%80 tur ve şehir içi kullanım için tavsiye

Tepki
11
bisikletforum sayesinde çok şey öğrendim öncelikle herkese teşekkürler.

Benim gibi formda olmayan ortalama biri için sizce yol lastiği takılmış 26" bir mtb ile tura çıkmakla, 28" lik bir şehir bisikleti ile tura çıkmak arasındaki fark önemli olur mu?

Mtb alıp yeni lastik, bagaj, çamurluk ...vb. almak hem maliyeti artıracak hem de yakışmayacak gibi geliyor. Orjinal çamurluklu ve seleli bir bisiklet tur için bana gayet uygun gibi geldi. Fakat patika yollarda falan binecek olunursa görüntü olarak çok mu kötü olur. Mtb ci arkadaşlar "kro" falan der mi acaba? :) Sizce ne gibi eksileri olur?

Scudo

uğur yılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
315
@Yüksel Çiftçi

Neden normal mtb lastiği ile kullanmıyorsunuz ki? Yol lastiği kadar iyi gitmez ama yine de fena olmaz. Yol tutuşunu konforunu da hesaba katmak lazım. Ben istanbuldan izmire gittim arazi lastiğiyle, bir sıkıntısını görmedim. Amaç zaten spor yapmak değil mi, daha iyi işinizi görür işte:) İstediğiniz yerde de kullanırsınız. Akıcılığı iyi olan arazi lastikleri de var, olmadı onlardan düşünebilirsiniz. Bence mtb alın.

• Beğen
Tepkiler: Yüksel Çiftçi
Tepki
28
Ben de şehir içi ve tur kullanımı için yol lastiği + MTB tercih ettim. Forumda gördüğüm kadarıyla birçok kişi bu şekilde tercih yapmış. Sizin tercihiniz de bu yönde olursa pişman olmazsınız. Tur bisikletinin dayanıksız, sadece asfalt için yapıldığını da düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Forumda bu tercih sıkça tartışılıyor, tartışıldı; araştırırsanız size yol gösterebilir.

Sabri Atalay

Daimi Üye
Tepki
245
Bisiklet
Trek
@Yüksel Çiftçi

merhaba,

Düşünme al bu bisiklerti bir arkadaşıma da alıcaz bu fiyata üstündeki ilave ekipmanlarla (Çamurluk,BagaJ) fiyatıda iyi.

Düşünme al.

• Beğen
Tepkiler: Yüksel Çiftçi

mustafa akman

Forum Bağımlısı
Tepki
3.632
takas bölümüne bakarsanız
herkes MTBsini yola çevirmeye çalışıyor
bir sebebi olması lazım
yol kesinlikle dayanıksız değil
fransa turuna katılmayacağız ki
yolun uygun lastik ile arazide kim zararını görmüş
yol bisikleti adeta akar
mtb ise bakar
vesselam

• Beğen
Tepkiler: lamba

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Başlığınızdan yola çıkarak kalan %20'lik kullanım alanı çok engebeli ağır arazi şartlarından oluşmayacaksa şahsi kanaatim yol bisikletinin en ideali olduğu şeklinde.

Mustafa Özkara

Forum Demirbaşı
Tepki
454
Scott'un tur-şehir bisikletleri benim hoşuma gidiyor sizin için de iyi bir tercih olabilir. Özellikle Sub serisi mükemmel.

Tepki
11
Tavsiyelerinize çok teşekkür ederim. Forumdaki araştırmalarıma dayanarak bende şöyle bir kanaat oluşmuştu; her bisiklet üretiliş amacına uygun kullanılmalı ve başka bir alanda kullanıldığında sınırları zorlamamak gerekir.
İlk bisiklet olarak alacağım için önce her işimi görecek bir model olmasını istedim. Sonra gerekirse uygun fiyatlı bir mtb alırım belki.

Düşündüğüm model ile ilgili bir paylaşıma resime falan rastlamadım ama bilen varsa + ve - lerini söyleyebilir mi? (Veya benzer modelleri)
Birde arazi yolları için bu modelin selesini ve çamurluklarını sökersem çok mu çıblak kalır? Şimdiden teşekkür ederim..

semih59

Forum Bağımlısı
Tepki
1.426
İsim
Semih Saygın
Bisiklet
Scott
@mustafa akman

Yol bisikletine binmek sizde biliyorsunuz ki düzgün asfalt ister.Asfaltta dahi çukurlardan bozuk satıhlardan mümkün olduğu kadar girmemek için kaçıyoruz.Jant vurmamak için Yol bisikleti ile mtb bisiklet farklı Düzgün yolda yol bisikleti akar fakat dağ yollarında keçi yolu,taşlı,çamurlu, ve patikalarda ormanda da yol bisikleti bakar.Bunu da unutmamak lazım derim.Ben her ikisinide gideceğim yerin zemin durumuna göre kullanıyorum .İki bisikletin ayrı özellikleri var.

