4 Mevsim+Ağır Kış şartlarına Dayanıklı Çadır Yardımı

Genç Osman Bircan

Forum Demirbaşı
Kayıt
18 Mayıs 2010
Mesaj
477
Tepki
653
Şehir
MALATYA
Çok ağır kış şartlarında dahi kullanabileceğim bir çadır almak için uzun zamandır çok çeşitli formlardan fikir edinmeye çalışıyorum.

Aradığım özellikler Tek yada 2 kişilik olabilir.(Önceliğim tek kişiliktir)
5 mevsim (Soğuk,ağır kış şartlarında içinde üşümek istemediğim)
Hem bisiklet hem yürüyüşte kullanabileyim (hafiflik)
Polleri sayesinde kazıksız da ayakta durabilsin.
Tek kapı
Kubbe yada Tünel tipi olabilir
Dış tente: Kar savağının uzun olması
Fiyat aralığı 700-900 TL arası

Yukarıda ki bilgiler ışığında internette bir çok marka ve model çadır bulunabiliyor lakin benim bu başlığı açmamdaki neden; tavsiye edecek arkadaş yada arkadaşların outdoor veya bisiklet aktivetelerinde çadırı kullanmış ,denemiş ve test etmiş olmasıdır. Bu şekilde bir tavsiye gelirse sevinirim.
 
Scudo

Ahmet Salih Özenir

Forum Bağımlısı
Kayıt
8 Nisan 2010
Mesaj
2.105
Tepki
3.709
Şehir
Mersin
Bisiklet
Merida
@Genç Osman Bircan

Osman bey, uzun zamandır fikir edinmeye çalıştığınıza göre konu hakkında epey bilgi sahibisiniz... :)

Öncelikle tek kişilik çadırın pek yeterli olacağını düşünmüyorum, çünkü; bagajınızı koymak için mutlaka bir kişilik daha yere ihtiyacınız oluyor. Hem dağcılık, hem de bisiklet deyince iş biraz sıkıntılı oluyor. Dağcılar gerçekten ağır mevsimsel koşullarda etkinlik yaptıkları halde bisiketçilerin etkinlikleri genellikle mevsimsel olarak daha hafif kalıyor sanırım. En azında bisikletçilerin kaçacak sığınacak bir köye, kasabaya, benzinciye ulaşma imkanları oluyor. Ama dağcılar bırakın kaçmayı, kimi durumlarda burunlarını çıkaramıyorlar çadırlarından. Kazık biliyorsunuz ki çadırın güvencesidir ve çakılmadan çadır kurulumu bitmiş de sayılmaz... Çadır kazıksız tabii ayakda duracaktır ama gece rüzgarda yürüyüp gitmek de isteyecektir. Burada önemli olan çadırın rüzgar direncidir. Tek kapı zaten yeterli olur, ancak bagaj önerilir biliyorsunuz. Kubbe ve tünel karması çadırlar da çok yaygın, yeter ki iç yükseklik çok da az olmasın. Zaten 5 mevsim deyince kar etekleri uzun olmalı.

Bunlar bir yana ben bisiklet turlarımda tek mevsimlik bir çadır kullanıyorum. Yani bildiğiniz balıkçıların falan kullandığı marketlerde satılan ucuz, tek katlı ve çok hafif çadırlardan. Şimdiye kadar yaptığım çadırlı faaliyetler ki buna 38 günlük olanı da dahil bunun gibi çadırlar kullandım. Ağır kış koşullarında bu çadırla hiçbirşey yapamayacağımı da biliyorum. Burada önemli olan bisikletle yaptığınız çadırlı faaliyetlerin mevsimidir. Biz MBG olarak çadırlı gezilerimize mayıs sonu gibi başlamayı düşünüyoruz ve yine yetecektir bu çadır bana. Sanıyorum ağırlığı da 1300 gr civarındaydı.

İstediğiniz ağır koşulları karşılayabilecek bir çadırı arkadaşlarımdan sizin için sordum ve özellikle bir model önerileri oldu.
 

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Kayıt
17 Temmuz 2005
Mesaj
3.890
Tepki
8.384
Şehir
İznik
Bisiklet
Cannondale
Osman bey çok geniş yelpazede bir arayışınız var.
Aynı özelliklerin hepsini tek bir çadırda yakalamak pek mümkün değil.
Bu sebeple mesela bende 3-4 tane çadır var.

