40ından sonra yol bisikleti

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında evrenolb tarafından paylaşıldı.

 1. evrenolb

  evrenolb Aktif Üye

  Kayıt:
  4 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  106
  Beğeniler:
  71
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Arkadaşlar,

  Biraz kendi kendimi doldurup biraz da Hakan'ın desteklemesi ile Savaş'ın (hani şu herkesin baktığı ama satılması uzun süren bisiklet) biskletini aldım çok da memnunum (teşekkürler Savaş). Hem sürüş pozisyonuna alışmaya başladım hem de ortalama süratim ilk günden 4km/h kadar arttı (iki saatlik duraksız sürüşte). İki konu da görüşlerinize ihtiyacım var.

  Uzun inişlerde aşşağıdan iki parmak frende gitmek bileklerime yük bindiriyor üstten tutunca da hem ergonomi bozuluyor hem de avuç içlerim ağrıyor (fren de etkili olmuyor). Gidonun üstünden tutarken de direk frene ulaşamamak güvensizlik veriyor. Gençliğimde kullandığım yol bisikletinde (görüntü olarak yol bisikleti olan bir demir yığınıydı) fren kollarının gidondan erişilmesini sağlayan bir uzantısı vardı. Zevk için bindiğime göre böyle bir şey mi düşünmeliyim, gidon/fren kolu açılarım mı yanlış yoksa 40dan sonra alışmam uzun mu sürüyor :)

  Normal rampalar çok problem olmuyor ama İstanbulu'umuzun bazı yokuşlarını bisiklet üstünde bitirmek bayağı irade istiyor dizlerime de (birtanesi hafif sakat) iyi gelmeyecekmiş gibi (dağ bisikleti ile tıngır mıngır cıkar idim). Üçüncü ufak ayna kol yaprağı konusunda bilgilendirirseniz sevinirim.

  Teşekkürler, güvenli sürüşler
  Bulent
   
 2. Ediz Tevfik Özgan

  Ediz Tevfik Özgan Bisikletkolik

  Kayıt:
  26 Ocak 2006
  Mesajlar:
  1.143
  Beğeniler:
  1.069
  Şehir:
  BURSA
  Seviye:
  Abi sanırım arkadaşlar 3. yapraktan kendilerine lazım olmadığından anlamazlar(yolda)ama ben 3 yapraklı aynakol ile yolda kendimi daha güvenli hissediyorum.Sıkışınca kaçacak yerim varmış gibi bir his rahatlık oluyo.
   
 3. basar

  basar Kıdemli Üye

  Kayıt:
  6 Kasım 2006
  Mesajlar:
  383
  Beğeniler:
  212
  Seviye:
  Gidonun üstüne ayrıca tutturulan, binek / dağ bisikleti fren kollarına benzeyen ama teli çekmek yerine kabloyu iterek çalışan kollar var. Türkiye de görmedim.

  Ama bu gidonları üstten tuttuğunuzda normalde fren gücü düşük hızlarda yetmeli. Yüksek hızda rüzgar nedeniyle zaten kolu aşağıdan tutuyorsunuz. Kollar olması gerekenden biraz aşağıda veya gidon aşağıya dönük olabilir.

  Ben de taşıt / gezi amaçlı kullandığım için 53 / 39 aynakol oranları ideal gelmemişti. 50 /34 e geçtim. En küçük vitese henüz ihtiyaç duymadım. Genelde büyük dişlide kullanıyorum. Değişiklikten memnunum, çünkü 53 / 12 yi kullanmıyordum. Kullanacak hızları trafikte tehlikeli buluyorum ve 50 ile aynı tempoda %6 bir hız kaybım oluyor, karşılığında 34 te %15 bir çekiş artışı oluyor. Fakat 34 / 26 ya ihtiyaç duymadım. Ancak bisiklet yüklü iken gerçekten dik bir yokuşta olabilir.

  Üçlü aynakolun dezavantajları var. Ayrıca bunlar 52/42/30 gibi oranlarda oluyorlar. 30 ne işe yarar bilmiyorum. Zincir daha fazla çapraz olacağı için sık sık aynakoldan vites değiştirmek zorunda kalacaksınız.

