700' Yıllık Bir Köy; Cumalıkızık!

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında onsbike tarafından paylaşıldı.

 1. onsbike

  onsbike Üye

  Kayıt:
  5 Aralık 2006
  Mesajlar:
  69
  Beğeniler:
  91
  Şehir:
  Bursa
  Seviye:
  . merhaba grup
  bayram tatilinden istifade edip bir yerlere kaçayım dedim . geçen sene gidip fotoğraf çekemediğim ,cumalıkızık köyüne bu kez fotoğraf makinemle gittim .arkadaşlara ısrar etmeme rağmen hepsinin programları dolu olduğu için turuma malesef tek başıma gitmek zorunda kaldım.tura saat 12:00 de başladım.yaklaşık olarak 30 km lik bir yolum vardı.
  kısaca Cumalıkızık hakkında
  Osmanlı sivil mimarisinin en görkemli köy yerleşimini günümüze ulaştıran Cumalıkızık, son yıllarda ülkemiz yanında tüm dünyada da tanınmaya başlamıştır. O kültür varlıkları yanında doğal varlıklarca da zengindir.

  Tarihçe:Osmanlıların Bursa'da ilk yerleştikleri bölgelerden olan Cumalıkızık, 180'i halen kullanılan, bazılarında ise koruma ve restorasyon çalışmalarının yapıldığı toplam 270 ev ile Osmanlı dönemi konut dokusunu günümüze taşımaktadır.

  Cumalıkızık yerleşiminin güneydoğusunda Uludağ eteklerindeki Ihlamurcu mevkiinde Bizans devrine ait bir kilise kalıntısı 1969 yılında tespit edilmiştir, Kilise kalıntısının yüzeyde rastlanan bazı mimari parçaları Bursa Arkeoloji Müzesi'nde saklanmaktadır. Bursa yakınlarında kurulan Osmanlı Beyliği kuruluşundan kısa zaman sonra bölgeye hakim olmayı başarmış, 1326 yılında Bursa'yı, 1331 yılında İznik'i fethederek yörede varlığını kesin olarak kabul ettirmiştir. Böylece Osmanlı halkının bu topraklara yerleşerek kentler ve köyler oluşturması sağlanmıştır. Cumalıkızık vakıf köyü olarak kurulmuştur ve bu özelliğini yerleşim dokusu konut mimarisi, yaşam biçimine yansıtmıştır.Uludağ'ın kuzeyindeki dik etekler ile vadilerin arasında sıkışıp kalan yöre köylerine bu konumlarından dolayı ''kızık'' adı verilmiştir. Köylerin birbirlerinden ayrılması için de dereye yakın olanına Derekızık, Fidye verene Fidyekızık ve Kızık köylerinden topluca gidilerek cuma namazı kılınan köye de Cumalıkızık adları verilmiştir.

  [​IMG]
  Cumalıkızık a vardığımda saat 12:45 ti sadece 4 km lik bir rampa kalmıştı.
  [​IMG]
  2 km daha çıktıktan sonra bir foto daha çekiyorum .
  [​IMG]
  [​IMG]
  köyün girişinde bulunan piknik alanında Mehmet ve Ali ile tanışıyorum. sağolsunlar fotoğrafımı çekiyorlar. bende hatıra olsun diye onların fotolarını çekiyorum
  [​IMG]
  bana soruyorlar .abi nerden geliyorsun, sen üşümüyormusun :) .ben tabi sadece gülümsüyorum.
  [​IMG]
  evet köyün girişine sadece 50 m kaldı. asfalt yoldan çıkıp taşlık yola giriyorum.tarihi güzelliğinden hiç bir şey kaybetmemiş bir köy olan Cumalıkızık köyü 700 yılık bir Osmanlı vakıf köyüdür.
  [​IMG]
  nihayet köyün meydanındayım.burada Mustafa kardeşimle tanışıyorum.sagolsun beni kırmayıp fotoğrafımı çekiyor . kendisi köyün yerlisiymiş. bana bisikletim hakında birkaç soru sorduktan sonra onunda fotoğrafını çekiyorum
  sonra köyü gezmeye başlıyorum .
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  burası son yıllarda turist akınına uğradı. bunun sebebi ise film yapımcılarının keşfetmesiyle oldu. önce Emrah'ın oynadığı Kınalı Kar dizisi çekilmişti, son zamanda da STV Kanalının dizisi olan Yeşeren Düşler çekilmekte. buradaki insanlara film yapımcıları sayesinde geçim kaynağı da oluşmuş böylelikle. bahçelerini turistlere açıyorlar, gözleme ayran ya da kahvaltı hazırlıyorlar. ayrıca evlerinin önüne tezgahlar açıp ev eriştesi, turşu, reçel, ıhlamur vs.yiyecek ve içecekler satmaktadırlar.
  [​IMG]
  buradaki evlerden bahsetmezsek olmaz diye düşünüyorum.
  Cumalıkızık evleri genelde üç katlıdır; birbirine akraba olan ailelerin birlikte, tam bir işbirliği ve uyum içinde yaşamlarını sürdürdüğü bilinmektedir. Cumalıkızık, 270 evden oluşmakta, ancak günümüzde 180 ev kullanılmaktadır.

