6 aylık kilo verme ve sigara bırakma serüvenim

temonas

Üye
Tepki
51
İsim
Umut
Bisiklet
b'Twin
6 Aylık Kilo verme serüvenim ve bisiklet ile tanışmam. Öncelikle bundan 6 ay önce 94kg idim sürekli bilgisayar oynuyordum sigara içiyordum sağlıklı beslenme diye bir şey yok bir gün bisiklet turu vlogları karşıma çıktı baktım izledim hoşuma gitti bir çok sporu yapmak istiyordum ama anca lafta işte :D oturmaya devam ediyordum.

Sonun da kararımı aldım sigarayı bırakmaya başladım en çok o süreç zorladı beni krizlere girdim ama beynimin bana oyun oynadığını bildiğim için inanmadım ve sigarayı bıraktım sigara paramı bi kenar atmaya başladım 1 hafta sonra spor salonuna yazıldım(daha önce 2 kere daha yazılmıştım ama sonra bırakıtm) kardiyo yaptım ağırlık çalıştım ve kardiyolarda daha çok bisiklet sürdüm çünkü amacım bisiklet sürmek idi. 4 ay da 24kg verdim ve spora yürüyerek gittim sonra ailemden rica ettim kredi kartı ile bana bisiklet aldılar bende sigara parasını onlara verdim kredi kartı borcunu ödediler.Sonra bisiklet ile spora gitmeye başladım 2 ay daha gittim salonu bıraktım ve bisiklete yoğunluk verdim. Bodrum da olduğum için bisiklet ile denize gittim 30 40 km mesafeler gittim.

Ve şu anda 75 kiloyum aktif şekilde bisiklet sürüyorum seneye mtb yapacağım artık benim ona taktığım isim amatör dowhill. Şimdi size ufak tavsiyeler vericem sonra kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

@Sigara veya alkol kullanıyorsanız bırakın ve beyniniz size oyun oynayacak iç ya 1 taneden birşey olmaz gibisinden şeyler olacak aldanmayın kararınız bastırın.
@kilolu iseniz veya memnun değilseniz bir salona başlayın veya kendiniz evde yediklerine dikkat eder düzenli yürüyüşlere koşulara çıkabilirsiniz bir bisiklet alarak onunla da spor yapabilirsiniz bu tamamen size kalmış.
@Yediklerinize dikkat edin internetten neler yiyeceğinze neler yemiyeceğinize bakabilirsiniz ama benim tercihim sağlıklı yağları kesmeyin(zeytin yağı tereyağı )yeteri kadar kullanının
@Bu dediklerimi uyguladıktan sonra istediğiniz sporla uğraşın ister fitness a devam edersiniz ister bisiklete devam edersiniz ben bisiklet üzerinden gidicem
@sporu bıraktıktan sonra kendi başınıza turlara çıkın 20 km olur 30 km olur hiç farketmez istediğiniz yerlere gidin
@beslenmenize hala dikkat edin ama diyet filan yapmayın sağlıklı beslenin yeter

NOT: BUNLARI YAPMADAN ÖNCE 1 SAYFA FİLAN Bİ DÜŞÜNCELERİNİZİ YAZIN NE DÜŞÜNÜYORSUZ NE HİSSEDİYORSUNUZ Bİ SAYFAYA YAZIN VE BUNLARI YAPTIKTAN SONRA BİR DAHA 1 SAYFA YAZIN NE HİSSEDİYORSUNUZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ FARKI O ZAMAN GÖRECEKSİNİZ. SORULARINIZ OLURSA SORABİLİRSİNİZ HER TÜRLÜ YARDIMCI OLACAĞIM
İNANMAK BAŞARMANIN YARISIDIR..!

Scudo

Ozicu

Aktif Üye
Tepki
211
İsim
Oğuzhan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tebrik ederim. Gerçekten imreniyorum. Ben de 95 kilodan bisiklet ve duzenli beslenme ile 85 kiloya düştüm. Sigaradan nefret ediyorum ve bir an önce kurtulmak istiyorum.

