4. Gün… Batı’dan Doğu’ya, Orta Anadolu Turu…

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Necati Bilgen tarafından paylaşıldı.

 1. Necati Bilgen

  Necati Bilgen Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  337
  Beğeniler:
  844
  Şehir:
  Bakırköy, İstanbul
  Seviye:
  6 Ağustos 2006, Pazar

  Eskişehir - Mahmudiye - Çifteler – Emirdağ

  Sigarasız, alkolsüz, sporla içiçe yaşayan 68 yaşındaki bir insanın, bisiklet üstünde Anadolu yollarındaki serüveni…

  Eskişehir’in büyük ve lüks öğretmenevinden saat 7.35’te kahvaltı yapmadan çıkıyorum yollar çok tenha, çay veya kahvaltı yapacak yer yok. Yol daha sonra sanayi bölgesine giriyor ve buralardada kimseler yok. Petline benzin istasyonunun önünde çay makinesini görüyorum, müsaade isteyip çay alıyorum, dünden yiyemediğim börekler bana iyi geliyor, iyi ki paket yapmışlar. Murat’ı birkez daha hatırlıyorum ve teşekkür ediyorum.

  [​IMG]
  Çifteler yolunda kavun ziyafeti...

  Yol çok güzel ve düz saat 10,10 - 41,68. km’de, Tabela Mahmudiye 10, Konya 299 gösteriyor. Yol üstünde kavun tarlaları önlerinde tezgahlar üstünde satış yaptıklarını görüyorum . Üstü örtülü birine giriyorum hemen bir kavun kesiyorlar, biraz sohbet, para da almıyorlar. İsmail Hasçelik ve Erol Eğerci’yi fotoğraflıyorum. Buralarda tarlalar biraz daha yeşilimsi alabildiğince düz.

  [​IMG]
  Çifteler'deyim...

  67. km’de Çifteler’den geçiyorum. Evdeki planıma göre burada kalacaktım, Eskişehir’de kalmasaydım. 70. km’de yolumdaki tabeleda Emirdağ 39 km’yi gördüm, saat 14:56, tarlalar yine sarardı. Bir kısmı da ekilemiyecek şekilde, kayalıklarla dolu. Bu sırada km saatimdeki termometre sıcaklığı 44,8 derece olarak görüyorum.

  Emirdağ 25 km tabelasından sonra yol kalın mıcırlı asfalt , sık sık ufak tırmanışlar ve inişlerle yoruluyorum. Çıkışlarımda süratim 8-9 km’ye düşüyorü, geriye bakmıyorum ama, tırmanışlar dik, ama kısa. Yol bir türlü bitmiyor. 100 km’yi geçtiğimi görüyorum.

  [​IMG]
  Uzayıp giden dar yollar...

  Şehir merkezi girişinde öğretmenevini soruyorum biraz ilerde solda diyorlar. Müracaatımı yapıp, dördüncü katta oda veriyorlar, gençlerden yardım istiyorum çantalarımı çıkartmam için. Kendimi yatağa atıyorum. Ohh be... Biraz dinlenip, sıcak banyo, çamaşır yıkama, namazlardan sonra şehri geziyorum, sıcaklık nefes kesiyor. Bisiklet üstünde bu sıcaklığı hissetmiyordum, sürat rüzgarından dolayı. Burası küçük bir yer. Bir çorba için girdiğim lokanta adeta bir fırın. Bu sırada kızım arıyor. Canım dondurmalı tavukgöğsü istiyor yok, ben de Algida ile yetiniyorum. Hava kararıyor. Odaya dönüyorum. Erkenden yatıyorum.

  4. Gün… Batı’dan Doğu’ya, Orta Anadolu Turu…

  6 Ağustos 2006, Pazar

  Eskişehir - Mahmudiye - Çifteler - Emirdağ

  Çıkış saati : 7:35

  Varış saati : 16:45

  Yapılan km. : 112,32

  Pedal süresi : 5:59:46 saat

  Ortalama hız : 18,87 km.

  Yüksek hız : 38 km
   
 2. myigit

  myigit Yeni Üye

  Kayıt:
  25 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  15
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  antalya
  Seviye:
  saygılarımızla Necati abi.