3D tasarım

bambam

Üye
Tepki
12
slm arkadaşlar, bisiklet firmaları (scott,trek,sedona,....) hangi bilgisayar destekli tasarım programını (Unigaphics UG,catia, solidworks,pro, autocad,....) kullanıyor bilen varmı?

Scudo

erhana

Aktif Üye
Tepki
72
Bisikletçilerden bildiğim yok ama Fox Pro/ENGINEER kullanıyor.

hkn

Aktif Üye
Tepki
463
@bambam

Katı modelleme programları son 20 yılda, öncelikle askeri alanlarda, uydu ve uçak sanayi sistemlerinde, otomotiv ve yakın zamanda daha küçük ölçekli firmalarda kullanılmaya başlanmıştır. Arge çalışmalarında firmalara büyük kolaylık saglaması nedeniyle, her geçen zaman bu tarz mekanik modelleme programlarının kullanımı artmaktadır.

Bu programlar üretim yapan sanayi firmalarının, arge bölümlerinin vazgeçilmez yardımcısıdır. Yapılan test ve analizler sayesinde üretim maliyetlerini büyük ölçüde azaltmaktadır. Son yıllarda patlama yapan uzakdoğu üretiminin en büyük sebeblerinden biri, bu tarz mekanik modelleme (kalıplama) programların gelişmesiyle paraleldir.

Dünyada standart olmuş bazı programlar : Catia V5, SolidWorks, ProEngineer, Unigraphics NX, Autodesk AutoCAD, Autodesk Mechanical, Autodesk Inventor vs.

Bu programlar içinde özellikle Catia V5 (Dassault Systemes) CAD/CAM/CAE yazılım paketi ile üst sınırdadır. Yakın zamanda Lamborgini firmasının bu yazılımı kullandığını söylesem, teknolojik gelişmeler bazında yeterlidir, sanırım.

Dünya genelinde orta ölçekli sanayi/üretim firmaları benim bilgi dahilinde, son yıllarda genel de SolidWorks programını kullanmaktadır. Bu yazılım ülkemizde kullanılmaktadır. Özellikle son yıllarda oldukça popüler olmuştur. 3 boyutlu mekanik modelleme yapan program, ayrıca teknik çizimlerinin oluşturulması ve üretilmesi düşünülen malzemenin çeşitli kuvvetlerde oluşan analizlerinin yapması (+ Plugins) üretilmesi düşünülen malzemenin program içinde montaj/birleşim işlemlerinin yapılabilmesi vs. Düşündüklerinizi imalata dönüştürmek için büyük kolaylık sağlamaktadır.

Ayrıca destek yazılımlarda üretimi kolaylaştırmaktadır. SolidCAM (imalat), MoldFlow (analiz ve test aşaması), TraceParts (Milyonlarca standart parça katalogu), BlankWorks (Saç Açılım), CamTrax, GearTrax, Cosmos/Works gibi üst seviye destek programlarda, size sadece düşünmek ve üretmek kalır.

Benimde uzun zamandır kullandığım, Endüstri Mühendisi ve benzeri meslek dalıyla ilgilenen genç arkadaşlara mutlaka incelemesini, ögrenmesini önerdiğim programlardan biridir.

SolidWorks programı bisiklet dünyasında Trek, Bianchi, Cervelo gibi üretici firmalar tarafından kullanılmaktadır. Fakat bilgim dahilinde bu tarz üretici firmalar, durum ve üretime göre farklı programlarıda kullanmakta, sadece tek programla sınırlı kalmamaktadır.

Bu soruyu mekanik modelleme eğitimi anlamında sorduysanız, size öncelikle SolidWorks programını hatim etmenizi, daha sonra en üst seviye kabul edilen CATIA V5 uygulamasına geçmenizi tavsiye ederim.

hakaN
(link)
(link)
(link)

bambam

Üye
Tepki
12
arkadaşlar bilgileriniz için çok teşekkürler, bende yaklaşık olarak 4 senedir CAD yazılımları kullanarak end. tasarım yapmaktayım, unigraphics NX i üst seviyede biliyorum zaten unigraphic in marmara bölge bayisinde çalışıyorum, eğitimlerini ben veriyorum (tabi başka değerli arkadaşlarımda var eğitim veren), catia, solid, autocad, rhino gibi programlarada hakimim .
Hakan baba bey e bi çok konuda katılıyorum imaltın lokomotifi konumunda suan CAD programları ama catia nın liderliği eskisi gibi değil, aslında eskidende lider değildi sadece en büyük avantajı avrupa kökenli bi program olması ve avrupada hakim olması, Şuan dünyaya baktığımızda teknolojinin ve sanayinin lokomotofi konumunda olan otomotiv sektoru ,havacılık ve savunma sanayii ve beyaz eşya sektorunde catia ve unigraphics büyük yarış içersinde şöyleki 23 büyük otomotiv firmasının 12 sine unigraphics 11 ine catia hakim ayrıca özellikle 5 eksen CAM dahilinde unigarphiks dünya lideri ki suan yapılmakta olan F serisi savaş uçakları ve bi çok yolcu uçağı unigaphics ile tasarlanmakta sebebi yüzey kalitesinin ve türbin kanatlarındaki 5 eksen işlemenin en ii yapıldığı programın unigraphics olması, turkiye savunma sanayiinin %95 i beyaz esyanın %80 i ve otomotivin %60 ı unigraphics kullanıyor.catia ise büyük otomotiv firmaları(mercedes,bmw,.....) elegeçirmiş durumda ama şunuda söylemek gerekir ki hiçbir firma tek bir programa bağlı kalmaz ....
Sonuç olarak Catia ve Unigraphics (UGS) arasında büyük çekişme var .....
Solid i de gözardı etmemek gerekir özellikle catia nın solidi almasından sonra büyük adımlar attı, tabi fiyatındaki uygunlukta özellikle orta sınıfta büyük bir pazara sahip olmasına sebep oldu , ama solidin catia ve UGS e yetişmesi için baya bi çalışması lazım ki bu artık çok zor catia bi alt ürün olarak artık solid i satıyor bu durumda kendi önine geçmesine olanak vermesi pek imkan dahili değil...şimdi konumuza dönelim ((:) araştırıyorum ama hala pek bişey bulamadım bisiklet firmaları hangi CAD programını kullanıyor...değerli bilgilerinizi bekliyorum....teşekkürler...

