700x23 Ebadında Belli Lastikler Arasında Öneri

Hangi Lastik?

• Toplam katılım
    13
  • Anket kapanışı .

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
İç/Dış lastik alacağım. 700x23 ebadında bisikletim salcano xrs 040 sora. Mazgala girmemle ilgili konu açmıştım. Schwalbe lugano ile iyi yorumlar almıştım fakat simdi onu yurtdışından getirtemem o kadar bekleyemem. Bu nedenle yeni lastik arayışları içine girdim aklımda olan lastikleri ve fikirlerimi yazacağım. Sizin de önerilerinizi bekliyorum. (Fiyat/Performans'ı göz önüne alırsanız sevinirim)
Ama ilk olarak sunu belirteyim arka lastiğimi kıymama rağmen ön lastiğim sağlam daha 50 km bile yapmadı. Ön lastiğim bisiklet üzerinde gelen salcano logolu, swallow marka 700x23 ebadında bir lastik. (link)

Michelin Dynamic Sport
(link)
2 tanesi 80 tl. Forumda bu lastikle ilgili iyi yorumlar okudum. Kullananlar memnun. Hutchinson Equinox'dan daha iyi olduğunu söyleyen iki lastiğide (birini öne birini arkaya takarak) kullanmış bir arkadaş vardı.
Bu lastiği aldığımda elimde 2 tane dynamic sport 1 tane swallow olucak. Öne dynamic sportu takarım. Arkaya swallowu takarım, arka teker daha çabuk biteceğinden ötürü swallowu bitirir, sonra arkaya sıfır dynamic sport takarım diyorum. Arkada sıfır dynamic sport önde bir süre kullanılmış dynamic sport olunca ikiside aynı anda biter diye düşünüyorum.
Elimdeki 3 lastiği nasıl kullanmalıyım bu şekilde iyi mi? Siz ne dersiniz? Arkada kötü önde iyi bir lastik olunca, ne gibi sorunlar yaşarım ya da önde kötü arkada iyi.

Michelin Dynamic Classic
(link)
Fiyatı çok uygun tanesi 24 lira. Renk konusunda bisikletime uymayacak fakat fiyatı ve michelin olması beni kendine çekiyor. Alırsam tek alacağım bu nedenle elimde dynamic sport aldığımda olan 3 lastik durumu olmayacak. (link) bir arkadaş schwalbe luganodan daha iyi olduğundan bahsetmiş. Yorumunu da aşağıya ekledim.
Bu lastiğin üzerindeki çizgiler ne için? Neden dümdüz bir lastik değil bunun ne avantajı ya da dezavantajı var?
@Fatih T.

B'TWIN Presta İç Lastik 700x18/23
(link)
Ucuz olduğundan ötürü bu iç lastikleri almayı düşünüyorum. 2 Tanesi 9 lira. Forumda bu lastikleri kullanmayın diyenler vardı fakat aldığım mağaza taktırmayı düşündüğüm için ilk önce orada lastik dışında şişirteceğim bombe yapan bir yer varsa almam veya değiştirirler diye düşünüyorum.
Bir de şunları merak ediyorum.

Herkes 23'dense 25 daha konforludur ama performanstan çalar diyor. Peki nedir burada kalınlıktan ötürü gelen konfor? Yani bir koltuktaki konfor farkını anlarımda bu lastik kalınlığındaki konfor nasıl bir konfor?
Taktığı iki lastiğin ebadını farklı takanlar var biri 23 biri 25. Bunu neden yapıyorlar lastik bulamadıkları için mi yoksa bir önemi var mı?

Scudo

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dış lastik olarak şuna bakabilirsin: (link)
Ben şu 9 liralık iç lastiklerden aldım sorun yaşamadım.
23'lük Lugano'dan 25'lik lastiğe geçtim konfor farkını net bir şekilde hissettim. Konfordan kasıt asfalttaki bozukluklar ve titreşimleri 23'e göre daha az hissediyorum performans konusunda biraz fark var ama konforda gördüğüm kadar bariz bir fark görmedim.

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
Biraz araştırdım önerdiğiniz lastiği beğendim. Bu fiyatla bu kadar beğeni almasına şaşırdım. Hatta sizinde alacağınızı öğrendim. :) Decathlon'da satılan vittoria zaffiro hakkında sitede pek bir bilgi verilmemiş bunun için esas sitelerine baktım. Kafam daha da karıştı. Decathlon'da satılan zaffiro sitelerindeki zaffirolardan hangisi olduğunu anlayamadım. Bir sürü çeşidi var normal zaffirodur dedim. (yanında bir şey yazmayan :D) Fakat vittoria'nın sitesinde ona 26 tpi demiş. Decathlon'daki 60 tpi. Hangi zaffiro olduğu hakkında yardımcı olursanız sevinirim. Ön lastiğimi değiştirmeden konfor için arkaya 25 alsam, arka 25, ön 23 olsa ne gibi sıkıntı olur? Onun yerine arka ön 23 olsa daha mı uygun olur?

