40 Ülke 40.000 Kilometre: Bisiklet ile 3 Yıllık Dünya Turundan 22 Fotoğraf

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında fthugr23 tarafından paylaşıldı.

 1. fthugr23

  fthugr23 Aktif Üye

  Yaş:
  20
  Kayıt:
  13 Ocak 2016
  Mesajlar:
  188
  Beğeniler:
  512
  Şehir:
  İzmir
  Adı:
  Fatih Uğur
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Melih Akdoğan ve Zahide Öz bisikletleri ile Dünya Turu yapıyorlar. Bu kararı almak onlar için ani bir karar olmadı. Bunun bir geçmişi vardı. Öğrencilik yaptıkları Edirne'de 2012 yılında toplu taşımaya yapılan zam olayına tepki gösteren Melih Akdoğan toplu taşımayı kullanmayı bırakmış. Aylık ortalama 70 lira ödediği kart dolumu yerine bisiklet taksiti ödemek daha mantıklıydı. Nihayetinde Edirne bir ucundan diğer ucu 10 dakika süren bir şehir. 6 ay sonunda taksitleri biten bisikleti artık kendini amorti etmişti ve bir yerden bir yere ulaşmak ücretsiz hale gelmişti.

  Bu sırada başladığı bisiklet turlarının mesafesini biraz uzattı. Hikayede buradan sonra başlıyor. Edirne - İzmir arası yaptığı 700 kilometrelik turun ardından Orta Avrupa, Kuzey Avrupa, İç Anadolu turundan sonra hayalini kurdukları Dünya Turuna başlamışlar. Zahide ise Porto Riko ve İran'a yaptığı seyahatlerden sonra yapmak isteği şeyin aslında farklı kültürleri tanımak ve hayata farklı bir bakış açısı kazanmak olduğunu anlamış.

  Amaçları 3 yıl içinde başladıkları noktaya dönmek. Rotaları 40'tan fazla ülke içeriyor ve şuan 7. ülkelerine vardılar. 40.000 kilometre olan rotalarının 7000 kilometresi geride kaldı bile. Seyahatlerini fotoğraflıyor, yazıyor ve web sitelerinden paylaşıyorlar. Çok ilginç bir şekilde Çin Halk Cumhuriyeti'nden sponsor bulmayı bile başarmışlar. Ayrıca destek aldıkları başka kuruluşlarda var. Onları sosyal medyada aşağıdaki adreslere tıklayarak takip edebilirsiniz.

  1. İlk Tur Edirne - İzmir arasında yapıldı.

  [​IMG]

  2. Yunanistan - Alexandrapouli Sahili - Orta Avrupa Turunun ilk ülkesi

  [​IMG]

  Japon bisikletçi Keosuke ile birlikte tura başladı. 7 gün boyunca Selanik'e kadar olan yolu beraber pedalladılar. Bu şekilde yolculuğa başlamak iyi bir tecrübe oldu.

  3. Makedonya - Matka Kanyonu

  [​IMG]

  Çok dağlık ve turun en yorucu ülkelerinden biriydi.

  4. Sırbistan - Tuna Nehri

  [​IMG]

  Tuna nehri ile ilk tanışma. Sonraki ülkelerde sürekli bu nehri izleyerek yol aldı.

  5. Macaristan - Estargon Kalesi

  [​IMG]

  Şu kalenin tepesinden bakınca Osmanlı'nın neden buraları almak için ısrarcı olduğunu anlamış. 2 kez kaybedip 3 kez kazandığımız Estargon kalesine karşı yapılan kamp.

  6. Slovakya - Başkent Bratislava

  [​IMG]

  2 ülkeye birden sınır olan dünyada ki tek başkent.

  7. Avusturya - Hundertwasser Evi,

  [​IMG]

  Çocukken bir kitapta gördüğü ev Avusturya da sokaklarda gezerken birden karşısına çıkıvermiş.

  8. Çek Cumhuriyeti - Prag

  [​IMG]

  9. Almanya - Kölner Dom

  [​IMG]

  Türk bisikletçi Gürkan Genç ile birlikte 3 ülkeyi birlikte geçmişler.

  10. Belçika - Terkedilmiş Panzer Tankı

  [​IMG]

  Belçika turda en çok tırmanış yaptığı ve çok pedal çevirdiği günü yaşadığı ülke olmuş.

