7 Dev Markanın Kadro Karşılaştırması

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Dünyanın en büyük yol bisikleti üreticilerinden 7 tanesinin kağıt üzerinde ve birkaç test sonucunda kağıda dökülmüş rakamsal sonuçlarını gösteren karşılaştırmaya ulaştım.Sizlerle paylaşmak istiyorum;
Mukayesenin tarafsız olması bakımından boyları mümkün oldukça yakın kadrolar seçilmiş.Yine de birçok markada bir iki cm fark olabiliyor gördüğünüz gibi.

Kalitenin bu listedeki en önemli göstergesi ön ve arka ağırlık dengesidir.
Bu dengenin %50 olarak sağlanması pek mümkün olabilecek bir durum değil zaten.Fakat oranlar ne kadar yakın ve arka tarafa düşen ağırlık neredeyse ön ile eşit gibi.Bu da arkadan itişli bisikletlerin ivmelenmelerinde ne kadar faydalı olacağına dair somut bir gösterge.

Maşa uzunluklarının (biri hariç, o da kadro genel boyundan dolayı) aynı olması hepsinin de bu değeri genel-geçer rakam kabul etmelerinden kaynaklanıyor.Maşa yüksekliği kısa olursa yere yakınlık artacak ve aerodinamik sürüş sağlanacaktır.Tabi bunda da bir sınır olmalı.Yoksa her binici sürekli başları yukarı bakarak 100lerce km sürdükten sonra müzmin boyun ağrısı çekmemeli :)
Dikkat ederseniz, hepsinin maşa yüksekliği biri hariç aynı fakat Pinarello Paris Carbon'da da bu farkın önüne Boğaz açısının (Stem angle) farkı ile geçilmiş ve durum eşitlenmiş.

http://i267.photobucket.com/albums/ii315/athleticfatih/JohnnyRad.jpg

Tabiki bu kadar üst sınıf kadroların farkını ancak Uluslararası/Olimpiyat seviyesinde antrenman yapanlar anlayabilirler fakat yine de büyük markaların seçimlerini sizlerin de görmenizi istedim.Benim seçimim görüntüsüne bile bakmadan Cervelo R3 ;)

Scudo

Mustafa İçdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
3.323
İyi ama burada hemen hemen bütün markaların geometride "master" kabul ettiği Colnago yok.
Serotta, Trek aklıma gelen ilk örneklerdenki, Colnago ve Masi' nin geometrisiyle başlamışlardır kadro yapımına.
Bir diğer marka ise Eddy Merckx. Merckx kadroları ilk yapımcısı olan Masi nin geometrisini esas alır, daha relax ve wheelbase'in geniş olduğu kadrolardır bunlar. Örneğin Greg Lemond kadro yapımına eddy ile başlamıştır.

Bu listelemeyi neye göre esas aldınız, yıllık satış raporlarımı yoksa Olimpiyatlara en çok katılan markalar olarakmı?

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Aslında bu listeyi ben hazırlamadım.Yabancı ve konusunun uzmanları olan bir siteden aldım.Aldığım yer de bir sayfa değildi, sitenin rastgele fotoğraf galeri bölümüne bakıyordum.Bu yüzden doğrudan yayınlayandan bir metin çevirisi yapma imkanım olmadı.
Bulduğum bu liste üzerine kendi bilgilerim dahilinde yorumlama yaptım.
Ve tabi Colnago, Eddy Merckx gibi birkaç dev ve işin başını çeken marka eksiği mutlaka var.Yine de sanıyorum bu liste, piyasaya hakim, isimleri yarış röportajlarında ve pistlerinde sıkça geçen markalardan toplanmış.

ilyasss

Forum Bağımlısı
Tepki
208
değerli bilgiler için teşekkür ederim.
sonuçta 7dev markanın kadro karşılaştırılması.en iyi 7markanın kadro karşılaştırılması değil.tabiki dev markalar arasında daha birçok isim yer alabilir.

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Colnago gibi bir üreticinin olmadığı bir test bana kalırsa referans olarak kabul edilemez. Ayrıca hemen ilk aklımıza gelenler arasında De Rosa, Wilier, Cannondale, Basso, Masi, Guerciottti, Daccordi gibi uzman isimleride göremiyoruz...

Tabi paylaşım için çok teşekür ederiz, o ayrı bir konu:)

• Beğen
Tepkiler: Ali Niyazi Duman