51°C sıcaklık, karpuz ve peynir! (Ağustos 2015)

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Borntobewild tarafından paylaşıldı.

 1. Borntobewild

  Borntobewild Aktif Üye

  Kayıt:
  23 Nisan 2014
  Mesajlar:
  131
  Beğeniler:
  694
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Sarı yapraklar, yerlere dolmuş
  Yine başka, rüzgâr esiyor
  Ağaçlar üzgün, yapraklar solmuş
  Hava çok sıcak, nefes kesiyor

  Ağaçların tozlu yapraklarını, kayalar üzerinde durup soluyan kertenkeleleri, sıcak havada ufuktaki yolun ıslak gibi gözükmesini, yol kenarında ki ayakkabı leşlerini seyretmenin ruha ne kadar çabuk bıkkınlık verdiğini tecrübelerimle bilirim.

  sam_0716.jpg

  Doğu Anadolu Bölgesini batıya bağlayan yolların kavşak noktasında olan Elazığ, geçit vermez dağları ve bitmek bilmez ovaları ile tecrübelerimi test ediyordu. Bu coğrafyada, gölgeleri mor ve keskin yapan Afrika güneşi eşliğinde bırakın bisiklet sürmeyi nefes almakta bile güçlük çekiyorsunuz.

  sam_0595.jpg

  Nefes kesen bir sıcaklığın ortasında kalan Baskil’de pedal çeviriyordum. Sert kışların ve kurak yazların oluşturduğu Baskil tarıma elverişli bir yer değil fakat iki yamaç arasında derelerle beslenen vadiler sebze ve meyve yetiştirmeye olanak sağlıyor. Eski Yunan Mitolojisinde “Altın Elma” efsanesi ile bilinen kayısı, bu topraklarda yetişen mucize meyvelerden sadece birisi.

  Bozkırın sarı sıcağında tuhaf bir bıkkınlık sarmıştı içimi. İçimden hiçbir şey yapmak gelmiyordu. Güneş, verdiği sıcak ile etrafı kavuruyordu. Yüzümden akan şapır şapır damlacıklar gözlerimi yakıyordu.
  Sıcağın verdiği yorgunluk ile ellerim terliyor, dudaklarım çatlıyor ve ağzımda ki tatsız kuruluk yüzümü buruşturuyordu. Ara sıra dağlardan esen cılız bir rüzgar yanmış tenimi okşayarak, beni rahatlatıyordu.

  sam_0608.jpg

  Yanıma daha fazla su almadığım için kendime kızıyor, sinirleniyordum. Daha fazla pedal basacak gücüm kalmamıştı. Alabildiğine yoksun ve takatsiz kalmıştım. Önüme ansızın çıkacak bir çeşme, beni dünyanın en mutlu insanı yapacaktı. Ama etrafta ne bir su oluğu vardı ne de bir çeşme.

  Bu işkenceye daha fazla dayanamayan bacaklarım artık yorulmuştu. Bisikletimden yavaşça inerek, yolun ortasına yığılıverdim. Pişmanlığımın zirvesini yaşıyordum. Her nedense kafamın içerisinde Freddie Mercury’nin “Is this the real life?” dediğini işitebiliyordum. Bir yandan kendi kendime küfür ediyor, bir yandan ne yapacağımı düşünüyordum. Sadece bir damla su, dudaklarımda ki tükenmeyen kuruluğa merhem olacaktı. Sadece bir damla su!

  sam_0604.jpg

  Önümde iki seçenek vardı. Ya çeşme bulasıya kadar yoluma devam edecektim, ya da ufuktan gelebilecek herhangi bir arabayı gözlüyor olacaktım. Boğazımdaki kuruluğun verdiği acı, daha fazla pedal çevirmeme razı değildi. Elbette ufukta bir araba görünecekti. Oda ne! Tozu dumana katarak bana doğru gelen bir araba görüyordum. İnanamıyordum! Kafamın içerisinde “Is this just fantasy?” sorusu Fred’e cevap olarak patlayacaktı. Bu kadar hızlı gerçekleşeceğini bilseydim; bir kova dolusu buzlu kola ile ranch soslu hamburger isterdim.

