3x9 uyumlu üst seviye orta aktarıcı

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Arkadaşlar ben SRAM'in XO vites kolu ve arka aktarıcısının yanında X9 göbek ve ruble zincirini kullanıyorum.
Birde SLX aynakolum var 3x10'luk. Tabi 3x9'luk sistem ile uyumlu bu aynakol.

Benim şuan 3x7'lik orta aktarıcım var ve fiziksel olarak bariz bir biçimde uygun değil yeni sisteme.
Yani setin üst seviyesini düşürmeyen uyumlu bir aktarıcıya ihtiyacım var.

XO heldi XO devam etsin istiyorum setim. Ancak 3x9 uyumlu XO aktarıcı göremedim.
Acaba 3x10 orta aktarıcıları 3x9'luk bir sistemde kullansam uyumlu olur mu?
Önerileriniz nedir? Hangi aktarıcıyı alabilirim?

Scudo

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Arkadaşlar bilgisi olan var mı? 3X9 sistemde 10V ön aktarıcı kullanılabilir mi?

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
3x9 sistemede 3x10 aynakolu nekadar uyumluysa 3x10 ön aktaricida okadar uyumludur. Beni fikrimi soracak olursaniz ne aynakol nede ön aktarici uyumlu degil.

• Beğen
Tepkiler: Murat B.
Tepki
9
Bisiklet
Cube
10lu sistemin zinciri 9lu sisteminkine göre bariz bir şekilde incedir. Dolayısıyla aktarıcısı da ince olacaktır. 10lu ön aktarıcıyı 9lu sistemde kullanmanız durumunda istediğiniz kadar ayar yapın; zinciriniz ön aktarıcınıza sık sık sürtecek, aktarıcınız yıpranacak, ses yapacak ve en önemlisi zincirinizin ömrü kısalacaktır.

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
@Murat Cömez Ben 9'lu sisteme 10'lu SLX aynakol alırken üst düzey yetkililer ve çoğu arkadaş tarafından toplu olarak uyumlu olduğu ve sıkıntı çıkartmayacağı yorumu yapıldı. Şuan 9'lu sistem ve 9 uyumlu zincir ile SLX aynakol kullanıyorum.

Orta aktarıcı konusunda sözünüzü dinleyip 3x9 tercih edeceğim. Ancak kafam aynakola takıldı. Şuan 9serisi en üst göbek, zincir, ruble, arka aktarıcıyı kullanıyorum. Aynakolum SLX ve 3x10 olarak geçiyor. Ancak herkes tarafından 3x9 sistemde uyumlu olarak sorunsuz bir biçimde kullanılabileceği söylendi.

Dün bisikletimi detaylı temizlediğim için fotoğraflar var elimde, bu parçalar ile SLX anykolum uyumsuz mu yani?

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Arkadaşlar 3X9'luk sisteme 3X10'luk aktarıcı uyumlu mudur ya kesin bir bilgi istiyorum?

Şuana kadar gelen yorumlar kesinlikle uyumsuz yönünde oldu.

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Hocam çok iyi bir kaynak ancak kafam bulandı biraz açıkçası :) SLX M660 3'lü aynakol kullanıyorum. Buna uygun en üst seviye aktarıcıyı arıyorum.

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Gökhan Akkaya

Konu üzerinden geçmiş ama anlatayım ne olduğu belki merak eden vardır.

Şimdi elimdekiler 3x9 lu tam takım vites sistemi zincir deore, aynakol slx, arka attırıcı xt, rublede 11-34 deore

Haliyle eski ön attırıcıda 3x9luk deore idi.

Şimdi kadro değişti ve yeni kadrolarda side swing dediğimiz yandan çekme olayı gelmişi, ön aktarıcılar için. Kadroda 681xc mosso.

E side swinge 11li sistemle gelen yeni bir teknoloji. Velhasıl, sağolsun shimano bacımız, 3x10luk slx ve deore yandan çekmeli ön aktarıcı yapmışlar bizde koca sistemi değiştireceğimize bunu bir deneyelim dedik.

Sonuç: 3x10 deore ve slxlerin bir çoğu orta dişlide 10T kapasite toplamda yani en büyük ile en küçük arasınada 18T kapsite destekliyor diyor. (kapsiteler için google amcayı arayın). benim ayna kolda, 22-32-44

normalde kapasite olarak uyumsuz denen aktarıcı uyuyor. yani cagenin alt ve üst kısımlarına hiç sürtmedi.

Diğer yandan eski 9lu attarıcıda olduğu gibi öyle her kafanıza göre kaset dişlide çapraz zincir yapamıyorsunuz. Mesela ön orta 32li dişlide iken. arka 11-13 ve sondaki 34-28 dişlilerde kasetin sağına ve soluna çarpıyor.

Bu durum alt ve üst aynakol dişlilerinde benzer ve eskisinde olduğu gibi geniş alanda tüm kaset dişlilerini kullanamıyorsunuz, cevap olarakta iş görür derecede uyumludur diye bilirim.

Sonraki denemem 10lu zincir uyumlu ise onu takıp bakacağım nasıl zincir atacak. sağlıcakla.

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Yorumun için teşekkür ederim, aradan yıllar geçmiş olsa da SLX aynakol ve sonradan M970 aynakolu; ilgili X9 Sram zincir ile hiçbir problem yaşamadan yıllarca kullandım.

eminakkuzu

Üye
Tepki
0
İsim
Emin A.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Gökhan size acilen ulaşmam gerek iade koşullarıyla ilgili umarım görebilirsiniz mesajımı numarımı bırakıyorum çekinmeden arayabilirsiniz 0507 312 6682 yardımınıza ihtiyacım var
@Gökhan Akkaya size ulaşmam gerek
@eminakkuzu size dm atamıyorum çünkü