3 mart 2013 Manisa-Sultan Yaylası-Sivrice-Akmescit...

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında erendiz çetiner tarafından paylaşıldı.

 1. erendiz çetiner

  erendiz çetiner Forum Bağımlısı

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  6 Ekim 2011
  Mesajlar:
  903
  Beğeniler:
  1.018
  Şehir:
  Manisa
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  3 Mart Pazar yarım gün sabahtan izinli olduğumdan,günü değerlendirmek adına erkenden kısa fakat orta zorlukta bir tırmanış ve sağlam inişleri olan bir parkur belirleyerek 3 arkadaş yola çıktık.Hedef Ağlayan Kaya’dan asfalttan Sultan Yaylası’na kadar çıkıp, oradanda Sivrice’ye inmek.Sivrice dende Akmescit’e yani şehir merkezine dönmekti.Sabah serinliğinde ılık sayılabilecek 11.7 derece hava ile çıkış başladı.
  [​IMG]
  Eğim ve yükselti arttıkça daha bir iştahla pedallara yüklenerek gidiyorduk.İlk çeşmeye varmış ve Spil bütün heybetiyle görünmüştü.
  [​IMG]
  29 Ekim 2012 Cumhuriyet Bayramında Spil Dağı Milli Parkı giriş noktasında çıkan orman yangını yüzünden yaklaşık 10 hektarlık kızıl çam kül olmuştu.Yolda ara ara durarak orman işçilerinin hızla ilerleyen ağaçlandırma çalışmalarını seyrettik.Kesilen tomruklar uzun kuyruklar halinde sterlere dönüştürülmüştü
  [​IMG]
  Yolda bizleri yolun aşağısında ve yukarısında olmak üzere iki farklı Yılkı (Yabani at) grubu karşıladı.Yaklaşabildiğimiz kadarıyla fotoğraf çekip devam ettik.
  [​IMG]
  [​IMG]
  Yemek molamızı vermenin zamanı gelmişti.Yaylaya yakın bir yerde durarak karnımızı doyurduk.Sıcaklık ciddi şekilde düşmüş derece 5.7 yi gösteriyordu.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Yaylaya vardıktan sonra oyalanmadan hunharca bir yoldan Sivrice’ye inişe geçtik.Sivricedende Akmescite aynı zalimlikte bir inişle parkuru tamamlamış olduk.
  [​IMG]


  Seyir Tepesi
  Manisa'dan Spil Dağı'na çıkmak istediğinizde göreceğiniz 3. önemli yer Seyir Tepesi'dir. (Seyir Terası olarakta bilinir) Buradan Manisa'yı ve Gediz Ovası'nı bir bakışta rahatça görebilirsiniz. Burası, yolun hemen kenarına yapılmış bir dinlenme yerini andırır. Spile çıkarken aracınızı durup bir süre bu güzel manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Burası Spil'in belli bir yüksekliğinde olduğu için hava kışın soğuk, yazın ise serin olur. Yakınında çeşme bulunmaz. Seyir Tepesi'ne en yakın yerleşim yeri Sultan Yaylası'dır ve az daha yukarıda ise Turgutalp Köyü vardır.


  Sultan Yaylası
  Sultan Yaylası, Manisa'nın yamacında yer alan bir yerleşkesidir. Yayla, merkeze 14km uzaklıktadır. Sultan Yaylası Kiraz Yaylası adıyla da bilinir. Kiraz, çam ağaçları ve soğuk sularıyla meşhur dinlenme yeridir. Köyü andırır ama daha çok özel mülklerden oluşmuş bir yerleşim yeridir. Araç ile Manisa'ya uzaklığı yaklaşık 10 dakikadır. Manisa'dan Spil Dağı zirvesine doğru çıkarken asvalt yoldan hemen sağa dönüş vardır. Burada Sultan Yaylası tabelası bulunur. Sultan Yaylası Spile çıkarken kullandığınız asvalt yoldan 100-150 metre içeride yer alır ve yoldan geçerken görülür. Sultan Yaylası belli bir yükseklikte yer aldığı için yazları serin, kışları ise soğuk olur. Sultan(kiraz) Yaylası 'ndan Manisa'yı ve Gediz Ovasını kuşbakışı olarak rahatça görebilirsiniz. Sultan Yaylası'nın Turgutalp Köyüne olan mesafesi araç ile yaklaşık 5 dakikadır. Spil Dağı'nın kuzeyinde yer alan Sultan Yaylası (Kiraz Yaylası) gözde yaylalardan biridir.


