5800 kararsız kaldım

alkankoca

Aktif Üye
Tepki
28
Forumda telefonla ilgili bölüm bulamadığım için buraya açtım bu konuyu. Öncelikle başlıktada belirttiğim gibi telefon alma aşamasındayım nokia 5800 xpress müzik hoşuma gitti forum dostlarına sorayım dedim. Bun telefon hakkında bir kaç sorum olacak kullanmış olanlar sorularımı yanıtlarsa çok memnun olurum.

>Dokunmatik ekranı nasıl dokunmatik mi yoksa biraz basmak gerekiyor mu?
>Navigasyonu ücretsiz kullanabiliyormuyuz navigasyon cihazları kadar kullanışlımı?
>Ne gibi eksi yönleri var sizin gördüğünüz

ve bana biraz kaba geldi navigasyonlu bu fiyat aralığında önerebileceğiniz başka telefonlar varsa tavsiyeleri değerlendireceğim şimdiden sorularıma cevap veren herkese sonsuz teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: Cahit Türk
Scudo

cem deviren

Daimi Üye
Tepki
200
dokunmatiği dandik bence. herkesin elinde aynı telefon, kamerası da artık yeni nesil telefonlar için çok düşük en azından 5 mp kameralı telefon alsan rahat edersin.

telefon olarak ise nokia x6 16gb önerebilirim sıfır almak istersen biraz tuzlu ama 2. el denk getirirsen kesinlikle al bence en azından daha düzgün bir telefonun olmuş olur.

• Beğen
Tepkiler: alkankoca

Bisikletgazetesi

Daimi Üye
Tepki
121
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
beni dinlersen eğer :) c6-01 veya iphone 3g

5800 kullanıcısı olrak ekran rezisif ekran yani kalitesiz ama güzel
navigasyon ücretsiz
bataryası 1 gün gidiyor

• Beğen

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Ben 6-7 aydır kullanıyorum ve tavsiye ederim.. Dokunmatiği basınca duyarlı olduğundan basmanız gerekmese de çok hafiften baskı uygulamanız yeterli oluyor hatta tırnağınızın ucuyla çok çok daha rahat kullanabiliyorsunuz..
Navigasyonu ücretsiz. Ben şu an N-drive adında bir program kullanıyorum ve hem şehir içi hemde şehir dışı, köy yolları da dahil hiç sıkıntı çekmeden defalarca kullandım.. Bunun yanında Sports-tracker programı ile de GPS üzerinden mesafe, anlık hız, en yüksek hız gibi bilgilerinizi görüp anlık olarak harita üzerinden konumunuzu kaydedebiliyorsunuz.. Ben bu hafta sonu kayakta kullandım bu programı, elde ettiğim verilere bu linkten ulaşabilirsiniz.. (link)

Bunların yanında ekranı gerçekten kaliteli bence, sürekli dizi ve film izliyorum alt yazılı izlerken bile sorun olmuyor.. Çok net ve kaliteli görüntüsü var. Wireless interneti olması da çok büyük bir avantaj benim için, gittiğim çoğu yerde internete hemen girebiliyorum.. Opera Mobile programı ile çok keyifli şekilde nette gezinebiliyorsunuz..

Eğer film izleyip çok fazla internete girerseniz ya da GPS bütün gün açık kalırsa şarjı bir günden fazla gitmiyor. Haftasonu tam 8 saat GPS'e bağlı kaldı üstüne en az 1 saat arama yaptım onun üstüne de 3G üzerinden nete girdim 1 saat kadar gece şarjı bitmemişti hala..

Eğer bütçeniz kısıtlıysa hiç düşünmeden alın derim.. Mutlaka bu telefondan daha iyileri var ancak fiyat/performans konusunda bence rakipsiz..

murat ırmak

Forum Demirbaşı
Tepki
214
@d.berkay

Konuyla pek bi alakam yok ama mükemmel bir açıklama olmuş . Benim bile alasım geldi valla :D

Cahit Türk

Daimi Üye
Tepki
128
Bisiklet
Salcano
@alkankoca

5-6 aydır kullanıyorum ve oldukça memnunum.
-Dokunmatiği güzel ve yeterli. Tırnakla dokunursanız hiç sorun olmaz ancak klavye tuşuna basar gibi parmakla basarsanız memnun kalmazsınız.
-navigasyon 1 yıl ücretsiz daha sonra yıllık 22tl. Bu sesli rehber, yol tarifi için. Harita, konum bulma ve rota belirleme tamamen ücretsiz. ancak internet bağlantısı veya uyduya beğlenme gerekiyor.
-herhangi bir eksik yönünü göremedim. şarzı web bağlantısı,müzk, konuşma özelliklerini her gün kullanırsanız 1 gün gider. normaldir.
-almadan evvel bana da kaba geliyordu ancak sanıldığı gibi pek kaba değil.

fiyat-performans bence harika. tavsiye ederim.

