700x23 iç lastik

yusuf samet yaraş

Aktif Üye
Tepki
41
Bugün lastiğim patladı, içmeler köprüsündeydim, sora sora güzel yalının içinde bir bisikletçiye gittim ama yarım saat kırkbeş dakika yürümüşümdür herhalde. Neyse orası olmadı adam da yokmuş, sonra bi 15 dakikalık arayışın sonunda başka bir yer buldum. Onda da yokmuş, neyse içlastiği çok güzel nirşekilde yama yaptı, bu arada iç lastik continental race 18-23 . Akşam oluyordu, ben de tepeörene gidecem, çıktım yola bir kilometre kadar gittim bizim lastik yine indi. Aldık ele bisikleti yine, gittim adamın yanına, adam şişirdi lastiği, su da baktı iyice, hava kaçıran yer yok, belki demin yama soğumadığı içindir dedi, tekrar taktık şişirdik çıktım yola bu sefer iki yüz metre de gidemeden tekrar elde geri döndüm, adam en uygunu 700x32-47 bir lastik buldu derinlerden, araba sibobu olduğu için sibob deliğini matkapla hafif genişletti, lastiği taktı, biraz geç de olsa gelebildim.
Şimdi bir kaç sorum var,
Öncelikle yeni iç lastik alacam herhangi bir öneriniz var mı? Ben hepsinin aşağı yukarı aynı olduğunu düşünüyorum ama belki dayanıklı bir model vardır.
Sibop deliğinin genişletilmesi çok sorun çıkartır mı, bu arada çok az genişletildi en fazla 1mm
Daha geniş bir iç lastik kullanmanın ne gibi zararları var?
Yama yapıldığı ve suya sokunca bile belli olmadığı haldde neden eski iç lastiğimin havası indi? Aşırı yükten midir acaba?
Bir de yol lastiklerine uygun yama var mıdır, çünkü standart yamalar biraz geniş geliyor.
Yardımlarınız ve önerileriniz için teşekkürler, bol pedallar..

Scudo

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
1.CST İç lastikler gayet yeterli.İç lastiğin sağlamlığı diye bir şey yok dış lastiğiniz sağlamlığı patlama da çok etkili.23mm lastiğin havasını az basarsanız patlaması kaçınılmaz oluyor.Seleye oturduğunuzda lastiğin yapısı çok az bozulacak şekilde lastiklere hava basmalısınız.Bu basınçta lastiklerde yumuşaklık hissetmemeniz lazımdır.
2.Jantınız geniş profilliyse sibop genişletme problem olmaz.İnce profilli ise sibop genişletme jantı zayıflatır birazcık.Dert etmeye gerek yok.
3.Geniş iç lastik kullanmak dış lastiği aşırı ısındırıyor.Dış lastiğin ömrü çok kısalıyor ve patlama riski yükseliyor.Tavsiye etmem.23 mm ince iç lastik almalısın.
4.Normal yamaları ikiye makasla kesiniz.Sonra kestiğiniz parçaları yuvarlak hale getirin.Yol bisikleti yamanız hazır.

yusuf samet yaraş

Aktif Üye
Tepki
41
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Lastik yamasını ben de söylediğiniz gibi kullanıyorum zaten ama ortadan kesince ve kenarlarını da düzeltince normalde kenarlarda olan ince kısım olmuyor ve üstteki siyah bölge çok kalın kalıyor bu da yapıştığı zaman lastiğe kenarların çok sağlıklı bir şekilde yapışmadığını düşünüyorum bu konuda ki düşünceleriniz nedir?

proxyminee

Aktif Üye
Tepki
118
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
sırf mesaj sayımdan konu açamıyorum koskoca sitede sadece 700x23 olarak bu konu var iç lastik önerileri olarak yokmu bir konu ?

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.331
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben 700x25 lastiğim için CST 700x18/25c iç lastik alıyorum ve çok memnunum . F/P oranı yüksek. Zaten 18-25 mm arası desteklediğinden 23mm de olacaktır.

Aybek Cihan

Forum Bağımsızı
Tepki
2.862
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur