3' lü Aynakoldan 2' liye Geçmek

Artun B.

Üye
Tepki
8
Bisiklet
Focus
Merhaba;

Birkaç ay önce yol bisikleti aldım. Normalde amacım 2' li aynakollu bir bisiklet almaktı fakat ne kadar çok vites o kadar iyidir mantığı ile 3' lü aynakollu aldım. Şimdi ise çok büyük bir hata yaptığımı anladım. Zaten en alt vitesleri hiç kullanmadığımı fark ettim. Ayrıca yokuşlarda seleden kalkıp sürmeye başladığımda genelde vitesi 30' lu yapraktan dan 39' luya değiştirmem gerekiyor bu da bazen sıkıntı yaratıyor. Yani 30 aşırı küçük 39 azıcık ağır gibi geliyor ve zaten zincir çapraza düştüğü için çoğu vitesi de kullanamıyorum. Sanırım compact diye tabir edien 34-50 aynakol benim ilacım. Merak ettiğim ise nasıl 2' li aynakola geçebileceğim. Yabancı forumlarda bazı kişiler sadece aynakolun ve göbeğin değişmesinin gerektiğini, bazıları kollarıda değiştirmek gerektiğini, bazıları ise kısa bacak arka aktarıcıya ihtiyaç olduğunu söylemiş. Ben o kısa bacak kısmında koptum zaten :( Yani bu olay bu kadar zor bir şey mi?

Bu arada vites sistemi Tiagra 3x10.

Teşekkürler.

Scudo

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Merhaba
50-34 aynakollar dediğin gibi yeterli olacaktır sana.
SEnin için uygun olan oranları zaten kavramışsın kendin.

Değiştirmen için gerekenler öncelikle 50-34 bir aynakol. Eğer aynı sistemi kullanan bir aynakol alırsan göbek değiştirmene gerek kalmaz. Fakat yeni bir aynakola geçeceksen, farklı bir marka, farklı bir sistem, göbek değiştirmen gerekiyor. Göbekler birbirine uyumlu olmuyor.

Arka aktarıcının kısa bacak kısmı biraz opsiyonel. 3'lü aynakolda zincirin vitesler arası geçiş farkı daha uzun olduğu için uzun bacak kullanılıyor. Senin böyle kullanmanda bir sakınca yok. Fakat değiştirirsen daha az esneyen bir arka bacak olacağı için daha keskin geçişler elde edersin.

Kolları değiştirmene gerek yok. Fakat kolları değiştirmeyeceksen ön aktarıcıyı değiştirmen gerekiyor. Zincir uzunluğunu kısaltman gerekebilir buna ek olarak.

• Beğen
Tepkiler: Artun B.

Artun B.

Üye
Tepki
8
Bisiklet
Focus
O zaman 50-34 Tiagra aynakol ve Tiagra 2' li ön aktarıcı alıyorum. Eskilerini de satıyorum (umarım) :)

Teşekkürler.

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
Ben kolun da değişmesi gerekiyor sanıyordum, fazla bir zorluğu yok anlaşılan değişim için... Artun B. değişimi yapınca bilgi atarsan seviniriz...

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@emrahozkan

%100 verimli kullanmak için kolun da değişmesi gerekiyor, evet. Fakat 3lü kol ile 2li ön aktarıcı kullanırsanız, çok sorun yaşamıyorsunuz. Biraz fazla ince ayar istiyor sadece

• Beğen
Tepkiler: emrahozkan

Artun B.

Üye
Tepki
8
Bisiklet
Focus
Değişimi yapınca haber veririm. Fakat bu biraz uzun sürebilir. :)

Baran Altilar

Aktif Üye
Tepki
109
Bisiklet
Scott
Bende bisikletimle yokuş çıkmakta zorlanıyorum,özellikle çok dik eğimlerde,2x8 vites,acaba 3 lü aynakolmu yoksa ruble sayısınımı artırmalıyım?