40 Türk Mucizesi

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Nail USANMAZ tarafından paylaşıldı.

 1. Nail USANMAZ

  Nail USANMAZ Bisikletkolik

  Kayıt:
  22 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.376
  Beğeniler:
  1.231
  Şehir:
  İzmir-Karşıyaka
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Tempo Dergisi, sanattan bilime, spordan iş dünyasına ‘Türklerin Mucizeleri'ni araştırdı.

  Milli Takım-Euro 2008
  Kalbimiz seninle

  Türk Milli Futbol Takımı. 2002'de dünya üçüncüsü olan milli takım, 2008'de tüm tahminlerin aksine, büyük başarılara imza attı. Dergimiz salı günü yayına hazırlandığı için, ne yazık ki yarı finalde ne olduğunu bilemiyoruz. Ancak bunun çok da önemli olduğunu düşünmüyoruz. Çünkü takımımızın Avrupa'nın devlerini geride bırakarak yarı finale yükselmesi zaten yeterince göz alıcı bir başarı. Şu anda elinizde tuttuğunuz dergiyi umarız final karşılaşması öncesinde keyifle okursunuz.

  NURİ BİLGE CEYLAN
  Türkiye'nin ‘Üç Maymun'u oynadığı yönetmen

  Yönetmen. Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Bölümü'nü bitirdi. Ne var ki mühendislikte aradığını bulamadı. Mimar Sinan Üniversitesi'nde iki yıl sinema eğitim gördü. İlk filmi Koza'yı, 1995'te çekti. Ardından 13 yıl içinde beş film yaptı. ‘Kasaba' (1997), ‘Mayıs Sıkıntısı' (1999), ‘Uzak' (2002), ‘İklimler' (2006), ‘Üç Maymun' (2006)... Filmlerinin hiçbiri ödülsüz kalmadı.
  İstanbul, Antalya Altın Portakal ve Cannes film festivalleri başta olmak üzere pek çok ülke festivalinde hemen her dalda ödüller kazandı. Yurtdışında en çok ödül kazanan Türk yönetmen oldu Nuri Bilge Ceylan, son olarak 2008 Cannes Film Festivali'nde, küçük zaafların büyük yalanlara neden olmasıyla parçalanan bir ailenin, bir arada kalma çabasını anlatan ‘Üç Maymun' filmiyle ‘en iyi yönetmen' ödülünü aldı. Ve “Bu ödülü tutkuyla sevdiğim, yalnız ve güzel ülkeme adamak istiyorum” dedi.

  MEHMET OKUR
  NBA ‘All Star'da ilk Türk

  Basketbolcu. Türk Milli Basketbol Takımı'nın yıldız oyuncusu Mehmet Okur, 2002'de Detroit Pistons'a transfer oldu. Böylece NBA kariyerine başladı. İkinci sezonda takımın en iyi oyuncuları arasında yerini aldı. Detroit Pistons, NBA şampiyonu olduğunda Mehmet Okur'un adının altı çizildi. Detroit'ten, 2004'te Utah Jazz'a geçti.
  50 milyon dolara altı yıllık sözleşme imzaladı. 2007'de Allen Iverson'ın sakatlığı nedeniyle kadrodan çıkartılması üzerine ‘NBA All-Star' maçı Batı Konferansı kadrosuna dâhil edildi. Okur, NBA tarihinde All-Star seçilen ilk Türk oyuncu oldu.

  İDİL BİRET
  En geniş repertuar onun

  Piyanist. Beş yaşındayken duyduğu her parçayı anında ve eksiksiz olarak piyanoya aktarabiliyordu. Üstün yeteneği nedeniyle TBMM'nin kendi adına çıkardığı özel yasadan yararlanarak, yedi yaşında Fransa'ya gönderildi. 16 yaşında dünya sahnelerinde yerini aldı. Olağanüstü bir hafıza, mükemmel bir teknik ve yorumlama gücüne sahip olarak nitelendirilen Biret, dünyanın en geniş repertuarlı piyanisti unvanına sahip.
  1971'de ‘Devlet Sanatçısı' ilan edildi. Biret'in ‘Lili Boulanger Memorial', ‘Harriet Cohen/Dinu Lipatti Altın Madalyası', Polonya hükümeti ‘Kültür Liyakat Nişanı', İtalyan hükümeti ‘Adelaide Ristori Nişanı' ve Fransa hükümeti ‘Chevalier de L'Ordre de Mérite Nişanı' bulunuyor.

  GAZİ YAŞARGİL
  Beynin efendisi

  Tıp doktoru. Nöroşirurji uzmanı. Mikro cerrahinin nöroşirurji alanında kullanılabilirliğini keşfetti. Epilepsi ve beyin tümörlerinin tedavisi için yeni yöntemler buldu. Nöroşirurji alanında yüzyılın en büyük gelişmelerine imzasını attı. Harvey Cushing ile beraber 20'nci yüzyılın en önemli nöroşirurji uzmanı olarak niteleniyor.
  Ameliyatlarında kullanmak amacıyla yarattığı cihazlara ‘Otomatik Leyla Ekartörü', ‘Yaşargil Anevrizma Klipleri' gibi isimler verdi. Cihazlar, bugün de bu adlarla anılıyor. Amerikan Beyin Cerrahları Birliği tarafından ‘yüzyılın adamı' seçilen Yaşargil'in 19 ulusal ve uluslararası ödülü var.

  GÖKHAN HOTAMIŞLIGİL
  Tümör, seni öldüreceğim!

  Tıp doktoru. ABD'nin Harvard Üniversitesi'nde çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil ve ekibi, önce ‘JNK' adını verdiği şişmanlık genini buldu. Ardından 2007'de ‘STAMP2' adlı, sadece karın içindeki yağlarda bulunan bir molekülü keşfetti. Şişmanlığın kanser gelişimini tetiklemesinden hareket eden Hotamışlıgil, STAMP2'nin metabolizmayla birlikte tümörleri de kontrol ettiğini bulguladı.
  Hotamışlıgil, şimdi bu molekülü kapatarak, enerjisizlikten tümörleri öldürmenin yolunu arıyor. Kendi adına 10 patenti bulunan Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil'in Amerikan Diyabet Derneği, Ulusal Sağlık Enstitüsü, Markey, Pew ve Sandler vakıfları gibi kurumlardan ödülleri var.

  MUHTAR KENT
  Cola'nın muhtarı

  CEO. Muhtar Kent, askerlik sonrası cebindeki bin dolarla ABD'ye gitti. Gazete ilanlarından Coca-Cola'da iş buldu. 26 yaşında Coca-Cola kamyonları ile şehir şehir gezerek kola sattı. Dağıtım, pazarlama, lojistik sistemini öğrendi. 1985'te Coca-Cola Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü, ardından Coca-Cola Amatil-Europe'da yönetim direktörü oldu. 12 Avrupa ülkesindeki Coca-Cola'nın cirosunu iki yılda yüzde 50 artırarak dikkat çekti.
  1999'da Coca-Cola'dan ayrıldı. Efes İçecek Grubu'nun en üst düzey yöneticisi olarak, şirketi, Adriyatik'ten Çin'e kadar genişletti. Yaklaşık altı yıl aradan sonra, Nisan 2005'te Coca-Cola Company'ye geri döndü. Coca-Cola, Kent'i 1 Temmuz 2008'den itibaren en tepe görev olan CEO'luğa getirdi. Böylece ilk kez bir Türk, dünyanın en değerli firmalarından birinde zirveye yükseldi.

