30 mayis 2. sivrice(elazığ) bisiklet ve paraşüt festivali

Konu, 'Bisiklet Festivalleri ve Fuarları' kısmında mahmut krt tarafından paylaşıldı.

 1. mahmut krt

  mahmut krt Aktif Üye

  Kayıt:
  22 Eylül 2013
  Mesajlar:
  185
  Beğeniler:
  67
  Şehir:
  elazığ
  Seviye:
  SIVRICE 2. GELENEKSEL YAMAÇ PARAŞÜTÜ VE BISIKLET YARIŞI ŞENLIĞI | Facebook


  Dostlar mayısın 30 unda elazığ sivrice ilçesinde göl kenarında paraşüt etkinliği tandem uçuşlar bisiklet yarışı çocuklar için eğlence mini konser vs etkinlik olacak sivrice belediyesi ve genç elazığlılar derneği organize ediyor ailenizle gelip hem piknik hem dağ yürüyüşü bisikletiniz varsa ufak bir yarış veya göl kenarında bisiklet ile turlayabilirsiniz geçen yıl epey eğlenceliydi hatta aracınız varsa paraşütçülerin atladığı yere çıkıp güzel manzara fotoğrafları çekebilirsiniz :)

  çevre iller mutlaka gelin güzel bir pazar günü olacak inş.
   
 2. BF Okuru

  BF Okuru Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  885
  Geçen yılki etkinliğe Mahmut da katılmış, her ne kadar burada bahsetmemiş olsa da, yarışta derece almıştı :)

  Ben de bir iki ekleme yapayım ki bu etkinlik arada kaybolmasın. Bu sene ikincisi yapılacak olan etkinliğin hazırlık aşamasında, şenliği düzenleyen derneğin başkanı, benden geçen sene yapılanı anlatmamı istemişti. Hem onu buraya pastalayayım, hem de afiş ve birkaç görsel paylaşayım.

  Evvela bu senenin afişi:

  11138568_986322651392724_7494483135978971720_n.jpg

  Bu da geçen sene yapılan şenliği anlatan yazı:

  "Ülkemiz, hem tarihi, hem de coğrafi zenginliğiyle, her yıl, Dünya'nın dört bir yanından milyonlarca turisti kendine çekiyor. Turizm dendiğinde akla ilk Akdeniz ve Ege kıyılarının geldiği günler uzakta kaldı. Deniz kenarları hâlâ popüler, ancak son yıllarda günlük hayatın stresinden bunalan insanların doğaya olan özlemleri, doğa turizmini de ülkemizde ciddi bir sektör haline getirdi. Doğa turizminin vazgeçilmez bir parçası olan doğa sporları, gün geçtikçe daha geniş kitlelerin ilgisini çekiyor. Yamaç paraşütüyle yapılan heyecanlı uçuşlar, dağların zirvesine yapılan tırmanışlar, kuş cıvıltılarının arasında yapılan bisiklet turları, her geçen gün daha büyük katılımcılarla yapılıyor.

  Günümüzde, neredeyse bütün yerel yönetimler, turizm pastasından kendi paylarına düşen en büyük dilimi almak için rekabet ediyor. Bu rekabette kimi şehirler tarihi ve kültürel zenginliğiyle öne çıkarken; kimi şehirler de doğal zenginliklerini yerli ve yabancı turistlerin beğenisine sunuyor. Ancak bazı şehirler var ki, hem binlerce yıllık tarihleri, hem de görenleri büyüleyen coğrafyaları ile diğer şehirleri geride bırakıyor. Bu şehirlerin arasında ilk akla gelenlerden biri Elazığ. Ve bu güzide şehrin ilçesi Sivrice, görkemli Hazarbaba Dağı, masmavi gölü ve bu gölde bulunan, eşine az rastlanır batık şehri ile görenleri hayran bırakıyor. Hatta bu hayranlık, ilçedeki doğa sporları potansiyeli ile, kalıcı hatıralara dönüşüyor.

  Bu zengin potansiyelin farkında olan Sivrice Belediyesi, Elazığ'daki en aktif derneklerden biri olan Genç Elazığlılar Derneği'nin dinamik kadrosu ile 2014 yılında bir işbirliği kararı aldı. Amaç, ilçenin eşsiz güzelliklerini,bir doğa sporları festivaliyle tanıtmaktı. Bu hedefle yola çıkarak, öncelikle bu festivalin ana temasını belirlendi: Yamaç paraşütü ve bisiklet festivali. İlimizdeki bisikletçiler ve aktif olarak uçuş yapan yamaç paraşütü pilotlarıyla toplantılar düzenlenerek festivalin içeriği ve yapılması gerekenler belirlendi. Düzenlenmesi planlanan bisiklet yarışı için güzergâh belirlendi. Bu bağlamda Emniyet Müdürlüğü ve Bisiklet Federasyonu ile iletişime geçildi. Ayrıca ilimizin yamaç paraşütü pilotlarının tecrübeleri doğrultusunda, organizasyonun yamaç paraşütü ayağında verilecek hizmetler tanımlandı. Bu bağlamda, Hazarbaba Dağı'nda bulunun 675 m yükseklikteki kalkış pistine her yirmi dakikada bir araç hizmeti sağlanması, iniş alanının güvenlik önlemlerinin alınması, şehir dışından gelecek olan pilotların yiyecek ve barınma ihtiyaçlarının nasıl giderileceği planlandı. Ayrıca şehir dışından gelecek katılımcılar için göl kenarında bulunan 24 saat güvenlik kameralarıyla kontrol edilen kamp alanında barınma hizmeti verilmesi kararlaştırıldı.

