73 yaşındaki İngiliz gezginin Türkiye'ye ulaşması

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisiklet turcuları kadar belkide onlardan fazla saygıyı hakeden 73 yaşındaki bu gezginin haberini sizlerle paylaşıyorum. Yolu üzerinde bulunan bisikletseverler kendisine yardımcı olabilirler. İngiltere'den 2018 yılında Nepal'deki çocuklara yardım etmek için yola çıkan yazar, gezgin ve maraton koşucusu Rosie Swale Pope, yürüyerek 1 yılda Türkiye'ye ulaştı. Nepal'e kadar toplam 6 bin 900 kilometreyi yürüyerek kat etmeyi planlayan Pope, dinlenme ve uyku ihtiyacını ise yol boyunca yanında çektiği ufak karavanda gideriyor.

Nepalli Çocuklar İçin İngiltere'den Yürüyerek Yola Çıkmıştı: Rosie Swale Pope Türkiye'ye Ulaştı
2018 yılında Nepal'deki çocuklara yardım etmek için yola çıkan 73 yaşındaki Rosie Swale Pope, Türkiye'ye Yunanistan üzerinden Pazarkule Sınır Kapısı'ndan giriş yaptı.

İhtiyaçları için küçük bir karavan taşıyor
Nepal'e gidip buradaki yoksul çocuklara yardım etmek için yolculuğa başladığını ifade eden Pope, dinlenme ve uyku problemini ise yol boyunca yanında getirdiği ufak karavanda hallettiğini belirtti.

'Muhteşem insanlarla tanışıyorum'
Kendisini yazar, gezgin ve maraton koşucusu olarak tanımlayan Pope, "Bu şekilde seyahat etmek çok eğlenceli. Çünkü muhteşem insanlarla tanışıyorum" dedi. Birkaç yıl önce dünya etrafında beş yıllık plan kapsamında koştuğunu söyleyen Rosie Swale Pope, " Ama bu sefer çalışmak, ailemi görmek ve para kazanmak için ara sıra İngiltere'ye dönüyorum. Seyahat kitapları yazarak ve konferanslar vererek para kazanıyorum. Bu şekilde seyahat etmek çok eğlenceli. Çünkü muhteşem insanlarla tanışıyorum" dedi.

'Gümrükte cana yakın insanlar tarafından karşılandım'
İngiltere'den Türkiye'ye yürüyerek geldiğini kaydeden Pope, "Nepal'deki çocuklara yardım etmek için yola çıktım. Avupa'yı geride bıraktım. Burada olmaktan çok mutluyum. İlk kez Türkiye'ye geliyorum. Londra'dan Türkiye'ye gelmem bir yıl sürdü. Gümrükte cana yakın insanlar tarafından harika bir şekilde karşılandım. Bana Türk çayı ikram ettiler ve bu beni çok sevindirdi" diye konuştu.

'Trafikten kurtulmak ve geceleri koşabilmek için uygun'
Yolculuğu boyunca bazen otelde kaldığını, bazen de yanında getirdiği karavanda uyuduğunu dile getiren Pope, "Bazen otelde kalıyorum. Ama yoldayken çoğu kez küçük karavanda uyuyorum. Çünkü bu karavan trafikten kurtulmak ve geceleri koşabilmek için uygun. Burada olmaktan çok mutluyum" dedi.

'Hedefim 2021'de Nepal'e varmak'
Hedefinin 2021 yılında Nepal'e ulaşmak olduğunu söyleyen Pope, "Türkiye'den sonra Gürcistan, Azerbaycan, Hazar Denizi'nin etrafından Nepal'in başkent Katmandu'ya varmak istiyorum. Hedefim 2021'de Nepal'e varmak. Çünkü yol oldukça uzun. Yolculuğumun tamamı 6 bin 900 kilometreden oluşuyor. Belki de daha fazla. Türkiye'de birkaç ay geçireceğim. İstanbul'a vardığımda bir hafta ailemi görmek için İngiltere'ye gideceğim" dedi.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Scudo

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.568
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Fotoğrafları başta bilgisayarınıza indirip daha sonra buraya yüklerseniz böyle imaj problemleri yaşanmaz. Birde kopyala yapıştır olunca bazı kelimelerde link'ler de bağlı kalıyor. Onları da editör üzerinde kaldırsanız göze daha hoş bir görüntü olur. Tabi özen göstermeden copy-paste'de yapabilirsiniz. Sizin seçiminiz. Bu arada kopya içerik olduğu için Google organik'te bisikletforum kötü reputasyon alıyor. Bu kısımda teknik bir açıklama olsun. ☺

• Beğen
Tepkiler: MakRo

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Fotoğrafları başta bilgisayarınıza indirip daha sonra buraya yüklerseniz böyle imaj problemleri yaşanmaz. Birde kopyala yapıştır olunca bazı kelimelerde link'ler de bağlı kalıyor. Onları da editör üzerinde kaldırsanız göze daha hoş bir görüntü olur. Tabi özen göstermeden copy-paste'de yapabilirsiniz. Sizin seçiminiz. Bu arada kopya içerik olduğu için Google organik'te bisikletforum kötü reputasyon alıyor. Bu kısımda teknik bir açıklama olsun. ☺
Sevgili dostum ben yaşlı ve yorgun bir adamım. o kadarıyla da moderatörler uğraşsın. Yani moderatör olmanın da bir icabı var değilmi. Ben bu haberi vermekle insanlık vazifemi yerine getirdim. Ayrıca o yazdıklarının yarısından da bir şey anlamadım afedersin.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
73 yaşındaki gezgin oyunun en zor leveline gelmiş bu bölümü de kazasız belasız atlatırsa kesin finiş görür.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

kaju

Evlenmeyin olm. Ya bisiklet ya ben oluyo.
Tepki
291
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Dahon
burda ezmeseler bari

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.909
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İlk bölüm sonu canavarı ile burada karşılaşacaktı, de mi?