  sam_0492.jpg

  Yorgun bedenimi tozlu topraktan yavaşça doğrulttum. Tükenmiş bacaklarım beni zar zor taşıyordu. Her adım attığımda hafif bir titreme geliyor, düşecek gibi oluyordum. Yerden güçlükle kaldırdığım bisikletimi yol kenarına kadar sürükledim. Üzerimdeki tozları silkerek arabanın yaklaşmasını bekledim. Kafamda, içinde bulunduğum durumu nasıl izah edeceğimi planlamaya çalıştım. Söyleyecek mantıklı hiçbir şey bulamadım! Nereden bakarsanız bakın onların gözünde bu sıcakta bisiklet sürmek delilikten başka bir şey değildi. Dakikalar içerisinde araba yanımda bitti. Yavaşça önümde durarak, tozlu camlarını indirdi. İçeride genç bir kadın ve büyük ihtimalle babası olabilecek yaşlarda bir erkek vardı. Niçin bu sıcakta bisiklet sürdüğümü anlamaya çalışırcasına, meraklı bakışlarını uzun bir süre üzerimde gezdirdiler. Titrek bir ses tonuyla “Acaba fazladan suyunuz var mıdır?” sorusuyla bu sessizliği bozdum. Genç kadın, hafif bir gülümseme ile “Fazladan suyumuz yok, ama fazladan buzlu suyumuz var, olur mu?” demesiyle tüm tedirginliğimi alıverdi. Kaybettiğim öz güvenim yerine gelmiş, tüm yorgunluğumu unutuvermiştim. Sularımı aldıktan sonra yaşlı adam, “Pes etmeseydin 100 metre sonra bir çeşmeye denk gelecektin.” diyerek, arabanın camını usulca kapattı ve uzaklaştı. Bu yaşlı adam bir filozof edasıyla bana oracıkta bir ders vermişti. Acı yok Rocky! dercesine beni motive etmişti.

  Aldığım buzlu suları kuru gırtlağımdan geçirmeden önce çatlamış dudaklarıma sürerek sevinç gösterisi yapıyordum.

  sam_0764.jpg

  Çeşmeye ulaştığımda ise bir masanın üstüne bırakılmış büyük bir karpuzun, peynirin ve domatesinin beni selamladığını gördüm. Bu üçlünün daha yeni bırakıldığı her halinden belliydi. Üzerlerinde ne bir toz tanesi vardı ne de bir kir. Hiç şüphesiz ki, genç kadının pencereyi kapatırken attığı garip gülümseme bunun içindi. Daha yanımdan ayrılmadan kafasında bunu tasarlamıştı. O gülümsemede ise benim şu anki ruh halim ve yüz ifadem gizliydi.

  Bir sulu karpuz eşliğinde uzaklara dalıyordum. Ona eşlik eden peynir ve domates, bana mutluluğun zirvesini yaşatıyordu. Çocukken, yere düşen nimeti yerden alıp, üç kere öptükten sonra alnıma götürür ve yüksekçe bir yere bırakırdım. Sanırım, çocukken yaptığım bu işin önemini şimdi daha iyi anlıyordum.

  sam_1170.jpg

  Nitekim turumun en önemli duraklarından birisi, Baskil’in Kale mezrasında bulunan Muşar Dağında ki Mor Ahron Manastırı idi. Yalnız dağda yangın çıkmış ve her yeri alevler sarmışa benziyordu. Yanımdan hızlıca geçerek, ortalığı toza dumana katan itfaiye araçları bu kuşkumu doğrular gibiydi. Daha sonra karşılaştığım Jandarma, yangının manastır civarında çıktığını, her tarafın alevler içinde olduğunu ve dağa çıkamayacağımı söyleyince üstüme ağır bir hüzün çökmüştü. Uzun süre hayalini kurduğum manastırı göremeyecek olmam beni gerçekten üzmüştü.

