DHL Kargo

avanak_abdi

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Bisiklet
Specialized
Selamlar. Bike-discount sitesinden kargo hariç 68,64€ sipariş vereceğim. Ancak kargoyu DHL getiriyor. Seçeneklerde başka firma yok. Acaba ek ücretler talep ederler mi, ardiye ücreti vs adı altında? Daha önce benzer şikayetler okuduğum için bu konuyu açma gereği duydum. Şimdiden teşekkürler.

Scudo

Sarper Tuncer

Forum Demirbaşı
Tepki
391
İsim
Sarper
Bisiklet
Mosso
Dhl'nin 15€gibi bi kargo ücreti çıkartıyor sanırım. Fiyatı yanlış hatırlıyor olabilirm ama ücretaiz getirmediğine eminim.

avanak_abdi

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Bisiklet
Specialized
@sarper tuncer
Kargo yani taşıma ücreti olarak 19,95€ alıyor zaten. Bunu göze aldım. Ama bunun harici bir ücret çıkarır mı? Özellikle sürpriz yaşamamak için 75€ sınırına dayanmadım. Ama tam ödeme ekranında DHL görünce kargo firması olarak çekindim ve ödeme yapmadan çıktım. Özellikle benzer tecrübe yaşamış arkadaşların yorumlarına göre ya alışveriş yapıcam yada yapmıcam :)

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Muhtemelen paketinizi DHL Express değil PTT getirecek.

DHL Express getirse bile ek masraf çıkarmazlar diye tahmin ediyorum. Şimdiye kadar DHL vasıtası ile 5-6 kere 75€ üzeri ürün getirttim; hiç birinde gümrük dışında ücret ödemedim.

ibrahim_D

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Dahon
Malesef bu konuda çok farklı tecrubeler var, yasaları memurlar kafalarına göre uyguluyor gibi bir durum var.

Kod:
 Söz konusu eşyanın vergilendirilmesinde, eşya kıymetinden önemli değeri olmayan eşyaya ilişkin olan 75 Avro mahsup edilmeyecektir. (mahsup :Hesaba katmak) yani hesaplamaya katılmayacak.
Daha geçen ay aldığım €120 değerindeki ürün gümrüğe takıldı ve kargo bedeli hariç toplam tutar üzerinden %20 vergi ödedim PTT yolu ile. Üsteki maddeye göre 120-75= €45 üzerinden %20 verilendirilmem anlaşılıyor gibi ama bu şekilde uygulanmadı. Fakat alış veriş yapıpta €75 hariç kalan tutar üzerinden vergilendirilen kişilerde mevcut.

Sizin kargo bedeli hariç olduğunu düşündüğümüzden vergilendirilmemeniz lazım ama yasada açık açık kargo ücreti muaftır demiyor bu yüzden yine kafasına göre davaranabilir memurlar.

andjustice4all

science rocks
Tepki
398
İsim
Doğu Mert A.
Bisiklet
KTM
DHL, paketinizi shipping sonrası PTT'ye devredecek. DHL'nin 19 Euro'luk kargo ücretini ödedikten sonra kendileri ile işiniz kalmıyor. Sonra gümrük ve PTT'nin abuk sabuk ücretleri çıkarsa onu bilemem. :hhhhhh:

Furkan TK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.180
Bisiklet
Cube
TR'de dağıtımı PTT yapacak 3.6TL gümrük muayene ücreti dışında birşey ödemessiniz.

avanak_abdi

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Bisiklet
Specialized
@Murat B.

İnşallah :)

@Ömer D.

mevzuata uyarlarsa sorun olmayacaktır. ama dhl kafamı karıştırmıyor değil.

@andjustice4all

İnşallah :)

@Furkan TK

Kader kısmet :)

Başka tecrübeleri olan arkadaşlar da yazarsa sevinirim.

Hakan Beşikçi

Daimi Üye
Tepki
134
bike-discounttan 2 kere alışveriş yaptım ikiside 75 Euro üstündeydi, ptt kapıya kadar getirip vergisini alıp teslim etti.

avanak_abdi

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Bisiklet
Specialized
@Hakan Beşikçi
benim sipariş 75€ altı olacak kargo hariç. ama dhl ile gönderilmesi endişelendiriyor.

Cuneyt Erkman

Forum Bağımlısı
Tepki
702
Bisiklet
Salcano
internetten okuduğum dhl devretmez ve gümrükte takılırsa ise size 3 kalem ücret çıkarıldığı ve bu ücret ptt nin %20 sini mumla aratır cinsten olduğu son günlerde düşük fiyatlı ürünleride gümrüğe ödedikleri kirayı çıkarmak için takıyolarmış

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Zamanında 3 sene kadar önce 400 EUR luk birşey almıştım Amerika'dan yok ardiye yok bişi diye 4 kalem de ücret ödemiş ve nerdeyse yarı ücreti vergi ve DHL e vermiştim bir daha mı asla :)

Hakan Beşikçi

Daimi Üye
Tepki
134
@avanak_abdi

Bike-Discount ın gönderdiğini "DHL Express" değil "DHL Paket" diye geçiyor o da Türkiye'ye kadar getirip Ptt'ye teslim ediyor o da bize teslim ediyor.

Ama "DHL Express' olsaydı Türkiye'de Ptt'ye değil DHL Express'e teslim edecekti, işlemleri de DHL Express yapacaktı.

Tabi bunlar kesin değil kişisel tahminim :)

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@Hakan Beşikçi

Ben de böyle biliyorum.

bike24.com ile aldığım ürün DHL paket ile gönderildi. Türkiye'ye girince PTT'ye teslim ettiler, bekliyorum daha gelmedi. DHL express deneyimim olmadı ama okuduğum tecrübeler güzel şeyler anlatmıyordu.

avanak_abdi

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Bisiklet
Specialized
Merlinden h.içi bir siparişim vardı. Takip no verdiler ama hareket yok hala. P.tesi bir sonuç görürsem o kargoyla alakalı bike-discount siparişimi vericem. Olmadı biraz daha beklerim.

idrisarici

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
İdris ARICI
Bisiklet
Giant
Bikediscount.de den aldığım kadro dhl nin takip alanında, romanyadaki bir kargo firmasına teslim edileceği belirtilmiş. Çünkü teslimat adresi Romanyada. Fakat bugün gelen son durumda adres bulunamadığından depolandığı belirtilmiş. Muhtemelen romanyada. Ne olacak şimdi?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
DHL ile işiniz yok bence. Bikediscount.de ile iletişime geçmeniz gerek..

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.288
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
paypal ile mi ödeme yaptınız?

Oğuzhan Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.795
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Felt
Benim de Merlin'den aldığım bir paket bu şekilde karışmıştı ve paket Polonya'ya gidip İngiltere'ye geri dönmüştü. Merlin, Royal Mail'in hatası olduğunu belirtmişti. Siz de hemen siteyi bilgilendirin belki müdahele etme şansları olur.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Eğer paypal varsa @master06 nın dediği gibi parayı geri talep edin ya da müşteri hizmetlerini arayın paypalin anında çözerler...Yok kredi kartı ise bike-discounta yazın