İnceleme Abus Bordo Alarm 6000A

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Geçen hafta kullandığım kilitlerin en ağır ve sağlam olanını incelemiştim, en hafif ve taşınır olanı ile devam ediyorum: Abus Bordo Alarm.

Adından da anlayabileceğiniz gibi bu kilidin en ayırdedici özelliği alarmlı olması. İçerisindeki hareket sensörü sayesinde kilitli durumdayken kurcalanır veya hareket ettirilir ise önce uyarı sinyali veriyor, hareket kesilmezse de 100 dBA'lık alarm devreye giriyor. 100 desibellik ses düzeyi, otomobil alarmlarında olduğu gibi mahalleyi ayağa kaldıracak veya hırsızın kulaklarına acı verecek bir seviye değil. Dolayısıyla, alarmın bisikleti çalmaya niyetlenen hırsızı daha çabuk pes etmeye zorlayacağını düşünsem de aynı kilidin alarmsız versiyonu olan Bordo 6000 ile arasındaki fiyat farkına değip değmeyeceği konusunda kararsızım.

Abus Bordo serisi, katlanır kilitlerden oluşuyor ve 6000 ile 6000A modellerinin yanı sıra, daha yüksek koruma sağlayan Bordo Granit 6500 ve daha çok sürüş sırasındaki kısa molalarda kullanmaya yönelik Bordo lite 6050 modellerini de içeriyor. Ayrıca farklı uzunlukta olanları ve anahtarlı değil şifreli olanları da mevcut.

Bu kilit, alarm mekanizmalarını içeren göbek ve 6 adet çelik plakadan oluşuyor. Plakaların her biri yaklaşık 5mm kalınlığında, 20mm genişliğinde ve bisiklete zarar vermemesi için yumuşak plastik ile kaplı. Altı plakanın toplam uzunluğu 90cm kilidin toplam ağırlığı 1,5 kilonun altında. Kilit, taşıyıcısı ile beraber satılıyor, katlanır kilitlerin en önemli özellikleri kolay taşınmaları olduğu için, taşımayacaksanız katlanır kilit almanın pek bir anlamı da yok zaten. Bu taşıyıcıyı bisikletin kadrosuna monte ederseniz (ben aşağıda görebileceğiniz gibi sele borusundaki matara kafesinin yerine monte ettim, ancak üst boruya veya alt boruya da takılması mümkün) kilidi taşımanız çok kolay oluyor; sağa sola hareket etmiyor, ses çıkarmıyor, pedal çevirirken bacağınıza çarpmıyor.

IMG_6198.JPG

Gelelim en önemli konuya; bu kilit bisikletimizi ne kadar korur? Abus gibi bir markanın ürettiği, bağımsız kuruluşlar tarafından da test edilmiş bir kilitte hırsızların faydalanabilecekleri bir hata olacağını düşünmüyorum. Diskli mekanizma da maymuncuk gibi aletler ile açılmasını neredeyse imkansız hale getiriyor. Öte yandan, kaba kuvvete karşı çok direnç gösterecek bir kilit değil maalesef. 5mm kalınlığındaki plakalar, kolayca taşınan aletlere karşı dayanıklı olsalar da demir makası ile kesilmeleri mümkün. Zaten Abus'un 10/15, Sold Secure'un da Silver güvenlik derecesi belirtmiş olması, bu kilidin yüksek seviye güvenlik sağlamadığını gösteriyor. Bordo serisinin kesilmeye/kırılmaya ne kadar dirençli olduğunu görmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Bordo 6000 testi 12:20'de başlıyor, öncesinde tanıtım ve bordo lite'ın testi var.

Dosyalar

Scudo

yusuferkoc

Üye
Tepki
5
İsim
yusuf
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Alarm olarak mwave in delta bisiklette satilan 70 liralik bi modelini dusunuyorum Ben DE sanirim 120 dB

Tepki
4
İsim
Azad İpekci
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
460092570_tn50_0.jpg
Fiyatı biraz fazla, onun yerin onguard 8268 smart alarm ı almayı düşünüyorum bu marka nasıldır? daha önce Abus'ü duydum ama bu markayı hiç duymadım.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@GhostRider_9
Onguard, bisiklet kilidi konusunda Abus ve Kryptonite'tan sonra en büyük 3. marka bildiğim kadarıyla. Onguard firmasının kilitleri genelde daha hesaplı oluyor, kullanmadığım için kaliteleri hakkında yorum yapamayacağım.
Abus'un sizin baktığınız Onguard'a benzer, ve Bordo'dan daha hesaplı alarmlı modeli var bu arada:
(link)

• Beğen
Tepkiler: GhostRider_9

eren konu

Forum Bağımlısı
Tepki
565
Bisiklet
Specialized
@GhostRider_9
Onguard doberman serisi ışıklı şifreli kiliti 2 yıl kadar kullandım.
Bir bisikletçide çok uygun bir fiyata denk gelmişti 30TL gibi.
Onguard'larda alırken ne kadar güvenli olduğuna dair bir oran oluyor.
Benimki %40 güvenliydi yanlış hatırlamıyorsam.
Güvenlik arttıkça genelde ağırlık da artıyor.
İki yıl kullanım sonunda hala ilk günkü gibi yıpranmayan bir kalitesi var.
Kilit bugüne kadar hiç zorlanmadı, yani hırsızlık denemesi olmadı diye 2018'den beri bisikletlerimi kilitlemiyorum.
Yaşadığım yerle ilgili de olabilir ama bugüne kadar sanki boşuna takmışım gibi hissettiriyor.
Yine de kilitlemekte fayda var.
@Murat B.
Faydalı inceleme olmuş.
Elinize ve emeğinize sağlık.

• Beğen
Tepkiler: GhostRider_9

krank

Aktif Üye
Tepki
295
İsim
Onur G.