  sam_0616.jpg

  İsteksiz bir şekilde pedallarken iki güzel insanla karşılaşacaktım. Tenleri acımasız güneşin altında kalmaktan yanmış, içleri neşe dolu iki insanla. Bendeki haritaların define haritası olmadığına ikna edemeyip, tüm haritalarımı inceleyen ve umduklarını bulamayan Musa ve Halit abi ile. Ne yaparsın, umut fakirin ekmeği imiş. Halit abi de umuduna bel bağlamış olacaktı ki, tüm haritalarımı bana çaktırmadan inceledi.

  sam_0619.jpg sam_0644.jpg sam_0667.jpg

  Musa abi, “Dağın eteğinde bir mağara var. Orada, Hz. Muhammed’e sancaktarlık yapmış olan Abdulvahap Gazi hazretlerinin türbesi bulunuyor. Gelmişken ona da uğra, dua et.” demesi ile Manastırı göremeyecek olmanın verdiği hüznü telafi edecekti.

  Bu sıcakta bırak dağa tırmanmayı, daha fazla pedal basacak halim kalmamıştı. Türbeyi ancak yarın görebilirdim. Geceyi, türbenin bekçiliğini yapan Abdullah abinin yanında geçirdim. Abdullah abi, ellili yaşlarda, hiç evlenmemiş, Anadolu insanı figürünü tam anlamıyla yansıtan güzel bir insan. Kendisini bu türbenin bekçiliğine adayan Abdullah abi, “Benden önce türbenin bekçiliğini babam yapardı. Babamın yaşı ilerleyince bu kutsal görevi ben devraldım” diyor.

  img_4910.jpg sam_0714.jpg sam_0675.jpg

  Bisikletimi ve eşyalarımı Abdullah abinin yanına bırakarak, sabah serinliğinde, güneş doğmadan dağa tırmanmaya başladım. Dik bir patikadan yukarı tırmanırken, yanmış otların verdiği mayhoş koku başımı döndürüyordu. Her adım attığımda boynu bükük ağaçlar, can çekişerek öldüğü belli olan çekirgeler ve rengi siyaha bürünmüş kayalar beni karşılıyordu. Sanki ayaklarımın altına siyah bir örtü sermişlerdi ve ben üstünde yürüyordum.

  sam_0704.jpg sam_0676.jpg

  “Abdulvehhab Gazi Peygamber Efendimize sancaktarlık yapmış, Malatya’nın fethinde Battal Gazi ile birlikte savaşmış ve daha birçok savaşta da komutanlık yapmış bir cengaverdir.” diyor Abdullah abi.

  Türbe, doğal formunu koruyan, yamaca doğru bakan bir mağaranın içerisinde bulunuyor. Daha sonradan mağara girişine tuğladan iki gözlü bir oda yapılmış.

  sam_0681.jpg

  Türbenin hemen giriş kapısı üzerinde “Hak kapısına hoş geldiniz.” yazısı dikkatinizi çekmiştir. Peki nedir bu hak kapısı? Hak kapısı, kişinin hakikate vasıtasız ulaştığı, kalp gözüyle bilgi aldığı bir tasavvuf makamıdır. Hakikat seviyesindeki ana fikir “Ne sen varsın, ne ben, her şey O’dur!” anlayışıymış. Buna da Vahdet-i vücut denmekteymiş; tek vücut, tek varlık anlamına geliyormuş.

  Hacı Bektaşi Veli’ye göre insanın olgunlaşmasında hakikate ulaşmak için dört kapıdan geçilirmiş. Bunlar ise; şeriat kapısı, tarikat kapısı, marifet kapısı ve hakikat kapısıdır.