Tepki
11
@semih59

Şehir ve Tur bisikletinin sorunu sadece lastiklerinden kaynaklanıyor ise,
28" mtb lastikleri taksak ve bisikleti kadroyu zorlayacak şekilde kullanmasak olay çözülmez mi?

Yani kadro tasarımlarını ve sağlamlık farklarını bir kenara koyarsak
sadece lastikleri değiştirerek sorunu büyük ölçüde çözmüş olmaz mıyız?

• Beğen
Tepkiler: mustafa akman
Tepki
11
Yukarıda 28" mtb lastikleri taksak dedim ama biraz araştırınca anladım ki 28" lastik ve jant konusunda fazla bir seçenek yok herhalde.

kuduzk9

Daimi Üye
Tepki
135
13,5 Kg+1,8kg=15,3kg Camurluklu Bir Mtb Ye Agir Diyorsaniz Benim Bi Kislik 4300 Um Var Bi Bakin Derim Heybesi Akusu Miniboku Toplam 40kg Tahminimce Verdigi Zevkmi Hala Koy Yollarina Direnebiliyo 8000KM İ Gecti Tercih Tabikide Sizin Ama Uzun Vadede Mtb Sizi Uzmez Yazin Iki Tane Maraton Yada H2 Takarsiniz Ben H2 2,0 Kullaniyorum Heybeyi Sokup Bi Sirt Cantasi Tadina Doyum Olmuyo

alkankoca

Aktif Üye
Tepki
28
@Yüksel Çiftçi

ben 2 yıl önce mtb bisikleti aldım aldıktan sonra bir takımda yol lastiği aldım turlara gideceğim zmn yol lastiklerini dağa, patike yolara gideceğim zaman mtb lastıklerimi takıyorum iki işimide tek bisiklette hallediyorum

semih59

Forum Bağımlısı
Tepki
1.426
İsim
Semih Saygın
Bisiklet
Scott
@Yüksel Çiftçi

Çözülür dediğiniz gibi kadroyu zorlamamanız lazım çok kötü zeminde yani keçi yolu tümsek ve çukurlarda kadro kırılır.Ben dağ yollarında mtb kullanırım.Yani asfalt filan olmayan dediğim yerlerde insan mtb ile rahat rahat gidiyor.Tabiki düz temiz zeminde Şehir ve tur bisikleti dez avantaj oluyor.

lamba

Aktif Üye
Tepki
81
Scott Speedster - Sub serisi ve Trek FX serisine bakmanızı öneririm. Eğer amacınız uzun yol yapmak ise bir tur bisikleti işinizi görür. Şehir içinde her ne kadar asfalt bozuk olsa da bisiklete zarar verecek ölçüde değil eğer bilinçli bir şekilde bisiklete zarar verme niyetiniz yoksa. Bende trek fx 7.2 var ve yokuşlarda da zorlanmıyorum. Şile turumda 7.2 yi kullanarak köy yollarındaki dik yokuşları çıktım ve bozuk arazide de kullandım bana mısın demedi.

Yokuş çıkmak için mtb nin tabiki + ları var fakat yokuş çıkacak olan bisiklet değil sizin performansınızdır. Bisiklet ne kadar iyi olursa olsun sizin performansınız yeterli gelmiyorsa en iyi bisikletin bile bi yere kadar faydası olur. Bence söylediğim markaların modellerine bir bakın derim hibrit bir bisiklet sizi tatmin edecektir.

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
"Birde arazi yolları için bu modelin selesini ve çamurluklarını sökersem çok mu çıblak kalır? " diye yazmışsınız.Herhalde "arka bagaj" yerine yanlışlıkla "sele" yazdınız.

Ben de benzer bir bisiklet kullanıyorum(Toplama,Kron marka kadrolu şehir-tur bisikleti).Havanın yağışlı olup olmadığına göre:37c hafif dişli veya 32c slick lastik ile kullanıyorum.Çamurluk ve arka bagaj olmadığı zaman da oldukça güzel duruyor.Ayrıca amortisörlü ön maşa yerine düz alu maşa kullanıyorum.Çok fazla bozuk toprak yollara girmeyecekseniz,düz maşa'yı tavsiye ederim...