3. 2. 1. vitesler çalışmıyor

duketemre

Üye
Tepki
7
İsim
emre
arkadaşlar çok çok uzun süre önce dayımdan bir bisiklet aldım bisklet bana geldiğinde 3. 2. 1. vitesleri çalışmıyordu 2-3 sene önce tamir ettirdim tamir ettirdik den 1-2 gün sonra yine bozuldu yine 3.2.1 viteslere geçmiyor bugün bisikletciye sordum bakmam lazım bir çok nedeni olabilir dedi sizce sorunun nedenleri nedir ve nasıl tamir edebilir tamir işlerini öğrenmek için kendim yapmak istiyorum birde vites kolları yeni

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
pedala bağlı olan 3-2-1 vitesten mi bahsediyorsunuz? (aynakol desem anlamayacaksınız, gerek de yok, ben de hala neden aynakol dendiğini bilmiyorum :D)

duketemre

Üye
Tepki
7
İsim
emre
@cumali55 yok arkadaki bizde yuvarlak şeylere ayna deme alışkanlığı var ya saçma bir şekilde ayna oradan geliyordur kolda pedal benim tahminim bu

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@duketemre
ilk akla gelen tel gerginliğinin iyi ayarlanmamış olması... çok gergin olunca böyle yapıyordu, yoksa gevşek olunca mı :D deneyerek anlarsınız
yoksa niye geçmesin 3-2-1 'e
diğerlerine geçiyorsa onlara da geçecektir.
basit bir şey gibi duruyor. 2 dakikalık iş

duketemre

Üye
Tepki
7
İsim
emre
@cumali55 ama niye hemen bozuldu acaba iyi sıkmamıştır dicem ama adamın işi o öyle bir hata yapmaz herhalde birde bu iş için hangi aletlere gerek var

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Aslinda size bisikletci dogru ceabi vermis, Anladigim kadariyla pek bilginiz yok bu konularda ve sebebide cok seyden olabilir. Bilginiz olmadan nasil bulacaksiniz yada yapacaksiniz? Birde 2-3senedir bisikleti o sekildemi sürüyordunuz?

Diyelimki telin ayari ile oynadiniz ve düzelmedi, nedende baska bir yerdendi. Böylece tel ayarinida bozmus olacaksiniz ve biryeri yaparken diger yer bozulacak.

Nedenleri sunlar olabilir, vites kolu, aktarici ayari, tel ayari, kulak egilmesi vs. 3-4 tane neden söyledim, anlamadan buralardaki bozukluklari bulabilecekmisiniz. Bol sanslar.

NOT: Bence siz bisikleti yine bir bisikletciye götürün ve baktirin, sizde yaninda durun nasil yaptigina bakin. Yada fourumda arastirma yaparsaniz detayli ayar anlatimlari var aynisi you tubede de var.

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

duketemre

Üye
Tepki
7
İsim
emre
@Murat Cömez dediklerini araştırıp bilgi bulmaya çalışıcam teşekkür ederim birde biskleti 2-3 senedir o şekilde sürüyorum kulak eğilmesi derken kadro kulağından mı bahsediyorsunuz

Murat Cömez

Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@duketemre
Sizin kulaginiz egrilmeyecegine göre ve biskletden konusuyorsak kadro kullagi dogrudur. Zaten baska kulakda yok bisikletde. :koptum:

Saka bir yana, insallah basaririsiniz ve probleminiz cözülmüs olur. Basarilar dilerim.

Murat Cömez

Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@duketemre
Hah iste bu soruyu bana sormayacaktin. :) Ben daha hayatmda yama yapmadim ve yama setide kullanmam. Bu yüzdende inan bilmiyorum ama en iyi yama seti yaninda yedek ic lastik tasimasidir.

duketemre

Üye
Tepki
7
İsim
emre
@Murat Cömez zaten taşıycam hatta bugün bir bisikletciyle konuştum patlak yamamalık ic lastik var mı diye git arkaya bak oraya atıyorum dedi ordan uygun olanları alıp yama yapıp yanıma alıcam yaza kadar kaçtane çıkar siz düşünün bir de bu iç lastiklerde de inç olayı var mı her iç lastik her tekere uyar mı

Harun ÇEVİK

Forum Bağımlısı
Tepki
989
İsim
harun çevik
Bisiklet
Diğer
@duketemre internetten arat ''arka aktarıcı vites ayarı'' diye. bana bisikletci vitesin değişmesi lazım dedi. ben video dan ayar yapıp hallettim. kendin yapabilirsin

• Beğen
Tepkiler: Yasar38

Murat Cömez

Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@duketemre
Evet ic lastiklerde inch olayi var. Her ic lastik her tekere uymaz malesef. Inch olayi varken birde genislik olayida var. Yani elindeki tekere uygun ic lastigi almalisin.

duketemre

Üye
Tepki
7
İsim
emre
@duketemre
@Murat Cömez peki öyle yaparım bir de çok olucak ama bir şey daha sormak istiyorum konu açtım konu çok karıştı (link) bu bisiklete spd pedal takıp lastiklerini değiştirsem sizce uzun turlar için nasıl olur ben 1000 tl bisiklet den da iyi olacağını düşünüyorum bu ağırlıkta tur bisikleti de var hem

Murat Cömez

Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@duketemre
Simdi her konuda elimden geldigi kadar yardimci olmaya calisirim ama bu konuda kusura bakmasan yardimci olmak istemiyorum. Ben kesinlikle MTB leri yol bisikletine yada tur sehir bisikletine, yok lastikleri inceltmeye karsiyim.

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.283
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@duketemre
Murat comez, herseyin oldugu gibi, orijinaliyle, adabiyla kullanilmasi gerektigine inanir ki sahsen benim de fikrim boyle.

@duketemre
Bir defa mtb yani amortisorlu bisiklet ile tur olmaz. Olur da cok yorucu olur ve verimli olmaz.
Geteksiz yere amortisor agirligi tasimiz olursun, hammalliktan baska birsey degil.
Ayrica her bisikletin ergonomisi farkli amaclarda kullanim icin tasarlanmistir. Bir bisikletin agir olmasi, tur bisikletlerinin de agir olmasindan dolayi kabul edilebilir denemez. Isin ozunde mtb arazide rampa inisi icin, yol bisikleti duz yol icin, tur bisikleti de uzun yolar icin tasarlanmistir. Kullanilan lastikler de olmasi gereken amaca hizmet eden turde takilmistir, her lastigin verecegi katki ve saglayacagi verim, bisikletin turune gore degisir.

• Beğen
Tepkiler: Murat Cömez