6 Eylül 2009 Güzelçamlık Milli Parkı Turu Görsel tur.

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Yunus Emre POLAT tarafından paylaşıldı.

 1. Yunus Emre POLAT

  Yunus Emre POLAT Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  19 Nisan 2009
  Mesajlar:
  696
  Beğeniler:
  1.305
  Şehir:
  Aydın
  Seviye:
  6 Eylül 2009 Pazar günü, 27 Eylül 2009 Pazar günü gerçekleştirmek istediğimiz büyük tur öncesi, keşif turu yapmak üzere "Dilek Yarımadası Milli Parkı"'na Uğur Abim ve Ben deniz giriş yaptık. Burası genelde, "Güzelçamlı Milli Parkı" veya "Kuşadası, Davutlar Milli Parkı" diye biliniyor. Biraz uzun olduğu için bölüm bölüm yazacağım. Bu arada bize yardımcı olan Milli Park Müdürümüz Mehmet UZUNER'e ve Mühendisimiz Işıl AKAT Hanım'a teşekkür ederim. Milli Parkla ilgili bilgileri burada uzun uzun anlatmıyacağım. İnternette bütün bilgiler var.

  Gelelim ayrıntılara.
  Keşif turu, oldu macera turu. Hayatımda sürdüğüm en güzel ve en zor bisiklet parkuruydu. Bu kadar güzel manzaralı bir tur zor bulunur.

  Hazırmısınız? Ekrana iyice yaklaşın o zaman. :D

  [​IMG]

  İlk durağımız parkın girişindeki Zeus Mağarası. Buraya bisikletle çıkmadık tabii. :D

  [​IMG]

  Mağaranın girişi. İçi su dolu. Derinliği 10 metre varmış.

  [​IMG]

  Uğur Abimin doğaya teslim oluş anı. :D

  [​IMG]

  Su buz gibi. Tertemiz. Yüzen insanlar vardı. Biz de girmek istedik ama vakit kaybetmek istemedik. Bir dahakine kesin gireceğim.

  [​IMG]

  Mağaranın önünde güzel bir çay bahçesi var. Büyük bir ihtimal 27 Eylül de burada toplanacağız.

  [​IMG]
  [​IMG]

  Milli Park giriş kapısı ve ücretler.

  [​IMG]
  [​IMG]

  İçerideki ilk görüntü benden. Kapıdan girince hemen sağa girin. Piknik masasını göreceksiniz. Deniz ayağınızın hemen altında.

  [​IMG]

  Burası ilk koy olan İçmeler Koyu. Harika bir kumu ve denizi var. Üstelik derin de değil. Deniz içinde yürümek isteyenlere birebir.

  [​IMG]

  Uzaktan birşey anlamadıysanız, bir de yakından bakın?

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Parkın içindeki sahil yolu hep bu şekilde. Bisikletler için bir sorun yok.

  [​IMG]

  Yol boyunca bu şekilde bir çok seyir kamelyası var. Manzaraları siz düşünün artık. :)

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Bu yolda bisiklet sürmek çok haz verici. Sağda deniz, solda orman. Daha ne ararım ki? :D

  [​IMG]

  [​IMG]

  Bir seyir yeri daha. İnsanın ruhu dinleniyor inanın.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Sağdaki koy, ikinci koy olan Aydınlık koyu.

  [​IMG]

  Bunu da yakından görün diye koydum buraya. Artık Kanyona geldik çünkü. Diğer büyük koylardan olan Kavaklıburun ve Karasu Koylarına, daha önceden araçla gelip gezdiğimiz için geçmedik. 4 tane büyük koy var. 4'cü koydan biraz daha ileride Jandarma Karakolu var. Bundan sonrasına geçiş yasak.

  [​IMG]

  Geçelim 2'ci bölüme.
   