  AZRA AKIN
  Dünyanın en güzel kızı

  Güzellik kraliçesi. 2002'de Miss World Dünya Güzellik Yarışması'nda dünya güzeli seçildi. Bu unvanı 1932'de Keriman Halis'in ardından Türkiye'ye ikinci defa getiren kişi oldu. İki TV dizisi ve bir sinema filminde rol aldı.

  FATİH AKIN
  Duvara karşı bizden biri

  Yönetmen. 1995'te ilk ödülünü Hamburg Uluslararası Kısa Film Festivali'nde, ilk kısa filmi, ‘You're the one!' (O Sensin) ile aldı. Uzun metrajlı filmlerinden ‘Duvara Karşı' ile 2004'te Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı ödülünü kazandı. ‘Yaşamın Kıyısında' filmiyle 2007'de Cannes'da en iyi senaryo ödülünü aldı.
  Diğer uzun metrajlı filmleri ‘Im Juli' (Temmuz'da) ve ‘Solino' adlarını taşıyor. 2005'te, ‘Crossing the Bridge: The Sound of İstanbul / İstanbul Hatırası' adlı, İstanbul'un barındırdığı değişik müzikleri ve müzik kültürleri üzerine bir belgeselin yönetmenliğini yaptı.

  ARA GÜLER
  Sanatçı değil, ‘foto muhabiri'


  Foto muhabiri. 1950'de Yeni İstanbul Gazetesi'nde çalışmaya başladı. 1958'den itibaren Time-Life, Paris Match ve Stern dergilerinin Yakındoğu foto muhabirliğini yaptı. 1961'de ünlü fotoğraf ajansı Magnum'a katıldı. 1962'de Master Of Leica ödülünü kazandı. Magnum adına Churchill'den Salvador Dali'ye, İsmet İnönü'den Bertrand Russel'e kadar pek çok ünlü simanın fotoğrafını çekti.
  Gazetecilerle görüşmeyen Pablo Picasso'yu fotoğraflaması, daha da ünlenmesini sağladı. 2000'de Fransız hükümeti tarafından Legion d'Honneur unvanıyla ödüllendirildi. Kendisini sanatçı değil, ‘foto muhabiri' olarak gördü.

  SUNA KAN
  Kemanın virtüözü

  Kemancı. Dokuz yaşında çıktığı ilk konserinde, Mozart ve Viotti'nin konçertolarını orkestra eşliğinde çaldı. 1948'de TBMM'nin çıkardığı ‘Harika Çocuklar Yasası' ile müzik öğrenimi görmek üzere Fransa'ya gitti. 1952'de okulu birincilikle bitirdi. 1954'te Cenevre ve Viotti yarışmalarında birincilik kazandı.
  Her kıtanın büyük kentlerinde konser ve resitaller verdi. Ünlü şeflerin orkestralarında çaldı. Bach'tan Bartok'a uzanan geniş repertuarında, Türk bestecilerin eserlerine de yer verdi. 1971'de devlet sanatçılığına seçildi. 1977'de TRT Ankara Oda Orkestrası'nın kuruluşuna ön ayak oldu. Orkestranın solistliğini ve başkemancılığını yaptı.

  ŞAMİL SAM
  Vurduğu yerden ses gelir

  Boksör. Dokuz Türkiye, bir Gençler Dünya, bir Avrupa, bir Dünya Şampiyonluğu kazandıktan sonra, 2000'de profesyonelliğe geçti. 2002 ve 2003'te Avrupa Ağır Sıklet Boks Şampiyonu oldu. 2004 ve 2005'te de Dünya Kıtalararası Ağırsıklet Boks Şampiyonu unvanını aldı. 1.92 metre boyunda, 112 kilogram ağırlığa sahip. Doğayı ve hayvanları çok seviyor.

  KEMAL DERVİŞ
  BM'de bir Derviş

  Ekonomist. Türkiye, Kemal Derviş'i 52'nci dönem koalisyon hükümetinde Bülent Ecevit'in dışarıdan atadığı ‘Ekonomi Bakanı' olarak tanıdı. Türkiye'nin kriz günlerinde bel bağladığı ‘Dünya Bankalı Derviş', bir sonraki seçimlerde CHP'den İstanbul Milletvekili oldu.
  2005'-te milletvekilliğinden istifa eden Kemal Derviş, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın önerisiyle Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanlığı'na getirildi. Yakın zamanda bu görevinden ayrılan Derviş, Sabancı Üniversitesi'nde ders verecek.

  FERZAN ÖZPETEK
  İtalyanların da gururu

  Yönetmen. 1976'da, Roma'daki La Sapienza Üniversitesi'nde sinema tarihi öğrenimi almak üzere İtalya'ya gitti. İlk filmi ‘Hamam', uluslararası alanda başarı sağladı. İtalya, İngiltere, Fransa, İskandinavya, Almanya, Hollanda, Japonya, Türkiye ve ABD'de gösterildi. İkinci filmi ‘Harem Suare' oldu.
  Film, 1999'da Cannes Film Festivali'nin Selection Officielle kategorisine seçildi ve gösterildiği tüm Avrupa ülkelerinde önemli gişe başarıları elde etti. Başarılarıyla İtalyanların da gururu oldu. ‘Hamam', ‘Harem Suare', ‘Cahil Periler', ‘Karşı Pencere', ‘Kutsal Yürek' ve ‘Bir Ömür Yetmez' adlı filmlerinin hem yönetmenliğini yapan hem senaryosunu yazan Ferzan Özpetek, sayısız ödülün sahibi.

  GÖKŞİN SİPAHİOĞLU
  ‘Büyük Türk'ün Fransızcası

  Foto muhabiri. Gökşin Sipahioğlu, 25 milyon görsel malzemeye sahip fotoğraf ajansı SIPA'yı kuran Türk foto muhabiri olarak adını duyurdu. 1961'de patlak veren füze krizi sırasında Küba'ya girmeyi başaran ve röportajlar yapan tek Batılı gazeteci olması, 1968'de Paris olaylarını yansıttığı fotoğrafları, Çekoslovakya ve Arnavutluk'ta meydana gelen olaylar hakkındaki haber ve fotoğraflarıyla ün yaptı.
  Fransızlar tarafından Grand Turc (Büyük Türk) olarak anıldı. 2007'de Chevalier de la Legion d'Honneur nişanına sahip oldu. Aynı zamanda Efes Pilsen Basketbol Takımı'nın da kurucusu.

  MURAD SEZER
  Yas tutan fotoğrafa Pulitzer

  Foto muhabiri. 2005'te Pulitzer Ödülleri'ni kazananlar arasında bir Türk vardı. Amerikan Associated Press (AP) ajansının foto muhabiri Murad Sezer, Irak'ın Felluce kentinde çektiği, ölmüş arkadaşlarının başında yas tutan Amerikan deniz piyadeleri fotoğrafıyla Pulitzer Ödülü'nü kazandı.
  Kosova, İsrail-Filistin, Afganistan ve Irak'ın da bulunduğu çatışma ve savaş alanlarında fotoğraflar çeken Sezer, ödül alan fotoğrafını Felluce'deki ilk kuşatma sırasında ‘iliştirilmiş muhabir' olarak çalışırken çekmişti.

  ORHAN PAMUK
  Nobelli ilk Türk

  Yazar. Orhan Pamuk, 2006'da Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanarak Nobel alan ilk Türk vatandaşı ve bu ödülü alan en genç iki kişiden biri oldu. Kitapları 46 dile çevrildi ve 100'ü aşkın ülkede yayımlandı. 2005'te Prospect dergisi tarafından dünyanın 100 entelektüeli arasında gösterildi. 2006'daysa Time Dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 kişisinden biri seçildi.
  Dünyanın en iyi post-modern romancıları arasında sayılan Orhan Pamuk'un, ‘Benim Adım Kırmızı', ‘Beyaz Kale', ‘Cevdet Bey ve Oğulları', ‘Gizli Yüz', ‘Kar', ‘Kara Kitap', ‘Öteki Renkler', ‘Sessiz Ev', ‘Yeni Hayat' adlı eserleri bulunuyor.

