamadı.
Fotoğraf bulunamadı.
ya da profesyonel mtb bisikletlerde kullanılan furş, maşa ve gidon başını bu kadroda kullanma imkanım var mıdır? (profesyonelden kastettiğimi belirtmek için o bisikletten de bir örnek resim koydum)
Fotoğraf bulunamadı.

ikinci sorum disk frenle ilgili
bisikletimin arka maşasında -yine sonradan fark ettiğim :) - iki vida girişi var
Fotoğraf bulunamadı.

bu kısma disk fren takabilir miyim?

sorularıma cevap verecek üstadlar için şimdiden teşekkür ediyorum :)

Scudo

zafersidal

Forum Bağımlısı
Tepki
640
Bisiklet
Scott
İlk olarak maşan ve kadron 1inch olduğu için bu tip vidalı furş dan başka seçeneğin yok, ama biraz daha kalitelisini bulabilirsen belki düzelir.

İkinci olarak o kadroya disk fren takamazsın, o gördüklerinin bir tanesi çamurluk için diğeri ise bagaj için bulunuyor.

• Beğen
Tepkiler: akgulcemal

CanDou

Aktif Üye
Tepki
52
kadroyu değiştirmek istiyorum ama fiyatlar çok fahiş. bana tavsiye edebileceğiniz uygun bir yer var mı 2. el kadro için? (istanbuldayım)

zafersidal

Forum Bağımlısı
Tepki
640
Bisiklet
Scott
@Felat Şen

2. el için forumu sürekli takip etmelisin. Bazen çok ucuza kadro satıldığı oluyor ama kadro aldığınız zaman birde maşa almanız gerekecek onuda hesaba katmayı unutmayın;)

Mustafa Ozler

Daimi Üye
Tepki
198
furşu bisikletçi değiştirirse problem olacağını sanmam, kontrasını iyi ayarlamak gerekir.

bence sıfır bisiklet alın... elinizdekilerden çoğu yeni bir kadroya takılamayabilir.
sele boynu çapı, gidon ve gidon boynu çapı, ön vites kelepçesi çapı uymayabilir... kadro amortisör derken yeni bisikletten pahallıya çıkar.

CanDou

Aktif Üye
Tepki
52
eh malesef acemilerin önce bir sürünmesi gerekiyor :) ufak ve gereksiz bir masraf yaptığımı itiraf edebilirim :) peki bana 400-500 TL dolaylarında önerebileceğiniz bir marka var mıdır?
bisiklet olarak spor amaçlı, uzun yolda bana sorun yaratmayacak, çin malı kabusundan kurtarabilecek :) , mümkünse sadece ön amortisörlü, kaliteli bir mtb bisiklet arıyorum. ayrıca eminönü çarşısındaki fiyatlar hakkında bilginiz varsa sizden paylaşmanızı rica ediyorum

teşekkürler.

Okan Bozkurt

Aktif Üye
Tepki
119
500 tl nin biraz üzerinde Kron XC 500 modeli var o size uygun olabilir buna alternatif olarak da Sedona Borla alabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: CanDou

CanDou

Aktif Üye
Tepki
52
@Okan Bozkurt

bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. acaba bahsettiğiniz marka ve modellerin eminönüdeki fiyatları hakkında bir bilginiz var mı?

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
ne alırsan al forumda kendi boyuna uygun hesaplamaları yap
kadro büyüktü küçüktü, sele borusu dikti geriyeydi, gidonu düz dü riser di, furşu rulmanlıydı değildi vs güzel araştır
alırken 10cm gidon boğazı verilecekse belki senin boyuna 8cm lazım belki de 12 cm lazım hesaplaman lazım.

bu işe başlıyorsan forumda epey bir vakit geçirmen senin maça 5-0 önde çıkmana sebep olur zırt bırt malzeme arayışına girmezsin ;)

CanDou

Aktif Üye
Tepki
52
parça ağırlıklarının önemini o konu bu konu dolaşa dolaşa kavradım :) ama yine de kendimi acemi olarak niteliyorum. bana biraz yardımcı olabilir misiniz? (özellikle bahsettiğiniz gidon boğazı,furş hakkında)

CanDou

Aktif Üye
Tepki
52
BOY (cm) Kadro yüksekliği
175 - 180 43 - 46 cm 17 - 18 "

17-18" kadrolarda 58-61cm

arkadaşımızın bahsettiği markalar -Kron XC 500 ve Sedona Borla- arasında bu değerlere sahip bir bisiklet var mıdır?
(ölçüleri araştırdım fakat geometrik bilgilerde net bir ölçü yazılmamış [ya da ben göremedim] (link) )

CanDou

Aktif Üye
Tepki
52
@zafer sidal

bu farkı -2.4 cm-çok önemsemeli miyim acaba?

CanDou

Aktif Üye
Tepki
52
bir de bahsettiğimiz modellerin eminönüdeki fiyatları hakkında bilgisi olan bir üstadımız varsa bildiklerini paylaşmasını rica ediyorum