Abs Fren Ne Demek?

Konu, 'Frenler' kısmında mehmet koybaş tarafından paylaşıldı.

 1. mehmet koybaş

  mehmet koybaş Yeni Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2009
  Mesajlar:
  8
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  istanbul
  ABS FREN DEMEK?
   
 2. gurkan

  gurkan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  29 Ekim 2004
  Mesajlar:
  493
  Beğeniler:
  562
  Şehir:
  İzmit
  Seviye:
  Anti lock brake system.

  Elektronik bir modül (ABS modülü olarak geçer) tekerleklerden aldığı devir sayısı bilgisi -devirdeki ani azalmalar- (tekerin kilitlendiği anlamına gelir) ile fren servosunun kalipere kesik kesik yağ basmasını sağlar. Böylece teker kilitlenmez ve kızaklama olmayacağından aracın kontrolü daha kolay sağlanır.
   
  Mert Kabtan bunu beğendi.
 3. Ali AKTAŞ

  Ali AKTAŞ Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  31 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  836
  Beğeniler:
  1.031
  Şehir:
  Denizli
  Seviye:
  "-nasil oluyor da oluyori abs sistemi araci daha kisa surede durduruyor?" konusuna parmak basmak isterim.

  teknik aciklama:
  1)konunun ozu surtunme kuvveti ve surtunme katsayisi kavramlarinda saklidir. birbirine degen iki cisim, bu temas bozulmadan harekete gectiklerinde, kutlelerini harekete gecirecek kuvvetten ba$ka bir de yenmeleri gereken surtunme kuvveti ile ugra$irlar.
  genel olarak surtunme kuvveti kutle(m), yercekimi(g) ve surtunme katsayisinin(k) bir fonksiyonu olup, yercekimi ve kutle sabit oldugunda, ayirici faktor surtunme katsayisidir.

  2)surtunme katsayisi liselerde (f) -frictional coefficent- mufredata giren bir konu olup bilindigini zannederim. tamamen surtunen yuzeylerin cinsine bagli olup, alan, kutle, yercekimi gibi $eylerden bagimsizdir. lise mufredati ile bilinen f sabit ve degi$mezdir oysa gercek daha geni$tir:
  statik surtunme katsayisi: iki yuzey arasinda hareket ba$lamadan onceki f(s)
  dinamik surtunme katsayisi : iki yuzey temas halinde surtunurken cali$an f(d)
  burada bu yeni veri ile belirtelim ki; f(s)>f(d) 'dir.

  3)bu katsayi meselesini actiktan sonra artik fren sistemine gelelim. fren esnasinda araci durduran tekerlekler ile kaplama arasindaki surtunme kuvvetidir. ancak sabit kutle ve yercekimi ile ayirici etken gene surtunme katsayisi olup, kaplamanin cinsine ve lastiklerin durumuna baglidir. (islak yol, kabak lastik vs...)

  4)fren yaptiginizda, eger lastikleriniz ile kaplama arasinda kayma ba$lamadi ise (kizaklamak), cali$an surtunme katsayisi f(s)'dir. eger lastikler kitlenip, kayma ba$larsa cali$an surtunme ise f(d) olur. dolayisi ile kaymayan aracin lastikleri, kayana gore daha buyuk bir surtunme kuvveti ta$ir. i$te bu da arabayi daha erken durdurur! (ana cumle)
  m*g*f(s)>m*g*f(d)

  5)en kisaca abs sisteminin arabayi daha once durdurmasinin sebebi "-statik surtunme katsayisi'nin dinamik surtunme katsayisi'ndan buyuk olmasidir..." en muhendis ve en basit tabirince.