Furkan TK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.180
Bisiklet
Cube
Berkay ön 23c arka 25c olsun yol tutuşun daha iyi olur.

Arda_7

Forum Demirbaşı
Tepki
140
Bisiklet
Cannondale
açıkcası michelin classicler cok güzel retro havası var.Bende kendi bisikletime bu tarz bir lastik arıyorum.Ama michelin classiclerin ağırlıkları biraz fazla geldi .Yanakları bu şekilde retro olupda slick ve hafif lastik varsa bilen banada yardımcı olursa sevinirim.

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
@Furkan TK

Arka 25 ön 23 olunca neden yol tutusu iyi olur?
Arka 23 ön 25 olsa ne fark eder?
Fazla mı soru soruyorum bilmiyorum ama bu soruların cevaplarını araştırsamda bulamadım. :confused:

@Arda_7

Bende lastikleri çok beğendim fakat benim bisikletimde hiçte hoş durmayacaktır. Zaffiro kafama yattı açıkçası fakat yukarıda yazdıklarımda ve yukarıdaki yorumlarımda kafamdaki soruları belirttim yarın bilen bir arkadaş yardımcı olacaktır mutlaka ikimizede. :)

Arda_7

Forum Demirbaşı
Tepki
140
Bisiklet
Cannondale
@Berkay*

Hocam tour de france daki bianchi oltre deki vittoriaları görünce özenmiştim ben.Benim bisikletimede uymuyor.Renk olarak ama bence harika bir hava katıcak.Yalnız ben biraz slick arıyorum ve de biraz daha hafifini bulamazsam bende bundan alıcam.Bu arada zaffiro kullandım bende dayanıklı lastik ama biraz ağır .

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
@Arda_7

Zaffiro kaç gr? (Decathlon'da yazmayınca sitesinde aradım oradada çeşit çeşit zaffiro var bulamadım) Çok patlattınız mı lastiği?

Arda_7

Forum Demirbaşı
Tepki
140
Bisiklet
Cannondale
@Berkay*

340 gr olması gerek zaffirolar ben sadece denizli marmaris arası kullanmıştım.Yokuşda hızımı almıştım.Daha sonrasında ilerde mıcırlı yolu gördüm komple çalışma varmış.Tabi artık iş işten geçmişti girmiş bulundum .Yokuş aşağıda freni sıkmak istemedim.Çünkü benim ne hızımı kesicekti ne de yavaşlayacaktım.Aşağı indiğimde patlamıştı.Zaten patlamamasını beklemiyordum.Ama dediğim gibi dayanıklı yinede.

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
Hutchison Equinox, Hutchison Equinox II ve Michelin Dynamic Sport kullanmış biri olarak kesinlikle Equinox II diyorum. Ben çiftini 100'e bulmuştum geçen sene. Bütçenizi aşmazsa tavsiye ederim. Yol tutuşu çok hoşuma gitti, ağırlık ve patlamaya karşı dayanıklılığı da iyi diyebilirim.

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
Merhabalar, bende ön lastik 25c continental, arka 23c specialiazed all condition kullanıyordum. Daha sonra önü de 23 e geçirmek istedim, 25 den 23 e geçince konfor artışı oldu, çünkü michelin in hamuru harika, otomobilde olduğu gibi, bisiklettede son derece yumuşak, iyi yol tutuşlu ve sessiz, aynı zamanda çok çabuk ısınan bir lastik. Daha sonra arkadaki specialized lastiğide michelin dynamic sports a geçirdim ve o zaman gerçekten sürüş keyfim arttı diyebilirim. Gözünüz kapalı alabilirsiniz, yol bisikleti için özellikle darbeleri direk yansıtmaması çok iyi bir özellik.

enzo

Forum Psikopatı
Tepki
1.183
İsim
Enes Ç.
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Schwalbe Lugano kesinlikle tam bir fiyat performans ürünü...

• Beğen
Tepkiler: Hamid Asım

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Berkay*

Ben forumda Zaffiro'yu şu yorum üzerine alacaktım ama Bayrampaşa'da kalmadığı için alamadım.

@Nuri Alper Ulupınar

Decathlon'daki kaç TPI bilmiyorum dediğin gibi siteyle tutmuyor sormak gerekir. Motordaki gibi önce ince arakaya kalın deneyenler görmüştüm ama ne kadar verimli bilmiyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@halil ibrahim duran

340gr mış :( .....