pykalisto

Üye
Tepki
53
peki alias programının konumu nedir? bu catia ve unigraphics ten sonra mı geliyor? çünkü birçok büyük üreticinin alias ı kullandığını da duymuştum.
Buarada bende Anadolu Üniversitesinde end. tasarım bölümünde okuyorum, orada da rhinoceros autocad ve alias dersleri veriliyor.

bambam

Üye
Tepki
12
Alias pek fazla imalat sektörüne hitap etmiyor, daha çok fotogerçekçi görüntü(render) ,animasyos tarzı işlemler için kullanılıyor , imalata yönelik olarak şuan okulda gördüğünüz autocad ve rhino daha elverişli ,fakat autocad in 3D si pek iiyi değil ,aslında hiç iyi değil, daha çok 2D teknik resim çıkarmak için kullanılır ve bu yönü gerçekten kuvvetlidir, rhino ise başlıbaşına bir tasarım programıdır, eğer sıfırdan birşeyler tasarlıyacaksanız işinizi çok kolaylaştıracaktır, cisimlerle oyun hamuru gibi oynamanıza olanak tanıyor... rhinonun hitap ettiği asıl büyük sektörler gemi tasarımı ve kuyum sektörüdür,autocad ise mimari ve mekanik anlamda kuvveltidir fakat dediğim gibi 2D de....

• Beğen
Tepkiler: pykalisto

pykalisto

Üye
Tepki
53
@bambam

evet haklısınız, autocad i sadece teknik resim içn kullanıyoruz.rhino ile 3d modelleme yapıp alias ı yada 3dmax vray i de render almak için kullanıyoruz.
alias,rhino,autocad bunların yanında birkaçtanede grafik programı biliyorum,son sınıf artık mezun olucam inş, bu programların yanında bilmem,öğrenmem gereken,işine yarar dediğiniz programlar varmı yoksa yeterli olurmu bunlar? unigraphicsi zaten önerirsiniz heralde :)

bambam

Üye
Tepki
12
ilerde ii bi tasarımcı olup sanayide ii bir yer elde etmek istiyorsan sana tavsiyem catia yada unigraphics ten birini ii seviyede ogrenmen, tabi bildiğin programlarda onunu buyuk olcude acacaktır, benim tanıdıgım cok entas. cı var free calısıyor rhino ve autocad le ekmegini kazanıyor, sadece hangi sektorde calısacagını belirle ondan sonra program secimi kolay, umarım tasarımcı olarak ii işler cıkarırsın :)

• Beğen
Tepkiler: pykalisto

Mustafa_Temizel

Daimi Üye
Tepki
70
Bisiklet
Salcano
Bende tophane meslek lisesinde kalıp bölümünde okuyorum.4.senem iyi derecede solid kullanıyorum şuandada cimatron üzerinde çalışıyorum.Sorum şu CAD-CAM'in ne olduğunu işim gereği biliyorum fakat bu "CAE" ne anlama geliyor.Daha önceden duymamıştım.Aklıma tersine mühendislik olarak geliyor ama tam bilmiyorum.Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

Elman TEMEL

Forum Bağımlısı
Tepki
868
arkadaşlar buraya eklemek istediğim bi program daha var,bu programın eski versiyonlarıyla bi zamanlar jurrasic park yaratılmıştı. 3D max. bu programı şuanda kullanıyorum(versiyonu 9),doku, şekkillendirme, animasyon,kısacası görsellik anlamında çok ileri düzey bi program.bisiklet üreticilerinin bu programı kullanıp kullanmadıklarını bilmiyorum,ancak dünya çapında kendini ıspatlamış bi program;)

erhana

Aktif Üye
Tepki
72
@pykalisto

Alias geçmişten günümüze iki ayrı disiplinde gelişti. Bir taraftan animasyon ve render tarafında üst düzey teknoloji olarak giderken, diğer taraftan otomotiv de dahil olmak üzere endüstriyel ürün tasarımı konularında kullanılabilen bir modelleyici (Studiotools) oldu. Alias firması geçmişte Wavefront firması ile birleşip (İkisi de Kanadalı) Alias/Wavefront oldular, sonra Autodesk bu firmayı satın aldı.

