4 Kasım 2012; Ankara Sakarya Savaşı Karargahı ve İstasyon Müzesi Gezisi;Toplam 125 km

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Bisikletli Gezgin tarafından paylaşıldı.

 1. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.873
  Beğeniler:
  4.945
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  4 Kasım 2012; Ankara Sakarya Savaşı Karargahı ve İstasyon Müzesi Gezisi (Toplam 125 km)

  Bugünkü turumuzda hedefimiz Temelli'ye gelmeden solda ve sağda bulunan iki köydeki müzeleri gezmek... Bunlardan ilki Alagöz Karargahı Müzesi; diğeri ise Malıköy'de bulunan İstasyon Müzesi...

  [​IMG]

  Her pazar olduğu gibi bu pazarda turumuza Güvenpark'tan başlıyoruz... Arkadaşlarımızın bir kısmıda yol üzerinden katılacaklar.. 9 buçuğa doğru hareket ediyoruz... Milli Kütüphane önünden Eskişehir yoluna çıkıyoruz..

  [​IMG]

  [​IMG]

  Havanın güzel olmasıyla beraber yolculuğumuz çok iyi gidiyor...

  [​IMG]

  İki buçuk saatlik bir yolun ardından 12 gibi Alagöz'e varıyoruz..


  [​IMG]

  [​IMG]

  Alagöz Karargahı Müzesi'ni ziyaret ediyoruz ve bir sonraki egzi yerimiz olan Malıköy'e hareket ediyoruz...

  [​IMG]

  [​IMG]

  İstasyon Müzesi'ni gezmeden önce öğle yemeğini yemeey karar veriyoruz... Bugün menüde Pide var... Bu arada arkadaşlarımız patlayan lastiklerini onarıyorlar...

  [​IMG]

  Ve ardından İstasyon Müzesi'ni geziyoruz... Görmenizi şiddetle tavsiye ettiğim bir müze...

  [​IMG]

  Artık dönüş yolundayız...

  [​IMG]

  hava kararırken dönüş yolunu tamamlıyoruz... Patlaklar olmazsa olmaz...

  Düzenleyen: Bisiklet Gönüllüleri Birliği

  Tüm fotoğraflara ulaşmak için tıklayınız...


  Alagöz Karargâh Müzesi
  Sakarya Savaşı'nda düşmanın Polatlı yakınlarına kadar ilerlemesi üzerine Batı Cephesi Komutanlığı, Ankara-Polatlı arasındaki Alagöz Köyü'nü Cephe Karargâhı olarak seçmiştir. Bu köyün halkından, Türkoğlu Ali Ağa'ya ait çiftlik evi karargâh olarak kullanılmıştır.

  Sakarya Savaşı'nın bitiminde bina, sahipleri olan Ali Türkoğlu ve oğulları tarafından 1965 yılına kadar ev olarak kullanılmıştır. 1965 yılında vârisleri tarafından Milli Eğitim Bakanlığı'na devredilmiştir. 1967 yılında, Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne bağlı olan Anıtkabir Müze Müdürlüğü'ne devredilen binanın, restorasyonu yapılarak müze haline getirilmiştir.

  10 Kasım 1968 tarihinde sadece üst katı tanzim edilerek teşhire açılmış, alt kat odaları ise 1983 yılında yapılan yeni bir düzenlemeyle teşhire açılmıştır.

  Bina iki katlıdır ve, Giysi Odası, Kitaplık ve Hatıra Eşya Odası, Zabitan Yemek Odası, Mutfak, Muhabere Odası, Başkumandanlık Odası, Kurmay Heyeti Odası, Dinlenme Odası, Yaveler Odası, Atatürk'ün Yatak Odası, Atatürk'ün Yemek Odası ve Hizmet Eri Odası olmak üzere 12 odadan oluşmaktadır.

  MALIKÖY TREN İSTASYONU MÜZESİ

  Müzelerimize giriş ücretsizdir.

  Ankara – Eskişehir güzergahı üzerinde bulunan Malıköy, Polatlı İlçesi’ne bağlı bir yerleşim merkezidir. Tarihi bilgi ve belgeler incelendiğinde, burada bulunan demiryolu istasyonu, Sakarya Meydan Muhaberesi’nin destansı mücadelesinin geçtiği bu bölgede, milletimizin kaderini etkilemiş stratejik bir istasyonumuzdur.

  1919-1922 yılları arasında gerçekleştirilen Kurtuluş Savaşı’nda demiryolları önemli rol oynamıştır. Tarihimizin bu en çetin mücadelesinin zaferle taçlanmasında hayati rol oynayan Ankara-Polatlı demiryolu hattı üzerindeki önemli üç noktada bulunan müzelerle, ülkemizi emanet edeceğimiz çocuklarımız, gençlerimiz, istiklal mücadelemizin hangi koşullarda zaferle sonuçlandığını, ulaşımın ülkelerin kaderinde ne derece önemli olduğunu hep hatırlayacaktır.

  Ankara-Polatlı demiryolu hattı üzerindeki önemli mihenk taşları:

  1- Ankara Garı’nda demiryolları için direksiyon binası olarak inşa edilen, Milli Mücadele döneminde ise Mustafa Kemal Atatürk’ün konut ve komuta merkezi olarak kullandığı ve TCDD’nin, Milli Mücadelede Atatürk Konutu ve Demiryolu Müzesi adıyla yeniden düzenleyerek 24 Aralık 1964 tarihinde halkımızın hizmetine sunduğu bina.

