90 Yaşında Hergün 30 KM yapıyor

Furkan TK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.180
Bisiklet
Cube
Elena Galvez, 90 yaşında. Şili'nin ufak bir komününde, Cerillos'ta tek başına yaşıyor. İlerleyen yaşına rağmen sahip olduğu dört ineği ve tavuklarından elde ettiği yumurta ile sütü satmak için haftada yüzlerce kilometre pedal çeviriyor.

En yakın kent merkezi 30 km uzaklıkta
Galvez'in ürünlerini satabilmesi için her gün en az 30 kilometre mesafe katetmesi gerekiyor. Zira, yaşadığı köyün sakinleri, kendi deyimiyle öyle çok alışveriş yapabilecek durumda değiller:
"Bu köyde çok satış yapamıyorum. Rengo'ya, La Chimba'ya gitmem gerekiyor. Çünkü burada insanlar çok alışveriş yapabilecek durumda değiller."
http://staff.aljazeera.com.tr/sites/default/files/2016/09/11/s%CC%A7ili-90-yas%CC%A7%C4%B1nda-kilometrelerce-bisiklet.jpg

"O benim en iyi arkadaşım"
Galvez, 50 yıldır bisikletiyle süt ve yumurta satıyor. Kendisine hediye edilen elektrikli bisikleti kabul etmediğini anlatıyor. Çünkü sağlığını, en iyi arkadaşım dediği emektar bisikletine borçlu olduğunu düşünüyor:
"Bana elektrikli bir bisiklet getirmişlerdi. Pedal çevirmenize gerek yok. Ben istemedim. Çünkü pedal çevirerek sağlıklı kalıyorum. Yavaş yavaş da olsa uzun yolları bitiriyorum. Geçen gün Rengo'ya yürüyerek gittim. Ayaklarım çok ağrıdı. Bisikletle gittiğimde hiçbir yerim ağrımıyor. Yorulmuyorum. Bisikletimin üzerinde mutluyum. O benim en iyi arkadaşım, dostum. O olmazsa ben de olmam."

"Bir hazineye sahibiz"
Galvez, yıllardır yalnız yaşamasına rağmen bütün köyü bir aile olarak görüyor. Köy sakinlerinin gözünde de o, bir hazine. Komşusu Arturo Pinto onu şöyle tanıtıyor:
"O bir hazine. Bu yaşta yapabildikleri, düşünceleri, söyledikleri, çalışkanlığıyla köyümüzde yaşıyor olması bizim için şahane bir olay."

Kaynak: Reuters

Alıntı yapılan sayfa : (link)

Scudo

kaskreis

Forum Bağımlısı
Tepki
468
İsim
Ulaş
Bisiklet
Kron
Maşallah ben de 90 yaşında acaba hangi uzvum sağlıklı olur diye düşünüyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
eyyyyy ülkemin 90 'lıkları silkinin ayağa kalkın oturmayın,bizdede var 80-90 'lık ama az.oğlunu askerde ziyarete bisiklet ile giden baba ,sana helal olsun derim ,gözlerinden öperim.

(link)
(link)
bizim kudret dedemiz....örnek kişilik...

http://i.milliyet.com.tr/LocalArticle606x304/2016/03/17/fft261_mf13876240.Jpeg

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789

"Bana elektrikli bir bisiklet getirmişlerdi. Pedal çevirmenize gerek yok. Ben istemedim. Çünkü pedal çevirerek sağlıklı kalıyorum. Yavaş yavaş da olsa uzun yolları bitiriyorum. Geçen gün Rengo'ya yürüyerek gittim. Ayaklarım çok ağrıdı. Bisikletle gittiğimde hiçbir yerim ağrımıyor. Yorulmuyorum. Bisikletimin üzerinde mutluyum. O benim en iyi arkadaşım, dostum. O olmazsa ben de olmam."

elena ninem ,sana helal olsun..

Tuzlu_Fıstık

Kendin ol Sonradan Görme olma
Tepki
1.286
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tv de izledim haberini gerçekten 90 yaşında olmasını insanın inanası gelmiyor ama ilerde çok göreceğiz gibi yalnız bizim ülkemizde değilde Avrupa'da :(

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Duzenli beslenme, uyku duzeni ve egzersiz ile cok uzun yillar saglikli yasanabilir. Bu tarz ornekler cok var.
Insanimiz hala bisikleti karne hediyesi gorsun, sagliksiz beslensin, obeziteden kurtulmak icin birsey yapmasin, hayatini guzellestirmeye degil, para mal ve kariyer hirsi ile zehir etmeye devam etsin.

Örnek alacagim kisidir, umarim bizler de bu insan gibi uzun yillar saglikli bir hayat sureriz.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Kudret Kurtcebe

Sana yapılır mı bu Kudret abi? Skandal resmen.. :D

Hurol Yoney

Daimi Üye
Tepki
307
İsim
Hürol
Bisiklet
Diğer
Aslında geçmişte bizde de buna benzer hikayeler vardı. Örneğin Çanakkale'nin merkez köylerinden şehre bisikletle gelip işini gören amcalar ve dedelerimiz vardı. Hem de o meşhur çift kadrolu bisikletlerle. Bir başka deyişler teknoloji her zaman sağlık anlamına gelmiyor. Eminim başka illerde de durum böyleydi.

Yukarıda da belirtildiği gibi örnek alacağım kişidir

birolb

Üye
Tepki
91
İsim
birol bostancı
Bisiklet
Dahon
Bisikletin değeri büyük şehirler Çin'e döndüğü zaman çok daha iyi anlaşılacak.

• Beğen
Tepkiler: Hurol Yoney