52 yerine 54 olursa ne olur ?

İsmail Emir

Aktif Üye
Tepki
19
Merhaba, boyum 170 cm bacak boyum 79 cm bisikletim size M 54 cm ama herkes 52 cm size S kadro kullanmam gerekiğini söylüyor. Amacım yarışmak değil 150+larda tur yapmak istiyorum. Bunun için aero bir duruştan çok rahat bir duruş benim için daha uygun olucağını düşünüyorum. Yani 52 kadro olmaması neyi ne kadar değişirir ? Sürüş hakimiyeti vb etkisi olurmu ? Mutlaka 52 kadroya geçmelimiyim ? Daha anlaşılır olması için birde fotoğraf ekliyorum. İlginiz için şimdiden teşekkürler.
http://img541.imageshack.us/img541/4815/dsc00103w.jpg

Scudo

Hakim Arslan

Forum Bağımlısı
Tepki
715
Bisiklet
Giant
çok uzun mesafelerde ufak ayrıntılara dikkat etmek iyidir.
kadro ölçüsü yanında kullanılan mühendislik, açılar ve boğaz uzunluğu da durumu değiştirir.
boyunuza aslında 52 kadro olması gerekir ama bu kadronun üst borusu çok uzun değil yani sizi çok rahatsız edeceğini sanmam.
150 üstü mesafelerde rahatsızlık vermiyorsa zaten sorun yok demektir. küçük ayrıntıları vücut alışkanlık haline getirirp rahatsızlıkları ortadan kaldırıyor.
bariz farklar yok gibi. bence normal bi kadro sizin için

• Beğen
Tepkiler: İsmail Emir

İsmail Emir

Aktif Üye
Tepki
19
İleride eklem rahatsızlığı çekersin diyenler var. 80 cm boğaz kullanıyorum, açılar hakkında bilgi sahibi değilim.

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Profesyoneller genellikle bir ufak boy bisiklet kullanırlar. Ve daha uzun gidon boynu . Benim boyumda 170 cm ; 52 ve 50 cm bisiklet kullanıyorum . Eğer devamlı drop'ta sürmek istersem 54 deneyebilirim . Ama siz daha dik sürmek istiyorsunuz , küçük kadro olsa daha iyi olur . Ya da kısa gidon boynu kullanırsınız . Kadroyu satın demek mantıklı değil şu durumda :)

http://cdn.media.cyclingnews.com/2010/07/01/2/wximg_1432_600.jpg

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@İsmail Emir
Eğer bisikletiniz resimdeki bisiklet ise, gidon ve sele hemen hemen aynı yükseklikte. İlk dikkatimi çeken nokta bu oldu. Eğer kollarınız kısa değilse, zaten bisikletin üzerine yatma söz konusu değil göründüğü gibi. Normal olarak yol bisikletçilerinin seleleri, gidona göre yaklaşık 5-12 cm arasında daha yüksektir.
İkincisi, 170 cm. boya kıyasla 79 cm bacak boyu kısa değil.
Kadro seçiminde sadece bu iki değerden bahsetmek, işi kolaylaştırır. En azından yaklaşık bir fikir sahibi olmanızı sağlar. Ama nihai çözüm için daha farklı değerlere ihtiyaç vardır. Bu konuda (link) bir bakın.
Eğer kollarınız çok uzunsa kullandığınız kadro uygun olabilir.
Diğer bir noktaya daha değinmek istiyorum. Pek çok bisikletçi bunu bilmesine rağmen, çok göz ardı edilen bir noktadır:
Bisiklet üzerinde dik oturmak daha rahat demek değildir. Kişinin kendi hissiyatı en önemli faktör olmasına rağmen, fizik, mekanik kuralları da göz önüne almak gerekir. Gidona ne kadar çok yatarsanız, vücut ağırlığının bir kısmını daha çok ellere ve kollara kaydırarak, böler ve kaba etleri rahatlatırsınız. (Aynı şekilde ne kadar büyük viteslerle ve hızlı giderseniz, ağırlığın daha büyük bir kısmını ayaklara kaydırmış olursunuz, ve kaba etler rahat eder.) 150 km ve 150 km + mesafeyi antrenman durumunuza göre, hızlı giderek katetmek daha kolaydır. Hem bisiklet üzerindeki süre daha kısadır, hemde kaba etlere bine yük daha azdır.
İşte bunu yapabilmek için kadronun üzerindeki oturuş şekliniz önemlidir. Gönderdiğim linkteki ölçme sistemine, kol boyu... gibi diğer değerleri de ekleyerek bulacağınız sonuçla kadronuzu kıyaslayın. Kendi hissiyatınızı da ekleyerek, kadronuzun büyük mü, uygun mu olduğuna kendiniz karar verin.