  Bence rubleyi veya yaprakları değiştirerek hem ucuz, hem de kullanışlı ve sorunsuz bir çözüm bulabilirsiniz. Eğer arka değiştirici gerginiz kısa ise 27 dişliye kadar ruble kullanabilirsiniz, uzun ise 30 veya daha fazlasına kadar (?) çıkabilirsiniz. Bu değişikliği yaparken tavsiyem, dişli sayılarındaki farkların logaritmik bir şekilde değişmesidir. Hazır rublelere bakarak oranları seçebilirsiniz.
   
 4. Mustafa İçdağ

  Mustafa İçdağ Bisikletkolik

  Kayıt:
  21 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.346
  Beğeniler:
  3.666
  Şehir:
  Kadıköy, İstanbul
  Seviye:
  Slm. yokuş inişlerde bileklerinizin arıması normal,idmansızlık diyelim.
  Siz yinede fren-gidon açılarına bir bakın.

  Ben de sizin gibi İstanbulun ciddi yokuşlarında zorlanıyorum. 3 lü ayna çok faydalı çok tavsiye ederim, dizlerinizi de zorlamazsaınız.

  Mustafa
   
 5. BF Okuru

  BF Okuru Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  884


  Merhaba Bülent Bey;


  Şahsen bahsettiğiniz tarzda bir uzantıya sahip olan bir yol bisikleti görmedim; öyle bir mekanizma üretilmiş olsa bile gençliğinizde kullandığınızı söylediğinize göre korkarım şu anda üretilmiyor. Zaten bildiğiniz üzere bütün fren kolları standarttır. Kalite ve fiyat olarak değişirler. Bence sizin yalnızca biraz daha pratik yapmaya ve bu alışma sürecini atlatmaya ihtiyacınız var. Mtb ve muadili bisiklet kullandıktan sonra yol bisikletine geçiş aşaması her daim sancılıdır. Ama düzenli binişlerle üstesinden gelebilirsiniz.

  Avuç içlerinin ağrıması da çok normal, alışma sürecinde vücudun verdiği olağan bir tepki. Zamanla aşağı yukarı bütün bisikletçilerin başına gelen " Carpal tunnel syndrome " dediğimiz ağrılı uyuşukluğa dönüşebilir; ama korkulacak bir şey yok; bisiklete alıştıkça sıkıntınız hafifleyecektir.

  Zevk için yol bisikletine binen bir insanın iki yapraklı aynakol kullanması gereksiz bir külfet; özellikle belli bir yaştan sonra. Üçüncü bir yaprak ve yokuş çıkarken ayağa kalkarak sürmek işinizi son derece kolaylaştıracaktır.

  Keyifli pedallamalar dilerim.
   
 6. Bibendum

  Bibendum Bisikletkolik

  Kayıt:
  19 Aralık 2004
  Mesajlar:
  1.263
  Beğeniler:
  1.006
  Şehir:
  Zübüşler Diyarı
  Seviye:
  Her Cumartesi Pazar Saat 09:00 ' da topic'inin 46.sayfasına girin sonra resimleri inceleyin ondan sonra bize katılın ne ağrınız kalır ne sızınız .....
   
 7. Atila Filmer

  Atila Filmer Bisikletkolik

  Kayıt:
  3 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.133
  Beğeniler:
  804
  Şehir:
  İstanbul/Nişantaşı
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  kansızlığa, uykusuzluğa, sinir bozukluğuna iyi geliiiiiir. cildi güzelleştirir, saçları gürleştirir, dişleri kuvvetlendiriiiiir. ayriyetten agaaanigi naganigiiii :p

  şaka bir yana hakkaten bende yaklaşık 1 aydır katılıyorum bu gruba ve keyif içerisinde antrenmen yapıyoruz h.sonları. gelin sizide bekleriz.

  buarada uzun inişlerde normaldir o ağrı. ben 2 hafta önce uludağ oteller bölgesinden bursa'ya kadar indim yol bisikletiyle,sonlara doğru hakkaten ağrı yapmaya başladı biraz.
   
