29er performans olarak daha mı iyi yoksa...

H.T

Forum Bağımlısı
Tepki
1.284
İsim
Hasan
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Epeydir araştırıyorum gece gece aklıma düştü.
Artık genel olarak 29 er bisikletler tercih ediliyor.
İkinci el piyasasında üst seviye 26er bisikletler çok ucuza satılır oldu.
26er yavaşça terk ediliyor.
29er gerçekten performans olarak daha mı iyi yoksa 29er e geçiş tamamen psikolojik bir satış taktiğimi?
Bazen arkadaşlardan bir iki turluğuna alıyorum.
26erden sonra sürünce kamyona binmiş hissiyatı veriyor.Viraja yatmıyor,atlayıp zıplanmıyor.
Bu konuda 26er kullandıktan sonra 29ere geçen arkadaşlardan yorum bekliyorum.
Ben bu meseleyi bisiklet pazarına yeni bir ürün sokup piyasayı hareketlendirme çabası olarak görüyorum.
Önce üret sonra ihtiyaç olduğunu benimset sonra da sat..Uzun lafın kısası kapitalizm:)

Scudo

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
dostum aratsana forumda
26" üretilmesi teknik bi hesaplama hatası sonucu oluşuyor diye hatırlıyorum.
onun dışında arattığında farları göreceksin

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
26mtb ve 29mtb kullanıyorum. Direkt olarak şu daha performanslı demek doğru olmaz. 26mtb daha çevik hissettiriyor. Daha kolay hızlanıyor ve yavaşlıyor. Manevra kabiliyeti daha yüksek. Diğer yandan 29mtb daha konforlu, tekerleğin yerle temas ettiği alan daha fazla olduğu için gevşek zeminlerde daha iyi tutunuyor ve daha güvenli. Ve eğer sadece düz yolda kullanılacaksa, yuvarlanma direnci daha düşük olduğu için ortalama hız daha yüksek oluyor... Bir de uzun boylu kullanıcılara daha doğal bir geometri oluşturuyor. Bunu nasıl tarif edebilirim bilmiyorum ama 26 oyuncak gibi gelirken, 29 bisiklet budur dedirtiyor. 26mtb kullanan bir çok uzun boylu bisikletçi olsa da, 29'ların uzun boylulara daha uygun bir kadro geometrisi oluşturduğu da bir gerçek...

Hangisi mi daha performanslı? Çeviklik gerektiren dar parkurlarda, sürekli hız değişimlerinin olduğu rotalarda 26mtb ezer geçer. Asfalt tırmanışlarda da ağırlık avantajı olacaktır. 29 ise engel aşma kabiliyeti, ve düşük yuvarlanma direnci ile daha düz rotalarda hızlı olacaktır. Aynı şekilde gevşek zeminlerde yapılan tırmanışlarda 29mtb daha ağır olsa da, daha iyi tutunduğu için yine daha önde olur diye düşünüyorum. Sonuç olarak kullanım yerine ve kullanım amacına göre değişir...

lampsakos

Aktif Üye
Tepki
125
İsim
muhammed akpinar
Bisiklet
Sedona
@uguryilmaz144 sehir ici,hafif arazi ve uzun turlarda illa dag bisikleti kullanilacaksa 29 daha iyi bi secim olur diyebilirmiyiz?

• Beğen
Tepkiler: FReeDoMSpY

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
@lampsakos
Bahsettiğiniz şartlar için 29 diyorum. Ama ağır araziye girilecekse, oradan buradan atlanılacaksa 26 daha iyi tercih olabilir. Dediğim gibi hem kullanılacak yer, hem de kullanım tarzı önemli. Akrobatik hareketler yapanlarlar 29'u sevmez. Gevşek zeminlerde tırmanış ve inişlerde 29mtb'nin verdiği güveni yaşayanlar da 29'dan vazgeçemez... Sonuç olarak 26 mı 29 mu sorusu "ne giyiyorsun" gibi bir soru :) Burada yazılanlar bir yere kadar fikir verebilir. Belki 26'nın çevikliğine bayılacaksın, belki 29 gitmiyor deyip bir kenara atacaksın. Bisikleti denemeden pek belli olmuyor bu işler :)