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Hımm sizin bu başarınızı yakın çevrenizdeki insanlardan başlayarak herkese ulaştırmanız dileğiyle

temonas

Üye
Tepki
51
İsim
Umut
Bisiklet
b'Twin
@Ozicu Umarım kurtulursun kardeşim beyninde bitir beynin oyun oynar lan yak bi tane kendine gel gibisinden veya 1 tane içsen rahatlicaksin gibi şeyler diyecek ama inanma

@MAERKEK Umarım herkes sigarayı bırakır pedallamaya başlar dostum

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve Ozicu

Şeffaf

Forum Bağımlısı
Tepki
2.470
İsim
Burak
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Hem sigara içiyorum, hem kiloluyum, hem boğazıma düşkünüm, hem uyku düzenim bozuk, hem kondisyonum zayıf, hem de bisiklet sürücem diye kendimi yırtıyorum.

Süper bir hayat tarzım var ,kendime imreniyorum

temonas

Üye
Tepki
51
İsim
Umut
Bisiklet
b'Twin
@Şeffaf Başlamak için geç değil bende aynısıydım merak etme ama bi yerden başlamak gerek önce kafadan sonra hayattan

• Beğen
Tepkiler: Şeffaf

temonas

Üye
Tepki
51
İsim
Umut
Bisiklet
b'Twin
Başlayın o zaman ne duruyorsunuz ;)

Şeffaf

Forum Bağımlısı
Tepki
2.470
İsim
Burak
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer

temonas

Üye
Tepki
51
İsim
Umut
Bisiklet
b'Twin
@OnurÖzdağ @Şeffaf haklısınız ha siz kendinizi sevin bakın sayılara takılmayın o 50 kg sen 100 kg o 180 sen 150 gibi şeylere takılmayın ha istersen verirsiniz ister vermezsiniz size kalmış hayat sizin dostlarım :)

Tepki
90
İsim
Göktürk
Bisiklet
Canyon
25 kg veren ben de nacizane deneyimlerimi paylaşmak isterim. Maalesef dengeli ve sağlık beslenmeyi biliyoruz ama totomuzu kaldırmıyoruz :D Dış müdahaleyle olmaz içinizden gelecek. Çok isteyeceksiniz. En önemlisi sabretmek. Kiloları birden almadınız birden veremezsiniz. Zayıflamak istiyorsanız öncelikle kötü alışkanlıkları, uyku düzeni ve aşırı yemeden kaçınmak gerek. Yoksa ne kadar harıl harıl yapsanız da bir işe yaramayacak. Yarasa da eski halinize bir süre sonra dönersiniz. Her şey tamam düzene girdi varsayalım. Bisikleti nasıl ve ne kadar sürmeliyiz? Şöyle:

- Mümkün olduğunca sabah aç karna sürmeye çalışın. (Mide saatler boş olduğu için yağları yakmaya çalışır) Olmuyorsa 1 muz veya bir kaç badem, türü kuruyemişler yiyebilirsiniz.
- Çok uzun sürüşler yapmayın. ( 50 km idealdir)
- Sahilde gezinti olarak değil yüksek kadanslı yüksek nabızlı sürmelisiniz.
- Yokuşları sevin. Yokuşlar güçlendirir ve daha çok kalori yakmanızı sağlar. Rotanızda yokuşlar da olsun.
- Vaktiniz varsa gün aşırı binin. (1 gün sür 1 gün dinlen) yoksa haftanın 3 günü binmenizi tavsiye ederim.
- Tek başınıza sürmek sıkıcıysa yandaş bulun :) Yoksa arkadaş edinmek için bisiklet gruplarının etkinliklerine gidin. Yalnız şunu söyliyim. Öyle toplu sürüşlerde hızlı gitmiyorlar. Orada maksat sosyalleşmek ve bisiklet kültürünü aşılamaktır. O tür sürüşleri antrenman olarak düşünmeyin.