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
Merhaba benim de boyum 170 ve bacak içi 78.5, ama kollarım standarttan uzundur aldığım gömleklerin kolları hep kısa gelir... 54cm kullanıyorum, bence gidon boğazını biraz daha aşağı indirebilirsin benim bisikletçim alırken keserek spacerleri iyice azalttı, gidon aşağı inince gayet iyi oldu. Hatta eğer uzun yol istiyorsan bisikletin altında çevik ve oynar olmasına gerek yok uzun yolcular hep büyük kadro kullanıyorlar...

yarışmayacaksan değiştirmene gerek yok, hatta belkide uzun yol için daha iyi büyük kadro...

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

İsmail Emir

Aktif Üye
Tepki
19
Kullandığınız gidon ve boyun kaçlık merak ettim. 52 ve 50 kadro kullanırken ne gibi fark hissediyorsunuz ve yol şartlasına göremi seçim yapıyorsunuz ?

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@İsmail Emir

50cm'lik kadroda 11cm gidon boynu , üst boru 52,5cm ; 52cm'lik'te ise 10cm gidon boynu , üst boru 53cm .

Alın boynu ikisinde de aynı 12cm . Her markanın geometrileri aynı değil . Yalnız üstboru uzunluğuna bakılmaz .Bana uyan kadrolar , bu şekilde denk geldi . Biri Mosso yol , diğeri Scott CR1 yol .

Sizin kullandığınız Ridley markası ise benim geometri olarak tercih edeceğim bir marka değil . Bana pek uymuyor . Yoksa kalite olarak iyi bir marka . Bisiklet alırken markanın yanı sıra , size uygun geometriyi üreten firmayı seçmek de fayda var .

• Beğen

İsmail Emir

Aktif Üye
Tepki
19
@ihtiyar
Evet kullandığım bisiklet bu. Bisiklet üzerindeki bir foto paylaşıyorum oturuşum dik midir sizce ? Sele yüksekliğiyle hiç bir sıkıntım yok bacak boyuma geyet iyi uyuyor bu arada.http://img59.imageshack.us/img59/3007/53876352169333117929513.jpg

İsmail Emir

Aktif Üye
Tepki
19
@emrahozkan
Kollarımda barizbir fazla uzunluk yok normal uzunlukta. Boğazı aşapı indirip ters açıyla yerşeştirip denemeliyim sele hizasının epey altına inmiş olur böylelikle. Ama daha rahat sürüşmü elde edeceğim yoksa performansım mı artacak bu şekilde olursa bunu tam olarak kavrayabilmiş değilim. Ne kadar süredir 54 kadro kullanıyorsunuz

İsmail Emir

Aktif Üye
Tepki
19
Geometriler hakkında maleleri okuyup anlamam gerek bu gidişle herşeye fransız kalacağım :)

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@İsmail Emir
Resme bakıp ta iyi kötü demek pak sağliklı değil. Sadece olağandışı bir oturuşsa dikkatimizi çekiyor zaten. Ayrıca sadece karşıdan bir resim olduğu sadece bu yönde bir yorum yapılabilir. Ben bir olağandışılık görmüyorum.
Sele yüksekliğinin ayarlaması, eğer kadro sabit sele borulu değilse zaten bir sorun olmaz.
Bütün tartışmanın neden kaynaklandığı konusunda dilimin döndüğümce anlatmaya çalıştım. Eğer bir yarış performansı veya çok uzun süreli(5-10 saat gibi) kullanma söz konusu değilse, kadronun yaklaşık uyması yeterlidir. Daha uzun sürüşlerde oturma pozisyonunuzu değiştirdiğiniz zaman da uyması gerekir. Yani gidonu hem yukarıdan tutacaksınız, hem alttan, hem yatacaksınız, hem ayağa kalkacaksınız, yarım saat iniş yapacaksınız, fren yapacaksınız, vs. vs. Vücudunuzun üst tarafı bir daire çizer gibi öne arkaya dönecek, ve her durumda rahat olacaksınız.