  GALATASARAY
  Süper Cimbom

  Futbol takımı. Galatasaray, kulüpler düzeyinde Türkiye'nin en büyük başarısını 2000'de UEFA Kupası'nı kazanarak yakaladı. 1999-2000 sezonunda Şampiyonlar Ligi'nde üçüncü olarak UEFA'ya katılmaya hak kazandı. Sırasıyla, İtalyan Bologna, Alman Borussia Dortmund, İspanyol Real Mallorca, İngiliz Leeds United ve İngiliz Arsenal'i yenerek şampiyon oldu. Takım aynı yıl, Real Madrid'i de 2-1'lik skorla geçerek Avrupa Süper Kupası'nı kazandı.


  MüAHMET LOKURLU
  Güneş enerjili klimanın mucidi

  Mühendis. Güneş'ten soğutma enerjisi yaratarak dünyanın ilgisini çeken Dr. Ahmet Lokurlu, enerjide yeni bir kaynak yarattı. Çevreye sıfır zarar veren buluşuyla Lokurlu, 2005'te Çevre Oscar'ı olarak bilinen Global 100 Eco-Tech Ödülü'nü ve Avrupa Güneş Enerjisi Ödülü'nü aldı.
  2007'de Alman Yatırım Kuruluşları Topluluğu tarafından ‘2007'nin En Etkili Teknolojik Yeniliği' ödülüne layık görüldü. Time dergisinin ‘Heroes of the Environment' (Çevre Kahramanları) özel sayısında seçilen 14 işadamı ve girişimciden biri oldu.

  SEMİH SAYGINER
  Literatürde 40 vuruşu var

  Bilardocu. Dünya bilardo camiasında ‘Mr. Magic' ve ‘Turkish Prince' lakaplarıyla anılıyor. Bilardo ustası Saygıner, 1994'te ilk kez Dünya Kupası'nı kazandı. Saygıner'in bu başarısı sayesinde, Türkiye'de bilardo, federasyonu olan bir spor haline geldi. Saygıner, 1996-1997 arasında Türkiye Bilardo Federasyonu Başkanlığı da yaptı.
  Dokuz yıl profesyonel olarak Hollanda Ligi'nde oynadı. Üç yıl FC Porto bilardo takımının kaptanlığını yaptı. Uluslararası turnuvalarda iki dünya rekoru kırdı. Bilardo literatürüne geçen 40 vuruşu var.

  RIFAT ÖZBEK
  Modanın ‘Türk lokumu'

  Moda tasarımcısı. Rıfat Özbek'in ilk başarısı Londra Central Saint Martins College of Art and Design'ın mezuniyet defilesinde tasarladığı şapkalardı. Yeni mezunun tasarımları İngiliz basınında büyük yer buldu. 1984'te kendi markasını kurdu. İlk koleksiyonunu ailesinin Londra'daki evinin salonunda yaptığı defile ile tanıttı. Sonuç, muhteşemdi. İkinci ve üçüncü koleksiyonunda ay-yıldız desenini kullanmaya başladı.
  Kısa süre içinde Madonna'dan Prenses Diana'ya, Cher'den Janet Jackson'a birçok ünlüyü giydirdi. İngiliz basını başarısını ‘Turkish Delight' başlıkları ile taçlandırdı. 1988 ve 1993'te İngiltere'de ‘Yılın Tasarımcısı' seçildi. Modanın Oscar'ı kabul edilen ‘La Kore Oscar della Moda 2006' ödüllerinde ‘Bir İtalyan markasına ait en iyi yabancı stilist' seçildi.

  SERTAB ERENER
  Eurovision gururumuz

  Şarkıcı. İstanbul Devlet Konservatuvarı'ndan mezun oldu. Sezen Aksu'nun vokalisti olarak profesyonelliğe adım attı. 2003'te Letonya'nın başkenti Riga'da yapılan 48'inci Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye adına yarıştı. ‘Every Way That I Can' adlı parçasıyla 167 puan alarak birinci oldu. ‘Every Way That I Can', 2005'te 50 yılın Eurovision birincileri arasında en iyi dokuzuncu şarkı seçildi.
  Yedi albümü ve bunlardan derlenmiş üç çalışması bulunuyor. Erener, son olarak ‘Painted On Water' projesi üzerinde çalışıyor. Proje, enstrümantal olmak üzere 14 türkünün çok sesli armoniye uyarlanarak Sertab Erener tarafından İngilizce sözlerle okunmasından oluşuyor.

  HALİL MUTLU
  1.50'lik dev adam

  Halterci. 1973'te doğan Halil Mutlu, haltere 10 yaşında başladı. Bulgaristan'da gördüğü baskılardan dolayı spora iki yıl ara vermek zorunda kaldı. 1989 Aralık ayında Türkiye'ye iltica etti. İlk şampiyonluğunu 19 yaşında, İngiltere'de düzenlenen Gençler Avrupa Şampiyonası'nda koparma, silkme ve toplamda altın madalya kazanarak yaşadı.
  Üç kez olimpiyat, beş kez dünya, dokuz kez Avrupa şampiyonu oldu. 52, 54 ve 56 kiloda 20'den fazla dünya rekoru kırdı. Üst üste kırdığı rekorlar nedeniyle kendisine ‘Küçük Dev Adam' lakabı takıldı.

  FAZIL SAY
  Konçertodan baleye

  Besteci. Dünyaca ünlü konser piyanisti. Uluslararası ilk başarısı, 1991'de Avrupa Birliği tarafından düzenlenen Avrupa Piyano Yarışması'nda kazandığı ödül oldu. Aynı yıl Berlin Senfoni Orkestrası'ndan konçerto siparişi aldı. 1991-1995 arasında Almanya'da konser ve resitaller verdi. 1995'ten itibaren Fransa, ABD, Japonya başta olmak üzere pek çok ülkede konserlere çıktı.
  Bugüne dek 15 uluslararası ödül aldı. Son olarak Van'daki Akdamar Adası'nda yaşandığı rivayet edilen romantik ve hüzünlü aşk efsanesini bale eserine dönüştürüyor. Say, 100 Türk, 100 Ermeni sanatçısını sahnede buluşturmayı planlıyor.

  Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi
  Organ naklinde birinci

  Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi, 2007'de gerçekleştirilen 306 böbrek nakli ile dünya birincisi oldu. 2007'in ilk yarısında 109 böbrek, 18 karaciğer naklinin yapıldığı merkezde, geçen yılın aynı dönemine oranla ameliyatlarda yüzde 20 artış yaşandı. Merkezin, 2008 sonuna kadar yapılacak böbrek nakillerinin 400'ü geçmesi ve kendi rekorunu kırması bekleniyor. Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Alper Demirbaş'a göre, bu başarının ardındaki en önemli neden merkezin çalışanları.

  NASUH MAHRUKİ
  Everest'in tepesinde bir ‘Kar Leoparı'

  Dağcı. Asya'nın 7000 metrenin üzerinde beş dağına tırmanarak, (Khan Tengri, Lenin, Korjenevskoy, Communism, Pobeda) Rusya Dağcılık Federasyonu tarafından verilen ‘Kar Leoparı' unvanını aldı. Everest Dağı'na tırmanan ilk Türk ve dünyadaki ilk Müslüman dağcı oldu. Motosikletle Türkiye, İran, Pakistan, Hindistan, Nepal ve Sıkkım'ı içeren 21 bin kilometrelik bir yolculuk yaptı.
  Dünyanın ikinci en yüksek dağı K2'ye ilk Türk tırmanışını oksijensiz olarak gerçekleştirdi. Arama Kurtarma Derneği-AKUT'un kurucu üyesi oldu ve başkanlığını üstlendi.