• Beğen

alkankoca

Aktif Üye
Tepki
28
@ugur T

iphone 3g bende almak isterim ama bütcem anca 5800 a yetiyor c6-01 sa 5800dan pek farkını göremedim

Cahit Türk

Daimi Üye
Tepki
128
Bisiklet
Salcano
@d.berkay

Hocam N-drive programı ücretsiz mi, yoksa satın mı aldınız?

alkankoca

Aktif Üye
Tepki
28
@CENGİZ.ÖKSÜZ

benim biraz kafam karıştı navigasyon ile ilgili programı temin ettik diyelim ve hattımızda 0 tl var aynı araçlardaki navigasyon aleti gibi bize yol tarif edebiliyor mu acaba?

Cahit Türk

Daimi Üye
Tepki
128
Bisiklet
Salcano
@alkankoca

aldığımda internet bağlantım yoktu ve her haritayı açmamda 1 kuruş çekiyodu. daha sonra internet aldım ve onunla bağlanıyorum herhangi bir ücret düşmüyor.

• Beğen

alkankoca

Aktif Üye
Tepki
28
@CENGİZ.ÖKSÜZ

galiba bu 1 kuruşu yeni eklenen güncellemeler için alıyor gerisi zaten kendi gps üzerinden yapıyor

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
@CENGİZ.ÖKSÜZ

İkiside değil :) Crack'li olarak kullanıyorum.. İsterseniz özelden link atabilirim..

• Beğen
Tepkiler: Cahit Türk

Bisikletgazetesi

Daimi Üye
Tepki
121
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
http://www.nokia.com.tr/PRODUCT_METADATA_0/Products/Phones/C-Series/C6-01/images/c6-01_tech_specs.png
Ekran boyutu: 3.2"
Çözünürlük: 640 x 360 (OLED)
16,7 milyon renge kadar
Kapasitif dokunmatik ekran(5800 rezisif)
Yönlendirme sensörü
Yakınlık sensörü
Ortam ışığı sensörü
8 megapiksel kamera (3264 x 2448)(3.2 5800)
2x dijital zum
Çift LED flaş
Görüntülü aramalar için ikinci kamera (VGA)
Görüntü formatları: JPEG, Exif
Yüz tanıma özelliği
eksi özellik (5800 da stereo) Nokia Müzik Çalar ve mono IHF hoparlör

farkı bunlar bütçen yeterse buda güzel iphonede düşünürsen 2 el
(link)

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
bende 1 seneyi aşkın süredir kullanıyorum...

telefonun dokunmatiği iyi derecededir. ama samsung ve iphone veya ona benzer telefonlarla karıştırma...telefon özelliklerinden bahsedersem en son yazılımı ilede olsa iyi kualklık olmadğı sürece güzel ses vermiyor. ben creative nini ep-630 kulaklığını aldım 30 liraya onunla ses kalitesi süper oldu dersem yln olmaz..ekranı parlak gibi görünsede ışık altında çok belirsizleşiyor. 3.5 g uyumlu telefon eğer 3g kartı alırsanız modeme ihtiyaç duymadan nete bağlanabilirisinz 7.2mpsye kadar tabi...çok program var symbian ile ilgili..e-posta kontrolü iyi ama mesaj yazmak biraz zor hızlı mesaj yazıyorsanız biraz geç cevap veriyor. GPS i güzel ben garmin(en hızlı konum tesbiti yapan program konyada) ndrive ve nokia maps uygulamaları yüklü.sportstracker uygulaması ilede spor bilgilerini göre bilirsiniz. (örnek: (link) )bu şekilde imiş bende yeni keşfettim yükseklik grafiği çıkarması çok hoş olmuş..:).. GPS si beleş.. eğer a-gps kullanırsanız yerinizi 1 dk varmadan buluyor..ama beleş gps açıksa 3-4 dk buluyor yerinizi bulması..telfon biraz ağır denebilir.kamerası vasat sadece gündüz çekimleri iyi .gece veya loş ışıkta fotoğrafların alayı karıncalanmış şekilde..yazlımlarla pdf exec word powerpoınt dosyalarını açabiliyor. 3g kamerasıda aynı fark edilmek için aşırı ışığa ihtiyaç var..:)

