3M Genel Amaçlı Yağlayıcı (yardım)

hysteresis

Üye
Tepki
11
Bisikletle ilgilendiğim için bir komşumuz, uzun süredir binmediği bisikletini temizlememi istedi. Şu anda elimde "3M Genel Amaçlı Yağlayıcı" diye bi sprey var ve üstünde şunlar yazılı:

-Temizler, yağlar ve korur
-Pasın çözülmesini sağlar
-Gıcırtıyı ortadan kaldırır
-Korozyonu engeller
-Nemi uzaklaştırır
-Kolayca nüfuz eder

Bunlardan anladığıma göre WD40 tarzında bir ürün ama yine de emin olamadığım için sormadan kullanmayayım dedim. Bu ürün hakkında bilgisi, tecrübesi olan varsa yardımını bekliyorum.

Bisikletin durumu:
Ayna kol, bütün dişliler, arka vites, pedallar, jantlar, farklı derecelerde paslı ve kirli. Zincir nispeten daha iyi durumda ancak onun da temizlenmeye ve yağlanmaya ihtiyacı var. O yüzden temizlik sonrası için arazi şartlarına da uygun bir yağlayıcı da tavsiye ederseniz sevinirim.

Scudo

punkermanmania

Forum Demirbaşı
Tepki
219
ben wd40 kullanıorum fakat bılyelı gobeklere de sıktım , ınce yag oldugundan dolayı ıcındekı gress'i almıs :(
o yuzden sadce zıncıre kullanıyorum bırde pedallara .
tabı bu konustugum olay bmx bısıklet ıcın gecerlı , mtb ve dıger bısıklet bakımları daha farklıdır .
bazı parcalar ınce yag ıle bazılarıda gress ıle yaglanıyor .
ama ınce yag gerektıren yerlere bence rahatlıkla kullanabılırsın .
mesela zıncır .
umarım yalnıs bır acıklama olmamıstır .

hakan64

Forum Bağımlısı
Tepki
543
İsim
hakan
ben de bu soruyu merak ediyorum. zincirim için 3m genel amaçlı yağlayıcı kullanıyorum. doğru mu yapıyorum bilmiyorum. bundan önce kullandığım yağ makine yağıydı, çok toz ve taş toprak topladığı için kullanmaktan vazgeçtim. şimdilik 3m den memnunum. siz ne dersiniz bu konuda

Tepki
19
Bisiklet
Scott
Bisikletimi (scott aspect 650) satın aldığım balkan şampiyonu olan mağaza sahibi bu tip muktifonksiyonel yani hem temizleyip hem yağlayan ürünleri önermedi. Çünkü ruble ve kaset göbek arasında katılaşıp biriktiğini söyledi. Ben wd40 ın bir kademe iyisi olan henkel den locklite kullandım. Memnundum ama paslanma ya da başka tabakalaşmış kirler yoksa başvurmamak gerekir. Motortime in bisiklet için ürettiği yağlayıcıları başka bir bisiklet mağazası sahibi arkadaşım kendi bisikletlerinde kullanıyor. Ayrıca unutmadan sadece gress kullanabildiğimiz parçalar vardır. Ona da dikkat etmek gerekir.