 2. #2
  Yunus Emre POLAT

  Yunus Emre POLAT Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  19 Nisan 2009
  Mesajlar:
  696
  Beğeniler:
  1.305
  Şehir:
  Aydın
  Seviye:
  Kanyon girişinde birçok tanıtıcı resim ve yazı var. Tabi bir de çeşme. Bence burada mataralarınızı doldurun. İleride çok işe yarayacak çoook. :D

  [​IMG]

  O kadar çok uyarı yazısı varki, ben ürperdim doğrusu. Hani fantastik filmlerde hep tuhaf bir ormana girerler ya, onun gibi birşey hissettim. Çünkü içeride karşınıza aniden bir yaban domuzu veya yabani bir at, yılan vs çıkabilir diye uyardılar bizi görevliler. Tabi bir ön yargı oluşuyor insan da. :)

  [​IMG]

  [​IMG]

  Burası başlangıç. Zemini yakından görün istedim. Ağaç dalları, çam kozalakları, yumuşak bir toprak. Ama sanmayın yolun gerisi de böyle uysalca sizi bekliyor. :D

  [​IMG]

  [​IMG]

  İlk 200 metreyi problemsiz geçtik. Dikkat edin 200 metre diyorum, daha yolun başlangıçı. :D

  [​IMG]

  Artık bisikletlerin hakkını verme zamanı. Yolda bize taşlar da eşlik etmeye başlıyor.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  2'ci km noktası. Ne kadar mutluyum dimi? Neden acaba?
  Çünkü etraftan bir çatırdı geliyor biz hemen duruyoruz, bir hayvan sesi geliyor biz duruyoruz, tekerlerin önüne taşlar geliyor, onlardan kurtulmaya çalışıyoruz, arka teker patinaj yapıyor, pedala yükleniyoruz. Garip bir sevinç velhasıl :D

  [​IMG]

  Uğur Ağbimin yüz ifadesinin anlamı:
  -" Bu ne Emre yaaa?? Ne işimiz var olum burada???!!!"

  [​IMG]

  [​IMG]

  Bisikletlerimiz çok yorulunca biz de bekleyeyim bari onları dedik. Biz yorulduk sanmayın sakın :D

  [​IMG]

  3'cü km. Karşımıza bir havuz çıktı. İnanın içine atlayasım geldi. Buz gibi bir su. Burada çeşme yok. Daha çok hayvanların su içmesi için yapılmış gibi geldi bana.

  [​IMG]

  Terden sucuk gibi olan formalarımızın kurumasını beklerken dinlendik biraz. Bu arada sularımız bitti. Düşünün, daha 3'ci km ve bizim suyumuz bitti. Daha ilerideki çeşmeye kadar idare ederiz dedik biz de. Sakın ola bu hataya siz düşmeyin. Diğer çeşme tam 9'cu km de ve daha 6 km var. Hahaha çok uzak değilmiş canım dediğinizi duyar gibiyim. Gelin de görün o zaman. :D

  [​IMG]

  Gördüğünüz gibi yolumuz artık taşlık.

  [​IMG]

  [​IMG]

  5'ci km. Kanyondan çıktık artık. İlk manzara yerimiz. Daha doğrusu mola yerimiz.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Sağ taraftaki dağların olduğu kara Sisam Adası.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  6'ıncı km. Çık çık çık.

  [​IMG]

  6'ıncı km den sonra yol daha da kötüleşiyor. Bisikletler gitmiyor artık. Fazlasıyla dik rampalar çıkıyoruz. Bir adım atıyorsunuz ve altınızdaki taşlar sizi iki adım geriye götürüyor. Bir ara bisikletimi kucaklıyorum. Anlayın artık yolun dikliğini. Mehter takımı gibi bir çıkış yaptık 2 km kadar.

  8'inci km den sonra yol biraz düzeliyor sandık ama bu sefer de taşlar yerine kum zorluyor bizi. Tekerler kuma batıp batıp çıkıyor. Kum dediğimin çoğu da aslında dışkı. Bu da yetmezmiş gibi bir sürü sinekle başetmek zorunda kalıyoruz. Yolun çoğu kısmı hayvan pislikleriyle dolu olduğundan her taraf sinek. Köpekten kaçmak için pedalladığımı bilirim de, sineklerden kaçmak için pedallayacağımı hiç düşünmemiştim. Artık rampa felan dinlemiyor ayaklarım.

  Susuzluk deseniz başka bir sorun. Ağzım, dilim, damağım kurudu. Nerde bu çeşmeee diye diye pedallamanın büyük hazzını aldım bu yolda. :D Etraftaki her ses artık size su sesi gibi geliyor. Bir nevi kulak serabı gibi bir şey, sese gidiyorsunuz yani :D

  [​IMG]

  Ve 9'uncu km. Bu bir serap olmalı Allah'ım. :)
  Bıııııııırrrrrrrr gibi su. (Kola reklamı gibi oldu ama aldırmayın siz) :D

  [​IMG]

  Su o kadar güzel ki. Çocuklar gibi sevinçliyim. Belli oluyor di mi? :D

  [​IMG]

  Burada dinlenip su ihtiyacımızı giderdikten sonra yola devam.