  Türbeden dışarıya bakan pencereler küçük ve demir parmaklıklı, çaput ile dolu; türbenin yamaca dönük yönü dışarıya açık ve kapıdan baktığınız zaman Fırat Nehri ayaklarınızın altında kalıyor.

  sam_0687.jpg
  sam_0701.jpg

  Malatya Battalgazi ilçesi Ulu cami.

  sam_0726.jpg
  sam_0728.jpg sam_0730.jpg

  Bazılarımız bisikletini o kadar sever ki, hatta ona bir isim bile takar. Bazılarımız bisikletine Redkit’in atı olan “Düldül” ismini koymaktan bir sıkıntı duymaz, bazılarımız da Çin malı İronman gibi “Demirat” diyerek, onu güçlü kılar. Ahh işte bu arkadaşa sesleniyorum! Gerçek bir “Demirat” görmek istiyorsan Malatya Battalgazi’deki oduncu Mehmet abiye bir uğra derim.

  sam_0733.jpg

  Battalgazi Kanlı Kümbet.

  sam_0737.jpg

  Restore edilmeden önceki harap hali.

  2791040battalgazi01.jpg

  Kupkuru dağların arasından akan masmavi bir su… Hayran olmamak elde değil. Ama bütün bunları, güneşin kavurucu sıcaklığı ile yaktığı vücudunuzu, bu mavi su ile birleştirdiğiniz anda daha iyi anlıyorsunuz. Bu topraklar için Fırat demek hayat demek, hayat demek Fırat demek; gerisi o kadar önemli değil.

  sam_0756.jpg

  Fırat Nehri üzerinde bulunan Kömürhan Köprüsü, Karakaya Barajı’nın yapımından sonra sular altında kalmış. Köprü, sular altında kalacağından dolayı, hemen yanı başına yapımı üç yıl süren yeni bir köprü inşa edilmiş. Fakat köprünün ismi değiştirilmemiş. Yine Kömürhan Köprüsü olarak anılıyor.

  ahmet_nadir_isisag_img677__k21986.jpg

  Bu güzellik karşısında sadece büyülenerek, manzaranın tadını çıkarmakla yetinirseniz bir şeyleri eksik yapmış olursunuz. Bu atmosferi teninizde hissederek, özümsemek tam manasıyla buradan geçtiğinizi size hissettirecektir.

  sam_0748.jpg

  Kaynak:51°C sıcaklık, karpuz ve peynir
   

  Ekli Dosyalar:

 2. Arseyus

  Arseyus Kıdemli Üye

  Kayıt:
  20 Aralık 2015
  Mesajlar:
  292
  Beğeniler:
  251
  Şehir:
  Yeraltı Dünyası
  Seviye:
  Yüreğine sağlık. Fırsatın olursa fıratın arkasında menzil köyü var orayada bir ara uğra hocam.
   
 3. Candan Biberci

  Candan Biberci Böğü Alp •ϜϓſϞ•

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  1 Kasım 2015
  Mesajlar:
  2.199
  Beğeniler:
  10.313
  Şehir:
  Bursa
  Adı:
  Candan Biberci
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Anadolunun güzelliklerini bizlerle gösterip yaşattınız adeta.Suyun ne kadar kıymetli olduğunu tekrardan hatırlattınız ve güzel anadolu insanının cömertliğini..

  Zorluğun ardında her zaman bir cevher gizlidir ve siz o cevheri fazlasıyla bulmuşsunuz.

  Güzel turlarınızın devamını diliyorum.
   
 4. Can Bozkurt

  Can Bozkurt Üye

  Kayıt:
  7 Ocak 2013
  Mesajlar:
  53
  Beğeniler:
  5
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  İnsan gıpta ile bakıyor gercekten. En büyük hayalim şehir şehir gezip memleketimi tanımak ama genctik cahildik bilgimiz yoktu ole boş boş gencligimiz geçti şimdi askerdeyim yaşım oldu 23. Askerlik bitsin yuvama kavusayim ilk isim bisiklet alıp yollara vurmak olacak. Sizin gibi arkadaşlar sayesinde motive oluyoruz cidden teşekkür ederiz ve yeni turlaniriz içinde kolay gelsin şimdiden.:):)
   
 5. mustafa üzümcü

  mustafa üzümcü pisikletli

  Yaş:
  26
  Kayıt:
  28 Mart 2014
  Mesajlar:
  179
  Beğeniler:
  175
  Şehir:
  DENZİLİ
  Adı:
  ÜZÜMCÜ
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  çok harika bir tur belgesel tadında olmuş emeğinize sağlık
   