  HAMZA YERLİKAYA
  Asrın güreşçisi

  Güreşçi. Grekoromenci Yerlikaya, 1993'te, 17 yaşındayken Büyükler Avrupa Şampiyonası'nı ikincilikle tamamladı. Aynı yıl Dünya Şampiyonası'nda birinci oldu. FILA, modern güreş tarihinde ilk defa 17 yaşında bir güreşçinin şampiyon olduğunu açıklayarak, Hamza'yı ‘Asrın Güreşçisi' ilan etti. Ülkemize birçok şampiyonluk kazandıran Yerlikaya, 22 Temmuz 2007 seçimlerinde milletvekili seçildi.

  SERRA YILMAZ
  Herkesin sevgilisi

  Oyuncu. Sanat hayatına İstanbul Şehir Tiyatroları'nda başladı. Sinemaya ‘Şekerpare' filmiyle merhaba dedi. Yönetmen Ferzan Özpetek'in filmlerinin vazgeçilmez yardımcı kadın oyuncusu olan Yılmaz, İtalyan ve dünya sinemasında tanınan bir sanatçı. Ne var ki bu başarısı Papa 16'ncı Benedict'in ziyaretinde çeviri yaptığı sırada, Başbakan Erdoğan'ın, Yılmaz'dan, “O tiyatrocu kadın” diyerek söz etmesine engel değildi! Fransa'nın Palmes Académiques nişanıyla şövalyelik unvanına ve İtalya'nın Ordine della Stella della Solidarieta nişanına sahip.

  MEHMET ÖZ
  Yarının küresel lideri

  Tıp doktoru. Harvard Üniversitesi'nden mezun oldu. Kalp alanında dünyanın sayılı tıpçıları arasına girdi. Kalp nakli, minimal girişimsel kalp cerrahisi ve sağlık kontrolü üzerine araştırmaları var. Kardiyovasküler cerrahide robot programını ilk uygulayan doktor oldu. 1999 Davos'ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda ‘Yarının Küresel Lideri' seçildi. 350'nin üstünde orijinal yayına, kitaba, makaleye ve birçok patente sahip.

  NEJAT VEZİROĞLU
  Hidrojen babası

  Bilim insanı. Miami Üniversitesi Temiz Enerji Araştırma Enstitüsü Direktörü. Uluslararası Hidrojen Enerjisi Birliği Onursal Başkanı. 1982'de ‘Sovyetler Birliği Kurçatof Ödülü', 1986'da ‘İnsanlık İçin Enerji Ödülü', 2001'de ‘Ukrayna Donetsk Devlet Üniversitesi'nden fahri doktora aldı. 2000'de Nobel'e aday gösterildi. Hidrojen enerji sisteminin fikir babası. Bu sistemin uygulanması halinde dünya, fosil yakıtların yarattığı kirlenmeden çok büyük oranda kurtulacak.

  HAN TÜMERTEKİN
  Mimarların hanı

  Mimar. Han Tümertekin'in, Bilsar Tekstil'in sahipleri için tasarladığı B2 adlı kır evi, Ağa Han Mimarlık Ödülleri'nin 9'uncu Dönem Mimarlık Ödülü'nü kazandı. Tümertekin'in beş projesi Harvard University Press tarafından ‘Recent Works' adıyla kitaplaştırıldı. Uluslararası jürilere dâhil olup Şam'dan Zagreb'e birçok yerde konferanslar veriyor.
  Rem Koolhas, Herzog &Meuron gibi ünlü mimarlarla ortak projeler yürütüyor. Tümertekin, Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk enerji santralı olan İstanbul'da Haliç Silahtarağa Elektrik Santrali'ni enerji müzesine dönüştürmek üzere çalışıyor.

  ÖZGÜR ŞAHİN
  Sayesinde atomu gördük

  Bilim insanı. Özgür Şahin, 2004'te atomları flu şekilde gösteren mikroskopların aksine, ayrıntılı ve açık görüntü sağlayan atomik kuvvet mikroskobunu buldu. Bu sayede ABD'de lisansüstü ve doktora öğrencileri düzeyinde düzenlenen icat yarışmasında, en büyük ödülü aldı. Ayrıca 50 bin dolarla ödüllendirildi. Halen Harvard Üniversitesi Rowland Enstitüsü'nde görev yapıyor.

  BAHRİ TANRIKULU
  Dövüş sanatçısı


  Tekvandocu. Kariyerinde birçok başarı bulunan Bahri Tanrıkulu, geçen yıl Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenen Dünya Tekvando Şampiyonası'nda erkekler 84 kiloda Dünya Şampiyonu oldu.
  Ancak Tanrıkulu'nun Dünya Şampiyonluğu'ndan önceki başarılarını gözden geçirmekte de fayda var: 2004 Yaz Olimpiyatları'nda ikinci, 2000'de Yunanistan'da yapılan Avrupa Şampiyonası'nda birinci, Kore'de yapılan Kore Turnuvası'nda birinci, 2001 Dünya Şampiyonu, 2002 Avrupa Şampiyonu ve Dünya Kupası ikincisi oldu. Tanrıkulu, spor hayatına halen İstanbul Büyükşehir Belediyespor'da devam ediyor.

  HİDAYET TÜRKOĞLU
  NBA'deki ilk Türk

  Basketbolcu. 29 yaşındaki Hidayet Türkoğlu, NBA takımı Orlando Magic'te forvet pozisyonunda görev yaparak potaya imzasını attı. Efes Pilsen'de basketbola başlayarak yıldızlaşan Hidayet Türkoğlu, NBA'de oynayan Türkiye doğumlu ilk basketbolcu. Efes Pilsen'de pek çok başarı kazandıktan sonra 2000'de NBA Draft'ında Sacramento Kings tarafından 16'ncı sıradan seçildi. Türkoğlu, 2008 sezonunda NBA'de en çok gelişme kaydeden oyuncu oldu. 10 yaşında basketbol oynamaya başlayan Türkoğlu'nun boyu 2.08 metre.

  YAŞAR KEMAL
  Romanları 40 dile çevrildi

  Yazar. Yaşar Kemal, Anadolu'nun binlerce yıllık kültüründen beslenerek yazdığı büyük ve modern romanlarla, dünyanın dört bir yanında tanındı. Yazdıkları, Doğu ile Batı arasında köklü bir kültürün ve verimli bir coğrafyanın yarattığı, çağlar ötesi gür ses olarak algılandı. Yazarın ‘İnce Memed' adlı romanı, yaklaşık 40 dilde yayımlandı.
  Diğer romanları da çok sayıda yabancı dile çevrildi, kitaplarının yurtdışındaki baskısı 140'tan fazla oldu, pek çok ödül aldı. Uluslararası bir üne sahip Yaşar Kemal, ilgili kurum ve kişilerce Nobel Edebiyat Ödülü'ne de aday gösterildi.

  MÜNCİ KALAYOĞLU
  Domuz karaciğeriyle insan yaşattı

  Tıp doktoru. 1963'te Ankara Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Karaciğer nakline getirdiği yeniliklerle dünya tıp tarihine imzasını attı. Kalayoğlu, 20 saat koruduğu karaciğeri bir hastaya nakletti. 17 yaşındaki bir genç kızı, insan karaciğeri bulununcaya kadar domuz karaciğeriyle dört gün yaşattı ve daha sonra karaciğer nakliyle hayata döndürdü.
  Kalayoğlu, 45 binin üzerinde ameliyat yaptı. 1700 civarında organ nakletti. Bugüne dek hakemli bilim dergilerinde 182 makale yazdı. Türk American Doctors Association of Midwest (TADAM) tarafından 2006'da ‘Hayat Boyu Başarı Ödülü'ne layık görüldü.

