3. Gün… Batı’dan Doğu’ya, Orta Anadolu Turu…

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Necati Bilgen tarafından paylaşıldı.

 1. Necati Bilgen

  Necati Bilgen Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  337
  Beğeniler:
  844
  Şehir:
  Bakırköy, İstanbul
  Seviye:
  5 Ağustos 2006, Cumartesi
  Bozüyük, Eskişehir

  Sigarasız, alkolsüz, sporla içiçe yaşayan 68 yaşındaki bir insanın, bisiklet üstünde Anadolu yollarındaki serüveni…

  [​IMG]
  Eskişehir yolunda hafif bir tırmanışa doğru..

  Batı’dan Doğu’ya, Orta Anadolu Turu’muz devam ediyor… Bu gün üçüncü gün… Saat 08.20, Bozüyük Öğretmenevi’nden çıktıktan sonra hemzemin geçitten geçip yukarı ana yola çıkıyorum. Yol buradan sonra genişliyor. Sağlı sollu sanayi tesisleri büyük fabrikalarını buralara kurmuşlar. Sonra tarım arazileri biçilmiş sapsarı hiçte hoş gözükmüyor. Biz Trakya’da yemyeşil tarlaları görmeye alışığız.

  [​IMG]
  44 km'lik çift yönlü güzel bir yoldan sonra Eskişehir'e giriş...

  Bugünkü etap sonum Çifteler’di fakat yolda Eskişehir’e 20 km. kala Bisiklet Forum'da bize teşekkürler yazan kişilerden Murat Cer’i arıyorum. Beni karşılayacağını söylüyor. Bu arada Sayın Murat Suyabatmaz’ı arıyorum. Eskişehir’de Milli Takım Mekanisyenlerinden İsmet Kesinci’yi aramam için adres veriyor, bir arkadaş daha var seni sonra ararım diyor. Eskişehir girişinde Murat Cer’in mesajını alıyorum. Anadolu Üniversitesi kampüsü önünde beklediğini yazıyor, oraya doğru iniyorum onu bir üst geçit altında bisikletiyle beklediğini görüyorum. Saat 11.05, kilometrem 54.50…

  [​IMG]
  Milli Takım Mekanisyenlerinden Sayın İsmet Kesinci'nin evindeki atölyesinden bir görüntü... Hanımının müsaadesiyle...

  [​IMG]
  Sayın İsmet Kesinci'nin eşiyle beraber ikinci oda...

  Tanışıyoruz genç bir arkadaş serbest muhasebecilik yapıyormuş. Yolumu soruyor burada biraz oyalanıp yola çıkacağımı söylüyorum… İsmet ağabeyin evini arıyoruz. Eskişehir geniş temiz sakin caddeleriyle ilgimi çekiyor. İsmet ağabeyin evini buluyoruz. Kendisi yok yabancı misafirleriyle Ankara’ya gitmişler. Hanımı bize Murat beyin tavsiyesiyle bisiklet atölyesini gösteriyor, temiz ve intizamlı bir insan olduğunu atölye ve onardığı beş yarış bisikletlerinde görüyorum.hemen fotoğraflıyoruz. Hanımına teşekkür edip ayrılıyoruz.

  [​IMG]
  Murat Cer'le İsmet Ağabey'in evi önünde...

  [​IMG]
  Murat Cer'le Porsuk Çayı kenarında...

  Murat’ın teklifiyle çarşıya doğru giderken sohbet ediyoruz. Çarşıda kaplıcalar olduğunu söylüyor. Ve porsuk çayı kenarında çay içiyoruz sonra yemeğe gidelim diyor, saate bakıyorum bir saat daha oyalanabilirim. Aklım da kaplıcada kalıyor, buraya gitmek istediğimi söylüyorum. Bisikletleri arkadaşının otoparkına bırakıp beni ‘Yeni Kaplıca’ya bırakıyor.

  [​IMG]
  Yeni Kaplıca'da banyo ve 58 derecelik havuza girdikten sonra...

  Küvetli bir kabin doldurup içine giriyorum, fakat istediğim sıcaklıkta değil, sabunlanmam için adam istiyorum. Beni güzel sabunlayıp, bir de masaj yapıyor, su sıcak değil diyorum. Havuza girmediniz mi? diyor beni daha aşağıdaki ufak bir havuz ve etrafında kurnalar olan yere götürüyor, havuzun suyu 58 derece diyor. Ben yavaş yavaş alıştırarak içine giriyorum. Ohh be... Allahın bize verdiği ne nimetler var. Ve ben sağlıklı olarak buralara geliyorum, bundan istifade ediyorum.

  [​IMG]
  Eskişehir'de Ayakkabı Tamirciler Çarşısı...

  Dışarı çıkınca Murat’ı buluyorum beni türlü yollardan geçirerek (yan yana sıralanmış ayakkabı tamircileri ilgimi çekiyor fotoğraflıyorum) geniş bir cedde üzerinde ‘Eskişehir Çi Börek’ salonuna götürüyor, dükkan önünde masaya oturup güzel ve spesial olan ET ŞORPASI’ndan sonra altı adet Çİ börek geliyor, üç adet zor yiyorum.