 8. adenizy

  adenizy Yeni Üye

  Kayıt:
  30 Mart 2007
  Mesajlar:
  4
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  istanbul
  Avuç içinin ağrıması durumunu ben de bir süre yaşadım, ancak jelli eldiven ile bu sorun ortadan kalktı. Eğer kullanmıyorsanız tavsiye ederim (12-15 ytl'ye yol bisikletleri için uygun olanını bulabilirsiniz)

  Frenlere kolay ulaşamıyorsanız, STI kolların gidona göre pozisyonunu kontrol et(tir)meniz iyi olabilir.

  Yokuşlarda ayağa kalkmak (uzunca yokuşlarda (>1km) ve kondisyonunuz iyi değilken), sorun yaratıyor, en azından benim tecrübem bu. En düşük viteste aynı tempoda çıkmak çok daha rahat oluyor (Hele SPD pedal ile yokuş ortasında durmak zorunda kalmak tam bir dert).
   
 9. #9
  evrenolb

  evrenolb Aktif Üye

  Kayıt:
  4 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  106
  Beğeniler:
  71
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Cevap yazan arkadaşlara teşekkürler. Anlaşılan 3. yaprak opsiyonunu biraz araştırsam iyi olacak bakalım benim bisklete uygun ne bulabileceğim. Fren kolu ayarları ile biraz oynayıp biraz daha sabır ve alıştırma gerekiyor herhalde.

  Zuhal Hanım haklı başlık böyle olunca cevaplarda yaşa göre oluyor. Bu fren kolu uzatmaları genelde ucuz yol bisikleti görünümlü bisikletlerde vardı ve haklısınız 25 sene önce yurtdışında okula giderken kullandığım bisiklette vardı, hani dedim varsa alternatif olur.

  Bibendum ve Tuonela, başlığınızı zevkle ve imrenerek takip ediyorum. Siz hernekadar mütevazi davransanız da satıraralarından anladığım kadarı ile beni aşar sizleri de yavaşlatırım. Ayrıca C.tesi Pazar günleri düzenli olarak Orman'da bindiğimiz bir gurubumuz var ama ailevi sebeplerle vaktim olmadığında sabah erken veya haftaiçi geceleri ben de çıkıp Akatlar-Maslak-Sarıyer-Beşiktaş-Zincirlikuyu-Akatlar 40km. kadar kendime göre hızlı (size göre yavaş kalacaktır herşeydahil 25km/h ortalama oluyor) bir tur yapıyorum. Mevki olarak pek uygun değil ama çok teşekkür ederim yine de kim bilir birgün gözümü karartıp ben de geliyorum derim.

  Adenizy, ben zaten alışana kadar (Hakan'ın da tavsiyesi ile) kilitli pedalları takmadım henüz, benim rampalar genelde 1km.den uzun irade gücüyle çıkıyorum kondisyonum artarsa daha rahat çıkacağım inşallah.

  Yine de bu bisiklet değişiklik oldu ve gerçekten değişik bir zevk alıyorum (ormanın yeri ayrı tabii).

  Güvenli sürüşler
  Bulent
   

İlginizi Çekebilir

Bike.jpg
Güzel öneriler veren bir tırmanış makalesini paylaşıyorum :) Linkin orjinali: Cycling Tips: How To Climb Faster And Easier [ATTACH] Zirveye hızlı ve kolay ulaşmanın ağrısız yolları Her...
DEZ7Uml.jpg
arkadaşlar bildiğimiz gibi dayanıklılık bisiklet yarışlarında bisikletçilerin vücudu çok ince ve pist yarışçılarıyla aralarında büyük farklar var. yol yarışçılarının üst tarafı neredeyse yok gibi,...
ONECOL.jpg
Merhabalar :) GCN'nin çok tatlı bir videosunu buldum ve konusunu açıyorum ;) Videoyu izleyelim: [MEDIA] Kilo verin! Averaj hızınızı geliştirmenin en iyi yollarından biri kilo vermektir,...