  [​IMG]

  3. Bölüme geçiş.
   
 3. #3
  Yunus Emre POLAT

  Yunus Emre POLAT Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  19 Nisan 2009
  Mesajlar:
  696
  Beğeniler:
  1.305
  Şehir:
  Aydın
  Seviye:
  3. bölüm
  10'uncu km. Karaoluk Gediği. Rakım 900 m. En yüksek yer Dilek Tepesi 1200 m.
  Bisiklet ve yaya olarak yapılacak en yüksek yer.

  Buradan batıya doğru yani yarımadanın burun yönünde Antonios ve Ayayorgi manastırlarına giden bir yol var. Ama giriş yasakmış. Özel izin almak gerekliymiş. İzin alsanız bile mutlaka park görevlileri size eşlik ediyormuş. Doğu tarafındaki yola dönerseniz, Panionion Antik Kenti'ne giden 25 km lik bir yoldan devam ediliyor. Ama biz Menderes Delta'sına inmek istediğimizden güneye yani aşağı inen yoldan devam ediyoruz.

  [​IMG]

  Ve daha inişe yeni başlamıştık ki, yerimizde donakaldık. Tüm bu çektiğimiz eziyetin ödülü Menderes Deltası. Az ileri de Milet Antik Şehri, daha da ileri de Didim. Bir doğa harikasının görsel şovuna tanıklık ediyoruz. Kelimelerle anlatılacak gibi değil. Mutlaka görmelisiniz.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Bizi rahat bir iniş bekliyor diye sevinirken, o da ne? Tamamen dikenli, daha önceki yolda alışık olduğumuz hayvan dışkıları ve kayrak taşları.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Büyüleyici değil mi?

  [​IMG]

  [​IMG]

  Bazı noktalarda bisiklet sürmek imkansız. O kadar dik ki, frenler tutuyor ama biz taşlarla beraber halen iniyoruz. Dikenmiş, taşmış, bisikletmiş düşünmüyoruz artık, düşmemek için olabildiğince dikkatli bir iniş yapıyoruz. Kaldı ki bize bir şey olsa yardımın gelmesi bayağı bir vakit alır. Bu arada söylemedi demeyin, çoğu yerde telefonlarımız çekmiyordu. Sinyal felan aramayın boşa.

  [​IMG]

  Tek tesellimiz manzara. :)

  [​IMG]

  Kayalar bir dalga, üzerimize geliyor sanki. Sağ tarafta suyun bol olduğu zamanlarda şelale oluşuyormuş. Bunu görmek başka bir zaman inşallah.

  [​IMG]

  Bu çıkış rotası

  [​IMG]

  Bu da iniş rotası

  [​IMG]

  Makinemin pilleri bu tura dayanamadı ve bitti. Yedek pil de nasıl olduysa yanıma almamışım. Geri kalan yerler kısaca;

  İndiğimiz yol restore edilen tarihi bir Yunan köyü olan Doğanbey köyüne çıkıyor. Görüntüsü çok güzeldi. Köy içinde Milli Parkın çok kapsamlı olarak tanıtıldığı bir bina da var. Uğramadan geçmeyin derim.

  Biz Kalamaki'ye gittik. Balıkçı tekneleri ile dolu bir deltayı yakından görmelisiniz. Burada çok hoş bir Balık Lokantası var. Bu kadar zahmete bir kutlama şart dimi? Balıklaaaarrr.

  Bu turdan çıkarılacak ders;
  Milli parka geleceğim, denize gireceğim, pikniğimi yapacağım, bisiklet ile gezeceğim derseniz 10 km lik kanyon çıkışını yapmayın. Gününüz biter. Ben şöyle bir bakacağım kanyona diyorsanız, 3 üncü km deki ilk havuza kadar gidip geri dönmek bence yeter. Zaten kanyon girişinde şöyle bir uyarı yazısı var. Mutlaka okuyun.