  SADUN BORO
  Dünyayı dolaşan ilk Türk denizci

  Denizci. 1928'de İstanbul'da doğan Sadun Boro, Caddebostan kıyılarında büyüdü. Denizciliğe sandalla başladı. 1952'de bir İngiliz ile birlikte Ling adlı 11 metrelik yelkenliyle, Amerika'ya altı ay süren, ilk açık deniz Atlantik seyahatini yaptı. 1963'te kendi yelkenlisi Kısmet'i yaptı. 1965'te eşiyle birlikte 10.5 metrelik Kısmet yelkenlisi ile dünya seyahatine çıktı. Seyahat üç yılda tamamlandı. Seyahat sırasında bir kızları oldu. Dünya seyahatinin anılarını ‘Pupa Yelken' adlı bir kitapta topladı.

  TARKAN
  Kültürel ihraç ürünü

  Şarkıcı. İlk albümü ‘Yine Sensiz' 1992'de piyasaya çıktı. ‘Kıl Oldum Abi' adlı şarkısı ilk hiti oldu. Bu albüm 900 bin sattı. 1994'te ‘Aacayipsin', 1997'de ‘Ölürüm Sana', 2001'de ‘Karma', 2003'te ‘Dudu', 2006'da ‘Come Closer', 2007'de ‘Metamorfoz' adlı albümlerini piyasa sürdü. Bunlar dışında, İngilizce ve Türkçe pek çok single yayımladı.
  ABD'de yayımlanan Washington Post Gazetesi, Tarkan'ı, ‘Türkiye'nin kültürel ihraç ürünü' olarak tanıttı. ‘Dudu', Rusya'da bir milyon satış rakamına ulaştı ve en iyi yabancı şarkı ödülünü aldı.

  KENAN SOFUOĞLU
  En hızlı Türk

  Motosiklet yarışçısı. 1996'da motor sporları ile tanıştı. 2002'de Almanya'ya yerleşti. Aynı yıl Yamaha-Cup'ı kazandı. 2003'te Supersport-IDM'de ikinci oldu. 2007'de Supersport Dünya Şampiyonluğu'nu sezonun bitimine üç yarış kala ilan etti. Aynı yıl, bir sezonda en fazla yarış kazanan pilot oldu. Sofuoğlu, 2008'de Süper Bike Şampiyonası'na geçti. Sofuoğlu, halen bu kategoride yarışıyor.

  Betül Gözel Ulusal
  Fareye yüz nakli yaptı

  Tıp doktoru. Betül Gözel Ulusal, 2001'de Amerika Birleşik Devletleri'nde, eşine ancak bilimkurgu filmlerinde rastlanan bir operasyona imza attı. Ulusal, canlı farelerde yüz naklini başardı ve bu alanda bir çığır açtı. Ardından ortopedi cerrahı olan eşiyle birlikte Tayvan'da fareden fareye damar, sinir ve saç derisini naklederek, ölü bir insandan yaşayan insana yüz naklinin önünü açtı.
  Dr. Betül Gözel Ulusal, Tayvan'a gitmeden önce Sağlık Bakanlığı'ndan ücretsiz izin almak istedi, ancak bu izin verilmeyince istifa etmek zorunda kaldı.

  e-kolay.net'ten alıntıdır.
   
 2. Piskiletci

  Piskiletci Onursal Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.959
  Beğeniler:
  2.998
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  Ayyıldızımız dünyada sesini duyuruyor.
   
 3. EmirhanKarasu

  EmirhanKarasu Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  14 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  557
  Beğeniler:
  393
  Şehir:
  İstanbul/Göztepe
  Seviye:
  Türklerin bir çok alanda parmağı var gerçekten:)
   
 4. kron_xc4000 esk

  kron_xc4000 esk Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  24 Şubat 2008
  Mesajlar:
  938
  Beğeniler:
  502
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Seviye:
  Çok güzel bir konu açmıssınız türklerin neler yapabilecegini dünya bilmeli...
   
 5. bisikletseven

  bisikletseven Bisikletkolik

  Kayıt:
  6 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.040
  Beğeniler:
  1.817
  Şehir:
  Ordu----Artvin
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Konuyu açan arkadaşa teşekkür ederim. Ben büyük Türk Milletinin yakın tarihine ve dünya tarihine damgasını vuran devletimizinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü de eklemek istedim. Biz O'nun neler yaptığını biliyoruz. Dünya da biliyor. Atütürk hakkında söylenenler:


  AMERIKA
  Atatürk bu yüzyılın büyük insanlarından birinin tarihi başarılarını, Türk halkına ilham veren liderliğini, modern dünyanın ileri görüşlü anlayışını ve bir askeri lider olarak kudret ve yüksek cesaretini hatırlatmaktadır... Çöküntü halinde bulunan bir imparatorluktan özgür Türkiye'nin doğması yeni Türkiye'nin özgürlük ve bağımsızlığını şerefli bir şekilde ilan ve o zamandan beri koruması, Atatürk'ün Türk halkının işidir. Şüphesiz ki, Türkiye'de giriştiği derin ve geniş inkılaplar kadar bir kitlenin kendisine olan güvenini daha basarı ile gösteren bir örnek yoktur.

  John F.KENNEDY
  (A.B.D.Başkanı, 10 Kasım 1963)
  Benim üzüntüm, bu adamla tanışmak hususundaki şiddetli arzumun gerçekleşmesine artık imkan kalmamış olmasıdır.

  Franklin ROOSEVELT
  (A.B.D.Başkanı, 10 Kasım 1938)
  Asker-devlet adamı, çağımızın en büyük liderlerinden biri idi. Kendisi, Türkiye'nin, dünyanın en ileri memleketleri arasında hak ettiği yeri almasını sağlamıştır. Keza O, Türklere, bir milletin büyüklüğünün temel taşını teşkil eden, kendine güvenme ve dayanma duygusunu vermiştir.

  General Mc ARTHUR
  Sovyet Rusya Hariciye Nazırı Litvinof ile görüşürken kendisine onun fikrince bütün Avrupa'nın en kıymetli ve en ziyade dikkate değer devlet adamının kim olduğunu sordum. Bana Avrupa'nın en kıymetli devlet adamının Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal olduğunu söyledi.

  Franklin ROOSEVELT 1928
  ABD Başkanı
  Dünya sahnesinden tarihin en dikkatli, çekici adamlarından biri geçti.

  Chicago Tribune
  Savaş sonrası döneminin en yetenekli liderlerinden biri.

  New York Times
  İnsanı teslim alıcı fevkalade önderlik kuvveti vardır. O, tetiktir, hazır cevaptır, dikkati çekecek kadar zekidir.

  Gladys Baker(Gazeteci)
  ALMANYA
  O, kişisel kazanç ve ün peşinde koşan basit bir diktatör değil, gelecek kuşaklar için sağlam temeller atmaya uğraşan bir kahramandı.

  Prof.Walter L.WRIHT Jr.
  Atatürk Türkiye'yi tek düşmanı kalmaksızın bırakmıştır. Bu zamanımızın hiçbir devlet şefinin başaramadığıdır.

  Alman Volkischer Beobachter Gazetesi
  Almanya, ATATÜRK'ün eserine ve mücadelesine hayrandır. Onda, tarihi eseri, özgürlüğü seven bütün milletler için bir sembol olarak kalacak kudretli bir kişilik görmektedir.