RUBINO PRO 700X23 + İÇ LASTİK SIRE VITTORIA ile karıştırmışım :D

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
Kullandığım lastiklerde örnek vereyim:
Yol Bisikletimin üstünde gelen Continental Ultra Sport: Camsız bir bölgede yaşıyorsan inanılmaz keyifli bir lastik, yağışlarda iyi değil, fakat kuru zemin tutuşu iyi, ömrü orta
Continental Grandprix 4000s: Müthiş bir tutuşu var, firmanın söylediğine göre daha hızlısınız, virajları yerle 45 derece açı yaparak indiğimi hatırlıyorum, ıslak zeminde çok kötü, ömrü kısa-orta arası, tam bir yarış lastiği, koruması var fakat yinede patlıyor, pahalı.
Schwalbe Durano Plus: Müthiş birşey bu, koruması sayesinde çok yüksek ihtimal ile patlaksız bir tur geçiriyorsun, ıslak performansı+ıslak demir performansı üstekilerden kat be kat daha iyi, virajları da gayet güzel alıyor, ömrü üstekilere göre daha uzun daha dayanıklı yandan kesilmelere yarılmalara karşı. Al geç arkana bakma ama pahalı :D. Şunu söyleyim hemen 4000s lerden tabiki daha ağır hissettiriyor ama sorun patlama direnciyse yemişim hafif sürüşü 5-10 watt daha fazla güç uygulamaya razıyım :D

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
@Berk Mercancı
Hutchison Equinox II lastiğini araştırdım. İnternette 23 dolar civarı sanırım fiyatı. Türkiye'de bu lastiğin fiyatı indirimsiz bu civarda olmaz diye düşünüyorum ve onu bulmakta sorun. Bisikletim şuan yatıyor. Kullanılabilir durumda olsa bu lastiği düşünebilirdim fakat bana acilen yeni lastik gerektiği için bu lastiği bulamam.

@Mustafa Şükrü YILDIRIM
Bende bunları forumda okumuştum bu lastiği düşünmemin sebepleri bunlar fakat bu lastiği aldığımda elimdeki lastiği de atmak istemiyorum. Vittoria'ya bakıyorum hoşuma gitmezse michelin dynamic sport'a döneceğim gibi.

@Enes Çatal
Aklımdaki ilk lastik schwalbe lugano idi. Fakat Türkiye fiyatları pek ucuz değil. Yurtdışından getirtirsem de bir süre daha bisikleti kullanamam. Bu yüzden o lastiği eledim. Simdi alacağım lastik/lastikler ömrünü doldurduktan sonra lugano veya daha iyi bir lastik alacağım.

@Berke Kazankaya
Bugün, yarın Decathlon'u arayacağım stoklar hakkında özel mesaj ile sizi de bilgilendiririm. Kaç TPI olduğunuda soracağım.
Ayrıca başka forumdan link vermek yasak mı değil mi bilmiyorum bu yüzden link vermeyeceğim. Motosiklet forumunda okudum simdi. Tabi onlar motosiklet için konusuyorlardı. Kalınlık arttıkça yol tutusu arttığından ötürü arka lastik kalınmış. Fakat bu kalınlık çok fazla olursa motor güçsüz ise sorun yaratırmış. Ön lastiğin kalın olmamasının sebebi de manevra kabiliyeti.
Yani bisiklette lastik ne kadar inceyse o kadar güç, ne kadar kalınsa o kadar yol tutuşu. Ben bu şekilde anladım.

@Harun Sayı
Şimdilik lastiğe o kadar bütçe ayırabileceğimi sanmıyorum.
Malum önümüzde sonbahar var illaki yağışlar olacaktır. :(

Hazır yağışlar demişken michelin dynamic sport, vittoria zaffiro arasında yağışlarda iyi tutuşu sağlayan hangisidir?

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
25c lastiklere neden bakmiyorsunuz?

23c'den daha konforlu. Yol tutusu daha iyi. Ayni basincta daha hizli. Bir cogu hemen hemen ayni agirlikta.

• Beğen
Tepkiler: fahrettin akansu

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
@Gökhan Toros

Konuyu ilk açtığımda 23 alıcam diyordum. Fakat suan zaffiro kafama yatarsa ön lastiğim bisikletle gelen 23c olarak kalsın arkaya 25c zaffiro alayım diyorum. Daha konforlu, yol tutusu daha iyi ama aynı basıncta daha hızlı demişsiniz. Bildiğim kadarıyla 25c max basıncında 23c pek ideal bir basıncta olmuyor. Yanlış mı biliyorum?
Decathlon'un sitesinde lastikler de 23c yazmasıda tercihimde etken. Bugün Decathlon'u aradığımda 25c olup olmadığını da soracağım.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Ideal olmuyor pek, evet. Ama artik kimse oyle 120-130PSI lastik kullanmiyor. Ben 25c lastiklerimi 90PSI civari kullaniyorum. Oldukca da memnunum. Latex ic lastikler ile surus oldukca keyifli. 23c'er icin de ideal olan 110PSI civari. 25C Grand Prix 4000sII lastikler ise 120PSI maksimum basinc degeri veriyor. Kisacasi 23 ile 25c lastigi ayni basincta kullanmak mumkun oluyor. On 23 arka 25 olarak kullanan bir cok kullanici da var. Benim ise bundan sonraki lastiklerim kesinlikle 23c olmayacak.

• Beğen
Tepkiler: fahrettin akansu