600- 750 TL aralığında şehir bisikleti

ilker_ege

Üye
Tepki
18
Arkadaşlar merhaba,
İzmir'de çoğunlukla şehir içinde ve sahilde kullanmak için bir bisiklet arıyorum. Forumu incelediğim kadarı ile kilitlenebilir ön maşa, v-fren, çok ağır olmayan bir bisiklet işimi görecek.
Bisiklette aynı zamanda çocuk taşıyıcı koltuğu ile kızımı da gezdirmeyi düşünüyorum. Bu yüzden orta demiri yüksek olan modellere inip binerken sıkıntı olabilir, kızımı tekmeleyip durmak istemem.

600 - 750 aralığında şu modellere rastladım, belirgin bir fark var mıdır aralarında ?
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)

Bir de orta demiri çok yüksek olmayan bir model olarak Decathlon'da B'twin marka bir bisiklet gördüm. Fransız markası, bu mağaza dışında başka bir yerde satılmadığından kalitesi hakkında fikrim yok. Sizin fikriniz nedir ?
(link)
Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

Scudo

ilker_ege

Üye
Tepki
18
Forumda gördüğüm kadarıyla siz bu bisikleti kullanıyorsunuz, önerdiğinize göre de memnunsunuz. :)

Peki nedenlerini bulmak adına bu modellerle bir karşılaştırma yapabilir misiniz ? Carraro 224'ü saymazsak, söylediğiniz bisiklet listelediklerimden 100-150 TL civarı pahalı, bu farka değer mi?

750 TL benim için zorlayabileceğim en üst limit gibi duruyor, mümkünse ilk etapta 600-700 arası bir bütçeyle bisiklet sahibi olursam gayet mutlu olacağım :)

ilker_ege

Üye
Tepki
18
@Kudret Kurtcebe

kudret bey, boyum 1.65.

bu arada ben bu modellerin özelliklerine bakarken hem 26, 28 jant modelleri vardır diye düşünerek baktım ama hatalı mı düşündüm ?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@ilker_ege

ilker bey..

Gezinti/ Tur Bisikleti - Trekking

Boy Kadro Boyu (cm)
155 - 165 47 - 50 cm
165 - 170 50 - 52 cm
170 - 175 52 - 55 cm
175 - 180 55 - 58 cm
180 - 185 58 - 61 cm
185 - 190 61 - 63 cm
190 - 195 63 - 66 cm
195 - 200 66 - 999 cm

1.65-1.70 arası boylarda 50-52 santim şehir bisikleti size uygundur..İzmir'de çoğunlukla şehir içinde ve sahilde kullanmak için bir bisiklet aradığınızı yazmışsınız..

Numan54

Üye
Tepki
22
Orta demiri yüksek olmasın derken sanırım bu tarz bir bisiklet istiyorsunuz. Yakından gördüm çok güzel bir bisiklet ve amacınızada uygun.

(link)

ilker_ege

Üye
Tepki
18
Yanıtlar için teşekkürler, aslında benim görüntü olarak en hoşuma giden ve fiyat olarak da en uygunu Decathlon'daki B'TWin Original 5. Ama özellikleri fiyatını karşılar mı değerlendiremedim.

İnternette şöyle denmiş:

Shifters SRAM Comp twist-grip
Front Derailleur / Gear System SRAM
Rear Derailleur / Gear System SRAM
Brakes Aluminium V-brake calipers
Brake Levers Composite/aluminium levers
Cassette 21-speed, SRAM

Bana göre olan M boy kadrosı 15 kg imiş.

ilker_ege

Üye
Tepki
18
Bugün itibariyle Decathlon'dan B'Twin Original 5 modelini almış bulunmaktayım. Servis / bakımın sadece Decathlon'da yapılıyor olması ve fiyatı biraz dezavantaj.

Ama kadrodaki demirin orta yükseklikte olması açısından ve de İzmir'de linkteki diğer modellerin boyuma göre kadrosunu bulamamdan dolayı bu kararı verdim. Önümüzdeki günlerde bisiklet hakkında resim ve yorumları eklemeye çalışırım.

Herkese iyi pedallar :)

ilker_ege

Üye
Tepki
18
Üzerinden 3 ay geçtikten ve 200 km üstü yol yaptıktan sonra yazayım:

1 - Vitesler gidon kolundan çevirmeli değişiyor, ben mi bu kullanıma alışamadım bilmiyorum ama vites geçişleri ortanın üstü. geçişler çok akıcı değil.

Decathlon'un Türkçe sitesinde çok detaylı bilgiler yer almıyor. Yabancı sitelernden bulduklarım;
2 - M boy kadro için ağırlık 15,5 kg. Bunda çamurlukların ve amörtisörün en az 1,5 kg yükü var diye düşünüyorum. Biraz daha hafifi bulunabilirdi belki.
3 - Lastik boyutu 26 x 1,75. Şehiriçi turlarda çok sıkıntı yaşatmadı.
4 - Ben alırken üzerindeki aydınlatma işe yaramıyordu, geçenlerde gördüm üzerinde verilen aydınlatmaları yenilemişler.
5 - Ben 600e almıştım, fiyat 550ye düşmüş ve kadroya ömür boyu garanti gelmiş.

Özet; 550 TL'ye çamurluk + aydınlatma dahil alınabilir. 600 üstüne çıkabiliyorsanız daha hafif bisikletlere yönelebilirsiniz.