  Berlin, Alman Ajansı
  Istırap çeken dünyada barış ve esenliği yeniden kurmak ve insanlığın yalnız maddi değil, manevi gelişmesini sağlamak isteyenler Atatürk'ün iman verici ve yön göstericiliğinden örnek ve kuvvet alsınlar.

  Profesör Herbert MELZIG(Tarihci)
  Kendisinin tarihi büyüklüğü, eseri olan yeni Türkiye'ye bakılarak bu günden ölçülebilir. Çelik gibi azim ve gayreti, uzağı gören akıl ve hikmetle birleşmiş olan bu gerçek halk önderi ve devlet adamı; Anadolu dağlarının en uzak ve ıssız köşesindeki köylere bile başka bir ruh aşılamıştır.

  Illustrierte Dergisi
  O, kendi milleti ve beşeriyet alemi için beslediği muhabbetle, bir dahinin neler yarattığına dair, cihana fevkalade heyecanlı bir sahne seyrettirmektedir.

  Herbert MELZIG
  FRANSA
  İnsanlığın bütün belirtileri O'nda kendini hemen gösteriyor.

  Noelle Gazetesi
  Eski Osmanlı imparatorluğu bir hayal gibi ortadan silinirken, milli bir Türk Devleti'nin kuruluşu, bu cağın en şaşırtıcı başarılarından birisidir. Mustafa Kemal, yüce bir eser ortaya koymuştur.Atatürk'ün parlak başarısı bütün sömürgeler için bir örnek olmuştur.

  Maurice BAUMANT(Profesör)
  Çok büyük bir adamdı...bir siyasi dahiydi.

  Excelsior Gazetesi
  Dünyanın, çağdaş, en büyük kişilerinden biri.

  Le Jour-Echo de Paris
  Atatürk'ün yurt kurtarıcı olduğunu, milletlerin en vefalısı olan Türkler asla unutmayacaklardır.

  Noell Roger Gazetesi
  Karşımdaki bu büyük adamda, keşfettiğim bu büyük meçhulde maharet ve karakter o kadar iyi işlenmişti ki, sözlerinde hiçbir şüphe aranamazdı.

  Claude Ferrer(Yazar)
  Bu günün Türkleri, yüzyıllar önce Avrupa'yı titreten canlı millet durumuna erişmiştir. Ve bu aksam O büyük ölünün başında bekleyen Türkiye, güçlü ve dipdiri Türkiye'dir.

  Pierre Dominique(Gazeteci)
  Asırları aşan adam !..

  Fransa, Paris Basını

  Akıllı ve barışçı yöntemlerle gerçekleştirdiği eseri halkların tarihinde izlerini bırakacaktır.

  Albert LEBRUN

  Fransız Cumhurbaşkanı
  Mevcut rütbelerin hepsini kaldırdığı bir memlekette, bu adam, bütün rütbeleri, kazanmıştır. O memlekette, bulabilecek en şerefli isim O'na verilmiştir.

  Mercel Sauvage(Gazeteci)
  Bu, insanlığa denenmiş bir felsefe örneği olarak sunulabilir. Atatürk yüz yıllara sığabilecek işleri on yılda tamamladı.

  Gerrad Tongas(Yazar)
  Atatürk öldü. Barış kubbesinin Doğu sütunu yıkıldı. Artık evrende barışı kimse garanti edemez. Nitekim Avrupalı devlet adamları; O'nun 1930'da yaptığı uyarı ve tavsiyeleri dinlememiş ve dünyayı 1939 yılında ikinci büyük savaş felaketinin içine sürüklemişlerdir.

  SANERWIN Gazetesi
  Atatürk, bir milleti, birkaç yılda asrileştirmek mucizesini göstermiştir.

  Paris-Le Temps
  Yeni Türk Devleti ile Ankara Andlasması'nın imzalanması nedeniyle; "Bizi arkadan vurdu, dağ başındaki haydutlarla, Mustafa Kemallerle anlaştı" diyenlere Fransız Başbakanının Mecliste verdiği cevap: Dağ başındaki haydutlar diye isimlendirdiğiniz kahraman Mustafa Kemal ve O'nun tüm askerleri burada olsalardı, teker teker hepsinin heykellerini dikerdik. Böylesine kahraman bir andlasma imzalamaktan gurur duyuyorum. (1921)

  Fransız Başbakanı BRIAND
  Sırasıyla ihtilalci ve asi, sonradan muzaffer bir kumandan olan "Türklerin babası" Yeni Türkiye'yi yarattı, sultanları kovdu, kadınlara hürriyet verdi fesi kaldırdı, ülkesinde radikal bir inkılap yaptı.

  Paris-Soir'den
  Denilebilir ki onsuz, İslam alemi yolunu bulabilmek için elli yıl daha bekleyecekti.

  Berthe Georges-Gaulis
  O, yüce bir dağa benzer. Eteğinde yaşayanlar bu yüceliği fark edemezler. Bu dağın azametini kavrayabilmek için, O'na çok uzaklardan bakmak gerekir.

  Claude FERRER
  Fransız Edibi
  Türkiye tarihi, bugün her zamandan çok Batı ve Avrupa tarihinden ayrılmaz bir haldedir. Ve Atatürk'ün bu yöndeki gayretleri sonuçsuz kalmamıştır. Memleketlerimiz arasındaki yüzyılları aşan dostluk, bu gelişmenin temel öğelerinden biridir.

  Charles De GAULLE
  Kemal Atatürk'ün karakterinin bir cephesini göstermek itibariyle bir noktayı hatırlatmak isterim. Bize savaşlarından birini anlatıyordu. Birdenbire durdu: Görüyorsunuz ya, dedi: birçok zaferler kazandım. Fakat bunların en büyüğünden sonra bile her akşam, savaş alanlarında ölen bütün askerleri düşünerek içimde derin bir keder duyuyorum. Cesaret ve zekasından başka yüreği bu kadar yüce olan böyle bir Şef'in, yurdu için mucizeler yaratmış olmasına şaşılabilir mi?...

  George BENNES
  Vu Gazetesi-1938
  Devrin yüksek şahsiyetleri kitaplarda, konferanslarda Türkiye'nin asla değişmeyeceğini ve değişmeden öleceğini ilan etmişlerdi. Halbuki ölmeden değişti. Hem de kökünden ve baştan aşağı değişti. İnançlar, gelenekler, yöntemler yıkıldı. Son döküntülerini de yabancı zırhlıları ve kapitülasyonlar gibi memleketten sürüp attılar. Türkiye, ruhunu değiştirmişti. Tamamen ve tasavvur edilmesi mümkün olduğu kadar...

  Raymond CARTIER
  Le Nouvelliste Gazetesi
  İNGİLTERE
  Savaş sonrasının en ileri gelen devlet adamlarından biri. Kendi başına bir klas oluşturuyordu ve hemen her açıdan tekti.

  The Fortnightly, Londra
  Avrupa, savaştan sonra belirmiş az sayıdaki yapıcı devlet adamlarından birini kaybetti.

  Spectator
  Çağımızda hiçbir isim Atatürk'ün adı kadar büyük saygı yaratmamıştır.

  Observer
  İngiltere önce, cesur ve asıl bir düşman, sonra da sadık bir dost olarak tanıdığı büyük adamı selamlamaktadır.

  Sunday Times
  O, benzeri olmayan bir devlet adamı idi.Diktatörlerin tahammül edemediği serbest bir nizamla, demokrasilerin başaramadığı ve başaramayacağı işler yapmıştır. Tarihte böyle adamlar devirlerine kendi adlarını vermişlerdir.

