95 Kilo Ağırlığındaki Adama Maşa Önerileriniz!

jamssea

Daimi Üye
Tepki
205
Merhabalar!Bende Sedona 761 var.Üzerinde Suntour Axon D-RL mevcut.Bisikletimin üzerinde Deore Hidrolik disk fren seti bulunuyorGeçen gün ilk kez arazi şartlarında kullandım.Maşanın kilitini açtım.Maşa sanki dibine kadar gitti,öylece kaldı.Sanki hiç amortisör yokta sabit maşayla gidiyormuşum gibi kullandım.Buna canım çok sıkıldı..Bunun için bana,kiloma uygun kullanabileceğim,aşırı pahalı olmayan amortisör önerilerinizi bekliyorum.İlginize çok teşekkür ederim.Saygılarımla.:) :) :)

Scudo

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Sizin için en uygun maşa Reba serisidir. Yada biraz daha para ayırabilirseniz Fox Float alabilirsiniz fakat Fox 140mm lik çalışma mesafesiyle düz yolda yorucu olabilir...

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Recon fiyatı uygun havalı maşalardan ama kullanan bir arkadaşım var eski Duke maşaları kadar hassa çalışmadığından yakınıyorlar yoksa oda bir seçenek tabiki...

• Beğen
Tepkiler: jamssea

temucin90

Forum Bağımlısı
Tepki
2.483
bende 95 kiloyum bisikletim olan sedona sd771 'in standart donanımı olan SUNTOUR SF-XCM KİTLEMELİ / PRELOAD amortisörleri var ve ben gayet memnunum.:) :)

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Herkesin beklentileri farklı olabiliyor tabi...

alperen_69

Forum Bağımlısı
Tepki
305
Bisiklet
Giant
sertlik derecesi derken bende rock shox indy c ve judy c var bunların en sert ahlleri diğer amortisörlere göre nasıl diğer amortisörlerin sertiliği hakkında bir fikrim yok,mesela bende 95-100 kiloyum indy c de yaylanma mesafesi pek kalmıyor gibi ayrıca indy c için hareket mesafesi 80 mm değilmi

teşekkürler

jamssea

Daimi Üye
Tepki
205
Tüm yönetici arkadaşlara yardımları için çok teşekkür ederim.Reba alacağım galiba.Ancak son bir şey sormak isterim;ROCK SHOX PSYLO'da benim için iyi bir tercih olabilir mi?İlginize şimdiden tekrar teşekkür ederim.Saygılarımla.

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
psylo aşırı yumuşak kalabilir
jenson USA adresinden (benim bildiğim sadece burda var)
kilonuza uygun iç yaylarını ekstradan satın almanız gerek!

yoksa aşırı yumuşak oluyor
negatif çökme mesafesi de baya bir fazla oluyor
(kendimden biliyorum :))

Reba kullanıyorum çok mutluyum
bir hayal uğruna Sattım ama yine reba alacam yine reba alacam...

• Beğen

jamssea

Daimi Üye
Tepki
205
@Ercan Bayram

Çok teşekkür Ercan!Dediğin gibi Reba alacağım.İyi günler.

Soner YAMAN

Forum Bağımlısı
Tepki
51
rock shox psylo yu alçak mesafe kullanırsan yeterince sert olacaktır bende 95 100 kiloyum ve psylo kullanıyorum uzun mesafede kulanabilirsin fakat yağını 5 wt değilde 10 wt yada daha yüksek kullanırsan verimi cok iyi olur ayrıca şunu söyleyebilirimki ben havalı maşada kullandım psylo havalıya göre darbe emişi daha iyi daha hassas saygılar

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Veynah kullandığın havalı maşa hangi marka/modeldi? Her havalı maşa bir değildir de o nedenle merak ettim.

Soner YAMAN

Forum Bağımlısı
Tepki
51
@HaliliOzturk

rock shox pilot sl kullandım ilk manitou skarebide denedim tora a bu arada şunu söyliiim reba nasıl bilmiyorum ayrıca daha üst modelleride denemedim fakat genel bir kanım varki oda psylo gibi aynı sistemle çalışan amortisörler darbe emişini daha tatlı yapıyorki ağırlığıma rağmen 95-100 kg arasıyım saygılar

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Psylo nun içindeki standart yay genelde 65-80 kg arasına hitap eden bir sertlikte bu sebeple sizin için fazlassıyla yumuşak ve belki zaman zaman tehlike yaratacak kadar sakıncalı olabilir (teknik alanlarda)

Onun dışında Havalı amortisörler yaylı olanlara göre biraz daha az hassastır ama siz bunu kolay kolay fark edemessiniz... Fakat havalı amortisörler yay değiştirmeden her kiloya uyum sağlama ve hafiflik olara daha kullanıcı dostu ve performanslıdırlar...

Bence siz kilonuza göre en uygun 32mm iç boru çapına sahip bir Reba alabilirsiniz ve kilonuza göre ayarladığınızda Psylo dan daha verimli çalıştığını görebilirsiniz...

• Beğen

Bozcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.047
ben de Suntour Axon D-RL kullanıyorum. 57 kiloyum ve bende harika performans veriyor. daha önce rst omega sl, judy sl, pilot sl denedim hepsi bende kazık gibiydi. 57 kilo için güzel parformans veriyorsa eger 90-100 kg de yok gibi bişi :)

invasion

Üye
Tepki
6
Hazır lafı edilmişken ben de bir iki soru sormak istedim:

1- Axon' da sertlik ayarında en sert ve en yumuşak ayar arasında fark neredeyse yok. Bu bir problem midir?
2- Sözünü edip tavsiye ettiğiniz Reba hangisi? Reba WC değil Race dimi? =D (WC azıcık tuzlu imiş)
3- SID WC ile Reba WC arasında performans ve özellik açısından farklar nelerdir?

Şimdiden teşekkür ediyorum.

Soner YAMAN

Forum Bağımlısı
Tepki
51
@H.Çağrı

vallan ben amortisördeki yağın yoğunluğunu artırdım, gayetde güzel çalışıyor benim ağırlığıma rağmen bu güne kadar amortisör den kaynaklanan bir tehlike yada problem yaşamadım

saygılar