  Evler yapılırken aile mahremiyetine son derece özen gösterilmiştir. Evlerin dış kısımlarında zemin ve birinci katlar ile avlular, sokak döşemesine uygun moloz taş ve ahşap hatıllı duvarlarla örülmüştür. Üst kat ahşap taşıyıcı hımış dolgu, üstü alaturka kiremitli kırma çatılıdır. Sokaktan ev içinin görülmesi mümkün değildir. Pencereler üst katlarda kafesli veya cumbalıdır. Cumalıkızık evlerinde genelde iki türlü plan uygulanmıştır. Bunlardan birincisi etrafı moloz taşlarla yüksek şekilde örülmüş bir duvarla çevrili dış avludur. Buradan eve giriş kapısına ve hayat kısmına geçilir.
  Evin girişi, böylece sokakla doğrudan ilişkili değildir, ikinci tip evlerde ise dış avlu yoktur. Sokaktan kapı yardımı ile doğrudan hayat kısmına girilir. Dış kapı üzerinde dikey konulan ağaç hatıllarla ızgaralanmış, camsız bir aydınlatma ve havalandırma boşluğu yer alır. Hayat bölümünden iç avluya, ahıra, depolara ve merdivenlere geçilir. Evlerin ana giriş kapıları çift kanatlıdır. Genellikle ceviz ağacından yapılan bu kanatlar dövme demir kuşaklar ve iri başlı çivilerle bağlanmıştır. Kapı kulpları ve tokmak da dövme demirdendir. Kapıların çift kanatlı yapılışı elde edilen ürünün ve tarım araçlarının kolaylıkla içeriye taşınmasını sağlamaya yöneliktir.
  bir ufak ayrıntı daha Cumalıkızık evleri 200 yıldır ayakta durmasının sebebi ise kestane ağacından yapılmasıdır .suya dayanıklı oldugu için bu ağaç seçilmiştir .geçtiğimiz senelerde Ağa Han Mimarlık ödülüne kayık görülmüştür...
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  turizme açılan avlulardan bir tanesi
  [​IMG]
  Cumalıkızık Cami: Kitabesi bulunmadığından yapılış tarihi, yapanı ve yaptıranı hakkında bilgi bulunmamaktadır. Caminin üç yüz yıl önce yapıldığı anlatılmakla birlikte günümüzdeki izlere bakılarak H.1335 M.1916 tarihinde ciddi bir onarım geçirmiştir. 1950-1955 yıllarında günümüzdeki gibi doğu batı uzantısında genişletilmiştir. Ahşap tavanı değiştirilmiş, orijinal mihrabı güneybatıda bulunmasına rağmen kapatılarak bugünkü mihrap yapılmıştır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  bütün zorluklara karşı ayakta durmaya çalışan bir ev daha
  [​IMG]
  köy bakkalı geçim kaynağını bulmuş. kınalı kar dizisinden çektiği foğrafları satıyor.
  [​IMG]
  burasıda dizide geçen Karacanlar Bakkalı
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  bir kaç fotoğraf çekindikten sonra dönüşe geçiyorum.
  günlerin kısa olmasından dolayı erken dönmek zorunda kalıyorum.
  sizleri biraz geçmişe götürebildiysem ne mutlu
  toplam mesafe 60. km
  bisiklette geçen süre 2 saat
   