Rhino dediğimizin, Alias motoru üzerine yazılmış basit bir programdan ibaret olduğunu diyeyim de Alias'ın yeri belirginleşsin. Tabii otomotiv endüstrisinde kaporta tasarımında kullanılan daha da baba bir yazılım var: ICEM.

Okulda Alias'ın hangi versiyonunu kullanıyorsunuz bilmiyorum ama Autodesk'in sitesinden bedavaya indirilebilecek bir Personal Edition'ı var. Geçenlerde kurup biraz kurcaladım, fonksiyon konusunda hiç cimri davranmamışlar. Eğitim kılavuzları ile (Bir bisiklet kadrosunun tasarımı anlatılıyor :) ) falan bayağı iyi bir paket.

Yukarıdaki yazılımların hepsi yüzey modelleme esaslıdır ve endüstriyel ürün tasarımında kulanılır. Yani sizin bölümde Catia, Unigraphics gibi solid modelleme yazılımlarının yerine öğretiliyor olması tesadüf değil.

"Fully associative, feature based, parametric" :) modern solid modelleyicilerin ise babası Pro/ENGINEER'dır. Sonradan tüm solid modelleyiciler de bu özelliklere kavuşturulmuşlardır. Tabii bu yazılımlar ile de yüzey modelleme ve daha birçok farklı işler yapılır. Şu anda "High-end" kategorisinde üç adet yazılım sıralanır: Catia, Pro/ENGINEER, UnigraphicsNX. "Midrange" kategorisinin en yaygın bilineni ise SolidWorks'tür. Bir şekilde Catia'nın şimdiki güzel halinin de sebebidir.

Bir endtas'çı olarak yüzey modelleme becerilerinin yanısıra bir solid modelleyici kullanmayı da öğrenmeni tavsiye ederim.

erhana

Aktif Üye
Tepki
72
@Mustafa_Temizel

CAE: Computer Aided Engineering / Bilgisayar Destekli Mühendislik.

Genel olarak tüm analiz yazılımlarını ve disiplinlerini (FEA- Finite Element Analysis / Sonlu Elemanlar Analizi, Mekanizma, vs.) tanımlamak için kullanılır.

bambam

Üye
Tepki
12
CAE (computer aided engineering) aslında tam türkçesi karsılıgı bilgisayar destekli mühendislik, fakat genel olarak açıklarsak mühendislikteki bütün hesaplamaların yapılabildiği programdır , bu hesaplamalar : akış analizi(aerodynamic),mukavemet analizi, metallerde akma,rijitlik,tokluk analizleri,yüzey analizi(ucaklarda ve arabalarda yuzey devamlılığını olcmek icin kullanılan ).....gibi onlarca analizi içeriyor fakat sunu soylemekte fayda var Türkiye koşullarına fazla bir program, suan benim bildiğim CAE kullanan firma sayısı elin parmaklarını zor gecer....inşallah bi gun bizde savaş uçagı( tai de sadece montajı yapılıyor yanlış anlasılma olmasın parcaları biz tasarlamıyoruz abd den geliyor),F1 arabası gibi cok ileri teknolojik şeyler uretirsek ülkemizdede CAE kulanıcı firtma sayısı iyiden iyiye artar.... şimdilik CAD-CAM le yetiniyoruz......

bambam

Üye
Tepki
12
erhana beye katılmadan edemiycem fakat pro hala inadını kırmadı, butun cad yazılımı programlar gorsek olarak ikon kulanımına gecmişken onun hala çekçıkar menu kulanması garip gercekten, dediğim gibi bircok cad programına hakimim fakat pro ya bu ozelliğinden oturu hiç alısamadım, cok vakit kaybettiren bir arayuzu sahip....:)

pykalisto

Üye
Tepki
53
@Mustafa_Temizel

merhaba, burdaki CAE ingilizce bir kısaltmadır,açılımı; Computer Aided Engineering dir.yani bilgisayar destekli mühendislik.
diğerleride bilgisayar destekli tasarım ve üretim. tanım olarak böyledir.

pykalisto

Üye
Tepki
53
@erhana

çok teşekkürler,yüzey modellemelerin yanına,bir solid modelleme programı bilmek iyi bir donanım olurdu.birde şöle bi düşüncem var,mezun olduktan sonra gireceğim sektöre bağlı olarak,şirketlerin eğitimleri ,kursları olabilr çalıştıkları programlar için,bu şekilde öğrenmek daha yerinde olur sanırım.
okulda studio tools 12.0 kullanılıyor.dediğiniz paketide indirip deneyeceğim.

Muad dib

Daimi Üye
Tepki
315
Bisiklet
Orbea
Catia bilen bir arkadaş ile forumu rahatsız etmeden özel mesaj yoluyla birkaç soru sormak isterim. Başlangıç ile alakalı olacak. Şimdiden teşekkür ettim:)