  Borntobewild bunu beğendi.
 6. Onur İlker Gündoğdu

  Onur İlker Gündoğdu Forum Bağımlısı

  Yaş:
  24
  Kayıt:
  6 Ekim 2012
  Mesajlar:
  650
  Beğeniler:
  607
  Şehir:
  Tekirdağ
  Adı:
  Onur
  Seviye:
  Yiyecek birakip sürpriz yapan amcayla kiza helal olsun :)
   
  Borntobewild bunu beğendi.
 7. #7
  Borntobewild

  Borntobewild Aktif Üye

  Kayıt:
  23 Nisan 2014
  Mesajlar:
  131
  Beğeniler:
  694
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  İnş. sorunsuz bir şekilde askerliğini bitirirsin ve yollara koyulursun. İyi dileklerin için teşekkür ederim @Can Bozkurt
   
  Hayrettin ve trainspotting35 bunu beğendi.
 8. dtserkan

  dtserkan Yeni Üye

  Yaş:
  34
  Kayıt:
  27 Ağustos 2015
  Mesajlar:
  9
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  Samsun
  Adı:
  Serkang.
  Buraya kadar zevkle ve imrenerek okuyordum ki bu kısıma pek anlam veremedim. Belkide algılayamadım. Bisikletlere isim vermek konusundaki düşüncelerinizi biraz daha açıklayabilir misiniz?
   
 9. Hayrettin

  Hayrettin CCX'sel üye

  Kayıt:
  4 Ağustos 2015
  Mesajlar:
  542
  Beğeniler:
  687
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Hayrettin
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  ''Bir gezi ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.'' düşüncesiyle sonuna ulaştığım bi geziyazısı daha... Tebrik ediyorum pes etmeyip amacınıza ulaştığınız için ve bize, sanki sizle birlikte o karpuzu bulduğumuzu, dudaklarımızın çatladığını, genzimizdeki acıyı, sizle birlikte Fırat'ı izlemeyi hissettirdiğiniz için. İzninizle arşivime kaydediyorum yazı ve fotoğrafları..
   
 10. #10
  Borntobewild

  Borntobewild Aktif Üye

  Kayıt:
  23 Nisan 2014
  Mesajlar:
  131
  Beğeniler:
  694
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Oduncu Mehmet abinin bisikletinin her aksamı demirden olduğu için -selesi bile- böyle bir kanıya varmıştım. Şu an bisikletine "Demirat" ismini verenlerin bisikletleri karbon kadro, hidrolik fren ve ya teknolojik aletlerle dolu. Yeni nesil bisikletler "Demirat" ismini tam yansıtmıyor sanırım. Yoksa isimlerle bir sıkıntım yok ;)
   
  dtserkan bunu beğendi.
 11. dtserkan

  dtserkan Yeni Üye

  Yaş:
  34
  Kayıt:
  27 Ağustos 2015
  Mesajlar:
  9
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  Samsun
  Adı:
  Serkang.
  Evet o açıdan bakınca haklısınız. :harika:
  Gezi paylaşımınız için teşekkürler.
   
  Borntobewild bunu beğendi.
 12. #12
  Borntobewild

  Borntobewild Aktif Üye

  Kayıt:
  23 Nisan 2014
  Mesajlar:
  131
  Beğeniler:
  694
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Teşekkür ederim Hayrettin. Tabi kaydedebilirsiniz ;)
   
  Hayrettin bunu beğendi.
 13. recep24ank

  recep24ank Bisikletkolik

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  12 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.171
  Beğeniler:
  2.489
  Şehir:
  Sakarya Adapazarı
  Adı:
  Recep Eşref ÇINAR
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  Ne kadar güzel sessizlik ve huzur dolu bir tur olmuş. Özgürlükler içerisinde bol manzaralı bir tur olmuş. çok beğendim. ayakların dert görmesin.
   