 2. HaliliOzturk

  HaliliOzturk Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  7.281
  Beğeniler:
  9.881
  Seviye:
  Gerçekten müthiş :).
  Çok teşekkürler paylaşım için...
   
 3. İsmail Ağıllı

  İsmail Ağıllı Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.707
  Beğeniler:
  930
  Şehir:
  Ürgüp, Kapadokya
  Seviye:
  böyle güzel tarih kokan yerleri çok severim çok şirin bir yer sanırım orası paylaşım için teşekkürler
   
 4. candede

  candede Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.095
  Beğeniler:
  1.088
  Şehir:
  DÜŞ BAHÇESİ
  Seviye:
  Yüreğine saglık güzel insan.Bursa geneli ve güzel dokusu ile büyüleyici bir kent.Temennimiz o ki,eşsiz güzellikteki tarihi konaklarımızı evlerimizi kendi dokusu ve mimari yapısında daha çok restarasyonlarla kazanmak.Daha çok Safranbolu,daha çok Bey pazarı ve daha çok Cumalıkızık'lara ve bu değerlerin kadir kıymetini bilen milli şuura sahip insanlarımıza ihtiyacımız var.
  Sen güzel insana bu eşsiz paylaşımın için içten teşekkür ediyorum.  '''Biz hayatı seviyoruz çünkü düşlerimiz var'''
   
 5. Kemal Tecimen

  Kemal Tecimen Kıdemli Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2005
  Mesajlar:
  327
  Beğeniler:
  318
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  merhaba canım kardeşim güzel bir gezi yapmışınız bize tarihi ve evlerin yapı dokusunu analiz etmişiniz evlerin yapı tarzınla ordaki yaşamıda izah ettiniz ayaklarınıza sağlık paylaşımın için teşekkürler

  kemal tecimen
   
  hdeveci bunu beğendi.
 6. Gökhan.Y

  Gökhan.Y Üye

  Kayıt:
  12 Kasım 2006
  Mesajlar:
  83
  Beğeniler:
  37
  Şehir:
  zonguldak-ayvalık-izmir
  Seviye:
  çok güzel bir gezi olmuş...paylaşımınız için teşekkürler..
   
 7. trinitrotoluen

  trinitrotoluen Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  1 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  557
  Beğeniler:
  264
  Şehir:
  Ankara Beştepe
  Seviye:
  Harika bi gezi yapmışsın ve muhteşem anlatmışsın çok saol...
  Aslında Bursada gezicek çok güzel yerler var ama nedense ben geldiğimde bisikletimi getirmemiştim :( artık bidaki sefere inş. :)
   
 8. Selim Çam

  Selim Çam Onursal Üye

  Kayıt:
  1 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.905
  Beğeniler:
  548
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Cumalıkızık'a yakın bir zaman önce ailemle gitmiştim. Çok güzel bir yer. Kınalı Kar dizisindeki konak da burada, dizinin buranın tanınmasında çok büyük bir yol oynadığı bir gerçek. Biz gittiğimizde epey de turist vardı. Bir de bölgede bir efsaneye göre konağın çaprazında bir aralık var iki evin arasında: Cin geçiti diyor bölgeliler. Oradan geçmek erkekliği öldürüyormuş. Gideceklerden batıl inançları olan varsa dikkat etsin:)
   
 9. emsey229

  emsey229 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  30 Ekim 2006
  Mesajlar:
  211
  Beğeniler:
  71
  Şehir:
  İdealtepe
  Seviye:
  Fotograflar cok hoş eline sağlık
   
 10. dümenci

  dümenci Kıdemli Üye

  Kayıt:
  24 Ekim 2006
  Mesajlar:
  376
  Beğeniler:
  230
  Şehir:
  oldcity
  Seviye:
  Paylaşım için teşekkürler, doğa resimler çok güzel olmuş ayağına sağlık...
   