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.347
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer

alper2508

Daimi Üye
Tepki
675
İsim
Alper
Bisiklet
Mosso
inşallah kekolar tarafından tecavüz edilip öldürülmez

• İnanılmaz
Tepkiler: seko35.50

emir yakup bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.426
Bisiklet
Ghost
"Nepalli yoksul çocuklara yardım etmek için".. Yolda olmayı, seyahat etmeyi seviyorum desen olmaz mıydı teyzeciğim? Neden yolculuk için hümanist bir gerekçe sunmak zorunda hissediyorsun kendini?

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben bu karavani anlamadim yav. Önünde bisiklet mi var da çekiyor yoksa kendi bizzat mi yuruyerek çekiyor?

karanbatu

Forum Demirbaşı
Tepki
993
İsim
Batu
Bisiklet
Fuji
@mariokaldato Beline cırtlı geniş kemer gibi bir şeyle bağlıydı, teşbihte hata olmazsa at arabası gibi.

mariokaldato

Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
  • Beğen
Tepkiler: Hami Bulut

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Muhterem forumdaşlar, bu forumda ne zaman bir "kadın haberi" paylaşılsa hitaplar kısa sürede "teyze abla" gibi sıfatlara evriliyor. Gezgin bir kadından söz ediyoruz. Gezgin ve kadın. Yaptığı bu işi yaşı itibarıyla fiziksel kapasitesiyle ilişkilendirip yorum yapabiliriz elbette ama bu bizim ona teyze abla dememiz gerektirmiyor. Bakın, dünya değişiyor, kadınlar her yerde öne çıkıyor, eylemleriyle gündem oluyorlar. Erkeklerin kadınlara dair "dillerini" de sorun edip uzun uzun konuşuyor, itirazlarda bulunuyorlar. Bayan Değil Kadın adlı bir program var mesela, Youtube'de arayın. Sporcu kadınların kurduğu KASFAD derneği ile tanışın, çok güzel dosyalar kılavuzlar raporlar hazırlamışlar. Hülasa, dilinizi tutun artık, değiştirin, inceltin, doğrultun, kelime dağarcığınızı kadınların duygu ve düşüncelerine uygun hâle getirin.

Hamiş: Bu mesajda hiçbir şahıs hedeflenmemiştir.

mariokaldato

Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Muhterem forumdaşlar, bu forumda ne zaman bir "kadın haberi" paylaşılsa hitaplar kısa sürede "teyze abla" gibi sıfatlara evriliyor. Gezgin bir kadından söz ediyoruz. Gezgin ve kadın. Yaptığı bu işi yaşı itibarıyla fiziksel kapasitesiyle ilişkilendirip yorum yapabiliriz elbette ama bu bizim ona teyze abla dememiz gerektirmiyor. Bakın, dünya değişiyor, kadınlar her yerde öne çıkıyor, eylemleriyle gündem oluyorlar. Erkeklerin kadınlara dair "dillerini" de sorun edip uzun uzun konuşuyor, itirazlarda bulunuyorlar. Bayan Değil Kadın adlı bir program var mesela, Youtube'de arayın. Sporcu kadınların kurduğu KASFAD derneği ile tanışın, çok güzel dosyalar kılavuzlar raporlar hazırlamışlar. Hülasa, dilinizi tutun artık, değiştirin, inceltin, doğrultun, kelime dağarcığınızı kadınların duygu ve düşüncelerine uygun hâle getirin.

Hamiş: Bu mesajda hiçbir şahıs hedeflenmemiştir.
Kesinlikle haklısın bu konuda. Ustume de alınmadım fakat sadece bizim toplumumuzda Hanımlara karşi pozitif ayrımcılık babında , arada saygıyı ve samimiyeti yansıtıcı bir hitap şekli olarak " Abla, hanım abla, hanım ağa " gibi hitaplar kullaniliyor . Bence bu cok tepki gosterilecek bir durum degil ( Bana göre tabi ) , bazen bir alisveriste falan Tezgahtar Hanım oluyor mesela, yaşlarimiz birbirine yakin iken benim ona "abla", onun bana " abi" diye hitap ettigi oluyor. Simdi ben ne yapayim mesela o Hanımefendiye " Bana abi diye hitap edemezssin" gibisinden kaba bir çıkış mi yapayim. Oda var

karanbatu

Forum Demirbaşı
Tepki
993
İsim
Batu
Bisiklet
Fuji
Yakından görme şansım oldu, yolundan alıkoymaktan endişe ettiğim için çok tutmaya da çekinerek ayak üstü dilim döndüğüm kadar konuşmaya çalıştım. Çok hoş bir hanımefendiydi, yolu açık olsun.