  Word Price
  O, Türkiye'nin önceki kuşaklarından hiçbirine nasip olmayan özgürlük ve güven dolu bir hayat sağladı. Başarıları, Türkiye'nin Avrupa devleti olmasını sağladı, yakın doğunun tarihini değiştirdi.

  Times Gazetesi
  Savaşta Türkiye'yi kurtaran, Savaştan sonra da Türk Milletini yeniden dirilten Atatürk'ün ölümü, yalnız yurdu için değil, Avrupa için de büyük kayıptır. Her sınıf halkın O'nun ardından döktükleri içten gözyaşları bu büyük kahraman ve modern Türkiye'nin Ata'sına değer bir görünümden başka bir şey değildir.(1938)

  Winston CHURCHILL
  İngiltere Başbakanı
  Atatürk, Türk Milleti'nin ruhunda Türk Bayrağı gibi dalgalanan bir baştı.

  Daily Telegraph
  Cumhuriyet Türkiyesi'nin Devlet Başkanı Kemal Atatürk, diğer önderlerde görmeye alışmadığımız şu değerli nitelikleri kişiliğinde toplamış bulunuyor: alçak gönüllülük, yeterlilik ve başarı...

  The Truth Dergisi
  O genç ve dahi Türk Şefi'nin o esnada Çanakkale'de bulunması, müttefikler bakımından talihin en acı darbelerinden biridir.

  Alan Moorehead(Yazar)
  Atatürk, eskimiş bilimlerle boş yere kafasını yormamış olduğundan daha taze ve cesur düşünen bir önderdir. Kendisi için, bugünkü Avrupa'nın en güçlü Devlet Adamıdır diyebileceğimiz Atatürk, hiç şüphesiz devlet adamlarının en cesur ve orijinalidir.

  Herbert Sideabotham(Yazar)
  Herhangi bir olayı derinliğiyle kavramak, çıkar yolu görüp birdenbire harekete geçmek iktidarı, O'nun eşsiz otoritesinin başlıca kaynaklarından biridir.(1923)

  Grace Ellison (Gazeteci)
  AFGANİSTAN
  O büyük insan yalnız Türkiye için değil, bütün doğu milletleri için de en büyük önderdi.

  Emanullah HAN
  Afgan Kralı
  ARNAVUTLUK
  Bu Türk Milleti yastadır.Çünkü yeni Türkiye'nin yaratıcısı olan eşsiz şefini kaybetmiştir.

  Stipsi Gazetesi
  AVUSTURYA
  Büyük düşüncelerin adamı...bir devlet mimarıydı.

  Neue Freie Presse, Viyana
  Atatürk öyle bir insandır ki, hayali değildir. İstediğini bilir, bildiğini yapar, yapamayacağı bir şeyi de istemez.

  Avusturyalı Heykelci KRIPPEL
  BELÇİKA
  Milletine bu kadar az zamanda bu ölçüde hizmet edebilen tek devlet adamı Atatürk'tür.

  Libre Belgique gazetesi
  BULGARİSTAN
  Hiçbir memleket, yeni Türkiye'nin Ata'sı tarafından başarılan kadar güçlü, hızlı ve kökten bir yenilik hamlesine erişmemiştir.

  Bulgar Dness Gazetesi
  ÇİN
  Mustafa Kemal yeni Türkiye'nin kalbidir. Eski, yıpranmış bir toplumdan yepyeni, güçlü bir millet yaratmış, eşsiz kişiliğiyle kendini herkese saydırmış, enerjisiyle herkesi kendine inandırmıştır.

  Ma Shao-Cheng(Yazar)
  DANIMARKA
  Atatürk, şahsiyet ve yeteneğin dev gibi bir simgesi idi, O, yirminci yüzyılın en görkemli olayını yaratan adamdı.

  National Tidende Gazetesi

  Atatürk, yirminci asrın en büyük gerçeğini yaratan adamdır.

  Kopenhag-National Tidende
  FİNLANDİYA
  Atatürk, olağanüstü nitelikte bir devlet adamı, savaş sonrası dünya tarihinin en önemli simalarından biri idi.

  Hufvud Stadbladet Gazetesi
  HİNDİSTAN
  Dünyanın yetiştirdiği en büyük insanlardan biri.

  Star of India
  Atatürk, yalnız Türk Milleti'nin değil, özgürlüğü uğruna savaşan bütün milletlerin önderiydi. O'nun direktifleri altında siz bağımsızlığınıza kavuştunuz. Biz de o yoldan yürüyerek özgürlüğümüze kavuştuk.

  Bayan Sucheta KRIPALANI

  Hint Parlamento Heyeti Başkanı
  İRAN
  Atatürk gibi insanlar bir nesil için doğmadıkları gibi belli bir devre için de doğmazlar. Onlar önderlikleriyle yüzyıllarca milletlerin tarihinde hüküm sürecek insanlardır.

  Tahran Gazetesi
  Atatürk yalnız kahraman milletinin büyük bir Şef'i olmakla kalmamıştır. O, aynı zamanda insanlığın da en büyük evladı olmuştur.

  İran Gazetesi
  İSRAiL
  Dünya, çağımızın en dikkat çekici adamlarından birini kaybetti.

  Palestine Post
  Mustafa Kemal Atatürk, kuşkusuz 20. yüzyılda dünya savaşından önce yetişen en büyük devlet adamlarından biri, hiçbir millete nasip olmayan cesur ve büyük bir inkılapçı olmuştur.

  Ben Gurion
  İsrail Başbakanı (1963)
  İSVEÇ
  O, olmasaydı modern Türkiye olmazdı. O'nun sayesinde Türkler, O'nun olağanüstü eserini izleyebilecekler ve zaten dünyaca pek yüksek olan onurlarını daha fazla yükseltebileceklerdir.

  Nya Dagligt Gazetesi
  İSVİÇRE
  Türkiye'yi yaratan, tarihimizin bu en büyük adamını başımı en derin hürmetle eğerek selamlarım.

  Profesör MORRF
  Yalnız bir asker değil, aynı zamanda yüzyılımızın bir daha göremeyeceği bir dahi idi.

  Profesör SEKRETAN
  İTALYA
  Hayatının sonuna kadar milleti'nin mutlak güveni ile kurduğu devletin başında muzaffer kumandanının kişiliği, eşi görülmemiş bir karakter örneğidir.

  C.C.SFORZA
  Üstün iradesi, tükenmez cesareti ve eşsiz seziş ile hasımlarını dize getirdi. Fazilet ve ciddiyeti, üç yılda memleketine yalnız askeri, aynı zamanda tam ve doyurucu bir siyasi zafer kazandırdı.

  F.Perrone Di San Martino (Yazar)
  Atatürk'ün ölümü ile Yakın Doğu'nun gelişmesine birinci derecede etken olan son derece kuvvetli bir şahsiyet kaybolmuştur.

  Tribuna Gazetesi
  JAPONYA
  Şaşırtıcı ve çekici bir kişi. Asker olarak büyük, fakat devlet adamı olarak daha büyük.

  Japon Times
  Yüzyıldan beri Küçük Asya'nın çıkardığı en büyük lider.

  The Japon Cohronicle
  LÜBNAN
  Büyük adamlar, kuşaklarının başındadır. Türk Milleti'nin başındaki büyük ve dahi Atatürk, politika ve savaş alanlarında yılmayan büyük ve yurtsever bir insandı.

  KERAMA

  Lübnan Başbakanı, 10 Kasım 1963)
  Kelimenin tam anlamıyla bir yapıcı ve yaratıcı olan Atatürk, dünya haritasında memleketine yepyeni bir sınır çizmiştir...