Çok hafif bir market çadırı. tek kapı, bagajı yok ( hava şartlarından emin olduğum ve kuru kalacağına kesin emin olduğum ve zeminden kaynaklı problem olduğunda içime batmayacak bir çadır )

bir tane 3 mevsimlik çadır. ( 2 kişilik ve 2 kapılı, tek bagajlı , görece olarak hafif , fırtına çıkarsa patlaması kesin, yağmur yağarsa ıslatmaz ama şiddetli yağışta su alacağıda garanti )

bir tane 5 mevsim çadır, 2 kişilik , 2 kapı, 2 bagajlı ( fırtına da polleri eğilmez ( duraliminyum ) neredeyse % 100 su geçirmez fakat 4,5 kg dan fazla )

Örnek olarak 5 mevsim çadırı ben çakıllı, dikenli, bozuk zemine kurmam, ayrıca yazın 5 mevsim çadırı güneşte bırakmakda çadıra eziyet olur

Bence farklı eylemler için farklı çadırlar edinmeniz iyi olur.

Yoksa bazı özelliklerden feragat etmeniz gerekecek.

Hangi çadırı alırsanız alın, güzel kamplar, hayalinizdeki maceralar sizinle olsun.

selamlar
 

Hakan Eşme

Forum Bağımlısı
Kayıt
27 Şubat 2008
Mesaj
1.725
Tepki
5.788
Yaş
56
Şehir
Keşan
İsim
Hakan EŞME
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Çadırlar konusunda yukarıdaki açıklamalar oldukça yeterli, eklemek istediğim sizin faaliyet tür ve zamanınıza göre değişken malzeme edinmeniz.

Yazın tek duvarlı bir çadır bile işinizi görecek iken, kışın daha zorlu koşullar için üretilmiş çadırlar kullanmanız gerekecek.

Çadırlar direkt olarak sıcak tutan bir yapıya sahip değillerdir. Ölçütleri daha çok rüzgara dayanıklılık, içeride oluşan buharı dışarı atma, bagaj hacmi ve diğer küçük işlevselliklerdir.

5 mevsim çadır dağ koşulları için üretilmiştir ve sizin de dağa çıkmadığınız sürece ihtiyacınız olacağını sanmıyorum. Alıp kullanmanızın zararı olur mu? Hayır, elbette olmaz, fazla ödeme ve fazla ağırlık dışında...

"Beni üşütmeyecek" demişsiniz. Çadır değil, sizin sıcak kalmanız için gereken bir tulumdur.

Çadırların büyük çoğunluğu pollerini takınca ayakta dururlar. Kazıklar sadece onları sabitlemek için kullanılır. Rüzgardan etkilenmeyecek uygun bir yere kurduğunuz çadır için kazık ihtiyacı gerekmez.

Kar savağı konusunda kullanıcılar arasında farklı görüşler var. Kimisi kar savağını gerekli bulurken bir kısmı da içerideki hava sirkülasyonunu engellediği için kullanışlı bulmuyorlar.

Ben dağ etkinliklerinde kar savaklı 5 mevsim bir Husky çadır kullanıyorum ve bu savakların sirkülasyonu engellediği fikrine yakınım.

Sonuç olarak, çadır demek ev demek, bir ev alıyorsun ve araştırma yapman ince eleyip sık dokuman çok doğal, aklına takılan bir nokta olursa yazmaktan çekinme.

Şimdiden kolay gelsin.
 

Genç Osman Bircan

Forum Demirbaşı
Kayıt
18 Mayıs 2010
Mesaj
477
Tepki
653
Şehir
MALATYA
Konu başlığına olan katkılarınızdan dolayı herkese teşekkür ediyorum, yazdıklarınızla bana çok şey kattınız. Kafamda çadır konusunda o kadar çok şey belirlendi ki.

Yapacağım faaliyetlerin 4 farklı mevsime yayılacak oluşu beni 3 farklı çadıra, 2 farklı Mat'a ve 2 farklı Uyku Tulumuna yöneltti.

İlki 5 mevsim bir çadır olan Husky Flame dir
İkinci çadırım ise bir market çadırı olacak
Üçüncü çadırım ise Loap Teksas 2 kişilik 3 mevsimlik çadır olarka karar kıldım.
 
Yukarı Alt