 11. behcetatinc

  behcetatinc Bisikletkolik

  Kayıt:
  18 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.381
  Beğeniler:
  1.386
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Ayağınıza sağlık
   
 12. M.Haktan Derin

  M.Haktan Derin Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  6 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  693
  Beğeniler:
  82
  Şehir:
  Malatya
  Seviye:
  cok gusel gezi ozendirdin beni :( bu arada kaskın cok gusel
   
 13. Serkan Taşdelen

  Serkan Taşdelen Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Şubat 2006
  Mesajlar:
  2.692
  Beğeniler:
  5.220
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  Bursa'nın muhteşem tarihi köyü Cumalıkızık'ı bizlere tanıttığın için çok teşekkür ederim. Ben burayı diziden çok önceleri ATLAS Dergisinde okuyup hayran kalmıştım. İnşallah yazın Cumalıkızık'a gitmekte nasip olur.
  Paylaşımınız için çok teşekkür ederim...

  Sevgiler...
   
 14. Ediz Tevfik Özgan

  Ediz Tevfik Özgan Bisikletkolik

  Kayıt:
  26 Ocak 2006
  Mesajlar:
  1.143
  Beğeniler:
  1.069
  Şehir:
  BURSA
  Seviye:
  Cumalıkızık köyünün güzel fotoğrafları için çok teşekkürler.Güzel bir gezi olmuş,tebrikler.kısaca da belirtilmiş ama bu köyün gezip görülecek yerleri kadar tarihi köy evlerinde nefis otantik kahvaltılarıda meşhurdur.Tüm dost ve arkadaşlara tavsiye edilir ;)
   
 15. chnvat

  chnvat Yeni Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2007
  Mesajlar:
  21
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  gerçekten cumalıkızık ı çok güzel anlatmışsın gitmişken fırınından taze çıkmış bişeylerde yemişsindir umarım bu arada tabelanın dier ucundaki köyüde unutma hamamlıkızıkta cok güzel bir köy sadece cumalıkızık yanında biraz reklamsız kaldı oradada içebilecein en güzel kaynak suyunu içebilirsin
   
 16. felis911

  felis911 Bisikletkolik

  Kayıt:
  17 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.368
  Beğeniler:
  918
  Şehir:
  ce
  Seviye:
  teşekkürler güzel gezi olmuş
   
 17. Fatih Özgenlik

  Fatih Özgenlik Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  5 Ekim 2006
  Mesajlar:
  822
  Beğeniler:
  441
  Şehir:
  Bursa
  Seviye:
  iyi mi oldu kötü mü bilmiyorum ama şu dizi sayesinde baya çoştu köyümüz.
  geziniz ve çektiğiniz resimler süper zaten cumalıkzıkta harika bir yer.
  yaklaşık 2 sene önce cumalıkzık gezimizde kaza yapmıştım o geldi şimdi aklıma :eek:
   
 18. Ozge Deniz

  Ozge Deniz Bisikletkolik

  Kayıt:
  11 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.002
  Beğeniler:
  342
  Şehir:
  Izmir
  Seviye:
  fotograflara yansımış bi güzel köy.belliki gezilcek çok yer var daha.devamını bekleriz.paylaşım için teşekkürler...
   
 19. Hüseyin Suda

  Hüseyin Suda Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  31 Ekim 2006
  Mesajlar:
  548
  Beğeniler:
  365
  Şehir:
  Bostancı / İstanbul
  Seviye:
  National Geographic tadında olmuş.Ellerine ve ayaklarına sağlık.
   
 20. cazz

  cazz Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Nisan 2006
  Mesajlar:
  357
  Beğeniler:
  120
  Seviye:
  tebrikler çok güzel bir gezi olmuş paylaşımın için teşekkürler