sonuç: Symbian geleceği olmayan işletim sistemi(bana göre).. eğer f/p oranında ürün arıyorsanız 5800 uygundur. 500 liraya yakın fiyatı ile hala zirvede diyebilirizki bir çok kişinin işini görebileceği bir telefon..

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
@alkankoca

Hayır o bir kuruşu yerinizi tespit için alıyor :)
A-GPS denen teknolojide yazılımı çalıştırdığınızda uyduya bağlanırken bir yandan da en yakın baz istasyonlarına sinyal gönderilerek sizin tahmini yerinizi belirler ve uydunun sizi çok daha dar bir alanda bulmasına izin verir..
İnternet içinde ben vodafone'un 8tllik 3G internet paketini tavsiye ederim. 5mb'a kadar 7.2mps daha sonra 96kps ancak opera mobile'in opera turbo denen özelliği sayesinde yüklenen görsellerin boyutları büyük ölçüde düşürülüyor ve kotanız çok az gidiyor. Eğer cepten internete girmeyi düşünüyorsanız bence çok mantıklı bir kampanya.. Ben 4gb'lık paketi almamış olsaydım hiç düşünmeden bu kampanyadan yararlanırdım..

Erdem Akcan

Forum Bağımlısı
Tepki
592
Htc Touch 2 Ve ÜstÜ Model Ve ÜstÜ Modellerede Bakmani Tavsİye Ederİm Htc Lere Bakmadan Telefon Alma Derİm

Tepki
76
@ugur T

C6mda var 5800da ikisininde ekranı aynı hızı aynı herşey aynı kamera dahil sadece ismine klavyesine (sanki çok işe yarıyor gibi) fazladan bir sürü para ödedim 5800 gerçekten süper diyebilirim verdiğin paraya göre ayrıca dokunmatığı samsunglarla hiçbir kıyaslamaya giremez. Amcamda n8 var dokunmatiğinde pek bir fark göremedim açıkçası kamerasıda 5 mp 5800a göre biraz daha ii sadece ama tabi n8 taban olarak farklı ve daha üstün ama 2 3 katı pahalı mantıksız !
5800'ı ben en ucuza sıfır metroda gördüm 379du

• Beğen

emre ersoy

Forum Bağımlısı
Tepki
509
İsim
Emre
3-4 aydır kullanıyorum gayet memnunum diyebilirm dokunmatiği ilk zamanlar hoşuma gitmemişti taakii telefona alışana kadar, çok rahat kullanılıyor.Kamerası fotoğraf modunda çok canlı sayılmaz,yanlız video çekimi güzel.
Bütçenizi arttırırsanız x6 alın derim,yanlız telefona fazla para vermek istemiyorum derseniz,5800Xp işini görecektir.

Bisikletgazetesi

Daimi Üye
Tepki
121
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Ekran boyutu: 3.2"
Çözünürlük: 640 x 360 (OLED)
16,7 milyon renge kadar
Kapasitif dokunmatik ekran(5800 rezisif)
Yönlendirme sensörü
Yakınlık sensörü
Ortam ışığı sensörü
8 megapiksel kamera (3264 x 2448)(3.2 5800)
2x dijital zum
Çift LED flaş
Görüntülü aramalar için ikinci kamera (VGA)
Görüntü formatları: JPEG, Exif
Yüz tanıma özelliği
eksi özellik (5800 da stereo) Nokia Müzik Çalar ve mono IHF hoparlör

farkı bunlar bütçen yeterse buda güzel iphonede düşünürsen 2 el
(link) ttigidiyor.com/IPHONE...QQidZZ36014055c6 ayrı c6-01 ayrıdır c6 sadece 5800ın klavyelisi :) c6-01 ise iphone ekranıyla aynı ekrana sahip :) 8 mp kamera vs.hassasiyetini test etmedim ama materyal aynı tabi benim 5800 6 kez servise gittiği içinmidir artık sempati duyamıyorum