  11. Hollanda - Utrecht

  [​IMG]

  Turunu Amsterdam da noktalamış. Orta avrupa turunda 4700 kilometre yol alıp 87 gün bisiklet üzerinde başka araç kullanmadan seyahat etmiş.

  12. Rusya - St. Basil Kilisesi

  [​IMG]

  Kuzey Avrupa turuna Moskova'dan başlayarak Finlandiya sınırına kadar pedallamış. Moskova - St. Petersburg arasında ki yolu stres altında geçirmiş. Rusya'nın yolları dar ve sürücüleri dikkatsiz olduğu için tehlikeli bir yoldan geçmiş. Beyaz gecelere denk geldiği için rekor denemesi yaparak bir günde 230 kilometre pedallamayı başarmış.

  13. Finlandiya - Porvoo

  [​IMG]

  Şu ana kadar gezdiği en yeşil ülke Finlandiya imiş.

  14. İsveç - Nissan Nehri

  [​IMG]

  Dünya da en çok torpil geçilen ülke olduğu yazılarında belirtilmiş. Muhteşem bir doğa. İnsanlar doğaya uyumlu olsun diye evlerini bile ağaçlarla aynı renk boyuyorlarmış.

  15. Danimarka - Kopenhag

  [​IMG]

  Danimarka = Bisiklet. 2 milyonluk başkentte 4 milyon bisiklet olduğu varsayılıyormuş.

  16. Gürcistan - Rustavi

  [​IMG] ü

  Dünya Turunun ilk ülkesi. Melih ve Zahide Dünya turuna birlikte çıkarak Edirne'den Artvin'e tüm Türkiyeyi baştan sonra pedallarak Asya'ya adımlarını attıkları ilk ülke olmuş.

  17. Azerbaycan - Xinaliq

  [​IMG]

  İnsanların kendilerine olan ilgileri ve çay ikramları ile gönüllerine kazınmış.

  18. Rusya - Dağıstan - Elista Stepleri

  [​IMG]

  Moskova ve St. Petersburg gibi Rus şehirlerine hiç benzemiyormuş. Bu bölgede insanların yaşayışlarından çok keyif aldıklarını belirtmişler.

  19. Kazakistan - Altin Emel Milli Parkı

  [​IMG]

  Ekim ayında Kazakistan, kışı erken karşılayarak, onları yorucu bir rotadan geçmek durumunda bırakmış. Milli parklarda günlerce soğuk ve kar ile mücadele etmişler. Geceleri -15 dereceye kadar inen hava sıcaklıkları kendilerini epey zorlamış.

  20. Kırgızistan - Bişkek

  [​IMG]

  Burada kısa bir zaman geçirmelerine rağmen Kırgız insanlarını çok sevmişler. Turlarından sonra tekrar ziyaret etmek istedikleri ülkelerin başında geliyormuş.

  21. Çin - Shanghay

  [​IMG]

  Bambaşka bir kültür ve tarih olarak tanımladıkları Çin'de yemekleri beklediklerinin aksine çok beğenmişler. Eğer çok yemek seçen biriyseniz Çin'den sonra böyle bir kötü alışkanlığınız kalmıyormuş.

  22. Honk Kong - Causeway Bay

  [​IMG]

  Bir ülke ne kadar pahalı olabilir ki diye soruyorsanız ziyaret etmeniz gereken yer onlara göre kesinlikle Hong Kong. Bu ara İskandinav ülkelerinde bulunduklarına göre burası epey pahalı olabilir öyleyse.
  Bonus: Çin Videosu

   

İlginizi Çekebilir

froome.png
Selamlar İngiltere'de aylık olarak yayınlanan "Get into Road Cycling" isimli derginin Aralık sayısında yayınlanan "Profesyonel Sporculardan Tepe Tırmanma Teknikleri ve İpuçları" konulu makaleyi...
63119070124aac83_ESCHELON.jpg
Hazır bu konuya parmak basmış bir GCN videosuna denk gelmişken, forumda da tartışalım istedim :D [MEDIA] GCN, bisikleti hobiden öteye geçirmek isteyen herkesin mutlaka öğrenmesi gereken yakın...
20161014_130509.jpg
14 ekim posta gazetesinin yazısı