700x23 iç lastik

Konu, 'Tekerlekler' kısmında yusuf samet yaraş tarafından paylaşıldı.

 1. yusuf samet yaraş

  yusuf samet yaraş Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  184
  Beğeniler:
  41
  Şehir:
  istanbul-koç üniversitesi
  Seviye:
  Bugün lastiğim patladı, içmeler köprüsündeydim, sora sora güzel yalının içinde bir bisikletçiye gittim ama yarım saat kırkbeş dakika yürümüşümdür herhalde. Neyse orası olmadı adam da yokmuş, sonra bi 15 dakikalık arayışın sonunda başka bir yer buldum. Onda da yokmuş, neyse içlastiği çok güzel nirşekilde yama yaptı, bu arada iç lastik continental race 18-23 . Akşam oluyordu, ben de tepeörene gidecem, çıktım yola bir kilometre kadar gittim bizim lastik yine indi. Aldık ele bisikleti yine, gittim adamın yanına, adam şişirdi lastiği, su da baktı iyice, hava kaçıran yer yok, belki demin yama soğumadığı içindir dedi, tekrar taktık şişirdik çıktım yola bu sefer iki yüz metre de gidemeden tekrar elde geri döndüm, adam en uygunu 700x32-47 bir lastik buldu derinlerden, araba sibobu olduğu için sibob deliğini matkapla hafif genişletti, lastiği taktı, biraz geç de olsa gelebildim.
  Şimdi bir kaç sorum var,
  Öncelikle yeni iç lastik alacam herhangi bir öneriniz var mı? Ben hepsinin aşağı yukarı aynı olduğunu düşünüyorum ama belki dayanıklı bir model vardır.
  Sibop deliğinin genişletilmesi çok sorun çıkartır mı, bu arada çok az genişletildi en fazla 1mm
  Daha geniş bir iç lastik kullanmanın ne gibi zararları var?
  Yama yapıldığı ve suya sokunca bile belli olmadığı haldde neden eski iç lastiğimin havası indi? Aşırı yükten midir acaba?
  Bir de yol lastiklerine uygun yama var mıdır, çünkü standart yamalar biraz geniş geliyor.
  Yardımlarınız ve önerileriniz için teşekkürler, bol pedallar..
   
 2. Raven_35

  Raven_35 Onursal Üye

  Kayıt:
  23 Kasım 2006
  Mesajlar:
  2.439
  Beğeniler:
  1.932
  Seviye:
  1.CST İç lastikler gayet yeterli.İç lastiğin sağlamlığı diye bir şey yok dış lastiğiniz sağlamlığı patlama da çok etkili.23mm lastiğin havasını az basarsanız patlaması kaçınılmaz oluyor.Seleye oturduğunuzda lastiğin yapısı çok az bozulacak şekilde lastiklere hava basmalısınız.Bu basınçta lastiklerde yumuşaklık hissetmemeniz lazımdır.
  2.Jantınız geniş profilliyse sibop genişletme problem olmaz.İnce profilli ise sibop genişletme jantı zayıflatır birazcık.Dert etmeye gerek yok.
  3.Geniş iç lastik kullanmak dış lastiği aşırı ısındırıyor.Dış lastiğin ömrü çok kısalıyor ve patlama riski yükseliyor.Tavsiye etmem.23 mm ince iç lastik almalısın.
  4.Normal yamaları ikiye makasla kesiniz.Sonra kestiğiniz parçaları yuvarlak hale getirin.Yol bisikleti yamanız hazır.
   
  Cem Unden ve yusuf samet yaraş bunu beğendi.
 3. #3
  yusuf samet yaraş

  yusuf samet yaraş Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  184
  Beğeniler:
  41
  Şehir:
  istanbul-koç üniversitesi
  Seviye:
  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Lastik yamasını ben de söylediğiniz gibi kullanıyorum zaten ama ortadan kesince ve kenarlarını da düzeltince normalde kenarlarda olan ince kısım olmuyor ve üstteki siyah bölge çok kalın kalıyor bu da yapıştığı zaman lastiğe kenarların çok sağlıklı bir şekilde yapışmadığını düşünüyorum bu konuda ki düşünceleriniz nedir?