Bende 29u almadan önce işin teorisine çalışıp, yuvarlanma direnci düşük oho bu bisiklet uçar diye düşünüyordum. Ama işin içine girince her ışıkta, her kavşakta 26'ya göre ekstradan enerji harcadığımı farkettim... Denemek lazım :)

lampsakos

Aktif Üye
Tepki
125
İsim
muhammed akpinar
Bisiklet
Sedona
@uguryilmaz144

evet cook haklisiniz denemek tespit etmek lazim. onun icin acele etmemekte fayda var. tesekkurler tafsiyeniz icin

Tepki
88
İsim
NW
Bisiklet
Salcano
Ben 29 kullanıyorum. Özellikle uzun yollarda ve yüksek viteste farkını gösteriyor. Çapı daha büyük olduğu için 1 pedal ile katedilen mesafe 26ya göre daha çok oluyor. Hızlandıktan sonra rölantide pedal çevirerek daha çok mesafe katediyorsunuz. Fakat genel olarak 26lardan daha ağır kadroları var. Keskin virajlarda dikkat istiyor. 26dan gelen alışkanlıkla virajlara bir kaç kez sert girdim zor toparladım.

Ama 29 genel olarak beni tatmin ediyor. Ama her zaman söylediğim gibi boyu değil işlevi önemli. (Fshajacgdhsjfs)

Tepki
393
İsim
İlker Arslan
Bisiklet
Claud Butler
@uguryilmaz144

Uğur gayet iyi özetlemiş. Gerçekten de uzun boylu kullanıcılar için 29er en iyisi.

Bisiklete binerken aynı zamanda kanat takıp uçma hissini yaşamak istiyorsanız siz de bir an önce twenty niner'a geçin.

Hem dağ bisikletiniz hem de şehir-tur bisikletiniz aynı anda elinizin altında olsun.

• Beğen
Tepkiler: H.T

pcmnyk

Üye
Tepki
25
@H.T 29 ve 26 kullandım. ama 26 daha güven veriyor daha cabuk hızlanıyor ve daha cabuk duruyo yolda giderken daha kararlı ve sağlam gidiyor.29 büyük her yeri oynuyor başı ayrı kıçı ayrı gidiyor. yokuşlarda çok zorluyor. parçaları zor bulunuyor.29 bisiklet daha ağır.kullanım açısından 26 kesinlikle daha kullanışlı.eğer boyunuz normalden uzunsa benim gibi ben 1,88 boyundayım o zmn 29 daha rahat olur

• Beğen

MustafaOnderATiK

Forum Bağımlısı
Tepki
755
İsim
Mustafa Önder ATİK
Bisiklet
Giant
Hasan arkadaşlar fazlasıyla açıklayıcı bilgiler yazmışlar. Senin vücut ölçülerine ve 29 jant sempatin olmamasına bakılırsa (bende senin gibi hissediyordum) 27.5 jant aldım. Hiç pişman değilim. 26 nın çevikliğinin yanı sıra 29un teknik iniş virajlar vs. Artılarını barındırmakta. 27.5 ları bi dene ve araştır derim. Pişman olacağını sanmıyorum.

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Biz ülke olarak dağ bisikleti alıp düz yolda kullanıyoruz. Çok detaylı araştırmıyoruz genelde. Düz yolda kullananlar için de daha büyük tekerlek avantaj tabi ki. Bu ilk madde :)

Görüntü olarak koca tekerlekler heybetli duruyor, dikkat çekiyor. Yine görsel olarak 26 jant gibi küçük durmuyor uzun boylu arkadaşların altında.
Azıcık bilinçli arkadaşlar da 29 jantın yol tutuşunu (26'ya göre yere temas eden yüzey daha fazla sonuçta) ve engelleri daha kolay aşmasını tercih ediyor.

Diğer detaylar da zaten defalarca yazıldı forumda.