• Beğen
Tepkiler: İsmail Emir

İsmail Emir

Aktif Üye
Tepki
19
@ihtiyar
Teşekkür ederim zamınızı ayırıp değerli yorumlarınızı paylaştığınız için. Yarış performansı elbette değil ama 5-10 saatlik sürüşler söz konusu. Demek istediğinizi anlıyrum zamanla en uygun kadroyu umarım bulurum. Önemli olan sağlığımıza zeval gelmesin.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
İsmail benim boyum 187. ilk yol bisikletine geçtiğimde takastan dolayı 52 kadro ile başladım.Sonra 56 kullandım şu an 61 kadro kullanıyorum emin ol çok sıkıntı çekmiyorsun.Bir boy büyük kadro ile uzun yolculuklarda daha rahat edildiği söyleniyor (61 e yeni geçtim 60 km den uzun sürüş yapmadım daha, inşallah bu hafta sonu denenecek) küçük kadro ile bisikletin kontrolü, virajlar ve tırmanışlar çok daha iyi .ani hızlama kolay ,sprint rahat oluyor o yüzden prolar genelde bir yada iki boy ufak kadro kullanabiliyorlar sende böyle bir durum olmadığından 52 yada 54 çok da fark edeceğini zannetmiyorum.

Baran Altilar

Aktif Üye
Tepki
109
Bisiklet
Scott
Benimde buna benzer bir sorum olacak yeni konu açıp kirlilik yapmama adına burdan sorayım İsmail arkadaşımız önemli bir soru sormuş benim açımdanda.Bende yol bisikletine yeni geçtim ve bütçem çokda fazla olmadığı için ilk etapda sıfır bisiklet alamadım uygun fiyata bir ikinci el aldım.boyum 1.77 ama bisikletim 50 cm kadro boyu,açıkçası bu durum arada kafamı kurcalıyor 54 yada 52 kadro mu almalıyım illa diye? Bisikleti hobi ve hafta sonu gezileri dışında pek kullanmıyorum,çok yüksek performans,yarış vs gibi durumlarda söz konusu değil,sizce bende kadromu değiştirmelimiyim?

murat beyaz

Daimi Üye
Tepki
152
Çok basit olarak şöyle cevaplayayım. Önemli olan top-tube denen seleden gidona olan borunun mesafesi. Eğer kadronuzun bu mesafesi size uygunsa, yani sürüş tarzınıza ve rahatlığınıza, seleyi istediğiniz gibi ayarlayıp güzel bir pozisyon bulursunuz.
Kollarınız aşırı uzun falan değilse 51-52 cm bir toptube size uygun olur (yaklaşık olarak), gidon boynunu değiştirerek de bu mesafeyi uzatabilirsiniz gerekirse.

Bu işin son noktası bir profesyonel tarafından fit-test ile size uygun her ölçünün bulunmasıdır, ki bu hizmet de ülkemizde kaç yerde veriliyor bilmiyorum.

İsmail Emir

Aktif Üye
Tepki
19
Son düzenlemeden sonraki durumu göstermek adına fotoğraf çektim. Boyun açısı ters çevirilip aşağıya alındı. Uzun kalan fazlalığı çirkin durmasına rağmen kesmeye kıyamadım. Şimdilik dursun bakalım. Bu hafta denemek kısmet olacak inşallah hava yağmaz ise :)

http://img199.imageshack.us/img199/1329/dsc00177.JPG

• Beğen

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@İsmail Emir

Bundan bahsedecektim ben de.
Kendinize uygun olandan bir boy büyük kadro kullandığınız zaman bisiklet her şeyi ile 2cm kadar yukarı kalıyor.
Bunu da gidon boğazını aşağıya takarak çözebiliyorsunuz.

Toplam üst boru uzunluğu da yine 2cm arttığı için, 120 değil de 100mm boğaz kullanmak sorunu ortadan kaldırıyor komple.

Uzun lafın kısası;
Eğer yeni kadro alacaksanız boyunuza uyumlu bir şey almanız gerek, doğru. Fakat elinizde bir boy büyük ya da küçük kadro varsa bu tür ufak ayarlamalarla kendinize uyumlu hale getirebilirsiniz. Sonuçta bu işte bir doğru yok. Önemli olan sizin rahat etmeniz. Gerisini boşverin.

İsmail Emir

Aktif Üye
Tepki
19
Eskisine göre trainer üzerinde bile daha kullanışlı oldu ister sprint ister tempo olsun. ilk yol deneyimim olduğundan ve daha öncede 52 kadro kullanmadığımdan arasındaki farkı ancak tahmin edebiliyorum. 52 kullanmış olsam bu kadar düşündürmezdi. Competitivecyclist.com adresinde üç ayrı tipte kadro çıkıyor kendi ölçülerimde yarış fit, eddy fit, french fit. Yarış kadrosu 51 olarak çıkıyor. Kendi 54 kadrom french fit ölçüleriyle aynı demekki french fit olarak kullanıyormuşum heberim yok.Şu hali ile eddy fit ile french fit arası bir duruş oluşturdu.

• Beğen