Son olarak bisiklet sonrası çok yemeyin :D

Not: 1 muz 45 dk. spor yapmamızı sağlıyormuş :)

Bisikletle kalın...

Şeffaf

Forum Bağımlısı
Tepki
2.470
İsim
Burak
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
@Göktürk Ünal

Sabah aç karnına bisiklet sürmek, vücuttaki gece boyunca tüm depoların boşalmış olması nedeniyle, kaslardan enerji sağlanmasına sebebiyet vermez mi? Edindiğim bilgilere göre, bahsetmiş olduğum konu nedeniyle sabah yenilecek (bizim gibiler için) en iyi yemek sadece meyve. Günaydın dedikten sonra bir miktar meyve yiyip bisiklete binmek ve antrenman bitiminden de yarım saat kadar sonra protein takviyesi yapmak olabilecek en iyi şey olarak anladım. Yanlışım varsa düzeltir misiniz?
Tşk..

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.385
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kilom, yağ endeksim, kas endeksim, performansım her şey iyi ama şu sigarayı hata içiyorum. Bi ara 3 ay bıraktım ama iş yerinde, arkadaş ortamında hep sigara içiliyor. Bu bahane değil biliyorum ama sürekli beynime bahane oluyor. yorgun düştüğün bir an da o sigarayı yakıp 3 aylık emeği ziyan ettim. Sigarayı bıraktıktan sonra ilk iki hafta çok zor geçiyor, fiziksel rahatsızlık çekiyorum resmen. Göğsüm sıkıyor. Ama bırakmam lazım. Annem sigarayı bıraktıktan sonra sigara kokusundan nefret eder oldu, bende ise yürürken karşıdan geçen adamın sigarasının kokusu bile bir güzel gelir oldu. Bir tiksine bilsem. Bir daha ki sene yarışlara katılmaya kararlıyım. İrade olarak güçlü olduğum bir anı bekliyorum. Şimdi hedefim için güzel bir bisiklet topluyorum. Tamamlanıp sürmeye başladığımda onun şevkiyle bırakacağım inşallah.

Emrah Özşahin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.745
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
bende uzun vadeli düşünüyorum. Daha önce 4-5 kez 15-20 kg verip tekrar aldım en son Ocak ayında 105 kg'ydim ama 1 yıldır bisiklete hiç binmemiştim. Evde trainer-bisiklet eşliğinde 12 kg verdim 93'e düştüm 3 ay kilo vermem durdu. Daha önce çok sıkıyordum kendimi diyet yaparken, diyet dönemi bitirip eski beslenme alışkanlıklarına dönünce sporu da bırakınca ister istemez kilo alıyordum. Nasılsa veriyorum diye de pek dikkat etmiyordum yediklerime. Bu sefer beslenmemi kısmıyorum. Diyet dönemi haricinde nasıl besleniyorsam aynı şeyleri yiyorum. Bu sefer gerekirse 2 yılda ideal kiloya ulaşayım ama sonradan kilo almayayım diyorum. 3 ay kilo vermem durunca bozdum diyeti 2-3 kilo aldım, şimdi tekrar başlıyorum vücut daha hızlı tepki gösterip yine bir 15-20 kilo verip ideal kiloma ulaşırım diye umuyorum.

hsynzltn

Aktif Üye
Tepki
282
İsim
Hüseyin Özaltun
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Zayıflayanları sigarayı bırakanları tebrik ediyorum. bir kaç kilo fazlam olsa da aşırı kilolu değilim lakin sigara mevzusu derin.

temonas

Üye
Tepki
51
İsim
Umut
Bisiklet
b'Twin
@özgürakt pes etme devam :)

@Ziya On Road bende de oluyordu iş çıkışı yorgunluğun üstüne bi sigara giderdi dedim 2 ay boyunca ama geçiyor

@Emrah Özşahin Bende bıraktım sporu hafif kilo almaya başladım yediklerime dikkat etmem lazım senin de yemene dikkat etmen lazım kilo vermiş olsan bile