  [​IMG]

  Yok ben Kanyona gireceğim, ekşıın yapacağım diyorsanız, yeterince su almadan çıkmayın. En az 3 litre şart. Yedek iç lastik, yama takımı, sinek ısırıklarına karşı merhem ve yara bandı almayı sakın unutmayın. Kesinlikle yanlız çıkmayın. Park girişindeki görevlilere çıkacağınız konusunda bilgi verin.

  Şimdilik bu kadar. Bir başka turumuzda beraber pedallamak dileğiyle yolunuz açık olsun. :)
   
 4. ali karagönlü

  ali karagönlü Bisikletkolik

  Kayıt:
  4 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.063
  Beğeniler:
  709
  Şehir:
  !Denizli-Horozkent!
  Seviye:
  Pedallarınıza sağlık. Çok güzel bir gezi olmuş...
   
 5. Aybars Öge Sürücü

  Aybars Öge Sürücü Onursal Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.552
  Beğeniler:
  1.519
  Şehir:
  Izmir / Istanbul
  Seviye:
  Elinize sağlık, kış girmeden oraları bir görmek lazım ;)
   
  RECEP İŞLEK ve Yunus Emre POLAT bunu beğendi.
 6. serhad

  serhad Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  3 Nisan 2008
  Mesajlar:
  484
  Beğeniler:
  1.299
  Şehir:
  Eskihisar
  Seviye:
  Bizimle bu kadar ayrıntılı ve bol fotoğraflı olarak paylaştığınız için çok teşekkürler.
   
 7. Sencer Kan

  Sencer Kan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  30 Mart 2009
  Mesajlar:
  511
  Beğeniler:
  615
  Şehir:
  Karşıyaka, İzmir
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Off bir mucize olsa da, ben de! 27 Eylül 2009 Pazar günü
  bu bize fragmanlarını izlettiğiniz müthiş parkurda yerimi alabilsem..

  Gözlerim doydu..
  Sıra gönlün doymasında.. sağ olasınız..
   
  RECEP İŞLEK ve Yunus Emre POLAT bunu beğendi.
 8. Aybars Öge Sürücü

  Aybars Öge Sürücü Onursal Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.552
  Beğeniler:
  1.519
  Şehir:
  Izmir / Istanbul
  Seviye:
  Sencer mesaj alındı birader ;)
   
  RECEP İŞLEK ve Sencer Kan bunu beğendi.
 9. aytacaksoy

  aytacaksoy Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  28 Haziran 2008
  Mesajlar:
  408
  Beğeniler:
  407
  Şehir:
  İZMİR-Buca
  Seviye:
  benim de içim gitti doğrusu.çok güzel bir parkur,kim orada olmayı istemez ki?

  parkuru bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederiz,parkurda görüşmek üzere.
   
  RECEP İŞLEK ve Yunus Emre POLAT bunu beğendi.
 10. sadana

  sadana Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  2.268
  Beğeniler:
  2.592
  Şehir:
  Adana
  Seviye:
  Herşey çok ama çok güzel.Yeşil ve doğa..Sonusuzluk zaten insanı büyülüyor.İnanılmaz güzel bir gezi olmuş.Aslında bu kadar güzel bir gezi ve emeği iki kelime ile kısıtlamak mümkün değil.Kelimelerimle ifade ettiğim kadar bir şeyler yazdım.Sonsuz tşk ler ve iyi forumlar..
   
  RECEP İŞLEK ve Yunus Emre POLAT bunu beğendi.
 11. ugur buyukakman

  ugur buyukakman Üye

  Kayıt:
  5 Nisan 2009
  Mesajlar:
  77
  Beğeniler:
  102
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  Çok güzel turunuzu şahane fotoğraflarla süsleyip paylaştığınız için teşekkürler. Umarım bayramda bizde bu doğal ortamda keyifli vakit geçiririz.
   
  RECEP İŞLEK ve Yunus Emre POLAT bunu beğendi.
 12. #12
  Yunus Emre POLAT

  Yunus Emre POLAT Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  19 Nisan 2009
  Mesajlar:
  696
  Beğeniler:
  1.305
  Şehir:
  Aydın
  Seviye:
  "Biz Kalamaki'ye gittik. Balıkçı tekneleri ile dolu bir deltayı yakından görmelisiniz. Burada çok hoş bir Balık Lokantası var. Bu kadar zahmete bir kutlama şart dimi? Balıklaaaarrr."


