+35km.de orta göbek sorunsalı

Ahmet.Çetinkaya

Aktif Üye
Tepki
118
Bisiklet
Cannondale
Merhaba arkadaşlar,

3 hafta önce 5 aylık ikinci el 2013 model cannondale trail sl2 satın aldım. önceki sahibi 300 km kadar gitmiş. Aldım alalı ben de bir 500 km kadar kullandım. Bir kaç gündür 35 km ve üstü hızlara çıktığım zaman resmen orta göbekteki bilyeleri hissediyorum. gerçi orta göbeğin türü nedir bilmiyorum, bilyeli ve kasetli olarak ayrılıyormuş galiba. acaba göbekte mi sorun vardır yoksa normal bir durum mudur bu, sizlere danışayım dedim. yardımcı olursanız sevinirim.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Scudo

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
35 km hıza cıktıgınızda ayagınızda titreşim hissediosanız bu her zaman aynakoldan gelio demek deildir. Zincir arka dişliye baglı oldugundan arka tekerdeki ve rubledeki titreşimleri direk ayagınıza verir. Sizde arka tekerdeki sallanmayı aynakolda sorun varmı gibi yorumlayabilrsiniz.

Zinciri aynakoldan kurtararak eger varsa stand üzerinde pedal cevirerek yada bisikleti ters cevirip elle cevierek rahat dönüp dönmedigini titreşim olup olmadıgını sesi falan kontrol edin. Aynı sekilde zincir takılıykende hızla elle cevirerekte kontrol edin ve arka tekeri de gözlemleyin.

Teker akortu fazla kacmıssa yalpalama yapar rubleyide oynatarak size bu hissi verebilir.

Fakat sorun aynakoldaysa yaglanması gerekio olabilr yada bilyelerde sorun olabilir. Fakat aynakolda sorun olunc a genelde sesli calısma yaparlar.

ilkcan çağdaş

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Orta göbeği söktürün,yağlayın ve tekrardan yerine takın.
Büyük ihtimalle bahsettiğiniz sorun orta göbekteki bilyaların yağsız kalmasından kaynaklanıyordur.

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
aynakolun bilyesi değişmesi gerekebilir. yağlama vs. ile geçiceğini pek sanmıyorum. eski bisikletimde aynı sorun vardı sürekli ayna kol gevşiyor yada ses çıkarıyordu. yağlıyorduk vidaları sıkıyorduk bir süre sonra aynı ses gelmeye başlıyordu. en sonunda bilyeyi değiştirdik aynakolunun bilyasını...

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Sıfır Gıant,Scott,Salcano vs... bisikletler kullandım hepsinin akordu,zincir yağı vites ayarları vs tamdı.En büyük dişliye geçtiğimde hepsinde böyle bir titreme oluyordu göbekte.

Oğuzhan Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.795
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Felt
Zincir ön aktarıcıya sürtüyor olmasın? :p

The Best

Aktif Üye
Tepki
47
İsim
Ali Girişken
Bisiklet
Bianchi
@Ahmet.Çetinkaya yağı azalmış ve bilyeler arası boşluk olmuştur bilyeleri yenileyin ve yola devam

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Orta göbekte problem varsa hissetmen için 35KM hıza çıkmana gerek kalmaz, ufak hızlarda da belli eder açıkçası.
Zinciri attırıp aynakolu elinizle bir çevirin, bir sıkıntı varsa eliniz çok rahat hisseder bunu. Birde arka tekeri sökün, göbeği ve kaseti elinizle çevirin. Derdi neyse elinize çok net yansır.

Ama hızlanınca olduğunu söylediğinize göre tekerlek aksamıyla alakalı yani vites - çekiş grubundan bir parçada bir problem var gibi görünüyor. Arka göbek büyük ihtimal.
Pedal çevirmeden 35KM hızla giderken de hissettiriyor mu? Bu soru önemli.

• Beğen
Tepkiler: The Best

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Aynı sorundan muzdarip olup tarayıcıda karşısına bu sayfanın çıkacağı insanlar olacak. 44 sene bile geçse bir mahsuru yok yorum yapmanın :)

• Beğen
Tepkiler: The Best

anzolot

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
İsim
murat yücedemir
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Boşuna dememişler Türk insanı yardım etmeyi sever diye :)
Bu arada @The Best göbek kadansı ne demek? Kadansı biliyorum ama göbek kadansını anlayamadım

The Best

Aktif Üye
Tepki
47
İsim
Ali Girişken
Bisiklet
Bianchi
@anzolot yanlış biliyor olabilirim , hani bir yerden sonra göbek bilya sıkışması farklı bir şekilde oluyor ya hani havayı çeviriyor gibi oluyoruz yani boşa çevirme bir abi demişti bana

anzolot

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
İsim
murat yücedemir
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@The Best kadans hakkında bilgi için şu konuya bak. O bir abinin söylediğide, bilye sıkışması da konuyla alakalı değil..
(link)

The Best

Aktif Üye
Tepki
47
İsim
Ali Girişken
Bisiklet
Bianchi
@anzolot bu abi o değildi ama okudum faydalı olmuş dediğim gibi yanlış biliyor olabilirim ama bilyeler ile alakalı vardı bir tane nerede okuduğumu hatırlamıyorum. Teşekkürler

Mosso Relativo

Aktif Üye
Tepki
47
Bisiklet
Mosso
Arkadaslar orta göbegim bozuldu.. Ben de yeni orta göbek aldım.. Shimano bb un26.. Eski göbegim 119 mm.. 119 mm bulamadığım için 122 mm aldım.. Aynakolum tek dişli.. Bisikletim katlanır... Haliyle aynakol biraz dısta kaldı.. Bisikleti ters cevirip zincir simetrisine baktığım zaman birinci viteste zincir biraz içeride kalıyor.. Ve ses yapıyor sanki biraz.. 118 mm orta göbek alsam bir sey değişir mi?? Teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: Yusuf !!WOW!!

Yusuf !!WOW!!

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
İsim
Yusuf
@Mosso Relativo
Bende de aynı problem var biraz uzun almışım. Bayağı çapraza düşüyor. Çapraza düşmesi güç kaybı, zincire ekstra yük, vites dişlilerine ekstra yük olarak geri dönecektir.

• Beğen
Tepkiler: Mosso Relativo

Mosso Relativo

Aktif Üye
Tepki
47
Bisiklet
Mosso
@Yusuf !!WOW!! 1 mm kısa göbek alsam düzelir mi? Ön vites falan yok zaten benim bisiklette.. 119 mm göbek bulamıyorum o yüzden böyle bi çözüm arıyorum.

Yusuf !!WOW!!

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
İsim
Yusuf
@Mosso Relativo
Ne kadar çapraza düştüğüne bağlı birazda. Denemek lazım. En küçük ön ve arka vitesteyken benim zincirim haşırdıyor, bayağı bir ses çıkıyor. En yakın zamanda değiştireceğim. 2x10 vites sistemi kullanıyorum ve ön göbek 123 mm uzunluğunda.

(link)

Bu siteden Chainline Adjustment-Front başlığını inceleyin