55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu (2019) Presidential Cycling Tour Of Turkey

İsmail Selçuk

Founder Pelokon Cycling Team on Strava
Tepki
2.527
İsim
İsmail SELÇUK
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Evet 54.'sü düzenlenen turun ortasına gelmişken yavaş yavaş 55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunu da konuşmanın zamanı geldi.
Çok değil 6 ay sonrasına yine beraber olacağımız, UCI World Tour takviminde Nisan ayına alınan turumuz yeni parkurlar olacak mı, hangi takım ve bisikletçiler gelecek gibi merak edilen sorularla Giro yarışı öncesi takımların kendilerini sınayacakları ve durumlarını görmeleri adına keyifli bir tur olacağını umut ediyoruz.

Scudo

asibol

Daimi Üye
Tepki
496
İsim
war_ALL
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şu Karadeniz Bölgesi'nde bir etap istiyorum. Tur İstanbul'da bitecek diye götüm götüm Akdeniz sahillerinden gidiyoruz hep.

İsmail Selçuk

Founder Pelokon Cycling Team on Strava
Tepki
2.527
İsim
İsmail SELÇUK
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bize en az 14 15 etap şart gibi duruyor.

• Beğen
Tepkiler: asibol

asibol

Daimi Üye
Tepki
496
İsim
war_ALL
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Nisan ayında koşulurken bir çok takım preparation for Giro amacı ile geliyordu. Kesinlikle 2 hafta olmalı.

theburakt

Üye
Tepki
44
İsim
Burak
Bisiklet
Bianchi
Güzel fantezi ama Karadeniz olmaz. Düşük profilli bir Karadeniz turu gelişmeye başladı zaten. Biz onu yükseltmeye bakalım. Tur için de 6 günlük yarışa bir tane zirve finişi koyacaklarsa bir tane de takım ya da bireysel zamana karşı koysunlar artık. Hatta İstanbul'a koysunlar onu da ya da tt olmayacaksa da Elmalı ve Selçuk'u beraber koysunlar ki sporcu çeşitliliği de olsun. Ayrıca Karşıyaka finişinin geri gelmesi lazım diye düşünüyorum.

Ayrıca ne ettiniz yahu 14-15 günlük turu kim kaybetmiş de biz bulmuşuz :D

• Beğen
Tepkiler: bsklt07

asibol

Daimi Üye
Tepki
496
İsim
war_ALL
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Zamana karşı daha büyük bir fantezi olur. Zaten adamlar antrenman için az buçuk puan için zar zor geliyorlar. Eğer TT olduğunu duyarlarsa hiç gelmezler. Ekstra lojistik ıvır zıfır.

• Beğen
Tepkiler: Imlampre

theburakt

Üye
Tepki
44
İsim
Burak
Bisiklet
Bianchi
@asibol Giro önü olursa belli olmaz. Romandie'nin yerini mi alacağız bilmiyorum ama yap İstanbul'da tt'yi. Yüklesinler tırlara götürsünler İtalya'ya 4-5 gün sonra başlar zaten. Gerçi 2019'da da İsrail'den mi başlayacak onu bilmiyorum. Eğer öyleyse de akdenizde bir tt araya sıkıştırsak fena olmaz bence :)

Düzeltme: Tarihler belliymiş zaten.

asibol

Daimi Üye
Tepki
496
İsim
war_ALL
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@theburakt
Valla lojistik dert edilmeyecekse inşallah yapılır diyorum amaaaa İstanbul olur mu ki? Bütün etap güzergahı nereden baksan en az 3-4 saat trafiğe kapalı olacak. Pazar da olsa İstanbullular çıldırır. :acpsnr::)

Afyon35

Forum Bağımlısı
Tepki
528
İsim
Samet A.
TRT yayınını sunan spikerler inşAllah aynı olmaz ya:acpsnr:

• Hahaha
Tepkiler: Ahbasbay

M. Burak

Aktif Üye
Tepki
148
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dünkü yarış sonrası federasyon başkanı açıklamasında 2 kısım rotayı üst makamın onayına sunacaklarını, ilk kısmın batumdan başlayacağını, diğer kısmında bursa istanbul tekirdağ edirne olacağını düşündüklerini söylemişti.

N0YAN

Aktif Üye
Tepki
130
İsim
Noyan
Bisiklet
Canyon
@M. Burak
Egeyi kaldıracaklar mı

M. Burak

Aktif Üye
Tepki
148
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@N0YAN
onla ilgili bir şey söylemedi.yakın zamanda belli olur heralde. bekleyip göreceğiz

Tepki
129
İsim
Tolga
Bisiklet
Giant
İki rota üzerinde duruyorlarmış.

Birisi Batum'dan başlayarak Ankara'ya

Diğeri de İstanbul'da başlayarak Marmara etrafında dönüp İstanbul'a.

Karadeniz rotası olur umarım. Birkaç tırmanış etabı da eklerler çok güzel olur.