  Düzeltme: Kalamaki yerine Karina olacaktı. Karina Balık Lokantası. Burada balık yemeden, balık yedim demeyin. :D
   
 13. Ercüment Özyurt

  Ercüment Özyurt Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  211
  Beğeniler:
  394
  Şehir:
  İZMİR
  Seviye:
  Mükemmel. Ben de gelmek istiyoruuuuum :)
   
  RECEP İŞLEK ve Yunus Emre POLAT bunu beğendi.
 14. Emrah TEZER

  Emrah TEZER Üye

  Kayıt:
  5 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  95
  Beğeniler:
  38
  Şehir:
  Bodrum
  Bisiklet:
  Claud Butler
  Seviye:
  emre
  bu turda bende varım. bodrum dan arkadaşlara duyuracağım. muhtemelen kalabalık geliriz.
  tanıtım için teşekkür ederim. ;)
   
  RECEP İŞLEK ve Yunus Emre POLAT bunu beğendi.
 15. #15
  Yunus Emre POLAT

  Yunus Emre POLAT Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  19 Nisan 2009
  Mesajlar:
  696
  Beğeniler:
  1.305
  Şehir:
  Aydın
  Seviye:
  İlginiz için teşekkürler. Organizasyon saatleri netleşince size bilgi veririm. Forumda da bu konu ile ilgili bir başlık açacağım. Görüşmek dileğiyle yolunuz açık olsun. :)
   
  RECEP İŞLEK, aytacaksoy ve Sencer Kan bunu beğendi.
 16. Serkan ÜSTEL

  Serkan ÜSTEL Aktif Üye

  Kayıt:
  17 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  177
  Beğeniler:
  122
  Şehir:
  samsun
  Seviye:
  Güzel gezmişsiniz beyler, ayaklarınıza sağlık ...
   
 17. Bayram KURSUNEL

  Bayram KURSUNEL Yeni Üye

  Kayıt:
  3 Nisan 2009
  Mesajlar:
  36
  Beğeniler:
  53
  Şehir:
  Aydın Bisiklet İl Temsilcisi
  Seviye:
  Sevgili Emre ve Uğur abi yaşamış olduğunuz bu macera için öncelikle sizi tebrik ediyor.Sağ salim Aydına döndüğünüz için şükrediyorum.Parkur araştırması yapmak adına Aydın ilinin doğa ile bütünleşmiş bir çok güzellikleri olduğunu buradan anlatmak hepimizin görevi inşallah 27 Eylül 2009 tarihinde bu organizasyonu başarır ve yeni rotalara yelken açarız.Sizlere çok teşekkür ederim.Aydın İl Temsilcisi Bayram KURŞUNEL
   
 18. captain_2

  captain_2 Aktif Üye

  Kayıt:
  28 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  155
  Beğeniler:
  109
  Şehir:
  aydın
  Seviye:
  parkur süper tam detayı girmek istemiyorum yaşamak gerek kanyon yolunu kendiine güvenen girsin zemin çok bozuk ve çok dik kısacası bisikletlerimiz ilk defa böyle bir dağ yolu gördü iyi formlar
   
  RECEP İŞLEK ve Yunus Emre POLAT bunu beğendi.
 19. Fuat KURT

  Fuat KURT Aktif Üye

  Kayıt:
  11 Kasım 2008
  Mesajlar:
  101
  Beğeniler:
  83
  Şehir:
  ANTALYA
  Bisiklet:
  KTM
  Seviye:
  Zor bir parkura karşı verilmiş azim dolu savaşı kazanmış olmanızdan dolayı tebrik ederim ayrıca manzara yönünden görsel bir şölen yaşattığınız için teşekkür ederim...
   
 20. ibrahim Kızılkaya

  ibrahim Kızılkaya Kıdemli Üye

  Kayıt:
  24 Ekim 2007
  Mesajlar:
  293
  Beğeniler:
  1.029
  Şehir:
  Bursa
  Seviye:
  Sevgili Yunus Emre ..
  Çok güzel olmuş turunuz.Çok etkilendim.Yıllar önce İzmir-Antalya turunu yaparken Kuşadası tarafından girip Söke ovasına Dilek milliparkından geçmek istemiştik.Yangın tehlikesi nedeniyle izin vermemişti görevliler.Bizim de içimiz yanmıştı.Şimdi bu fotoları gördükten sonra bir kez daha yandı içim.
  Birlikte turladığın arkadaşlara da çok teşekkürler..