  6)sistemin araci erken durdurma ozelligi yaninda, direksiyon hakimiyeti surerliligi de ikinci bir avantaji olur. kayan aracta direksiyon, araca hukmetmez cunku.

  not: teorik olarak yukaridaki gercekleri de yadsimadan abs'nin en optimum en kisa duru$ mesafesini saglamadigini soyleyenler, du$unenler cikabilir. haklidirlar da... cunku arac icin minimum durma mesafesi aracin kizaklamaya ba$lamasindan "epsilon" kadar gerideki, tekerleklerin dondugu durumdur. ama bu $iddetle frene basmak pratikte imkansizdir. ya da belki bunu cok cok ozel suruculer gercekle$tirebilir. (bkz: delikan76) yani kisaca abs'nin, normal frenden daha kisa durma mesafesi ciktisi uretmesi, pratik bir durumdur. biz burada bu pratik durumun teorik temellerini anlattik. cunku cok ani ve suratli durumlarda carpacagini hisseden ya da bu kaniya kapilan hemen her surucu frene kizaklatacak derecede asilir. hem aracin tutunmasini (fren mesafesini) zayiflatir, hem de direksiyon kontrolunu yitirir.

  alıntıdır
   
 4. S26

  S26 Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.767
  Beğeniler:
  1.553
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Amoeba
  Seviye:
  Sorduğunuz şey bisikletlerde geçen ABS fren ise; tamamen gereksiz bir aparat. Ani frenlemeyi engelleyen bir yaylı (sanırım) sistem.
   
  mehmet koybaş bunu beğendi.
 5. #5
  mehmet koybaş

  mehmet koybaş Yeni Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2009
  Mesajlar:
  8
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  istanbul
  bilgiler için çok teşekkürler...
   
 6. Aytaç Biber

  Aytaç Biber Onursal Üye

  Kayıt:
  4 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  2.164
  Beğeniler:
  2.272
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  ABS otomobilin daha kısa mesafede durmasını sağlamaz, bu yanlış bir inanış. Eğer öyle olsaydı binek otomobil yarışlarından, dıştan tekerli otomobil yarışlarına (F1 gibi), Rallilere ve endurance yarışlarına kadar her profesyonel ve uç noktada abs fren sistemleri kullanılır olurdu.

  ABS yani anti blokaj sisteminin günlük kullanıma ve dolayısı ile ( porfesyonel olmayan sivil sürücülere ) kolaylığı yukarıda arkadaşlarında bahsettiği gibi dozajı yüksek frenlemede, aracın frenleme esnasında tekerleklerinin kilitlenip kontrolsüz kızaklamasını önlemek ve riskli frenajlarda bile sürücünün direksiyon hakimiyetini korumasına yardımcı olmaktır. Bu sistem tabi bunu yaparken saniyenin 100 de dilimleri boyunca defalarca fren kaliperlerini boşaltıp sıkar. Bu tekerleklerin kilitlenmesini önler ama bir yandanda pratik fren mesafesini uzatır. Ancak bunun ileri sürüş eğitimi almamış sivil trafikteki sürücüler için avantajı fren mesafesinin uzaması dezavantajından çok daha fazladır. Özellikle ıslak zeminlerde frenleme esnasında aracın kızaklamasının önüne geçilmesi ve direksiyon kontrolünün sağlanır olması bu tür sivil trafiğin aktığı yollarda güvenlik adına hayati önem taşır. Bu sebeple sivil otomotiv üretiminde artık ABS tamamen standartlaşmıştır.
   
  gurkankas bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

forearms-on-bars.jpg
Sürüşlerimizdeki ortalama hız, ne durumda olduğumuzun iyi göstergelerinden biridir. Yol bisikletine ilk geçtiğimdeki ortalama hız hedefim 25 km/h olurdu hatırlıyorum :) Zamanla daha da yükseldi....
image.jpg
1 haftalık çalışma sonrası roller Yaptım. Profil demirler, akıllı Alman rulman yatakları ve rulmanlar, rulmanlı merdaneler ve gerginleştirilmiş makine zinciri ile Bayır tadında Sürüş zorluğu :)...
pic4-depo5percent-data-zoom-section.jpg
Strava'cıların korkulu rüyası dijital epoyu konuşuyoruz bugün :D Sportmenliğe aykırı davranan bu KOM avcılarının bunu neden yaptığını, nasıl yaptığını, ve bunu nereden anlayabileceğimizi...