• Beğen
Tepkiler: İsmail Selçuk

Joseph Cavalcanti

Daimi Üye
Tepki
1.243
İsim
-
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
-Rotanın otobandan olması veya bir şekilde otobana bağlanması olayı son bulmalı artık. Gıpgri bir tur oluyor. Bugün göreceğiz, Bursa-İstanbul etabı gerçekten acayip... Giro d'Italia'da mis gibi falezli/falezsiz sahil yolları görüyoruz, bizde yok mu efendim? Klişe olacak ama 3 tarafı denizlerle çevrili bu ülke. Ülkeyi tanıtmak otobanlardan başlamamalı, bence... Elbette köprüleri, güzel tasarımlara sahip olan binaları vb. gösterin sorun değil. Ama gösterilecek ana ürün olmamalı bence. Batum'dan başlayıp sürekli sahil yolundan devam edebilen bir Karadeniz turu fikri gerçekten süper olur. Cidden!

-Etap günlerinde bisiklete/turlara olan ilgiyi artırmak adına belediyelerin aktif rol alarak vatandaşı dışarıya çıkarması gerekir. Bu da belediyeler, dernekler, spor mağazaları vb... tarafından düzenlenecek etkinliklerle olabilecektir diye düşünüyorum. Turların başlangıç-bitiş ve sporcuların illa yavaşlayacağı tırmanışlarda özel etkinlikler olmalı bence. Hatta, hukuksal olarak mümkün mü bilmiyorum ama, arka takip grubunun da takip eden bir etkinlik turu dahi düzenlenebilir. Bu ödüllü de olabilir. Cumartesi veya pazar günleri çok önemli. Hafta sonu çalışmayan kesim için, ilkbahar-sonbahar gibi ılıman bir havaya sahip bu günlerde yapabileceği güzel bir etkinliğe dönüştürülebilir bu tur.

-Tur'dan bağımsız, yüksek bütçeli spor kulüplerine çağrı yapılabilir. Bu da benim hayalim. Fenerbahçe Bisiklet Takımı, Galatasaray Bisiklet Takımı, Bursaspor Bisiklet Takımı olsa, bence güzel olur diye düşünüyorum. Zaten bizde fanatizm de yaygın, taraftarların/vatandaşların bu kulüplere olan bağlılığı bu sporu ileriye taşıyabilir bence. Fanatizm ilk defa işe yarayabilir :D

-Son olarak, biz... Yarış/Tur sezonu bitiyor olabilir ama dışarı çıkmaya devam, lütfen!

Ek : Turların, sokaktaki vatandaşla bütünleşmesi lazım. Otobanlara bildiğim kadarıyla yaya girişi yasak, kaldı ki ortalama bir vatandaş neden bisiklet turu izlemek için otobana gider? Otobanda tur yapmanın bir dezavatanajı daha. Vatandaşı çekmek istiyorsan, turu sosyal yaşamın bulunduğu yere çekmen gerekir...

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu gravel yolu bizim Tur'umuzda görseydik laf eden çok çıkardı,birçoğumuz eleştirirdi.Sanki güzel bir yarışın garantisi kaymak asfaltmış gibi.o_OBu gravel zirve finişi; %24 eğimli La Planche des Belles Filles tırmanışından.Ve bu tırmanış Tour de France'ın 2019 edisyonunda geçilecek ve herkesin çok hoşuna gidecek,tadı damağında kalacak.Çünkü bu yol Le Tour de France'da geçilecek.Haydi Fransızcamızı geliştirelim:''Lö tuğ dö fığanz'':snzdglsn:

dqb81gwwsaukqnm_670.jpg

mcb

Daimi Üye
Tepki
762
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Cyclocross
neresi olursa olsun yeter ki otoban(lar) olmasın bence. Hem saçma sapan bir görüntü hem de insan azlığıyla çok tatsız bir tur oluyor. Bu turların amacı spordan çok turizm bence. F1 de böyle mesela. Git gide F1'de bile şehir içi parkurlar artıyor. Bisiklet turunda ise dersten çıkarılıp götürülen, eline bayrak tutuşturulan çocuklar yerine etkinlik düzenlense, ufak tefek hediyeler dağıtılsa zaten millet koşa koşa gidecek. Bir de güzel köy yollarından, turistik yörelerden geçerse etaplar dünyada izleyen insanlarda da bir merak oluşur. Kimse Türkiye'nin İzmit Körfezi'ndeki köprüsü var, otobanları yeni ya da Avrasya Tüneli var diye ülkeyi ziyaret etmek istemez. Ancak İstanbul'un ne güzel bir sahil şeridi var, Karadeniz'de ne güzel bir doğa var, keşfedilmeyi bekleyen ne köyler kasabalar var derse hem turu izler hem de ziyaret etmek ister. Aynı şey iç turizm için de geçerli. Halihazırda artmış olan bisiklet ilgisini de destekleyecek etkinlikler kurmak zor değil. Ya da parkurların yapıldığı yerlerde yarış biter bitmez bir tane 1-2 saatlik amatör bir yarış koymak eminim ki birçok gence, yaşlıya inanılmaz dakikalar yaratacaktır. Bu kadarcık vizyonu gösterebilmek neden bu kadar zor anlamıyorum. Tonla para harcanıyor zaten, bari bir işe yarasın.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
44909872_324519928101928_42949170448826368_n.jpg

Bugün TDF'19'un etapları belli oldu tam 9 ay öncesinden. Bizim TUR'19'un etapları yine son anda gelişigüzel 3-4 gün önceden belli olacak. Start saatleri de yine yarışa 24 saat kala falan açıklanacak :harika: Gariplerim metro duraklarına cumhurbaşkanlığı turunun afişlerini astılar, 9-14 ekim yazıyor afişin üzerinde. Afişler ayın 17'sinde falan asıldı :D hahahah