32 yerine 34 takabilmek icin 150tl farka deger mi?

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Selamlar,

Gecen hafta sonu polenezkoy turunda bir kac tane sert egim cikinca 50-34 ayno kol ve arka rublede 11-28 oranlarinin bana yetmedigini aci sekilde gordum.

Hemen arka. Rublenin son dislisini nasil buyuturum diye bakmaya basladim ve mevcut 9'lu sora sistemimde ancak gs bacakli bir sora arka attirici ile 32'ye cikabilecegimi gordum. Arka attirici, ruble ve belki zincir ile bu is bana 150-200'e patlayacak.

34 veya 36 daha da mi iyi olur diye dusunuyorum ama 34'e gecmek icin bu defa myb arka attiricisi(sram xo) ve mtb rublesi kullanmam lazim (9'lu slx ruble)
Bunun maliyeti se 300-350tl

Simdi @Kudret Kurtcebe @Erkan Közen Gibi tirmanmayi seven ve arkada buyuk ruble kullananlara sormak istedim. 32 bu maliyetle mantikli mi? Yoksa ileride 34-36 icin gene masraf yapmak zorunda mi kalacagim? Almisken bastir paraciklari x9 arka attirici ve xo ruble al mi dersiniz?

Ha bir de sora arka attirici ve ruble ikilisine gore x9 arka attirici ve xo ruble ikilisi daha mi hafiftir? Genelde mtb daha agir olur ama mtb parcalar soraya gore daha ust sinifta yer aliyor...
Ne dersiniz?

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
hocam daha hafif rampalarda antrenman yaparsanız hem daha hızlı çıkarsınız,hem paranızda cebinizde kalır :)

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
Bunca masrafa gerek yok bence yeni sisteme geçmek için arka aktarıcı ve zincirinde değişmesi gerekiyor.Yol bisikletine yeni başladıysanız antrenmanları daha az eğimli yerlerde yapıp kondisyon arttıkça daha yüksek eğimlere çıkmalısınız.Bir anda %10 ve daha eğimli yerlerden başlamak adamı yokuş çıkmaktan soğutabilir.34 36 lı sistem yol bisikletine hakaret olur bana göre kendinizi bir adım geliştiremezsiniz.

• Beğen
Tepkiler: İhsnn_zyvl

Bisikletsurenadam

Daimi Üye
Tepki
125
İsim
Emrulah ALTAN
Bisiklet
Diğer
bu degerler gayet yeterli ama bence sen biraz iain tembelligine kacmak ister gibisin uat seviyelerde bile 30 lu rubleler kullanilmazlar bazen

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Benim bisiklette 50/34-11/30 var. Daha üssü oranlar bana gereksiz gibi geliyor. Tabii ki @Kudret Kurtcebe vs. istisna :) Onlar deli gibi rampa çıktıkları için 34-36 onlara gerekli ama normal bir hobi kullanıcısı için 30-32 maksimum olmalı.

Furkan TK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.180
Bisiklet
Cube
Mevcut 50/34 - 28/11 oranlarınız rampa için ideal oranlar. Kısa bacaklı aktarıcı (link) destekliyor fakat 2 diş size çokta birşey kazandırmaz. GS bacak takıp 11-32 ruble takarsanız bir nebze rahatlarsınız ama kondisyonunuz iyi seviyede değilse 11-32 bile %10 üstü rampalarda sizi oldukça zorlayacaktır.

Diyelim ki masraf yaptığınız rubleyi büyülterek 11-32 taktınız bu seferde rampa çıkış hızınız düşecek bu seferde bundan şikayet edebilirsiniz. (Niye ben yavaş çıkıyorum diye) Benim tavsiyem hiç masraf harcamayın şu anki oranlarınızla devamlı rampa antremanları yaparsanız bacaklarınız alışacak ve rampaların üstesinden gelmiş olacaksınız.

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Arkadaslar ben yeterli mi yetersiz mi diye sormadim, veya hangi egimlerde antrenman yapayim diye de sormadim. 10 yil once 53-39 ayna kola 23-25 ruble normalken simdi kompakt ayna kola 32 ruble yoksa eksi olarak not veriyorlar. 2017 modellerde 34 bekliyorum. Cunku dunya bu iain dogrusunu tecrube edinerek goruyor.

Dolayisiyla ben ruble 28 yeter mi diye sormuyorum surekli sert egimleri cikanlara sordum.
Contador 32 kullaniyorsa contadordan 15 kilo agir olan 10kg'lik bisikletiyle bendeniz cok daha rahat oranlar kullanmaliyim.

Ben sadece 32 yeter mi yoksa yapmisken 34-36 yapmak mi lazim diye soruyorum...

Bir de birisi yol bisikletine hakaret falan demis onu contadora veya frooma deyin bence bakalim ne cevap alacaksiniz..,

• Beğen
Tepkiler: Fiz334

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
@Ozan k.

Yalnız biz rampaları 9-10 km/h sabit hızla çıksak göklere uçarız adamlar %10 eğimli rampalarda 20-22 km/h hızla gidiyorlar,atak yaptıkları zaman 30km/h'ye kadar çıkıyor :)

Dediğim gibi 32 üstü bence fazla tabii astronomik bir rampacı değilseniz.