  Festival sonucunda hem yarışacak bisikletçiler hem de uçuş yapacak yamaç paraşütçüleri güzel hatıralarla evlerine döneceklerdi. Ancak Elazığ ve çevre illerden, izleyici olarak katılacak aileler de düşünülerek, festival daha eğlenceli hale getirilmesi amaçlandı. Bu kapsamda, Elazığ'ın müzik dendiğinde akla ilk gelen isimlerinden Uğur Toprak'ın bir konser vermesi planlandı. Ayrıca, festival boyunca hizmet verecek olan yiyecek stantları da halkımıza hizmet için hazır bulunacaktı.

  Bütün hazırlıklar tamamlandığında sıra, festivale tarih ve isim belirlemeye geldi. Hem üniversite öğrencilerinin, hem de ailelerin hoş bir hafta sonu geçirebileceği bir tarih belirlendi: 14-15 Haziran 2014

  Bu festivalin geleneksel olacağı ümidiyle 1. Geleneksel Sivrice Yamaç Paraşütü ve Bisiklet Festivali ismi uygun görüldü.

  Festival, cumartesi günü yamaç paraşütü uçuşlarıyla başladı. Ayrıca bisikletli topluluklar, Elazığ'dan Sivrice'ye doğru yola çıktı. Cumartesi akşamı, kamp alanında buluşan bisikletçiler, paraşütçüler ve doğa tutkunları tarafından, kamp ateşü etrafında birarayagelerek sohbet etti ve şarkılar söylendi.
  Pazar sabahı, kamp alanındaki rengarenk çadırlar, güzel bir festival ve büyük bir katılımın habercisiydi. Günün erken saatlerinde, bisiklet yarışına katılacak sporcular, yarış için kayıt yaptırdılar. Ayrıca, Elazığ'dan yola çıkan, otobüsler dolusu izleyici, festivali daha renkli hale getirdi. Yarış tamamlandıktan sonra, dereceye giren sporculara ödülleri, Sivrice Belediye Başkanı ve Sivrice Kaymakamı tarafından takdim edildi.

  Ayrıca gün boyu tekil ve tandem (profesyonel pilotlar eşliğinde yapılan) uçuşlar yapıldı. Yaklaşık iki saat süren konser, bütün katılımcılara neşeli anlar yaşattı.

  Festivalin sonunda bütün katılımcılar, güzel hatıralarla evlerine dönerken, seneye bir daha buluşmak temennisiyle Sivrice'sen ayrıldılar."

  ***

  Şimdi de Sivrice'den birkaç fotoğraf ve kamp-gezi yazısı paylaşayım, tereddütte kalanlara yardımcı olabilir.

  Hakan ile göl kenarında yaptığımız kamp:

  Turcu Baba: Sivrice'de bir hafta sonu: İsimsiz burundaki pembe ağaçlar

  [​IMG]

  Göl çevresinde yapılan bir kayak turu:

  Turcu Baba: Bir Bisiklet, Bir Kano: Batık Şehrin Kuşları (1. Gün)

  Turcu Baba: Bir Bisiklet, Bir, Kano: Dalgalı Göl, Yakıcı Güneş (2. Gün)

  [​IMG]

  Sivrice'de yaptığımız yamaç paraşütü uçuşlarından...

  Turcu Baba: Hafta sonu Sivrice'yi gökyüzünden izledik   
  mahmut krt ve Edip Dinçer bunu beğendi.
 3. #3
  mahmut krt

  mahmut krt Aktif Üye

  Kayıt:
  22 Eylül 2013
  Mesajlar:
  185
  Beğeniler:
  67
  Şehir:
  elazığ
  Seviye:
  @turcubaba büyüksün :)
   

İlginizi Çekebilir

IMG20160210221518.jpg
vee karşınızda ilk gıda incelemem. pek inceleme diyemem aslında. ürünümüz bu şirin görünümlü şey. şuan size boş gibi gözüküyor olabilir. çünkü boş. içindekileri ben yedim. tadı karışık meyvalı...
upload_2016-10-26_9-55-33.png
Emre Üçüncüoğlu geçen yılın Aralık ayında 2016 hedefleri başlığıyla bir konu açmıştı. 2016 hedefleri Kışa doğru yaklaştığımız bu günlerde, 2017 hedeflerimizi şimdiden belirleyip, buna göre plan...
upload_2017-2-6_15-27-44.png
Bugüne kadar üzerinde hiç durmadığım bir konudan bahsedeceğim: Antrenman yoğunluğu dağılım modelleri (ingilizce kısaltması TID, yani Training Intensity Distribution). TID nedir, ne işe yarar...