  Yılkı Atları
  Zirveye yakın "At Alanı" mevkiinin adı, Osmanlı Devleti döneminden beri devam eden bir uygulama ile, bölgedeki atların mevsimlik olarak veya ihtiyarlamaları nedeniyle burada yılkıya bırakılmasından kaynaklanmaktadır. Spil Dağı'nda hala daha yabani atlar mevcuttur. Yabani atlar Spil'de serbesteçe dolaşmaktadırlar. Spil'e çıktığınızda yılkı atlarıyla karşılaşmanız muhtemeldir. Yılkı atları genelde sürü halinde dolaşırlar. Çoğu zaman atlar kendilerine yaklaşık 100 metre kadar yaklaşmanıza izin verirler ve daha fazla yakşamaya çalıştığınızda sizden kaçarlar. Yılkı Atları her ne kadar Spil Dağı'nda her yerde görülebilsede özellikle su içmeye geldikleri Sülüklü Göl ile Piknik Alanı (At Alanı) civarında daha sık görülürler.

  Top km: 21.7
  Süre: 02:03:09
  Ort: 10.6
   
 2. Göksun Özkirişçi

  Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

  Kayıt:
  4 Mart 2010
  Mesajlar:
  1.175
  Beğeniler:
  1.089
  Şehir:
  Gaziantep
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  ayaklarınıza sağlık.
  güzel bir tur olmuş...
   
  erendiz çetiner bunu beğendi.
 3. bülent samsunlu

  bülent samsunlu Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  19 Şubat 2010
  Mesajlar:
  462
  Beğeniler:
  475
  Şehir:
  İstanbul/Pendik/Samsun
  Bisiklet:
  KTM
  Seviye:
  güzel bir tur,belgesel gibi...
   
  erendiz çetiner bunu beğendi.
 4. Kadir Altuntaş

  Kadir Altuntaş Forum Bağımlısı

  Yaş:
  56
  Kayıt:
  13 Kasım 2011
  Mesajlar:
  756
  Beğeniler:
  711
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Whistle
  Seviye:
  :) Erdeniz Kardeşim Tebrikler.Ayrıca Fotoğraflar ve bilgiler için Teşekkürler.Orman yangını için üzüldüm.:( Allah bir daha göstermesin.Yangınlardan her türlü afet ve felaketlerden korusun.Spil Dağı unutamadığım mükemmel bir yerdir.Asker iken hep seyrederdim..Sene 1981...
   
  erendiz çetiner bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2016-11-16_14-21-34.png
Bu sabah @emrah9700, kullanmaya başladığı güç ölçerle ilgili bir iki soru iletmişti whatsapp'tan. Astigmat başlangıcı nedeniyle telefondan okuyup yanıt yazmam zor. Sorularını buradan yanıtlamaya...
16427456_1452768531424523_145574646104159115_n.jpg
Eğer sıklıkla kramp sorunu yaşıyorsanız, sebepleri ve çözüm önerilerini bu yazıda aktaracağım. Orijinal link yazını sonunda olacak :) [ATTACH] Eğer krampla yüzleşmişseniz, muhtemelen o...
upload_2017-5-5_23-31-12.png
Amerikalı Amber Neben kadınlarda TT kraliçesi. 15 yıllık geçmişinde 2 Olimpiyat, 2 Dünya, 2 Ulusal ve 2 Pan American şampiyonluğu bulunuyor. Amber hakkında daha fazla bilgiyi kendi sitesinden...