  Borntobewild bunu beğendi.
 14. Çağlar Çağlayan

  Çağlar Çağlayan Cascade

  Kayıt:
  4 Eylül 2009
  Mesajlar:
  624
  Beğeniler:
  804
  Şehir:
  İzmir - Denizli
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Ne iyi kadınmış ya, dünyada böyle insanların olduğunu bilmek güzel :)
   
  Borntobewild bunu beğendi.
 15. V3DAT

  V3DAT GezeLim qöreLim modumda :D

  Kayıt:
  18 Ekim 2015
  Mesajlar:
  624
  Beğeniler:
  1.013
  Şehir:
  Afyon-KAYSERİ
  Adı:
  Vedat
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  mükemmel olmuş ayaklarınıza sağlık :)
   
  Borntobewild bunu beğendi.
 16. cagdascaneroglu

  cagdascaneroglu Kıdemli Üye

  Yaş:
  25
  Kayıt:
  6 Mayıs 2015
  Mesajlar:
  229
  Beğeniler:
  951
  Şehir:
  Antalya
  Adı:
  Çağdaş Can
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Tebrik ederim. Yazım tarzınız bir harika... Tadı damağımızda kaldı :)
   
 17. #17
  Borntobewild

  Borntobewild Aktif Üye

  Kayıt:
  23 Nisan 2014
  Mesajlar:
  131
  Beğeniler:
  694
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Teşekkürler. Bizim buralar ıssız ve ücra yerlerden oluşuyor. Manzara ve sessizlik bu coğrafyanın mayasında var galiba.
   
 18. Cüneyt HOCAOĞLU

  Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

  Kayıt:
  9 Mart 2011
  Mesajlar:
  1.366
  Beğeniler:
  1.512
  Şehir:
  Ankara/Eryaman
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Hakan kardeşim, güzel resim ve anlatımların için teşekkürler.Harika bir tur olmuş, ayaklarına sağlık.
   
  Borntobewild ve Candan Biberci bunu beğendi.
 19. erendiz çetiner

  erendiz çetiner Forum Bağımlısı

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  6 Ekim 2011
  Mesajlar:
  903
  Beğeniler:
  1.018
  Şehir:
  Manisa
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Kardeşim ne yaptın sen ya! Beni benden alırsan seni sana bırakmam moduna soktun resmen.O anlatımdaki lirik ve özgür ifadeler,yalın fakat bir o kadarda güçlü betimlemeler.Resimlerle birleşince aldı götürdü beni.Forumda Çağdaş ve senin yazı,durum,zaman mekan anlatım stiline hayran kaldım.Tekrarlarını bekleriz.Kazasız belasız nice özgür turlara ;)
   
 20. Bekir EREN

  Bekir EREN Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2014
  Mesajlar:
  100
  Beğeniler:
  258
  Şehir:
  Kayseri
  Bisiklet:
  Lapierre
  Seviye:
  Pedalınza sağlık. Anlatımı güzel resimleri hoş her gezginin yapmak yaşamak isteyeceği şeylerden birini yapmışınız. Karpuz peynir ekmek üçlüsüne gelince Anadolu insanı her zamanki gibi mert cömert misafirperver ve hazineciler gibi maceracıdır.
   
  Borntobewild ve erendiz çetiner bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

20160805_132318.jpg
Hazirandı..Hepimizin gelmesini dört gözle bekledeğimiz o harika doğanın bize sunduğu bisiklet koşulları uygun hale gelmişti.Hoş kendi adıma mevsim yada iklim nasıl olursa olsun aynakol kadanssız...
Energy-Labs-affordable-carbon-clincher-aero-road-bike-wheels01.jpg
Sürüşlerimizdeki ortalama hız, ne durumda olduğumuzun iyi göstergelerinden biridir. Yol bisikletine ilk geçtiğimdeki ortalama hız hedefim 25 km/h olurdu hatırlıyorum :) Zamanla daha da yükseldi....
froome.png
Selamlar İngiltere'de aylık olarak yayınlanan "Get into Road Cycling" isimli derginin Aralık sayısında yayınlanan "Profesyonel Sporculardan Tepe Tırmanma Teknikleri ve İpuçları" konulu makaleyi...