  L'Orient Gazetesi (1938)
  Atatürk, dünyanın çok nadir yetiştirdiği dahilerdendir. O, bütün bir tarihin seyrini değiştirmiştir.

  Ennehar Gazetesi (1938)
  Dünyanın çok nadir yetiştirdiği dahilerdendir. Dünya tarihinin gidişini değiştirmiştir.

  An Nahar
  MACARİSTAN
  Yüzyılımızda, "olmayacak hiçbir şey yoktur" şeklindeki tarihi gerçeği ispatlayan ilk adam olmuştur.

  Esti Ujsag.Macar.
  Dünya, bu savaş ve barış kahramanı büyük adamın ölümü ile yoksul düşmüştür.

  Pester lioyd Gazetesi
  Türkiye'yi bir arı kovanına ve bütün Türkleri de bal aramaya çıkmış çalışkan arılara benzetiyorum. Nasıl arılar beylerinin etrafında toplanıp çalışırlarsa bütün Türk Milleti bu gün büyük dahi Mustafa Kemal etrafında toplanmışlardır.

  Prof.M.Zaajti Franes
  MISIR
  Çağının, belki de tüm tarihin en olağanüstü kişilerinden biri.

  Egyptian Gazete
  NORVEÇ
  Atatürk, tarihte, memleketinin en büyük adamlarından biri olarak kalacaktır.

  Le Morgen Bladet Gazetesi
  PAKİSTAN
  Kemal Atatürk, yalnız bu yüzyılın en büyük adamlarından biri değildir. Biz Pakistan'da, O'nu geçmiş bütün çağların en büyük adamlarından biri olarak görüyoruz. Askeri bir deha, doğuştan bir lider ve büyük bir yurtsever...

  Eyüp Han
  Pakistan Cumhurbaşkanı
  Bizim aslımız rengi uçmuş bir kıvılcım iken, O'nun bakışı ile cihanı kaplayan ve aydınlatan bir güneş haline geldik.

  Ikbal(Sair)
  POLONYA
  O'nun yaratıcı ruhunun ve ateşli yurtseverliğinin harekete geçmemiş olduğu hiçbir alan yoktur...

  Gazeta Polska
  ROMANYA
  Atatürk, tarihte teşkilatçı bir dahi, bir milletin harikalar yaratan yöneticisi ve memleketinin kurtarıcısı olarak kalacaktır.

  Independance Romaine Gazetesi(12 Kasım 1938)
  Bir milleti, uçurumun kenarından sarsılmaz azmiyle kurtaran, kuvvetlendiren, yükselten yöneticiler arasında Atatürk, en birincisidir.

  Timpul Gazetesi(12 Kasım 1938)
  RUSYA
  Şöhreti bütün cihana yayılmış olan tecrübeli başkanın yönetimi herkesin sevgi ve saygısını çeken büyük Türk Milleti'nin milli bağımsızlığını devamlı bir başarı ile kuvvetlendirmiş ve yeni milli yapısını yaratmıştır.

  Sovyet Başbakanı Kalinin
  SURİYE
  Vatanını muhakkak bir parçalanmaktan kurtararak devlet gemisini güvenilir bir limana götürdükten sonra milletinden bir taht istemedi. O, kelimesinin bütün anlamıyla bir insan, eşsiz bir dahi, kahraman bir asker ve siyaset adamı idi...

  Elifba Gazetesi
  Atatürk'ün başardığı işler mucize ve harika kabilindedir. Birkaç yıl içinde memleketinde yaptığı inkılaplar, birkaç yüzyılda gerçekleştirilmeyecek işlerdir.

  El Tekaddum Gazetesi
  YUGOSLAVYA
  Atatürk'ün dehası, tarihte Türk Milleti'nin taşıdığı ruhun faziletine en yüksek örneklerinden birini teşkil edecektir.

  Branko Aczemovic (Elçi)
  Tarih, silinmez harflerle bu devlet adamının ismini hak edecektir. Atatürk bir halk adamıdır. Kırılmaz azmi, keskin zekası ve kudreti kendisini yendiği alın yazısının önüne getirmiş, böylece yeni Türkiye'nin yaratıcısı olmuştur.

  Politika Gazetesi
  YUNANİSTAN
  Türkiye, dost ve düşmanlarının hayran olduğu bir deha adama, malik bulunmak bahtiyarlığına erişmiştir.

  Katimerini
  (*)

  Kaynak
  *http://www.tsk.mil.tr/anitkabir/lidersoz.htm

  Yakın tarihimizin en büyük mucizelerinden atalarımızın başardığı Kurtuluş Savaşımız ve her yönüyle bizleri bir tutan Mustafa Kemal Atütürk

  Sagıyla anıyorum
   
 6. Cem Erdoğan

  Cem Erdoğan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  11 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  259
  Beğeniler:
  70
  Şehir:
  Eskişehir
  Seviye:
  Çok milliyetçisiniz Osmanlıda zaten yönetimde Türk olmadığından beri Osmanlı geriledi hep devşirmeler vardı...Türkiyedede Atatürk'den sonra hatta belki İsmet İnönü yüde dahil edebiliriz doğru düzgün adam yok ... Atatürk traktör fabrikası yaptı sonra Atatürk öldükten sonra kapattılar abd den almaya başladılar traktörü ucuz diye sonra o traktörlerin yedek parçaları ..... :D 94'de Tansu Çiller gümrük birliğini kabul etti :mad: Şu anda Abd nin sömürdüğü bi ülkeyiz kimse kendini kandırmasın ....Emperyaliz ve kapitalizm sömürüyo bizi yok 40 Türk fln xD
   
 7. globaldriver

  globaldriver Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2008
  Mesajlar:
  376
  Beğeniler:
  349
  Şehir:
  Dubai
  Adı:
  Ugur Bilgili
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Arkadaşlar paylaşımlar için teşekkürler. Güzel konu olmuş.
   
 8. KuNDuZ

  KuNDuZ Aktif Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  121
  Beğeniler:
  58
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Doğan SLX [​IMG]
   
 9. #9
  Nail USANMAZ

  Nail USANMAZ Bisikletkolik

  Kayıt:
  22 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.376
  Beğeniler:
  1.231
  Şehir:
  İzmir-Karşıyaka
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  "Amerika sömürüyor bizi" demişsin, bir takım ifadeler kullanmışsın fakat nick'in bir Amerikalı müzik grubunun adını taşıyor.
  Sen kendini kandırmışsın zaten sağa sola laf atıyorsun.:mad:
  Bırak ta bu ülkede gurur duyulacak, parmakla gösterilcek bir çok örneği birbirimizle paylaşalım.
   
 10. Cem Erdoğan

  Cem Erdoğan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  11 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  259
  Beğeniler:
  70
  Şehir:
  Eskişehir
  Seviye:
  :D Müzik evrenseldir seni sömüren Metallica değil :) Çok yazı yazılır bu konuyla ilgili..
  Ben Türk'ler kötü demedim ve bende bir Türküm ama gittikçe kötüye gidiyoruz ..
   
 11. #11
  Nail USANMAZ

  Nail USANMAZ Bisikletkolik

  Kayıt:
  22 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.376
  Beğeniler:
  1.231
  Şehir:
  İzmir-Karşıyaka
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Müzikle alakalı olmadığını sende biliyorsun. Bir düşünceyi savunurken tamamen arkasında duracak şeyler yapmak lazım.
   
 12. Cem Erdoğan

  Cem Erdoğan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  11 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  259
  Beğeniler:
  70
  Şehir:
  Eskişehir
  Seviye:
  Benim düşüncem Milliyetçilik değil..ve ben 17 yaşımdayım isterseniz konuşabiliriz bunları uzun uzun sevk alırım..