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
Bence de 28 yeter ama siz yeter mi yetmez mi diye sormamışsınız, rubleyi kaça çıkarayım demişsiniz.
O zaman 32 yapın madem.
Anladığım kadarıyla, 32 yeter mi diyorsunuz yoksa daha da mı çok olsun vb.
Yeter 32 :)

Kaan.Özçelik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
Bisiklet
b'Twin
@Ozan k.

Katılıyorum.

Ben de aynakolu ufaltmak için sorduğumda aynı antrenman önerileri gelmişti. Oysa ben sadece zevk için pedallıyorum, yan etki olarak spor da yapmış oluyorum. 48-38-28 aynakolu 44-32-22 ile değiştirdim, keyfim yerinde :)

Fırsat varsa 34 ya da 36 öneririm. Zira bunlar 32'yi barındırıyor zaten.

• Beğen
Tepkiler: Fiz334 ve Ozan k.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
dostlar beni mazur görün,
yol bisikletine hakaret ettim,onlu sistem ruble deore diş oranları 11-36,yaş 58,kendimi sakatlayabilirim,şu nedenden ötürü,
99 km sonra 15 km eğim çıkıyorum,17-15-11-9-7 eğimler,15 iniyorum 72 km dönüyorum eve varmak için 20 km daha ,toplam 218 km
kartepe ,bu benim için,bu etabı yapacağımdan emin olabilirsiniz tekde kalsam yaparım,ayrıca uludağ gene olacak 21 km gidiş 21 km tırmanış 21 iniş,21 dönüş ,bu etaplar benim için demirbaş,başka demirbaşlar bebek eğimi, ve dudullu- göçbeyli,dudullu-teke ,polenezdir

şu gerçekki aynen yavaş çıkıyorum çok sert eğimde öne eğilip ayağa kalkıyorum,
11-28 olanların kondüsyonuda varsa beni sollar gider,ama 50 yaş üstü dikkat edecek hele hele benim gibi rampa delisi ise 11-36 yapacak
kıkırdaklar bi zedelenirse işim biter,bacakları kırdığım zaman öyle çatur çutur ses gelmiyor dizlerden

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ozan k. Bunlar işini görür mü bilemem ama 32 dersen maliyet iyi gibi geldi bana bir incele istersen:

(link)

(link)

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
@BF Okuru fakat bunlar 10'lu sistem . Benim grup set sora. Sadece arka attirici eski seri 9'lu sistem tiagra.

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Yol bisikletleri kullanıcıları arasında yaygın olan minimum ağırlık / maksimum hız takıntısı yüzünden birkaç on gram daha ağır bir parça kullandığınız zaman muhatabınızın yüzü buruşabiliyor.

Oysaki önemli olan sizin kendinizi en rahat hissettiğiniz ve vücut yapınıza en uygun donanımı kullanmanızdır.

Mevcut bisikletimde Campagnolo sistem bulunduğu için en büyük kaset dişlisi olarak 29T kullanma şansım var. Halihazırda kullandığım 12-25 kaset ise yokuşlarda bir hayli terletiyor.

Daha önce kullandığım şehir sınıfı bir bisiklette 14-34 Mega Range adlı bir ruble mevcuttu. Aynakol birinci dişlide 34T ile kullanırken pedal boşa döner gibi olur ve oldukça rahatsız ederdi. Aynakolu orta dişliye aldığımda ise bisikletin onca ağırlığına ve amortisörlü oluşuna rağmen birçok rampayı sorunsuz çıkardım.

Sonuç olarak 34T biraz hafif kalabilir, çıkış hızınız da düşük olabilir ancak beklentiniz zorlamayı en aza indirmek ise kullanmanızın hiçbir mahsuru yok. 32T'nin ise sizin için ideal dengede olduğunu düşünüyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ozan k. Biliyorum değiştirsem mi maliyeti artar falan diye yazmışsınız o yüzden fikir vermesi için verdim :)

Efe Yamac Yarbasi

Daimi Üye
Tepki
311
Bisiklet
Cannondale
ben 12-30 oranını öneririrm. 32'de diş araları fazla fazla açılıyor, iki diş arasında bi kadans tutturmak daha zor olabilir. ama 32 alıp biraz kondisyon geliştirip sonra 30'a ya da 27/28'e geçebilirsiniz.

Tunafish

Daimi Üye
Tepki
352
Bisiklet
Scott
Kadans çalışıyorsanız olabilir, kas kütlesi çalışıyorsanız gerek yok, bu işi zevkine yapıyorsanız çok büyük bir değişim olacağını düşünmüyorum.

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Kas kutlesi hic calismiyorum bcagim bayagi kalin. Tam tersi incelse iyi olurdu dogrusu :)

En iyisi simdilik 32'de kalmak galiba. Duruma gore ileride baska seyler dusunulebilir...

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.

Efe Yamac Yarbasi

Daimi Üye
Tepki
311
Bisiklet
Cannondale
bu arada ben 27'den 30'a geçmiştim, bayaa rahatladım. sizin için de benzer bir durum olabilir. göz önünde bulundurursunuz. 28'den 30'a geçtiğiniz takdirde aynı kadansta %7 civarı güç tasarrufu yapabilirsiniz

• Beğen
Tepkiler: Ozan k.