Biz genelde alacağımız ürünün dezavantajlarına bakmayan, görüntüye bakarak bisiklet alan, araştırma alışkanlığı pek olmayan bir toplumuz. Bunun da en güzel örneği/kanıtı çelik yığını çift amortisörlü bisikletlere gösterilen ilgidir.

H.T

Forum Bağımlısı
Tepki
1.284
İsim
Hasan
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Verdiginiz bilgiler icin tesekkurler arkadaslar.Bu yorumlardan anladim ki benim icin 29er uygun degil.Ben hep orman icinde teknik parkurlarda suruyorum.Duz yolda tempo tutup gitmeye calismiyorum.Genelde 29un tercih ediliyor olmasi beni de acaba 29a mi gecsem sorusuyla karsi karsiya birakmisti.Bi kez daha vazgectim:)
1.76.boyum var 29u kontrol etmem oldukca zor olur.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
29 jant bisikletlere kötü demek istemedim, aman yanlış anlaşılmasın. Benim de tercihim 29 ya da 27.5 olur. 1.75 boyuma rağmen :) Ben sadece bilinçsizce yapılan tercihlere karşıyım :)

Yusuf !!WOW!!

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
İsim
Yusuf
@uguryilmaz144
Abi oradan buradan atlanırken 26 daha küçük jantlı olduğu için çok sekiyor. Öte yandan 29 daha düz yolda gidermiş havasında takılıyor. Bu açıdan bakılınca 29 daha güvenli bile denebilir yani :) Aynı parkurda hem 26 hem 29 kullanma fırsatım oldu. Yarıştaykene 29 un kadro kulağını gıvrandırmıştım da birazcık:D @Ekinbke sağolsun lapiyeğini ödünç vermişti :asik::asik:

• Beğen
Tepkiler: Ekinbke ve H.T

Ahmet Cahid GÜRSES

Aktif Üye
Tepki
66
Bisiklet
Scott
Öncelikle herkese merhaba @H.T yaşadığın aynı durum bende var bahsettiğin gibi herkes 27,5 veya 29 geçiyor olması başta beni de düşündürdü.. Evet 26 çabuk hızlanıyor,atik falan ama arazide 27,5 veya 29 daha iyi iş yaptığını gördüm ihtiyacıma göre bir kaç gün öncede 29 full süspansiyon sipariş ettim.Fark ettiyseniz Türkiye deki yarışlarda 26 kullanan ciddi şekilde azaldı ve iyi donanımlı bisikletler sudan ucuz fiyatlara gidiyor olması bir satıcı olarak beni de üzüyor..

• Beğen

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
(link)
(link)
(link)
(link)
daha da var...

H.T

Forum Bağımlısı
Tepki
1.284
İsim
Hasan
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
@Tasogare Bu konularla benim açtığım konunun içeriği farklı dikkat ettiyseniz.

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
@H.T
nasıl yani ? tam farkemedim sanırım, açıklarmısınız, ben de o arada tekrar bakıyor olacağım. bu arada daha çok var, o konuya da yazsanız, konuyu hortlattığınız için mesaj gelecek, ve sorunuza yanıt alacaktanız.
şimdi siz bu konunun forumdaki bi eksiklik olduğunu ve sizden sonrakilere rehber olacağına inandığınız için mi açtınız ?

mesela sadece şu sorunun cevabını alsanız diğerleri kendiliğinden cevaplanmaz mı ?
@H.T

birde bisiklet öyle bi tur atmakla anlaşılmıyo, aldın mı en az bir ay çökeceksin :)

(link)
(link)
(link)
@H.T

ilk konu, ilk sayfadaki üç mesaj, sorularınıza cevaplar veriyor, ve soru eklenebilir

H.T

Forum Bağımlısı
Tepki
1.284
İsim
Hasan
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
@Tasogare Hayırdır kardeş moderatörlüğe adaylığını mı koydun?
Benim asıl anlatmak istediğim 29er bisikletin psikolojik bir satış taktiği olup olmadığı hakkındaydı. Gelen cevaplarla konu asıl amacın dışına çıktı farkettiysen.
Mükerrir konular hakkında bu kadar hassas isen bi çalışma yap yöneticilere sun da konuları birleştirsinler..