  2- Malıköy Tren İstasyonu Müzesi. Genelkurmay Başkanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün işbirliği ile yapılan ve 25 Haziran 2008 tarihinde müze olarak kültür hayatımıza kazandırılan Malıköy İstasyonu.

  3- Kartaltepe. 6 Ağustos 2008 günü açılan Mehmetçik Anıtı ve yine aynı gün temeli atılan “Sakarya Meydan Savaşı Panorama Müzesi”’nin bulunduğu, Sakarya Meydan Muharebesi'nin kalbi olarak da bilinen tepe. TCDD, bu bölgedeki müzenin kurulması çalışmalarına katkı sağlayarak Sakarya Meydan Muharebesi'nin gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarılmasını ve yaşatılmasını amaçlamaktadır.

  Komuta merkezinden sonra en önemli üst olan Malıköy İstasyonu, Sakarya Meydan Muharebesi'nin tüm ihtiyaçlarını karşılayan ve yaralı askerlerin ilk müdahalelerinin yapıldığı yer olmuş ve savaş esnasında revir, askeri mühimmat ve lojistik merkezi ile askeri uçak pisti olarak kullanılmıştır.

  Müze, 5 bin 713 şehit adına yapılan şehitlik anıtı, Mustafa Kemal Atatürk’ün sivil giysili anıtı, TCDD tarafından onarılan ve Sakarya Meydan Muharebesi sırasında kullanılan 1897 tarihli Alman yapımı lokomotif ile 1909 tarihli Alman yapımı vagon, o zamanki uçakların aslına uygun yapılan 2 uçak ile istasyon binasından oluşmaktadır. Tren ve uçakların bulunduğu bölümler, uçak ve tren sesleri eşliğinde gezilmektedir.

  Kurtuluş Savaşı’nın heykellerle ve görsel materyallerle temsil edildiği müzede, o dönemde kullanılan demiryolu malzemeleri de sergilenmektedir.

  Adres: Malıköy Tren İstasyonu/Polatlı - ANKARA
  Ankara-Eskişehir Karayolu 30. Km Malıköy Başkent OSB Sapağından 6km içerde

  Telefon: (312) 640 10 81

  Ziyaret Saatleri: Her gün 09.00 - 17.00
   
 2. üstüninanç bayram

  üstüninanç bayram Yeni Üye

  Kayıt:
  12 Ekim 2012
  Mesajlar:
  36
  Beğeniler:
  20
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Selamlar...

  Yeni aldığım bisikletimle KamilKoç otobüsündeydim, Terminalden eve (sincan fatih)e nasıl giderim diye düşünürken,dönüş yolunda sizi gördüm.
  Sizden aldığım güçle Başkent Üniversitesinde inip Bağlıca köyü, etimesgut, elvankent üzerinden gittim. Çok keyifliydi :)
  Umarım birdahaki turlarınızda aranızda olabilirim....
   
  Bisikletli Gezgin bunu beğendi.
 3. Cüneyt HOCAOĞLU

  Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

  Kayıt:
  9 Mart 2011
  Mesajlar:
  1.366
  Beğeniler:
  1.512
  Şehir:
  Ankara/Eryaman
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Tura katılan tüm arkadaşları selamlar, ayaklarınıza sağlık.
   
  Bisikletli Gezgin bunu beğendi.
 4. burhan çetin

  burhan çetin Forum Bağımlısı

  Yaş:
  47
  Kayıt:
  23 Haziran 2011
  Mesajlar:
  680
  Beğeniler:
  1.038
  Şehir:
  BALIKESİR
  Bisiklet:
  Dahon
  Seviye:
  Yazı ve fotoğraflarınız keyifle izledim,üstelik sürekli yanından geçtiğimiz ama bir türlü gezmek için fırsat bulamadığımız bu güzel yerler hakkında sayenizde bilgi sahibi oldum.Daha ne olsun.Ayaklarınıza sağlık.
   
  Bisikletli Gezgin bunu beğendi.
 5. ulaş kaya

  ulaş kaya Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  564
  Beğeniler:
  361
  Şehir:
  Karaman
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Pedallarınıza sağlık.

  Hepinizi tebrik ederim.
   
  Bisikletli Gezgin bunu beğendi.
 6. #6
  Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.873
  Beğeniler:
  4.945
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  her zaman bekleriz :)

  Teşekkürler Cüneyt Abi... İnşallah senide en kısa sürede aramızda görürüz.. :)

  Teşekkür ederim ilginiz için...

  Teşekkür ederim... :)
   

İlginizi Çekebilir

GR_VillaOliveGrove_074-630x420.jpg
Sürüşlerimizdeki ortalama hız, ne durumda olduğumuzun iyi göstergelerinden biridir. Yol bisikletine ilk geçtiğimdeki ortalama hız hedefim 25 km/h olurdu hatırlıyorum :) Zamanla daha da yükseldi....
upload_2016-12-15_15-15-20.png
Hatırlarsınız, geçen yılın Aralık ayında Recovery nabızdan bahsetmiştim (*). Kısaca hatırlamak gerekirse; bir intervalin sonunda pedala basmayı bıraktığımızda nabzımızın ne kadar hızlı düştüğüyle...
1-1484682847526-117cod4mi4i88-630-354.jpg
BikeRadar, velodrom testiyle yol bisikleti üzerindeki farklı sürüş pozisyonlarının ne kadar hız ve süre kazandırdığını bulmaya çalışmış :) Link yazının sonunda olacak. Testin en isabetli verileri...