  Bu sırada Murat Suyabatmaz’ın aradığı Ali Bey, beni arıyarak bulunduğumuz yere geleceğini söylüyor. Bir müddet sonra onunla da tanışıyoruz, çünkü Murat’ta yeni tanışıyor. Tıp Doktoru imiş. Benim gezilerimi soruyorlar, onlar kendilerini anlatıyor. Eskişehir’de bisiklet beraberliğinin olmadığı ferdi bazı geziler yaptıklarını öğreniyorum. Belediyenin bazı yerlere bisiklet yasağı koyduğunu söylüyorlar oysa, Eskişehir’in yolları bisiklet yolları yapmaya çok müsait. Topluluk olup belediyeden önce bu yasakları kaldırılması gerektiğini söylüyorum. Sohbet çok uzuyor, benim de halim kalmıyor yola çıkmaya.

  Bugün burada kalmaya karar veriyorum. Tanıdığım bu iki arkadaş çok samimi ve misafirper. Karşı sırada biraz ilerde Öğretmenevi olduğunu söylüyorlar. Murat bir arkadaşı vasıtasıyle rezerve yaptırıyor. Ali bey akşama ailece piknik yapacaklarını ve beni de aralarında olmamı nazikçe istiyor, bende onu kırmıyarak kabul ediyorum. Saat altıda gelip beni alacaklarını söleyip gidiyor. Bu arada kalan börekleri garson paket yapıyor. Onları alıp Murat ile Öğretmenevi’ne gidiyoruz. Murat bir davete gideceği için bir başka zamanda buluşmak üzere vedaşıyoruz.

  [​IMG]
  Eskişehir ormanda, Ali Bey'in kurduğu hamakta keyif...

  [​IMG]
  Ormanda piknik yemeği... Ali Bey ve ailesi, İlkay Bey ve Ailesiyle birlikte...

  Öğretmenevi çok büyük ve çok güzel odada şahane, banyo yapıp istirahat ederken Ali bey geldiğini bildiriyor. Aşağı inip arabada hanımı Dr. Sibel Hanım ve oğlu Mert ile tanışıyorum. Bir ormana gidiyoruz kilitli demir kapıyı biri açıyor, burası halka açık değilmiş. Kapıyı açan kişi Ali beyin arkadaşı orman müdürü İlkay bey ve hanımı Ayşe kızı ile tanışıyorum. Izgaralar yakılıyor ahşap orman masasını hanımlar düzenliyor güzel bir yemekten sonra hava kararıyor. Işıkların bulunduğu havuz kenerında çaylar içiliyor. Güzel bir akşam da bitiyor. Teşekkürler Ali Bey teşekkürler, İlkay Bey ve eşleri. İstanbul’a gediğinizde görüşmek üzere. Saat 23.00 oluyor. Ali bey beni Öğretmenevi’ne bırakıyor. ‘İşte spor sevgisi, işte bisiklet sevgisi ve işte insan sevgisi’ diye düşünerek yatıyorum.

  [​IMG]
  Sabah Eskişehir'den ayrılış sırasında...

  [​IMG]
  Murat Cer'in bir gün önce ısmarladığı ve yiyemediğim Çi Börek'le kahvaltı...

  3. Gün… Batı’dan Doğu’ya, Orta Anadolu Turu…

  5 Ağustos 2006, Cumartesi
  Bozüyük, Eskişehir

  Bozüyük’ten çıkış : 08:20

  Eskişehir’den çıkış : 11:04

  Yapılan km. : 44,89 + 10,30 (Şehirde)

  Pedal süresi : 3:08:41

  Ortalama hız : 17,34 km/h

  En yüksek hız : 47 km/h
   
 2. myigit

  myigit Yeni Üye

  Kayıt:
  25 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  15
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  antalya
  Seviye:
  Eski tüfekleri unutmayalım,unutturmayalım.
   

İlginizi Çekebilir

1430236840383-6yeuu0vchlq1-630-80.jpg
Her yaş grubuna yönelik güzel tüyolar veren bir Bikeradar makalesi buldum ve elimden geldiğince size iletiyorum :) Bisiklete binmek genç ve dinç kalmanın yollarından biridir. Vücudumuzun yıllara...
IMG_20160426_171943.jpg
Merhaba arkadaşlar , bugun istanbul tıp fakültesinde halk sağlığı dersime girdim. Dersin bir kısmında su depolamak icin kullanilan plastik kaplarin hangi maddeden yapildigini ve bunu nasil...
upload_2016-11-16_14-21-34.png
Bu sabah @emrah9700, kullanmaya başladığı güç ölçerle ilgili bir iki soru iletmişti whatsapp'tan. Astigmat başlangıcı nedeniyle telefondan okuyup yanıt yazmam zor. Sorularını buradan yanıtlamaya...